Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 21.01.2014, 18:14:53
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Mia, cred ca este o confuzie, nu este un mesaj din aripa cealalta, ci i-al ca pe un mesaj din partea unui om poate mai sociabil, care are multe cunostiinte si fete si baieti si care a vazut adeseori genul acesta de neintelegeri in jur - oricine poate sa le vada numai daca doreste sa observe, sa asculte pe cei din jur si sa isi creeze (cu putin efort) disponibilitatea de a vedea si punctele de vedere ale celorlalti - si tu poti daca vrei.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #552  
Vechi 22.01.2014, 08:52:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Mia, cred ca este o confuzie, nu este un mesaj din aripa cealalta, ci i-al ca pe un mesaj din partea unui om poate mai sociabil, care are multe cunostiinte si fete si baieti si care a vazut adeseori genul acesta de neintelegeri in jur - oricine poate sa le vada numai daca doreste sa observe, sa asculte pe cei din jur si sa isi creeze (cu putin efort) disponibilitatea de a vedea si punctele de vedere ale celorlalti - si tu poti daca vrei.
Aceste neintelegeri ar putea fi evitate foarte usor daca -atat barbatii cat si femeile- am fi sinceri unul cu altul si am spune deschis si cinstit ceea ce ne dorim cu adevarat!
Fiecare are dreptul a-si trai viata asa cum crede de cuviinta, insa ceea ce nu mi-a placut sub nici o forma este minciuna si sa te dai altcineva de cat esti in realitate, si sa creez sperante false sau sa-ti bati joc de om.
Reply With Quote
  #553  
Vechi 26.01.2014, 05:10:47
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Ce a zis adam000 a zis bine, sunt multi factori in ecuatie, noi oamenii suntem fiinte complexe. E frumos cand ai fluturi dar ala e doar un pas, normal cand inviti o tanara, intri in vorba ca s-o cunosti, daca si ea e interesata inseamna ca vrea sa te cunoasca, sa afle ce vrei de la viata etc dar de aici e deja alta cale cu o multime de posibilitati. Daca amandoi se completeaza reciproc ca oameni, se inteleg, se plac si se simt in largul lor unul cu celalalt, pe aceeasi unda atunci poate se infiripa ceva serios, altfel e doar acea invitatie amicala, o amicitie.

Barbatul ortodox desi un aspirant la o viata spirituala si morala superioara e totusi om, iar gradul evolutiei depinde de la persoana la persoana, asa cum unii sunt genii in lumea asta si castiga premii, olimpiade internationale, asa altii sunt mai mult sau mai putini ravnitori pentru Hristos. Sau altfel zis, unii sunt in scoala primara, altii la gimnaziu, altii la liceu, altii, mai sfinti au master deja, si in clasele primare se spovedesc dar cunoasterea si trairea duhovniceasca nu e aceeasi in clasele primare ca la liceu, desi toti participa la aceeasi institutie duhovniceasca, Biserica. Unde mai pui ca multi dintre noi participam dar ramanem repetenti si iar o luam de la inceput.

Barbatul e tot barbat si femeia tot femeie, cu tot ce implica asta. Cat de credincios e omul o arata nu atunci cand merge la biserica cat dupa ce iese din biserica.

Last edited by UserAZ; 26.01.2014 at 06:00:04.
Reply With Quote
  #554  
Vechi 27.01.2014, 09:57:55
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Chiar ca suntem fiinte complexe, diferite; si totusi, de ce atatea fete, tineri( ca si baieti cunosc) cuminti, de treaba sunt singuri? mai multe fete parca, eu am in jur o gramada de exemple , fete care si-ar dori sa se casatoreasca si nu mai apare cel potrivit, desi socializeaza destul de mult si nu stau in casa...
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #555  
Vechi 27.01.2014, 10:46:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Depinde acuma ce asteptari au. Oricum, intr-un oras mare, ma gândesc ca ar fi mai multe posibilitati de a cunoaste oameni.
Acuma le inteleg pe fete sau femei sa nu vrea sa aiba de-a face cu un individ care e betivan, neserios sau are apucaturi violente sau care nu vrea sa se implice in ceva serios si cauta numai aventuri, insa pe de alta parte am intalnit si femei care sunt mai nehotarate si parca nu stiu ce vor, desi am avut toata rabdarea si bunavointa!
Reply With Quote
  #556  
Vechi 27.01.2014, 22:20:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Depinde acuma ce asteptari au. Oricum, intr-un oras mare, ma gândesc ca ar fi mai multe posibilitati de a cunoaste oameni.
Acuma le inteleg pe fete sau femei sa nu vrea sa aiba de-a face cu un individ care e betivan, neserios sau are apucaturi violente sau care nu vrea sa se implice in ceva serios si cauta numai aventuri, insa pe de alta parte am intalnit si femei care sunt mai nehotarate si parca nu stiu ce vor, desi am avut toata rabdarea si bunavointa!
Nu au fost pentru tine poate, mai incearca! Trebuie sa mearga totul de la sine.
Reply With Quote
  #557  
Vechi 28.01.2014, 07:27:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai sunt la moda fetele cuminti? Ba, da! Le gasesti pe prima pagina a acestui site la "Meet Your Asian Lady Today"!
Despre asta ce spuneti?
Reply With Quote
  #558  
Vechi 28.01.2014, 13:36:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cine ajunge sa apeleze la un astfel de site inseamna ca are niste probleme serioase!
Reply With Quote
  #559  
Vechi 28.01.2014, 14:50:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cine ajunge sa apeleze la un astfel de site inseamna ca are niste probleme serioase!
Da' ce, problemele tale sunt neserioase?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #560  
Vechi 28.01.2014, 15:15:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da' ce, problemele tale sunt neserioase?
Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti- din cate stiu nu ma cunoaste-ti si nu va cunosc, asadar nu cred ca aveti de unde sa stiti daca problemele mele ar fi serioase sau neserioase!

Eu ziceam de faptul ca a apela la astfel de site-uri (si acum realist vorbind, sansele sau posibilitatea de a cunoaste si de a te intalni fata in fata cu o persoana de la asa mare distanta-tocmai din Asia- sunt extrem de mici) nu este cea mai buna solutie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19