Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2009, 07:46:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=Florin-Ionut;124194]
-grosolania
-grairea impotriva
-iubirea de vrajba
-reaua vorbire
-strigarea
-tulburarea
-hartuiala
-iutimea
-pofta nesocotita
-fierea ?? -[COLOR=red]da, cineva a avut nevoie de jutorul tu, i-a fost sete, iar tu l-ai adapat cu fiere[/COLOR]
-otzararea ?? - [COLOR=red]da, strigi la cineva, ridici tonul[/COLOR]
-sminteala
-dusmania
-alergarea dupa multe
-barfeala
-amaraciunea ? - [COLOR=red]da, trebuie sa fii fericit ca Dumnezeu te-a lasat fiinta umana, nu un animal= deci nu fii amarat, ci du-ti Crucea Ta cu demnitate duhovniceasca[/COLOR]
-defaimarea
-ocararea
-osanda
-invinovatirea
-ura
-calomnia
-injuria
-necinstirea
-furia
-asprimea
-juramantul
-nemilostivirea
-ura de frati
-partinirea
-uciderea de parinti
-descompunerea ?? - [COLOR=red]da, nu descompune = nu desparti=nu separa pe nimeni ceea ce Dumnezeu a legat, tu sa nu desparti[/COLOR]
-neincordarea ?? - [COLOR=red]da, se refera la starea ta sufleteasca, adica nu fii nepasator[/COLOR]
-primirea de daruri
-furtul
-rapirea
-pizma
-cearta
-necuviinciosia
-batjocura
-luarea in ras
-lucrarea impotriva ? - [COLOR=red]da, iubeste apropaele tau, nu face lucrari impotriva lui sau a lui Dumnezeu[/COLOR]
-asuprirea
-dispretuirea aproapelui
-bataia
-sugrumarea
-inabusirea ?? - [COLOR=red]da, nu innabusi pe cineva -prieten/fmiliar - cu simtirile tle de moment( ura, deznadejde, plans, ras nebunesc etc etc etc)[/COLOR]
-lipsa de iubire
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2009, 07:46:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

-neunirea
-neimpacarea
-neintelegerea
-ponegrirea
-cruzimea
-obraznicia
-nerusinarea
-robia
-intunericul gandurilor
-neprivirea ?? - [COLOR=red]da, adica nu privesti la realitate, la lucrarea lui Dumnezeu[/COLOR]
-orbirea ?? - [COLOR=red]da, adica nu orbi pe cineva cu un punct de vedere stramb[/COLOR]
-nazuirea dupa cele vremelnice
-impatimirea
-desertaciunea
-neascultarea
-toropeala sufletului
-somnul mult
-nalucirea
-bautura multa
-betia
-netrebnicia
-moleseala
-incantarea nesocotita
-iubirea de placere
-desfraul
-vorbirea de rusine
-umblarea dupa femei
-dorinta neinfranata
-arderea ?? -[COLOR=red]da,[/COLOR] [COLOR=red]adica nu arde lucru lui Dumnezeu, Cuvintul lui Dumnezeu(carti religioase etcetc)[/COLOR]
-malahia
-preacurvia
-sodomia
-impreunarea cu dobitoacele
-intinaciunea
-pata sufletului ?? - [COLOR=red]da, adica pacatul[/COLOR]
-amestecarea sangelui
-necuratia
-intinarea
-prietenia particulara ?? - [COLOR=red]da,adica sinteti 3 prieteni, si tu fci parte doar unuia, nu esti drept in decizii si pareri[/COLOR]
-rasul ? - [COLOR=red]da, adica un ras nebunesc, prostesc, fara rost[/COLOR]
-jocurile ? - [COLOR=red]da, joc de carti etc este un mare pacat=patima jocului[/COLOR]
-dansurile ? -[COLOR=red]da, daca acel dans este senzual de ex.[/COLOR]
-intalnirile ? - [COLOR=red]da, te intalnesti cu persoane care nu aproba pe Domnul, insa tu te intilnesti cu ele, iar Domnul zice:"Iar cu pacatosul, nu ma voi insoti!"[/COLOR]
-cantecele necuviincioase
-petrecerile
-indraznirea ? - [COLOR=red]da, adica indraznesti prea mult, nu-ti cunosti lungul nasului, nu esti umil[/COLOR]
-nesupunerea
-neoranduiala
-tovarasia cea rea
-uneltirea
-razboiul
-uciderea
-talharia
-jefuirea celor sfinte
-castigul rusinos
-camata
-inselarea
-jefuirea mormintelor
-intovarasirea inimii
-faima rea
-cartirea
-hulirea
-nemultumirea
-reaua planuire
-lipsa de curaj
-micimea de suflet
-zapaceala
-minciuna
-mancarimea de limba
-grairea in desert
-bucuria nesocotita
-imprastierea ?? - [COLOR=red]da, imprastii zvonuri mincinoase, false=mincinos[/COLOR]
-prietenia nesocotita
-reaua purtare
-vorbirea de prostii
-vorba multa
-stricaciunea
-neprimirea altora
-multul castig
-indignarea
-tinerea de minte a raului
-reaua intrebuintare ?? - [COLOR=#ff0000]da, adica, ai ulei sfintit de ex, si nu-l folosesti cum trebuie[/COLOR]
-reaua dispozitie
-iubirea de dobitoace
-usuratatea
-iubirea de stapanire
-fatarnicia
-ironia
-prefacatoria
-folosirea de glume proaste
-curiozitatea ? - [COLOR=red]da, din curiozitate te-ai dus la ghicit in palma de ex.[/COLOR]
-infrangerea ?? - [COLOR=red]da, adic te simti doborit de problemele lumesti atit de mult, incat in inima si mintea ta,, Dumnezeu a fost uitat[/COLOR]
-dragostea draceasca
-ciocnirile ?? - [COLOR=red]da, adica certurile[/COLOR]
-netemera de Dumnezeu
-surzenia ?? - [COLOR=red]da,adica nescultarea cuvantului lui Dumnezeu, esti surd la Cuvintul lui Dumnezeu[/COLOR]
-nerecunostinta
-cugetul semet
-lauda de sine
-falirea
-umilirea aproapelui
-neindurarea
-neindurerarea
-deznadejdea
-molesirea
-ura de Dumnezeu
-descurajarea
-uciderea de sine
-si, prin toate, caderea de la Dumnezeu si pierzania desavarsita
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2009, 07:49:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Florin:
Eu cred ca aici trebuie marturisit doar in cateva cuvinte: patima, mandria, nu sint umil, nu am respectat cele 10 porunci.

Asta este cum vd eu, nu stiu altii cum cred si vad aceste intrebari ale tale.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2009, 08:25:28
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Doamne ajuta !

O sa postez si eu din ceea ce cred ca inseamna unele din aceste pacate ori patimi. Unele sunt efectiv amintite ca denumire gasite in Scriptura, nu fiindca ar trebui si definite caci se subanteleg. Exemplu: pacatul, patima...sunt efectiv doar gasite si enumerate in Filocalie. Ceea ce postez nu trebuie sa fie intocmai astfel, doar vreau sa aduc un ajutor posibil pentru cel ce doreste sa ia ceva bun si de aici.

chipul infricosat= ma gandesc ca ar fi aceea stare de frica pe chip care survine din diverse frici, ori daca "cu noi este Dumnezeu" - de ce sa ne fie frica, de ce sa apara pe chipul nostru frica, atunci cand Hristos a Inviat ! Noi trebuie sa avem o stare de bucurie, dar uneori si de tristete, (nu aceea tristete din diverse...) contempland la patimile Domnului Nostru. Un chip disperat ar veni in traducerea noastra de azi, dar nu un chip infricosat de o sperietura oarecare de moment.



nebunia= aceea stare a omului rational care uneori devine irational, lasandu-se purtat de valurile acestei lumi trecatoare


nepriceperea = a ma face ca nu pricep cele duhovnicesti atunci cand constiinta mea imi spune ce e bine si ce e rau, iar eu ma duc pe alta Cale in loc sa merg pe Calea Domnului. Cine va putea spune ca nu s-a priceput cand ochi ai sa vezi Biserici si icoane si morminte si azi ai carti ca sa pricepi, iar tu vei spune ca nu am priceput ?


nestiinta= cine va putea spune ca nu am stiut Doamne, ca altfel as fi venit pe Calea care Tu mi-ai aratat-o ? Toti pot avea stiinta, macar a constiintei, iar pe cel nebun dpdv medical, Domnul il va judeca la un alt nivel, e taina.

raceala = pot fi eu rece fata de alt suflet de OM ? daca DA, atunci sa caut sa-mi dezpietrific inima, iar daca am oarice caldura pt cel de langa mine, sa caut sa o am si mai fierbinte


prostia = cine poate fi atat de prost incat sa spuna nu exista DUMNEZEU. - iata la judecata imi voi vedea prostia.


nerozia = cu siguranta din prostie ajung si la nerozie si atunci mai multe imi pot trece prin cap, crezandu-ma chiar un om bun sau ca ce putere am eu de am reusit sa fac asta sau cealalta etc


aiureala = mergand pe drumul prostiei si al neroziei, uneori imi ies chiar si din minti, aiurez si chiar pot spune aiureli, caci aiureala se poate spune ca a fost si ce a zis cel rau, caci poate lua locul lui Dumnezeu, iar omul chiar se si crede uneori - dumnezeu prin faptul ca el crede ca a facut ceva anume prin forte proprii, nepunand mai intai in fata, existenta Domnului si ca numai prin EL s-a facut ceea ce s-a facut.

salbaticia = aici cred ca poate fi de doua feluri...cea manifestata fizic prin miscari si gesturi necontrolate, dar si prin vorbe amestecate cu o furie iesita din minti


greseala = orice greseala de care suntem constienti, dar si de care nu suntem constienti si tocmai de aceea spun GRESEALA - care nu am constientizat-o, dar am facut-o si chiar pot crede ca nu am savarsit-o fiindca nici nu am definit-o personal ca o greseala. Poate pt cel de langa tine a fost greseala, doar pt tine nu a fost...e fina treaba aici.


necunostinta = a nu avea cunostinta de cele sfinte, cele bune si placute Domnului, a fi in necunostinta de cauza...dar mai exista cunostinta caci de aceea este constiinta, eu insa stau deoparte...in necunostinta, datorita egoismului meu.


neobisnuinta = cred ca este in legatura cu a refuza a fi in obisnuinta celor bune si de folos sufletului pt mantuire.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2009, 08:34:06
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

cunostinta mincinoasa = am cunostinta, dar nu de cele de folos sufletului ci mai degraba de cele ce imi aduc patimi si pacate, adica cunostinta mincinoasa...

uitarea = a uita de Dumnezeu si cele sfinte


nedeosebirea = a nu avea discernamant caci mintea mi-a fost pervertita si cred ca bine fac in timp ce rau fac si raul il vad ca bine


nesocotinta = nu socot, nu am trezvie ci ma arunc asa inainte ca un animal infometat, manat doar de instinct, nu si de ratiune si inima.


nelegiuirea = a face ceva in afara legii lui Dumnezeu, in afara poruncilor


faradelegea = a iesi in afara legilor firesti firii umane


robia = adica sa nu te lasi robit visarii, imaginatiei...


momeala draceasca = gandul cel rau, care uneori te si sperii de unde vine caci nu consideri ca mintea ta ar fi in stare sa gandeasca pana intr-acolo, si atunci il lovesti iute de piatra Hristos, sa scapi de el, sa nu-l lasi sa prinda cheag caci mai departe va duce la prinderea cu el si apoi la pacatul efectiv.


zabovirea = a zabovi, a sta asa tam-nesam, degeaba, sa zabovesti cu gandul, sa stai de vb cu el, dar si cu fapta...


boala sufletului = pai tot sufletul care nu are credinta este bolnav, tot sufletul care nu imbina cele trebuincioase si de folos lui, este bolnav.


neputinta mintii = prostia in care ma scald fiindca nu vreau sa ies din ea, ma complac, desi cu efort as reusi sa avansez cat de cat, insa ma inconjoara starea de akedie mai mult (akedie a mintii)


abaterea= a ma abate de la drumul cel bun...


calcarea = cred ca e vb a calca cuvantul dat sau a celor bune si de folos dar a si calca asa cu nerusinare peste tot ce-i sfant, ma duc asa inainte, calc peste toate...


neincrederea = a fi fara de incredere, fara de credinta, dar si sa fiu prea suspicios, adica nu nitel sceptic cum e normal, ci mult prea mult.

necunoasterea lui Dumnezeu = lipsa de iubire si a nu vedea din tot ce ne inconjoara ca Dumnezeu le-a adus la fiinta pe toate si nu au aparut de la sine

tagaduirea = a contesta, a nega etc cele ref la credinta, Dumnezeu


neretinerea = a nu fi interesat sa retii cele bune si de folos sufletului, trecand asa nepasator mai departe prin lectura sau nefiind atent cu mintea la cele de folos, la o predica etc


cutezanta = a cuteza peste masura, fara de smerenie, a cuteza mai presus de fire chiar, ridicandu-ma, inaltandu-ma prea sus, uitand ca de prea sus cazand si lovitura este mai dureroasa, cutez sa interpretez dupa mintea mea cea tampa fara a lua in calcul si alte posibilitati, mai ales a oamenilor cu har si duh sfant. Caci eu nimic sunt si mai cutez de unul singur, atunci cand eu nici de faza de asceza nu am trecut care dureaza ani si ani ?


ameteala = ma las ametit de placeri sub diverse forme, ma complac in acelea si ma ametesc cu gandul la ele, o betie "rea" in loc sa fie o betie "buna" - ma refer a te "imbata" cu cele duhovnicesti
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2009, 08:41:55
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

placerea de la oameni= a placea sa ma laude omul, simtind ca sunt cineva prin aceea lauda asupra-mi, a-mi placea aceasta si apoi cautand sa arat din cand in cand ce am facut, ce am dres eu...etc


tampenie = ma afund atat de mult in cele fara de folos sufletului incat ajung chiar tampit caci ma folosesc doar de cele fara de folos sufletesc, traind asa ca un ateu sau daca ma mai joaca si cel rau o iau pe aratura rau de tot, ma duc si pe la niste secte ceva si ma tampesc de tot.(ca posibilitate)


fierea = un fel de sinonim la amareala, caci e o vb in popor "amar ca fierea", dar aici se refera la starea firii omului, a avea o fire amara, ca fierea sau chiar un suflet amar



amaraciunea = a amari, a supara pe cineva


lucrarea impotriva = impotrivirea sau a face altfel de cum ti s-a spus, a te razvrati in interior si a face altfel neaparat, caci iti este in firea ta a fi impotriva (nu se refera decat la cazul acesta ca patima de neaparata impotrivire din fire)


innabusirea = ...nu stiu, dar ma gandesc la o forma de ucidere prin innabusire, a-i lua respiratia celuilalt, dar poate fi chiar si ca act de innabusire in sens ca nu-l mai slabesti pe cineva din ale tale, esti mereu pe el, vesnic cu aceleasi probleme...care nu prea ar fi de folos...dar ai tu o obsesie...


neprivirea = refuzul de a-l privi in ochi pe interlocutor, nu ii dai importanta care i se cuvine ca om


orbirea = ai ceata pe ochi din cauza necredintei - esti orb, sufletul tau nu poate misca intru Hristos, desi poti fi un om bun


arderea = cred ca e vb de infocarea trupului si probabil aceea eruptie in somn...polutia


pata sufletului = pacatul ce ingreuneaza sufletul si cred ca e vb de pacat trupesc aici...ai o pata pe suflet, te tine asa in durere, dar o data spovedit, gata indepartezi


prietenie particulara = sa nu il consideri pe un frate mai deosebit decat pe un altul, pe toti sa-i iubim la fel de mult, desi prietenii sunt prieteni iar unii nu sunt...


rasul= adica rasul cu gura pana la urechi, iar crestinului ii sade mai bine sa zambeasca decat sa rada, eventual mai discret, fara de pofta si nebunie


dansurile = adica cele care depasesc limita bunului simt, joc dracesc care nu manifesta un joc de bucurie (sa spunem ca cel al lui David care se bucura printr-o manifestare trupeasca, un joc al picioarelor, un joc de bucurie sfanta...)in epoca noastra chiar si un dans de fapt, daca partenerii stau mai stransi, este o manifestare oarecum cu iz sexual, desi nu am gandi neaparat la asta, e o apropiere...poti face loc manifestarii prin gand si nu numai unei patimi trupesti...nu stii niciodata cum e construit celalalt...cineva care are o patima trupeasca adanca, chiar si o atingere il duce cu gandul departe...

intalnirile = adica a te intalni pe ascuns cu o femeie(barbat) pt a-ti alimenta patima interioara...nu neaparat numaidecat trupeasca

indraznirea = peste fire, a cere ceva peste fire, a vea tupeu peste masura


imprastierea = esti imprastiat din fire, te apuci de una, o lasi repede balta, te apuci de alta, dar nu duci la bun sfarsit niciuna, iti sta in fire a fi imprastiat...de unde nu ai nici un folos...trebuie sa iti gasesti echilibrul


reaua intrebuintare = adica nu sunt un om econom in fapta si gandire si intrebuintez gresit de exemplu castigul pe care l-am facut, neavand o socotinta a banului, dar nu numai a banului...ci si a lucrurilor, conteaza scopul...folosesec computerul cu scop bun nu ca sa-mi distrug sufletul pe siteuri necorespunzatoare etc


curiozitatea = se spune ca curiosii mor repede, cred ca nu degeaba...he ! adica daca noi invatam sa avem, indelunga rabdare, la ce folos curiozitatea cea fara de folos ? ca cea folositoare buna este...


infrangerea...nu stiu...poate sa nu-l infrangi pe un altul...depinde de situatie, sa nu-l faci sa se simta infrant de catre tine ci tu sa ai smerenie si iubire pt el...depinde insa de situatii...


ciocnirile = banuiesc ca e vb de a nu te lovi cu un altul sub nici o forma de lovire nici la propriu si nici la figurat


surzenia = a te face ca nu auzi intentionat


Sf. Parinti erau fff. atenti la fiecare miscare a sufletului, luau in detaliu foarte multe si lucrau apoi asupra lor. Ideea principala este POCAINTA, Domnul iarta si pacatele nestiute ori uitate, caci spui la sfarist : si toate acelea pe care le-am facut , dar le-am uitat Doamne din neamintirea lor...si Domnul se uita la inima ta si tine cont de aceasta, iertand...vazand dorinta ta de pocainta, El se bucura si nu vrea decat astfel in pocainta sa te misti ...pana la sfarsit.
Noi traim la inceput starea de asceza, de curatire a inimii noastre, cadem -ne ridicam, si tot asa....e o lupta cu raul din tine, care dureaza ani de zile si poate zeci de ani, apoi abia vine iluminarea cand vezi mai adanc toate cele, dar ai scapat deja de patimi si pacate, iar in ultimul stadiu este indumnezeirea la care nu stiu cati ajung...
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2009, 09:28:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cateva explicatzi, dupa parerea mea... cam uracioasa:

-[COLOR=green]chipul infricosat[/COLOR]=chipul marshav shi slugarnic ori mandru tiran ca sa vada in jurul sau chipuri infricoshate de el, ori sfidarea ce s-ar opune, ori chipul ala al nostru cand spunem ca aia e personalitate ca sa fi tu insutzi shi sa te manifeshti cum eshti tu adica cu chipul tau plin de putoare shi patimi, nu, noi trebuie sa cautam sa tindem spre chipul din Hristos pregatit pentru noi daca mergem pe Cale, acela v-a fi chipul nostru shi nu asta a omului cel vechi sau care suntem acum, chipul ascuns shi marshav ori trufash care ishi etaleaza toate mandriile ori fricile lingushitoare pe langa Pisi shi puii ei plini de lacomia cinica a sadismului ca nishte mici spectatori nevinovatzi

-[COLOR=green]uneltirea[/COLOR]=punerea la cale a ideilor diabolice de compromitere shi distrugere din pisma shi rautate
-[COLOR=green]viclenia[/COLOR]=arta, arta martziala, placerea de a ajunge la un cashtig pe caile pierzarii altora sau chiar ale tale
-[COLOR=green]reaua cugetare[/COLOR]= concluziile alea rele, concluziile filozofice rele shi absurde, concluziile fataliste shi mincinoase, superstitzioase, concluzii ca nishte indemnuri, ca nishte cai de aur dar rele rau.
-[COLOR=green]nebunia[/COLOR]=sa te lauzi tu cu meritele altora sau cu darurile ca shi cum ar fi meritul tau, sa cautzi slava de la oameni, shi slava de sine, sa te crezi erou dupa razboiul pe care altzii l-au dus shi cashtigat pentru tine, sa te impaunezi tu cu meritele altora, sa te vezi tu in toate vredniciile, sa le pescuieshti mereu ca sa acoperi chipul tau ticalos, sa te crezi vrednic deshi n-ai facut nimic, sa ai impresia ca Harul este venit din pricina rugaciunilor tale, prin meritele tale shi nu ca este un dar de la Dumnezeu, adica sa te crezi sfintzishor fara Hristos, fara Dumnezeu... un ingerash al lui antichrist.
-[COLOR=green]neinfranarea[/COLOR]=sa nu pui niciodata piciorul pe frana cand vezi cat ii infectezi pe totzi cu lepra pacatelor tale, cu betzia, cu tzigara, cu desfranarea, cu lacomia hulpava a pantecului, cu barfa shi vorbirea de rau, cu iubirea de sine shi de averi lumeshti, sa nu ai puterea sa zici stop, sa te aduni, sa te dojeneshti, sa ai impresia mereu ca daca te mintzi vazand cat de mult rau faci, daca te autoinsheli, tot raul asta pe care tzi-l faci shi tzie va fi socotiti printr-o minune ca ai facut defapt bine, deci bunavoirea cu duhul rau al minciunii maririi de sine, bunavoirea shi mila cu dracii shi cu muncile rele, cu pofta shi dorintzele nimfomane pana mori, pana te distrugi cu nepasare, zi de zi, shi tot mai mult...
-[COLOR=green]vrajirea[/COLOR]=ce fac aia care cauta "puteri" draceshti ca sa stapaneasca shi sa faca rau, sa huleasca shi sa blesteme shi sa razbune folosindu-se de lucruri oculte, de sugestie shi hipnoza, de inchipuire shi halucinari, de uraciuni shi de lucruri groteshti ca sa imprime un curs al actziunilor dupa voirile sataniceshti uratoare de Dumnezeu shi de oameni
-[COLOR=green]nepriceperea[/COLOR]=cand nu te pricepi dar ai mapa, te dai prof, te dai deshtept, te dai shtiutor, cautzi sa cashtigi increderea unora, dar n-ai credintza shi nici nu te pricepi la lucrul respectiv ori chiar itzi inchipui ca pricepi shi ca te pricepi tragand dupa tine multzime de "fraieri" spre groapa shi abisul spre care te indreptzi in pas de dans sau de defilare sau asha ca un mare luptator...
-[COLOR=green]nestiinta[/COLOR]=shtiintza oamenilor de shtiintza shi a tuturor mincinoshilor
-[COLOR=green]nelucrarea[/COLOR]=cand nu vrei sa lucrezi, nu vrei sa te stradui, crezi ca vei da roade fara nici o osteneala, n-ai ravna, n-ai staruintza, shi ai impresia ca o sa fie bine fara sa faci nimic, asha ca un bancher sau mai rau, ca shi sluga leneshe shi ticaloasa care a tzinut banii la prosop.
-[COLOR=green]raceala[/COLOR]=lipsit de pasiune shi dragoste de oameni, de interes curat, de placere in a participa, scepticism superior, acreala fatza de parerile mai simple, dispretzul fatza de participarea celor modeshti ori saraci, respingerea lucrurilor shi ideilor altora, suficientza de sine
-[COLOR=green]ticalosia[/COLOR]=caldicelul caldeean ce sta la caldurica sufletului de tarfa ce este el insushi, un om ce se ocupa cu ticaloshia, plin de ticurile ticaloshiei, uns cu toate alifiile speculatziilor mincinoase shi shantajelor shi lapidarile publice, calcand peste oameni ca sa-shi urmareasca propriile interese meschine, rautacioase, brutale, dezgustatoare, ucigashe, distrugatoare, marele erou al echilibrului shi neexagerarii care se invoieshte shi aceepta toate targurile cu patimile pacatuind mereu dar crezand ca doar atat a pacatuit cat sa poata ca sa se minta linishtit ca a pacatuit neglijabil, ca s-a abatut irelevant, ca defapta n-a pacatuit parand shi vanzand shi mintzind shi inchinandu-se lui Pisi...
-[COLOR=green]lingusirea[/COLOR]=sa ai mereu miere otravita pe limba, sa ai mereu dulceatza plina de fiere in guritza aia dulce shi prietenoasa ca a puilor de prieteni ori de slujitori, sa ai puterea sa-i convingi pe altzii ca defapt negrul e alb shi albul e negru...
-[COLOR=green]prostia[/COLOR]= ala care ar vrea doar sa shtie mereu dar nu face nimic din ce shtie ci se da mereu mare shtiutor, mare cunoscator, dar el nu foloseshte shi nici altora caci sfaturile lui sunt himerice shi iluzorii shi absurde shi foarte departe de realitate shi contra lui Dumnezeu
-[COLOR=green]nerozia[/COLOR]= adica pofta de a face idiotzenii, rautatzi, stupiditatzi, circarii, caricaturizari, exagerair de dragul efectelor roz deshi e clar ca itzi dai seama ca gresheshti dar preferi sa le faci din placeri sadice, din iubirea de indobitocire, din imitarea exagerata shi rautacioasa a dobitociilor shi neroziilor altora ca sa fi cat mai cinic, cat mai nerod, ca sa rozi mereu la ceea ce vrei tu sa afirmi, ca sa iasa aia ca fiind adevarat, deshi este o prostie, dar tu rozi, nerozeshti shi mereu circareshti ca doar doar e aia ceea ce ai vrea tu sa fie, din incapatzanare pana ii imbolnaveshti shi ii deznadajduieshti pe interlocutori shi parteneri...
-[COLOR=green]iesirea din minti[/COLOR]=razbunarea shi iarashi razbunarea shi razbunarea razbunarii shi osanda in placerea haosului urei shi maniei shi invinovatzirii fara nici o oprelishte, izbucnirea shi explozia plina de nepasare de a da frau liber satisfacerilor poftelor nesatzioase shi pline de rautate shi falsa fericire ale sufletului din acumulari ale barfelor shiminciunilor, dand frau liber minciunii, cruzimii, hulei, desfranarii, iuzimii, urei shi razbunarii ca o mare shi multa vrednicie, o ura invartoshata spre nevinovatzi o dragoste invartoshata spre ticaloshi shi ucigashi shi nemernici.
-[COLOR=green]aiureala[/COLOR]= o ura amestecata cu o nebunie shi cu o lipsa de sens shi de tzinta, o pierdere de vreme cu scopul de a dormi shi a nu participa dar totushi de a te zbengui pe ici pe colo parand totushi ca faci ceva, ca ai un rost, asha ca o munca in zadar, ca o pacaleala plina de angoasa nevazuta ce pare simpatica
-[COLOR=green]salbaticia[/COLOR]= natura fierbinte shi plina de patimi gata sa se aprinda, gata sa te devoreze, gata de atac, frumoasele shi grasele buruieni naturale.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2009, 23:12:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumim pentru informatii,daca ne dati si o pereche de ochelari cu dioptria potrivita,o sa si citim...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2009, 03:56:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Florin, tu ne-ai dat aici o tema de cercetare prea complexa!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2009, 05:20:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Florin, tu ne-ai dat aici o tema de cercetare prea complexa!!!!
De ce ? Suntem oare atât de complecși ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13