Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2008, 03:10:42
draghia_aurelian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai putea sa alegi mantuirea altei persoane in locul mantuirii tale ...ce ai alege ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2008, 07:37:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un om si cainele lui mergeau de-a lungul unui drum. Omul admira imprejurimile, cand deodata isi dadu seama ca nu mai este pe pamant, ci in lumea celor drepti. Isi aduse aminte cum a murit si ca prietenul sau necuvantator murise de cativa ani. Se mira si merse mai departe, gandindu-se unde duce drumul pe care mergea.

Dupa putin timp, ajunsera la o stanca alba si inalta ce se intindea pe o parte a drumului. Parea ca este facuta dintr-o marmura foarte fina. La capatul unui deal, stanca era impartita in doua de un arc care stralucea in lumina apusului. Cand ajunse in fata arcului, vazu o poarta imensa iar strada pe care mergea era facuta din aur.

Omul se indrepta spre poarta si in timp ce se apropia vazu un om care statea la un birou in fata intrarii.
Cand ajunse destul de aproape ii striga omului “Scuzati-ma, unde ma aflu?”
“Acesta este Raiul, domnule” raspunse omul de la birou.
“Wow! Imi puteti da si mie niste apa, va rog?”
“Bineinteles. Intrati va rog, si o sa va aduca cineva apa imediat.”

Omul de la poarta gesticula si poarta se deschise.
“Prietenul meu poata sa intre si el?” intreba calatorul si arata spre cainele sau.
“Imi pare rau dle, nu aveti voie cu animale.”

Calatorul se gandi o clipa si apoi se intoarse si isi continua drumul pe care mergea impreuna cu cainele sau. Dupa o buna bucata de vreme si dupa ce strabatu o distanta considerabila, ajunse la un drum noroios care ducea spre o ferma, poarta fermei aratand ca si cum nu ar fi fost niciodata inchisa. Nu erau garduri si cand se apropie vazu inauntru un om sprijinit de un copac, citind o carte.

“Scuzati-ma, aveti putina apa?” intreba calatorul.
“Da sigur, este o pompa chiar aici, intrati va rog.”
“Dar prietenul meu, poate intra?”
“Cred ca este un castron langa pompa.”

Calatorul intra impreuna cu cainele sau si gasi o pompa veche de mana cu un castron langa ea. O umplu, bau pana se satura si apoi o dadu cainelui sau. Dupa aceea, calatorul se indrepta catre omul care citea in continuare o carte langa copac si il intreba “Cum se numeste acest loc?”
“Acesta este Raiul”, raspunse omul.
“Hmm, este destul de ciudat, omul de mai inainte mi-a spus de asemenea ca acela este Raiul.”
“Ahh, locul acela cu poatra de sidef si drumul pavat cu aur? Acela este Iadul.”
- “Si nu va deranjeaza ca se folosesc de numele dvs?”
“Nuu, ne bucuram ca ei departajeaza oamenii, cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten in urma.”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2008, 09:08:08
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Frumoasa povestioara si plina de invataminte!
Cred ca este cel mai elocvent raspuns!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2008, 13:12:28
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

:) da si mie mi-a placut, mai ales partea cu " ne bucuram ca ei departajeaza oamenii, cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten in urma"
dar daca ai mai multi prieteni?
:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2008, 19:03:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
dar daca ai mai multi prieteni?
:) inseamna ca ai mai multe sanse sa fii salvat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2008, 20:52:51
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu este in puterea omului sa aleaga mantuirea cuiva in locul mantuirii sale.Mantuirea este un dar si numai Dumnezeu daruieste mantuire sau decide cui daruieste.A gandi ca tu poti decide asa ceva este erezie pt ca nu poti fi egalul lui Dumnezeu.Un om ar putea sa ceara si mintuirea altui om dar nu poate sa refuze darul cel mai mare al lui Dumnezeu pt ca asta ar insemna refuzul comuniunii cu Dumnezeu ,deci luciferism.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2008, 22:57:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de draghia_aurelian
Daca ai putea sa alegi mantuirea altei persoane in locul mantuirii tale ...ce ai alege ???
Daca il iubesti pe Dumnezeu nu poti refuza mantuirea in locul altcuiva care toata viata lui nu a vrut sa auda de Dumnezeu, si apoi daca ai simti un pic din iad iti spun eu ca nu ai mai sta sa faci pe "eroina" cedand locul tau altuia. Incearca sa intelegi ca tu te-ai stradui o viata intreaga sa te despatimesti, alaturi de iubirea de Dumnezeu, iubire ce arde tot pacatul si descotoroseste pe om de patima, si apoi sa cedezi locul unui om care a trait numai in desfatari, ba poate a mai si hulit pe Dumnezeu. Dar, daca este vorba despre o o persoana apropiata si ai vrea ca acea persoana sa iti ia locul in Rai, aici este alta "mancare de peste", dar ai grija ca asta este erezie dupa cum a precizat si dorstor, asadar nu te mai gandi la asa ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2008, 01:37:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parerea mea este ca intrebarea era oarecum sentimentala (chiar daca formularea lasa de dorit) si nu dogmatica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2008, 14:48:32
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Ajuta-l pe altul sa se mantuiasca si asa sigur te vei mantui si tu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2008, 21:20:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

are dreptate Partenie:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
ce as putea sa fac... anonimaf Generalitati 113 02.03.2010 14:38:20
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52