Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.10.2010, 09:37:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Lacrimile în vremea rugăciunii sunt o frumoasă baie, iar după rugăciune să ții minte pentru ce ai plâns ". ( Sf. Nil Sinaitul ) . "Ferice de cei care își plâng cu adevărat păcatele". ( Avva Isaia Pustnicul ) . "Rugăciunea împuternicită de lacrimi scoate afară din suflet toate gândurile care o dușmănesc". ( Avva Ilie Ecdicul ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.10.2010, 09:45:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Lacrimile în vremea rugăciunii sunt o frumoasă baie, iar după rugăciune să ții minte pentru ce ai plâns ". ( Sf. Nil Sinaitul ) . "Ferice de cei care își plâng cu adevărat păcatele". ( Avva Isaia Pustnicul ) . "Rugăciunea împuternicită de lacrimi scoate afară din suflet toate gândurile care o dușmănesc". ( Avva Ilie Ecdicul ) .
Cum am mai zis, nu contează lacrimile ci durerea reală din suflet, dacă vorbim de plângerea păcatelor. Apa care curge din ochi nu spală nici un păcat, e H20 și nimic mai mult.


Dacă vom analiza ce simțim atunci când plângem și după aceea vom constata o mângâiere, o delectare și încântare care nu este altceva decât mândria, mulțumirea de sine.

Plânsul e o formă de manifestare a egoismului nostru, o auto-compătimire (când urmează unei introspecții a propriilor suferințe) sau auto-încântare (când e plâns de bucurie), întotdeauna ceva necurat.

Când Sfinții Părinți recomandă plângerea păcatelor ei vorbesc de căință, de durerea inimii, de remușcări iar dacă sunt unii care au vorbit exclusiv de apa din ochi atunci e vorba de înșelare duhovnicească, închipuire de sine de care sufereau și ei, ca orice om.

Închipuirea de sine nu e un păcat mic ci periculos, fiindcă este poarta mândriei. Trebuie să avem discernământ față de scrierile Părinților, nu să luăm orice pe neverificate.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.10.2010, 12:40:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Plânsul e o formă de manifestare a egoismului nostru, o auto-compătimire (când urmează unei introspecții a propriilor suferințe) sau auto-încântare (când e plâns de bucurie), întotdeauna ceva necurat.
Mi se pare o imensa exagerare si, in acelasi timp, o jignire la adresa acelora a caror emotivitate se manifesta prin plans.

Nu se poate face atat de usor distinctie intre starea interioara si manifestarea ei exterioara.

Ca unii pot sa "dea apa la soareci" la comanda, pentru a impresiona, sunt de acord. Dar de aici si pana la a acuza pe cel care plange in timpul rugaciunii de necuratenie e cale lunga.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.10.2010, 21:44:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare o imensa exagerare si, in acelasi timp, o jignire la adresa acelora a caror emotivitate se manifesta prin plans.

Nu se poate face atat de usor distinctie intre starea interioara si manifestarea ei exterioara.

Ca unii pot sa "dea apa la soareci" la comanda, pentru a impresiona, sunt de acord. Dar de aici si pana la a acuza pe cel care plange in timpul rugaciunii de necuratenie e cale lunga.
Corect ! Sa ne ferim de verdicte atat de categorice , precum purcede fratele nostru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.10.2010, 15:23:44
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul teofan zavoratul

Citat:
În prealabil postat de albinuta Vezi mesajul
EU MERG IN TARA ODATA PE AN PRIMUL LUCRUL CARE IL FAC MERG LA SLUJBA SF LITURGHI NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI AM PLANS APROAPE TOATA LITURGHIA TIN SA VA SPUN CA MI-AM SMINTIT PRIETENII MAI ALES PE PREOTEASA:thumbsup:ACUM CE SA FAC SA NU MAI MERG LA SLUJBA? DAR NU POT SA FAC ASTA.mai bine schimb biserica decat sa ma despart de slujbe.Ce ma sfatuiti sa fac? DOAMNE AJUTA
La ceasul rugaciunii,fie in biserica,fie in casa,lacrimile sunt binefacatoere si folositoare.Trebuie insa sa le ascundem de ceilalti.Lacrimile sunt margaritare duhovnicesti stralucitoare,dar cu cat le aratam,cu atat orbesc cu stralucirea lor.Cand nu ne rugam singuri,sa ne limitam la lacrimile tainice ale inimii,la starea de evlavie,la duhul zdrobirii de inima.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.11.2010, 20:01:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu te opri,nu te abtine din plans.Plansul e o rugaciune, o descarcare si un semn de strigat catre Dumnezeu.Mai ales la tine inseamna recunostinta,iubire,regret.Plansul e placut in fata lui Dumnezeu si oricine te indeamna sa plangi cand iti vine.Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.11.2010, 18:34:54
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

lacrimile sunt de 2 feluri:

1. din slabiciunea firii
2. de la Duhul Sfant


fericiti cei care le au pe cele greu de dobandit ...


... dar sa nu fim mandri si sa credem ca am dobandit cerul ... cand suntem copii
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.11.2010, 19:55:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare o imensa exagerare si, in acelasi timp, o jignire la adresa acelora a caror emotivitate se manifesta prin plans.

Nu se poate face atat de usor distinctie intre starea interioara si manifestarea ei exterioara.

Ca unii pot sa "dea apa la soareci" la comanda, pentru a impresiona, sunt de acord. Dar de aici si pana la a acuza pe cel care plange in timpul rugaciunii de necuratenie e cale lunga.
Afirmațiile dvs. dovedesc o gândire instinctivă, o preluare mecanică a unor teorii din tradiția bisericească sau din societate. După ce vă ghidați când faceți niște afirmații? Ați analizat problema sau doar urmați niște opinii considerate normă de către alții?

A adopta niște puncte de credință fără verificare e un fanatism fără nici un rezultat benefic. Noi trebuie să ne însușim adevărul printr-o experiere a lui directă, nu prin adoptarea orbească a unor idei emise de ceilalți. Un adevăr acceptat fără înțelegere nu are nici o valoare. În plus, a adopta fără discernământ tot felul de învățături are mari șanse de înșelare.


Dacă veți căuta independent să înțelegeți psihologia plânsului, poate veți ajunge la aceeași concluzie cu mine: apariția lui în momente de puternică emotivitate (bucurie sau dimpotrivă durere) nu are o cauză duhovnicească ci este o manifestare a orgoliului. Pusă în cuvinte, trăirea care duce la apariția plânsului ar suna cam așa: "trăiești sentimente dramatice, ești o ființă nobilă". Aceasta e sugestia care provoacă plânsul, voce care poate fi foarte bine a diavolului. Plânsul este alintare, auto-încântare, cu alte cuvinte mândrie.


Căința adevărată pentru păcate sau pentru altceva nu se manifestă prin lacrimi ci printr-o durere mută. Plânsul e întotdeauna întors spre propria măgulire, e o formă de auto-compătimire, de mângâiere prin gâdilarea orgoliului.


Trebuie să ne învățăm să ne controlăm emoțiile și gândurile, aceasta ar trebui să fie activitatea noastră principală fiindcă numai așa ne vom curăța de patimi. Și cu timpul vom ajunge să înțelegem natura păcătoasă a diverselor manifestări pe care înainte le consideram nevinovate. Mândria are aspecte foarte subtile și învingerea ei este scopul principal al luptei duhovnicești.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 07.11.2010 at 20:00:50.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.11.2010, 20:33:30
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Nu stiu de ce, dar mie una imi vine sa rad in timpul slujbei de Liturghie ...
Mai demult plangeam, acum rad desi nu e de ras, mai degraba de plans, mai ales cand vine milogu' cu galeata sa-i dau si lui un banut saracutul de el, ca tare sarac e ...

e adevarat, m-am smintit si eu, pot sa zic; adica nu e normal; dar e mai bine totusi daca nu-ti place de preot sa schimbi biserica, asa e cel mai intelept
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.11.2010, 13:24:07
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt momente in timpul slujbelor cand imi vine si mie sa plang. Nu m-am gandit niciodata daca e bine sau nu. Dar intotdeauna ma abtin si-mi reprim lacrimile.
Dar daca cineva plange cand se spovedeste?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02