Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2012, 23:35:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Mâine, Canonul Sf. Andrei Criteanul

Doamne ajută!
Vă reamintesc faptul că mâine seară se va citi integral, în cadrul unei denii, Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, care a fost rostit și în primele 4 zile din săptămâna I a Sfântului și Marelui Post al Paștilor.
În fiecare an, slujba minunată a Canonului de Pocăință al Sfântului Andrei Criteanul se oficiază în primele 4 zile din Postul Mare (în cadrul Pavecerniței Mari) împărțit în patru secțiuni și, integral, în miercurea din săptămâna a V-a a Postului, în cadrul Deniei. În cadrul slujbei de mâine, se va citi și viața Cuvioasei Maria Egipteanca - pildă vie de pocăință și sfințenie autentică - pe care Biserica noastră o pomenește în mod special în Duminica a V-a din Postul Mare.
Vă îndemn din toată inima ca mâine seară, în măsura posibilităților, să participați la Canonul cel Mare, pentru că este o slujbă minunată, unică în rânduiala liturgică a Bisericii, de o deosebită profunzime și frumusețe.

Pentru rugăciunile Sfântului Andrei Criteanul și ale Sfintei Maria Egipteanca, Domnul și Mântuitorul nostru Hristos să ne umple inimile de dragoste curată și nestrămutată față de El și să ne învrednicească de darul adevăratei pocăințe, pentru ca astfel, cu sufletul plin de lumina harului divin, să ne bucurăm duhovnicește de Praznicul Învierii, pentru care ne pregătim prin participarea la aceste minunate slujbe!

Miluiește-ne, Dumnezeule, miluiește-ne!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2012, 07:15:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sincer să fiu, abia aștept!
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2013, 01:38:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fiind în prima săptămână a Sfântului și Marelui Post al Paștilor, avem din nou bucuria de a participa, timp de patru zile consecutiv, la slujba Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.
Evident, acest mesaj ar fi trebuit scris duminică seară (fiindcă acum mai sunt doar două zile, mâine și joi), dar fiind prinsă cu atât de multe activități, pur și simplu m-am gândit să postez anunțul și... am uitat. :)
În măsura în care puteți, vă îndemn din tot sufletul ca, în următoarele două zile, să vă bucurați de minunatele și inconfundabilele cântări de pocăință ale Canonului! Să-I cântați lui Hristos din adâncul inimilor voastre: "Miluiește-ne, Dumnezeule-, miluiește-ne"!
Să aveți un post cu multe bucurii duhovnicești!
P. S. Știu că la biserică mergem pentru Dumnezeu, iar nu doar pentru a asculta cântări frumoase. Totuși, vă sugerez să căutați biserici în care cântările acestea sunt interpretate corect, de profesioniști (sau cel puțin de persoane care se pricep să cânte corect și expresiv). Sunt cântări atât de frumoase, încât e o bucurie să le asculți intonate corect și frumos și acest fapt - cel puțin așa simt eu - contribuie la crearea unei stări de pace și bucurie în inimile noastre, ne ajută să fim atenți la rugăciune, la mesajul atât de profund transmis nouă prin cuvinte, dar și prin muzică. :)
Nu știu, poate că am eu o problemă duhovnicească, dar când aud cântăreți la strană care cântă fals și/ sau mecanic, abia mai trag de mine să mă concentrez la textele liturgice. :) În schimb, când ascult câte un cor, care intonează cântările frumos, înălțător, expresiv, în acele momente simt că, într-adevăr, suntem capabili de a fi, fie doar și numai pentru câteva ore, coliturghisitori cu îngerii lui Dumnezeu din ceruri!
Doamne ajută!
"A mânca ține de fire; a posti ține de libertate" (Sf. Efrem Sirul)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Canonul Sf. Andrei Criteanul sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 08.04.2011 19:54:40
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL MarinaAlca Rugaciuni 7 02.03.2009 23:28:57
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL georgeval Generalitati 9 14.04.2008 09:36:17
Canonul Sfantului Andrei Criteanul alecsandru Resurse ortodoxe on-line 1 21.03.2007 15:58:48