Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2013, 12:04:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Știu concepția ta.
Dar nu înseamnă că e adevărată.
Scriptura face parte din Tradiție.
Sfânta Tradiție e pomul, Sfânta Scriptură sunt roadele. N-are cum să-ți placă roadele dacă ignori sau renegi pomul.

Iar pomul tot de Sfântul Duh este inspirat.

În rest sunt sectarisme.
iarasi e parerea ta personala. Dogmatica ortodoxa te contrazice. Cred ca stii ca in Dogmatica ortodoxa este expusa invatatura crestin ortodoxa, iar acolo fiecare invatatura este argumentata cu versete biblice.
ps: sa inteleg ca tu esti un fan al existentei vamilor vazduhului?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2013, 17:04:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps: sa inteleg ca tu esti un fan al existentei vamilor vazduhului?
Ei, nu e vorba chiar de fan... Nu știu dacă e cel mai bine să punem așa problema...
În cărțile pe care le-am amintit într-o postare anterioară sunt afirmate clar (și repetat) următoarele:
a) învățătura despre Vămile văzduhului face parte din Tradiția Bisericii Ortodoxe
b) un număr impresionant dintre sfinți (sunt citați, cu pagini întregi uneori, cel puțin 15-20 de sfinți) susțin și dezvoltă învățătura despre Vămi
c) chestiunea trebuie abordată în mod simbolic iar nu literal, mesajul central fiind că fiecare dă socoteală pentru faptele sale, iar îndemnul este "pocăiți-vă!". (tipic ortodox, întrutotul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2013, 19:08:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
iarasi e parerea ta personala. Dogmatica ortodoxa te contrazice. Cred ca stii ca in Dogmatica ortodoxa este expusa invatatura crestin ortodoxa, iar acolo fiecare invatatura este argumentata cu versete biblice.
ps: sa inteleg ca tu esti un fan al existentei vamilor vazduhului?
Du-ti ăi d'asi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2013, 19:13:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
iarasi e parerea ta personala. Dogmatica ortodoxa te contrazice. Cred ca stii ca in Dogmatica ortodoxa este expusa invatatura crestin ortodoxa, iar acolo fiecare invatatura este argumentata cu versete biblice.
ps: sa inteleg ca tu esti un fan al existentei vamilor vazduhului?
Nu,el este fan Depeche Mode :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2013, 21:43:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Depes Made.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2013, 17:11:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Depes Made.
depmod :)

Serios acum, chestia cu vamile este importata din paginismul grec, si dupa cum spunea si stefan florin pe alt topic, Biserica a asezat=o unde ii e locul, adica la teologumene, deci nu trebuie bagata in seama. Ca Biserica a facut vechea greseala, anume de a spune lucruri nu tocmai slefuite dogmatic si logic in diverse omilii, doar pentru motivul ca cea mai mare parte a credinciosilor, preponderent de-a lungul istoriei Bisericii, era compusa din "mase" si femei de rind, ambele categorii cu o incarcatura emotionala ridicata si o inteligenta si educatie foarte rudimentare, periculos de aproape de ale vitelor proprii din gospodarie, pentru care negrul era musai negru ca pacura si albul, albul absolut, nuantele fiind un concept ingrozitor de greu, vecin cu erezia, e alta treaba. Ai inteles din fraza asta? Daca nu, ideea e ca s-a mers prea mult pe cultivarea omului imbecil-credincios, care om nu prea intelege decit o lume in care "ai nostri" sunt prin definitie aia buni, iar "aia raii", sunt evident cei condamnati de puterea domnitorulu ca hicleni si eventual si de Biserica ca eretici. "Teoria Vamilor" e doar o unealta educativa absolut banala. Nicidecum adevar mentionat de Domnul in Evanghelii sau de Apostoli in Fapte.

Last edited by Barsaumas; 26.09.2013 at 17:36:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2013, 17:43:58
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?
Hristos a spus talharului de pe cruce "Adevarat iti spun ca azi vei fi cu Mine in Rai".
Este drept ca sfintii sunt vrednici de lauda, dar au fost oameni si mai pot gresi, iar textele legate de vami nu cred ca trebuie luate ca atare ci, trebui trecute prin filtrele constiintei si vazut unde trebuie sa mai lucram la viata si faptele noastre.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2013, 10:30:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ei, nu e vorba chiar de fan... Nu știu dacă e cel mai bine să punem așa problema...
În cărțile pe care le-am amintit într-o postare anterioară sunt afirmate clar (și repetat) următoarele:
a) învățătura despre Vămile văzduhului face parte din Tradiția Bisericii Ortodoxe
b) un număr impresionant dintre sfinți (sunt citați, cu pagini întregi uneori, cel puțin 15-20 de sfinți) susțin și dezvoltă învățătura despre Vămi
c) chestiunea trebuie abordată în mod simbolic iar nu literal, mesajul central fiind că fiecare dă socoteală pentru faptele sale, iar îndemnul este "pocăiți-vă!". (tipic ortodox, întrutotul)
si crezi tu ca o chestiune atat de importanta, cum ar fi vamile vazduhului, a trecut-o Domnul Hristos cu vederea (sau vreun apostol) si nu ar fi spus nimic despre ea?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.10.2013, 15:55:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bineînțeles că Domnul nu a trecut-o cu vederea.
Dar dacă te referi la NT, dă-mi voie să îți reamintesc:
a) Evanghelia (după cei 4 autori) reprezintă doar o parte, un nucleu, o învățătură concentrată - vezi cum se încheie Evanghelia după Ioan. Nici pe departe nu găsim în Scriptură toată Învățătura Domnului.
b) Hristos ne învață cum să trăim. Arătînd Ținta unde merită să ajungem, Domnul, fiind Învățător, ne învață ce și cum să facem cât suntem în trup. În vreme ce Vămile se referă la ce se întâmplă după ce sufletul se desparte de trup.
c) Există unele trimiteri, dacă citim cu atenție, la această învățătură. Dar ea ocupă un loc secundar în NT din motivul precizat: Biserica ne învață cum să trăim aici, în această viață pe care o ducem în trup, mai întâi.

Bine cred că ar fi să înțelegi, într-un sfârșit (pe care ți-l doresc cât mai apropiat - mă refer la sfârșitul negărilor, al neîncrederii, al tatonărilor) că noi, creștinii ortodocși, tâlcuim Scriptura prin mijlocirea Tradiției Bisericii Ortodoxe. Sfinții Părinți, ne-au lăsat opera lor insuflată de Duhul Sfânt tocmai pentru a înțelege Scriptura și a nu rătăci prin interpretări greșite. Amintește-ți dialogul dintre Apostolul Filip și famenul etiopian, precum și dialogul dintre cei doi ucenici și Hristos Domnul pe drumul spre Emaus.... - dacă tot dorești o învățătură din Biblie. Nu vezi că îți arată cu degetul?....
Orgoliul de a studia Scriptura doar prin intermediul Scripturii e frate geamăn cu lenea de a nu lua aminte de la cel mai învățat decât tine. E un reflex al tendinței spre pagubă, spre înfrângere, spre moarte. Atenție mare, Ștefane! Sfinții Părinți nu au scris secole în șir despre Vămi doar pentru că se plictiseau ori pentru că vroiau să le atragi tu atenția că "nu scrie în Biblie"... Zău așa și te rog iartă-mă că-ți spun, dar devii cam caraghios când sugerezi neîncrederea în cugetarea unor sfinți precum Sfântul Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare și încă vreo câteva zeci, cel puțin, de o anvergură asemănătoare... Iar dacă pur și simplu te îndoiești că sfinții noștri au spus cele adevărate în scrierile lor, adică de tu crezi că pur și simplu ei ne mint, atunci... ce să zic frate... baiul e mare de tot. Să nu fie!
Ce-ar fi să citești totuși cele două cărți puse în link de Antiecumenism? Până nu cercetezi problema înlăuntrul ei, ce valoare are o părere din afară? Respingi cartea din ochi sau cum?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.10.2013, 16:38:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce baze scripturistice ai când zici asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare