Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2011, 23:03:43
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Cat pesimism !!

http://www.youtube.com/watch?v=8Ej4P...eature=related


Aveti aici un filmulet cu parintele Cleopa , in care descrie ''sfarsitul''.
Sincer am ramas uimit de pesimismul , negativismul prin care povesteste cum o sa murim arsi de vii , de bomba ''neutronica'', ca o sa arda oasele in noi si noi o sa traim in continuare , ,murind incet in chinuri , ca o sa ne topim''electronic'' , ca vai si amar de generatiile de acum :))numai ganduri negative , nimic curat

Stiu ce zice Apocalipsa dar chiar asa o sa murim ? in asa chinuri , asa de sangeros , asa cum povesteste parintele Cleopa

Chiar asa de crud este Dumnezeu?

Dupa ce am vazut acest film mi am schimbat parerea care o aveam pana despre parintele Cleopa ,si in plus bombele atomice de care spune , Dumezeu le trimite ? Nu tot noi le fabricam si le punem in functiune .

Deci efectele bombelor atomice merg mana in mana cu Apocalipsa din Biblie , asa ca pt parintele Cleopa a fost o ocazie perfecta sa spuna ca vine Apocalipsa , normal adusa de Dumnezeu , nu de noi.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2011, 00:30:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Nu parerea despre Parintele Cleopa ar trebui sa ti-o schimbi, ci viziunea asupra lumii acesteia pacatoase. Suntem atat de pacatosi si de departe de Dumnezeu, incat pana si ce spune Parintele e putin fata de ceea ce cred ca ne asteapta.
Doamne ai mila de noi, pacatosii
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2011, 14:15:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine îl are pe Hristos se bucură dacă află că a sosit sfârșitul veacurilor. Ca atare problema nu e că vine Apocalipsa fiindcă ea e necesar să vină. Problema e că nu îl avem pe Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2011, 14:34:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cine îl are pe Hristos se bucură dacă află că a sosit sfârșitul veacurilor. Ca atare problema nu e că vine Apocalipsa fiindcă ea e necesar să vină. Problema e că nu îl avem pe Hristos.
Intr-adevar, trebuie sa lucram. Iar pana cand nu ajungem sa zicem cu inima impacata: "Amin! Vino, Doamne Iisuse!", inseamna ca inca suntem pe drum si nu ne-am odihnit de rautatile noastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2011, 15:13:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Chiar asa de crud este Dumnezeu?
Dumnezeu crud?
Ia uită-te aici și spune-mi: Dumnezeu este crud, sau noi, oamenii?

Sunt atâtea crime odioase de-a lungul istoriei și până-n zilele noastre, și tu spui că Dumnezeu este crud??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 21.10.2011 at 15:15:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2011, 16:35:06
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dumnezeu crud?
Ia uită-te aici și spune-mi: Dumnezeu este crud, sau noi, oamenii?

Sunt atâtea crime odioase de-a lungul istoriei și până-n zilele noastre, și tu spui că Dumnezeu este crud??
.....asta e unul, sarmana .. .....Dar cand te gandesti la marile razboaie, cati oameni au murit nevoinovati si copii ( de exemplu numai in operatiunea din, 6 iunie 1944 , de "salvare a europei" cand aliatii "salvatori', intrun raid aerian au bomardat in franta si au omorat peste 10.000 civili si nevinovati, printre care si copii ) Plus raul indirect comis prin radiatii ale bomelor cu uraniu, etc , ) , sau crimele produse de urss contra propriului popor(http://filmedocumentare.com/povestea-sovietelor/) , si atatea altele
Te apuca groaza cand te gandesti la omul cu ferocitatile lui .....(de cele indirecte , ce isi fac efectul in timp nici nu mai vorbim)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2011, 17:32:11
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dumnezeu crud?
Ia uită-te aici și spune-mi: Dumnezeu este crud, sau noi, oamenii?

Sunt atâtea crime odioase de-a lungul istoriei și până-n zilele noastre, și tu spui că Dumnezeu este crud??
Pai din Apocalipsa reiese , ca Dumnezeu trimite sfarsitul lumii pt pacatele noastre , nu? sincer nu cred ca i asa dimpotriva u ai inteles altceva , Dumnezeu , nu-i crud , razbunator , capricios asa cum cred multi . Dumnezeu nu are defecte cum avem noi oamenii :razbunare , cruzime, violenta , etc el e pur si n-o sa-L putem intelege vreodata deoarece ne-a inzestrat cu putere de gandire limitata.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 21.10.2011 at 17:34:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2011, 18:30:16
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Sfantul Parinte Cleopa nu cred ca stie despre ce vorbeste.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2011, 13:34:04
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Fratia ta nu cunoaste ca lucrurile astea deja se intampla. In Japonia, Rusia si America deja au avut loc acest gen de manifestari si nu numai acolo!
In acelasi timp, mai mult doare pe Hristos si sufletului nostru atunci cand ne maniem sau uram decat sute de bombe si asemenea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare