Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2011, 15:49:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu stiu la ce poate sa duca aceasta discutie.

Un Subiect interesant ar fi ,ce ne facem cu teologii fara diploma? Si aici pe forum,vad ca sunt foarte multi care isi dau cu parerea in chestiuni teologice,fara sa aiba o diploma..
Eu si de acestia ma feresc,de ceilalti stiam subiectul,imi era clar...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2011, 16:05:48
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu stiu la ce poate sa duca aceasta discutie.

Un Subiect interesant ar fi ,ce ne facem cu teologii fara diploma? Si aici pe forum,vad ca sunt foarte multi care isi dau cu parerea in chestiuni teologice,fara sa aiba o diploma..
Eu si de acestia ma feresc,de ceilalti stiam subiectul,imi era clar...
Uite, daca luam cazul bisericii protestante, poti ajunge pastor si fara studii teologice. Chiar aici in orasul german in care traiesc exista vreo... cateva (eu stiu cel putin de 3) asociatii studentesti care tin dezbateri plenare ale Bibliei intre ei (deci intre studentii din acelasi grup religios) in fiecare weekend. Mai stiu si ca unii tineri studenti de la noi din parohie sunt din ce in ce mai atrasi de aceste discutii. Ei sunt la varsta la care vor sa se informeze, vor sa citeasca, dar mai ales vor sa-si exprime opinia.

Este oare acest lucru gresit? Nu este, atata timp cat iti exprimi opinia cu smerenie si ca o nedumerire, incercand sa-i asculti pe aceia care 1) sunt trimisi si au chemare spre a te invata; 2) sunt mai in varsta decat tine si deci probabil au auzit mai multe in viata lor.

La cealalta extrema este dupa parerea mea ascultarea oarba. Adica orice ti-ar spune cei din categoria 1 si 2, asculti. Aici e buba in societatile musulmane mai putin educate, unde foarte multi asculta de mullahi ca de litera legii. Ce auzi trebuie si el cumva filtrat. De aceea e recomandabil ca si noi, laicii, sa citim cat mai mult si sa ne fundamentam credinta si pe cunoastere. E adevarat: cel mai important e sa simtim iubirea si credinta inauntrul nostru; dar pentru a intelege macar instinctiv ce reprezinta aceasta iubire, cred ca ne trebuie cumva un etalon launtric.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2011, 16:11:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ma ierti,dar in ortodoxie e altfel.Ceea ce ai expus mai sus,este o tocatura ,unde ai pus protestanti ,musulmani si ortodocsi....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 16:19:43
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
E adevarat: cel mai important e sa simtim iubirea si credinta inauntrul nostru; dar pentru a intelege macar instinctiv ce reprezinta aceasta iubire, cred ca ne trebuie cumva un etalon launtric.
Cum e asta sa "intelegi instinctiv"? Si cum dobandim acel etalon launtric? Sau cum stim ca ce este inauntrul nostru reprezinta un ETALON?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2011, 16:26:37
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ma ierti,dar in ortodoxie e altfel.Ceea ce ai expus mai sus,este o tocatura ,unde ai pus protestanti ,musulmani si ortodocsi....
I-am pus ca exemplu, nu ca regula. Am vrut pur si simplu sa arat ca aceste lucruri sunt considerate recomandabile in societati care traiesc in jurul nostru, nu ca eu sunt de acord cu ele :).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2011, 16:28:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu am fost de acord cu concluziile enumerate de tine.. 1 si 2...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2011, 16:29:24
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cum e asta sa "intelegi instinctiv"? Si cum dobandim acel etalon launtric? Sau cum stim ca ce este inauntrul nostru reprezinta un ETALON?
Pai oare atunci cand faci un bine, sau cand te duci la biserica si te spovedesti cu adevarat si primesti binecuvantarea duhovnicului nu te umpli de lumina si de bucurie? Mie din cand in cand mi se intampla asta. Atunci inteleg "instinctiv", fara sa fiu capabila sa pun asta in cuvinte, ca simt o parte din iubirea lui Hristos pentru noi. O simt cu adevarat adica, fara sa se intample in jurul meu minuni rasunatoare sau cataclisme.

Pentru mine, etalonul meu launtric zice asa: trebuie sa fiu mai buna maine decat am fost azi. Deci etalonul meu se schimba in fiecare zi, inclusiv ascultand si citind lucruri despre ceea ce e bine si ce e rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2011, 16:35:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
La cealalta extrema este dupa parerea mea ascultarea oarba. Adica orice ti-ar spune cei din categoria 1 si 2, asculti. Aici e buba in societatile musulmane mai putin educate, unde foarte multi asculta de mullahi ca de litera legii. Ce auzi trebuie si el cumva filtrat. De aceea e recomandabil ca si noi, laicii, sa citim cat mai mult si sa ne fundamentam credinta si pe cunoastere. E adevarat: cel mai important e sa simtim iubirea si credinta inauntrul nostru; dar pentru a intelege macar instinctiv ce reprezinta aceasta iubire, cred ca ne trebuie cumva un etalon launtric.
Din pacateaceasta atitudine pare sa se raspândeasca si in ortodoxie, mai ales in fostele tari comuniste.
Orice intrebare sau nedumerire are un tanar, este pus la zid de unii (chiar preoti) imediat, i se spune sa sculte.
Da, ar trebui sa invatam cat mai mlult, si din carti.
Cum spuneam, trairea si citirea ar trebui sa se hraneasca una pe alta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2011, 20:23:37
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum spuneam, trairea si citirea ar trebui sa se hraneasca una pe alta.
Asa este. Citirea trebuie sa fie strans legata de traire. Mi-a placut ce spunea Paul Evdochimov: "Citind Biblia, Părinții citeau nu texte, ci pe Hristos cel viu, și Hristos le vorbea; ei se hrăneau din cuvântul Scripturii așa cum se hrăneau cu pâinea și vinul euharistic.

Teologia lor continua în planul sacramental, traducea în proprii ei termeni teofanii trăite. Astăzi, în locul gândirii Părinților, în locul focului vederii lor, asistăm prea adesea la o muncă de scribi aplecați cu scrupulozitate asupra textelor, pe care le purică plini de conștiinciozitate, făcând articole pentru dicționarele teologice, dar nu teologie.

Grandioasa problematică a Părinților, spiritul lor creator, "poezia" lor .., lipsesc spiritului prozaic și școlăresc al timpului nostru. Problematica grandioasă a Părinților care vedeau devine știința scribilor cuminți care citesc".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2011, 14:07:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mi-au mers la inima gandurile si experientele parintelui Teofil Paraian, legate de acest subiect: Studiile teologice - avantaje si dezavantaje.

In cazul sau, studiile teologice desi au constituit initial o experienta oarecum negativa, nu l-au impiedicat, dar nici nu au avut un merit fundamental in drumul parcurs, spre a deveni "duhovnicul bucuriei". A contat mai ales faptul ca a fost un om al rugaciunii, al relatiei vii si personale cu Dumnezeu si cu semenii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teolog, teologie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din înțelepciunea Sfântului Grigorie Teologul cristiboss56 Pocainta 5 07.08.2013 00:27:32
Sfantul Grigorie Teologul costel Sfinti Parinti (Patrologie) 17 17.02.2013 21:45:56
Sfantul Grigorie Teologul georgeval Diverse Sarbatori 2 29.01.2011 21:57:30
Sfantul Grigorie Teologul georgeval Diverse Sarbatori 6 26.01.2010 16:19:43
Teologul Olivier Clement a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 1 16.01.2009 19:06:30