Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2008, 11:39:45
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Casatoria...din nefericire sunt multi tineri ce doresc sa se casatoreasca dar nu gasesc o persoana cum trebe si ma refer la tinerii ce traiesc crestineste. Chiar eu am 2 prieteni tineri ce vor sa se casatoreasca dar nu gasesc fete credincioase sau nu stiu ei sa le caute???. Dar daca ajungi sa te casatoresti trebe sa sti sa-ti pretuiesti sotul/sotia sa nu te trezesti peste cativa ani de casnicie ca-ti critici sotia/sotul ca defapt nu e asa cum sperai sa fie, ca devii dezamagit de el/ea si atunci incepi sa-l judeci si sa-i reprosezi tot felul de lucruri sau sa jigneasca pe cel de langa el si mai rau sa discute de divort, mai trist e cand sunt copiii la mijloc. Daca intelegi de la inceput ce inseaman sa pretuiesti pe cel de langa tine cu bune si rele si sa pretuiesti ce inseaman FAMILIA atunci cu siguranta vei avea o casnicie placuta chiar daca treci prin greutati uneori. Eu ii prievesc pe oamenii simpli si vad ca sunt uneori saraci dar stiu sa se pretuiasca unul pe altul si se iubesc cu adevarat si cel mai important e ca il au pe Dumnezeu in sufletul lor. Daca intre cei 2 nu e Dumnezeu niciodata o casatorie nu va merge cum trebe.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2008, 12:15:44
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Hmm, eu nu vreau neaparat o fata credincioasa, poate sa fie si atee, dar numai sa nu ma critice pe mine ca de ce ma mai duc pe la biserica sau sa ca de ce le vorbesc copiilor despre Dumnezeu.

Pe de alta parte ..... (vroiam sa utilizez un termen asemanator celui folosit de presedintele Basescu) vorbesc de cat de rau e sa nu ai decat un singur parinte sau ce efect au divortul dar tot ei dau cu surle si trambite, povestidnd pe un ton voios cand e vorba de inselari sau divorturi. :hmmm:

Si apropos, ce zic canoanele ca trebuie sa faci cand ai comis sex inainte de casatorie?! :hmmm:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2008, 12:33:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

paraschevaiasi:atunci incepi sa-l judeci si sa-i reprosezi tot felul de lucruri sau sa jigneasca pe cel de langa el si mai rau sa discute de divort,

Pentru cei care inca nu sunt casatoriti: aproape ca nu e casnicie, in care sa nu existe si intamplari triste, care se soldeaza cu deschidera discutiei despre divort. Acest lucru se intampla din cauza oboselii, dar nu inseamna, ca de cate ori se discutra despre divort, se si pronunta divortul. Viata merge in sus si in jos. Cand suntem jos, si ni s-au innecat corabiile, cum se zice, totul ni se pare fara speranta. Dar speranta exista si atunci sa trecem cu rabdare prin aceste incercari, care au darul de a ne intari relatia de familie. Daca sotul nu ne baga in seama, sau mai rau, daca ne vede numai defectele, sa-i dam un resiro si sa ne ocupam mai mult de copii, eventual sa-i lasam rufele lui sa si le spele ( ca apoi sa ne aprecieze efortul nostru de a i le spala), sa ne mutam in sufragerie, daca e cazul...dar viata de familie trebuie sa continue, pana cand va rasari soarele si pe strada noastra.
E bine ca s-a ridicat si acesta problema, ca tinerii sa nu creada ca viata in doi este cumva "viata in roz" si daca nu mai este in roz trebuie cu adevarat sa divorteze. Nu asa au ajuns bunicii si parintii lor sa serbeze nunta de argint si de aur, daca nu ar fi stiut sa treaca peste toate obstacolele ivite in calea lor. De obicei, dupa asemenea perioada urmeaza in familie o ascensiune, plina de evenimente placute, ca o incununare a luptei castigate, care pe multi i-a facut sa exclame: daca divortam nu as mai fi avut parte de acesta fericire!
Sa nu uitam: cei doi sunt unul la bine si la rau!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2008, 14:51:51
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

cata dreptate in afirmatia asta...,,un vis se pregateste sa moara,,...si cat de cumplit mi se pare,mie care n-am avut parte de asa ceva,de un cosmar poate dar nu vis.asistam la degenerarea iubirii ,de fapt acelui sentiment profund priun sfintenia lui.Barbatii nu vor sa-si asume raspunderi, femeile isi cauta amanti...desfranarea domneste peste tot...cum sa fie bine? fac si eu ca si Stefan, cine ma intelege pe mine cand eu vreau sa ma duc la Sf. Liturghie, cand vreau sa tin post, cand vreau sa iau Sf. Imprtasanie,cand vreau sa tin zilele oprite,cand vreau sa citesc rugaciunile mele ,seara, cine?>nimeni, cred...ar zice ca-s nebuna...trist dar adevarat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2008, 15:26:49
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Ce va plangeti atat? Da ce vreti mantuire fara suferinta? Vreti micul dejun la pat si trandafirul pe perna in fiecare dimineata? Hristos care a fost fara de pacat a rabdat atat si noi ne plangem cand ni se cere putina nevointa! Mama mea a rabdat o viata in batai si injuraturi si a murit ca o cuvioasa, cu rugaciunea pe buze. Nu cautati sa va primti plata pe pamant ci in ceruri. Vai vai ce necaz?!:dozingoff: Casnicia este pe duca, e cu in picior in groapa:dontgetit: Da de unde ati scos acestea? Din ce statistici? De la Dan Diaconescu? Formula As? guasar, pentru tine ce conteaza mai mult ce scrie in statistici sau ce vrei tu de la viata? Vrei mantuire, du soro o viata dupa Hritos si vei avea o casnicie binecuvantata! Sa nu traim ca in povestea drobului de sare:angry::angry: Lumea devine mai buna datorita fiecarui om, nu datorita unor ziare, barfe, psihologi!:angry:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2008, 15:31:42
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
cata dreptate in afirmatia asta...,,un vis se pregateste sa moara,,...si cat de cumplit mi se pare,mie care n-am avut parte de asa ceva,de un cosmar poate dar nu vis.asistam la degenerarea iubirii ,de fapt acelui sentiment profund priun sfintenia lui.Barbatii nu vor sa-si asume raspunderi, femeile isi cauta amanti...desfranarea domneste peste tot...cum sa fie bine? fac si eu ca si Stefan, cine ma intelege pe mine cand eu vreau sa ma duc la Sf. Liturghie, cand vreau sa tin post, cand vreau sa iau Sf. Imprtasanie,cand vreau sa tin zilele oprite,cand vreau sa citesc rugaciunile mele ,seara, cine?>nimeni, cred...ar zice ca-s nebuna...trist dar adevarat.
viviana, ai trait o trauma am inteles toti, dar sa nu ne plangem la nesfarsit. Nici sa nu generalizam. E plina lumea de generalizari!:D Si inca ceva, nu mai tot sublinia ca esti singura si vrei sa duci o viata placuta Domnului. Nu vei ramane nemaritata fii tu linistita!:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2008, 15:50:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Ce va plangeti atat? Da ce vreti mantuire fara suferinta? Vreti micul dejun la pat si trandafirul pe perna in fiecare dimineata? Hristos care a fost fara de pacat a rabdat atat si noi ne plangem cand ni se cere putina nevointa! Mama mea a rabdat o viata in batai si injuraturi si a murit ca o cuvioasa, cu rugaciunea pe buze. Nu cautati sa va primti plata pe pamant ci in ceruri. Vai vai ce necaz?!:dozingoff: Casnicia este pe duca, e cu in picior in groapa:dontgetit: Da de unde ati scos acestea? Din ce statistici? De la Dan Diaconescu? Formula As? guasar, pentru tine ce conteaza mai mult ce scrie in statistici sau ce vrei tu de la viata? Vrei mantuire, du soro o viata dupa Hritos si vei avea o casnicie binecuvantata! Sa nu traim ca in povestea drobului de sare:angry::angry: Lumea devine mai buna datorita fiecarui om, nu datorita unor ziare, barfe, psihologi!:angry:
Da, aici ai dreptate. Pai daca stau si ma gandesc cate a indurat si cate mai indura bunica mea de la "bunul" meu bunic, asta ar fi insemnat ca ea sa fie divortata de multi ani, iar eu probabil nici nu ma mai nasteam, nu? Dar nu, nu a divortat, pentru ca a fost o femeie credincioasa si cu frica de Dumnezeu, indurand totul pentru a pastra FAMILIA UNITA. Tare va mai plangeti ca sotiorii dumneavoastra va bat si sunt betivi si mai stiu eu ce vicii au ei si va face viata un calvar, dar vreau eu sa va intreb stimate doamne, inainte sa va casatoriti, nu ati stiut cu ce "sacal" veti trai? Oare atunci nu stiati ca el are inclinatii violente sau ca are alte convingeri si traieste dupa alte principii si ideologii? Si nu mai pun la socoteala ca poate ati stat si o vreme impreuna inainte sa va cununati, pai in tot acest timp nu ati avut timp sa va cunoasteti viitorul sot? Si vorba Alynei, Raiul nu se dobandeste confortabil, ci cu sacrificii pentru ceilalti, macar pentru copii sa nu fi divortat. Daca va iubeati copiii, nu divortati, ca mai mult rau le-ati factu decat daca a-ti fi ramas impreuna!
Eu am un prieten care a trait cu mama vitrega si va spun ca acum este un rebel si un razvratit impotriva vietii pe care o are, din motiv ca nu a avut mama adevarata, iar cand venea la mine imi spunea frustrat de fiecare data: "- Vezi Stefane, tu ai mama adevarata, se comporta frumos cu mine cand vin la tine, se vede ca este altfel cand familia este unita, nu ca la mine ca nici pe tine nu te lasa sa intri in casa din cauza ca nu suporta sa am prieteni! :("
Asa ca vedeti ce faceti, pentru ca chiar si cu un sot mai rau, familia trebuie pastrata unita, nu sa o destrama-ti, ca doar voi singurele va-ti lasat duse de val la inceput, fara sa vedeti inauntrul sufletului vitorului sot, fiind orbite de acea dragoste de la inceput!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2008, 15:58:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si nu imi este rusine sa va spun asta, cu toate ca sunt mai tanar ca voi, dar pentru orice alegere in viata, trebuie sa iti si asumi responsabilitatea pentru alegerea facute, ori cei care divorteaza sun lasi, nu vor sa isi duca crucea pe care le-a dat-o Dumnezeu!
Stau si ma gandesc ce se alegea de mine daca parintii mei divortau...cred ca acum eram pe undeva la tara, fara nici o scoala si fara nici un viitor. Crede-ti ca mama mea nu a vrut sa divorteze de tatal meu? Ba daaaaaa, dar stiti de ce nu a facut-o? Chiar ea mi-a spus: "Pentru voi copii nu m-am despartit, ca sa aveti voi un viitor si sa cresteti intr-o familie normala si unita, chiar daca taica-tu nu a facut mare lucru pentru mine ca sotie". Si nu spun asta ca sa o laud, spun asta ca sa vedeti cat m-a iubit mama pe mine si pe fratele meu, adica tine atat de mult la noi incat nu a vrut sa crestem niste copii frustrati si razvratiti.
Si asa se intimpla de fiecare data, cand doi soti divorteaza, cel mai mult de suferit vor avea copiii! Trist...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2008, 16:12:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
cine ma intelege pe mine cand eu vreau sa ma duc la Sf. Liturghie, cand vreau sa tin post, cand vreau sa iau Sf. Imprtasanie,cand vreau sa tin zilele oprite,cand vreau sa citesc rugaciunile mele ,seara, cine?>nimeni, cred...ar zice ca-s nebuna...trist dar adevarat.
Dar viviana, nu trebuie sa te inteleaga nimeni ca te duci la Biserica. Nici pe bunica mea nu o intelegea sotul ei cand se ducea la biserica, dar asta nu a fost un motiv sa divorteze! Ori tu nu stii ca chiar Iisus ne-a spus ca dusmani nii vom face chiar si pe cei din casa! Si mai spuneai tu intr-un topic ca tare iti este bine acum ca ai divortat, dar tu nu te-ai gandit decat la binele tau, iar pe copii i-ai uitat! Chiar daca ai avut un sot rau, copiii trebuiau sa traiasca cu tatal lor adevarat, nu singuri ori cu tati vitregi. Asa ca vei vedea mai tarziu efectele divortarii asupra copiilor tai, atunci cand ei vor creste mari si isi vor da seama ca ei nu au tata adevarat si intr-un fel sau altul vor fi frustrati si in acelasi timp afectati, aparan problemele intre tatal vitreg si copii si asa mai departe! Poate vei spune ca gresesc sau ca exagerez, dar peste cativa ani vei vedea urmarile, :(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2008, 17:36:01
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu am un prieten care a trait cu mama vitrega si va spun ca acum este un rebel si un razvratit impotriva vietii pe care o are, din motiv ca nu a avut mama adevarata, iar cand venea la mine imi spunea frustrat de fiecare data: "- Vezi Stefane, tu ai mama adevarata, se comporta frumos cu mine cand vin la tine, se vede ca este altfel cand familia este unita, nu ca la mine ca nici pe tine nu te lasa sa intri in casa din cauza ca nu suporta sa am prieteni! :("
Asa ca vedeti ce faceti, pentru ca chiar si cu un sot mai rau, familia trebuie pastrata unita, nu sa o destrama-ti, ca doar voi singurele va-ti lasat duse de val la inceput, fara sa vedeti inauntrul sufletului vitorului sot, fiind orbite de acea dragoste de la inceput!
Vorbesti din punct de vedere al copilului. Sunt cazuri in care e necesar divortul. Daca va vedea copilul numai scandal si betie in casa, nu va avea liniste sa invete, nu isi poate primi prietenii ca e tatal beat, tot nu e bine.
Inca ceva, pentru prietenul tau: tatal meu nu consuma alcool de obicei, nu e violent, amandoi parintii sunt casatoriti si acum, dar tin minte ca nu ii placea ca cea mai buna prietena a mea sa vina pe la mine. Nu ma intrebati de ce, ca nu stiu nici acum. Voiam sa spun ca nu tine neaparat de faptul ca e parinte vitreg, poate e vorba de om in sine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21