Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.03.2013, 23:33:31
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
A emite opinii de tip liber-cugetător despre Preasfânta Născătoare de Dumnezeu constituie, după convingerea mea de neclintit, nu doar o greșeală impardonabilă ci și un semn al unei grave alienări în miezul credinței personale. Rebeliune și înșelare, duh eretic fără a mai fi necesară vreo demonstrație. Aceasta întrucât Biserica, prin sfinții ei și astfel prin Duhul Sfânt, a descoperit deja Cine este Împărăteasa Cerurilor și ce se cuvine să facem noi creștinii față de Ea. Cântările din Catavasier sunt doar un mic exemplu în acest sens.
Doar că eu nu am emis păreri personale despre Maica Domnului, ci despre inovația (și am specificat clar că nu spun inovație în sens de erezie) preacinstirii ei (în sensul cultului pe care de exemplu îl are azi în Biserica Ortodoxă) care nu există în cărțile canonice ale Noului Testament, ci am adus înainte poziția unui sfânt, canonizat în Biserică, care în "Despre Ierarhia Cerească" nu pomenește nimic despre Maria și cum că aceasta ar fi deasupra heruvimilor și serafimilor; eu nu spun că nu este, eu doar am spus ceea ce se poate citi în acea carte a unui sfânt canonizat. Iar cartea a apărut undeva pe la începutul sec. VI (cel puțin asta este varianta cea mai probabilă pe care am auzit-o).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.03.2013, 00:54:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Doar că eu nu am emis păreri personale despre Maica Domnului, ci despre inovația (și am specificat clar că nu spun inovație în sens de erezie) preacinstirii ei (în sensul cultului pe care de exemplu îl are azi în Biserica Ortodoxă) care nu există în cărțile canonice ale Noului Testament, ci am adus înainte poziția unui sfânt, canonizat în Biserică, care în "Despre Ierarhia Cerească" nu pomenește nimic despre Maria și cum că aceasta ar fi deasupra heruvimilor și serafimilor; eu nu spun că nu este, eu doar am spus ceea ce se poate citi în acea carte a unui sfânt canonizat. Iar cartea a apărut undeva pe la începutul sec. VI (cel puțin asta este varianta cea mai probabilă pe care am auzit-o).
De acord. Sfântul a făcut ceea ce Domnul i-a poruncit să facă. Nu are nimeni pretenția ca un sfânt să le facă pe toate... El răspunde necesităților prioritare la un moment dat în viața Bisericii, așa cum rânduiește Dumnezeu.

Au urmat apoi alți sfinți, alți drepți, alți cuvioși, noi soboare... Iar aceștia au primit slujirea de a ridica vălul ignoranței noastre de pe Preacinstitul Chip al Maicii Domnului. Alți sfinți, altă slujire, Tradiția își îmbogățește firul mai departe, conștiința dogmatică se întregește, plinindu-se necontenit prin Duhul... Așa cred.

Astăzi, comunitatea eclezială se bucură cu preacinstirea Maicii Domnului. Iar Preasfânta Născătoare de Dumnezeu ne răsplătește așa cum doar Ea o poate face, mângâindu-ne, ocrotindu-ne, mântuindu-ne din nevoi, într-un cuvânt deschizîndu-ne Ușa Milostivirii, părtașă facîndu-Se ca întotdeauna la mântuirea noastră spre Slava lui Dumnezeu.

Last edited by cezar_ioan; 20.03.2013 at 01:00:26.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.03.2013, 01:11:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Păi dacă Dionysie Areopagitul ar fi un sfânt care să răspundă unor necesități prioritare la un moment dat atunci părerea mea este că ori nu ați citit pe Dionysie, ori ați citit și nu ați prea înțeles despre ce este vorba, dar înclin să cred că nu ați citit operele lui. V-aș ruga totuși să aveți mai multă delicatețe cu astfel de sfinți nemuritori, care sunt dincolo de necesități de la un moment dat.

Despre alte soboare, etc nu știu la ce vă referiți, nu știu unde și în care sobor este definită învățătura dogmatică că maica Domnului ar fi deasupra heruvimilor sau serafimilor. Eu nu spun că nu este sau că Biserica nu ar avea o astfel de dogmă, doar că eu nu am auzit nici soborul, nici sfântul care să fi dogmatizat așa ceva.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.03.2013, 10:08:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Doar că eu nu am emis păreri personale despre Maica Domnului, ci despre inovația (și am specificat clar că nu spun inovație în sens de erezie) preacinstirii ei (în sensul cultului pe care de exemplu îl are azi în Biserica Ortodoxă) care nu există în cărțile canonice ale Noului Testament[...]
Luca 1

39. Și în acele zile, sculându-se Maria, s-a dus în grabă în ținutul muntos, într-o cetate a seminției lui Iuda.
40. Și a intrat în casa lui Zaharia și a salutat pe Elisabeta.
41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
44. Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu.
45. Și fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.
46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.

50. Și mila Lui în neam și în neam spre cei ce se tem de El.
51. Făcut-a tărie cu brațul Său, risipit-a pe cei mândri în cugetul inimii lor.
52. Coborât-a pe cei puternici de pe tronuri și a înălțat pe cei smeriți,
53. Pe cei flămânzi i-a umplut de bunătăți și pe cei bogați i-a scos afară deșerți.
54. A sprijinit pe Israel, slujitorul Său, ca să-Și aducă aminte de mila Sa,
55. Precum a grăit către părinții noștri, lui Avraam și seminției lui, în veac.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 20.03.2013 at 10:16:25.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.03.2013, 14:37:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Păi dacă Dionysie Areopagitul ar fi un sfânt care să răspundă unor necesități prioritare la un moment dat atunci părerea mea este că ori nu ați citit pe Dionysie, ori ați citit și nu ați prea înțeles despre ce este vorba, dar înclin să cred că nu ați citit operele lui. V-aș ruga totuși să aveți mai multă delicatețe cu astfel de sfinți nemuritori, care sunt dincolo de necesități de la un moment dat.

Despre alte soboare, etc nu știu la ce vă referiți, nu știu unde și în care sobor este definită învățătura dogmatică că maica Domnului ar fi deasupra heruvimilor sau serafimilor. Eu nu spun că nu este sau că Biserica nu ar avea o astfel de dogmă, doar că eu nu am auzit nici soborul, nici sfântul care să fi dogmatizat așa ceva.
Toți sfinții au o slujire înaintea Domnului, mai vizibilă pentru noi sau mai tainică, cel puțin o vreme. Și toate slujirile lor sunt în Biserică.
Prin Sfântul Dionisie Areopagitul conștiința Bisericii a dobândit ceea ce îi lipsea în momentul acela și a păstrat până azi și în veci.
Cum putem rupe contribuția unui sfânt de necesitățile/prioritățile Bisericii? Ar fi un nonsens, sper că ești de acord.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.03.2013, 01:57:09
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Taina Sfântă - Nașterea Minunată

Transcriu din cartea pomenită, "Viața Maicii Domnului", cap. XII:


"Mare și neînțeleasă minune se săvârșește astăzi. Fecioara naște și pântecele ei rămâne nestricat." (Vecernia Nașterii Domnului)
Biserica, vrînd să arate marea minune a nașterii lui Hristos, nu o numește simplu minune, și nu o numește doar mare, ci mare și neînțeleasă (minune).

Fecioară ȘI Maică
Fecioara naște, devine mamă, dar rămâne fecioară.
Singura oară când s-a întâmplat așa ceva.
Nici o femeie nu a rămas fecioară după naștere.
Nimeni nu a înțeles cum s-a întâmplat acest lucru unic, nici măcar îngerii.
"Puterile îngerești cele netrupești nu au cunoscut cum s-a petrecut întruparea ta, Hristoase" (Paraclis, glasul al 5-lea).
Nici măcar Maica Domnului nu a priceput cum s-a petrecut o astfel de minune. Ea însăși pare mirată și minunată. Cântăm în Biserică:
"Ce te minunezi, Marie? Ce minune s-a săvârșit întru tine?" (Catismele Nașterii Domnului)

"Și într-adevăr taina nașterii tale îi este cu neputință limbii omenești a o tâlcui" (Cântarea de sâmbătă seara, glasul al 7-lea).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.03.2013, 01:09:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Continuare, cap. XII

Naștere fără dureri

Întru dureri vei naște copii (Facerea, 3,16), a auzit Eva după ce păcătuise.
Va naște în dureri, adică durerile reprezintă toată încercarea și chinul pe care-l simte femeia atunci când naște,
aceasta fiind o epitimie primită de Eva de la Dumnezeu pentru păcatul ei (Sf. Ioan Hrisostom, Omilia XII la Facerea)

Însă Maica Domnului L-a născut pe Hristos fără dureri, precum a zis Proorocul Isaia:
înainte de a simți chinul ea a născut un Fiu (Isaia 66,7).


Întru curăție
Fecioara a născut pe Hristos fără stricăciune. Îl naște și întru curăție, fără sânge.
Noi mărturisim că dumnezeiasca naștere cea din Fecioară a fost fără lăuzie.

Icoana nașterii lui Hristos redă pe deplin caracterul suprafiresc al nașterii din Maica Domnului.
În icoană, nu se prezintă Maica Domnului ca o lăuză, nici epuizată, nici întinsă,
ci îngenuncheată (icoană autentic ortodoxă),
ca și cum n-ar fi născut, ca și cum s-ar ruga, ca și cum s-ar închina Pruncului ei.
Și cum arată icoana?
Nu doar că se închină, ci se închină Pruncului din peșteră, ea stînd în afara peșterii unde este Pruncul,
căci nu a născut un om ci pe Dumnezeu-Omul și nu era nevoie de grija ei,

și de aceea atunci când Îl ține în brațele sale nu Îl ține cu ambele mâini, ci doar cu o mână;
deoarece Îl ține în mâna sa pe Domnul Cel Atotstăpânitor, Care ține toate.

"Bucură-te, ceea ce ai hrănit pe Hrănitorul a toate!"
(Condacul I din Acatistul Bunei Vestiri)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.03.2013, 21:34:08
razaudi's Avatar
razaudi razaudi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 7
Implicit

Ce nu inteleg eu este asta:
In Sfanta Scriptura, Dumnezeu ne spune ca Fecioara Maria a fost si este cea mai binecuvantata dintre femeile care s-au nascut si se vor naste.
Totusi, nu am vazut nici macar un vers in Biblie in care sa reiasa ca Fecioara Maria mijloceste pentru noi in fata lui Dumnezeu. Nu vreau sa trezesc animozitati, nu sariti pe mine frati crestini, o respect pe Fecioara Maria, eu ridic o intrebare, o nedumerire, eu am vazut in Biblie ca Iisus este singurul mijlocitor intre om si Dumenzeu Tatal.
Cu se face astfel ce putem avea, pe langa Iisus, "mai multi" mijlocitori" ?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.03.2013, 22:09:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„N-aveți alt mijlocitor la Tatăl în afară de Mine” înseamnă că El este singurul mijlocitor între om și Dumnezeu, fiind în același timp și om, și Dumnezeu, Singurul care este în același timp și una și alta. Și singurul care poate mijloci împăcarea omului cu Tatăl, aceasta împlinindu-se chiar în El însuși. El este cel care îl unește pe om cu Dumnezeu, îndumnezeindu-l, ridicându-l din moarte.

Dar tot în Biblie scrie: „rugați-vă și mijlociți unii pentru alții în rugăciune” (citat aproximativ). În acest sens apelăm la sfinți să mijlocească pentru noi, la Maica Domnului în mod deosebit, știind-o cea mai apropiată de Hristos, pe care L-a născut și I-a fost mereu aproape, până la jertfa Sa, când inima i-a fost sfâșiată de durere.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.03.2013, 22:12:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa nu uitam ca prima minune a Domnului, preschimbarea apei in vin a fost facuta cu mijlocirea Maicii Sale. Scrie in Biblie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde