Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.04.2009, 21:27:42
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Doamne ajuta ,Nina ! Speram sa citesc ca l-au gasit si este bine .Astazi, am fost tare trista ptr ca tatal meu se numea Toma si am fost la cimitir si tare bine-mi prindea o veste buna .Raman incredintata ca Eugenio va fi salvat! Doamne Iisus indura-Te de el , ocroteste-l si fi-i Doamne nadejde si ajutor . Amin.

[COLOR=purple]Psalmul 16[/COLOR]

[COLOR=black]1.[COLOR=purple]Auzi[/COLOR], [COLOR=purple]Doamne[/COLOR], [COLOR=purple]dreptatea[/COLOR] [COLOR=purple]mea[/COLOR], ia aminte cererea [COLOR=black]mea[/COLOR], [COLOR=purple]ascultă[/COLOR] [COLOR=purple]rugăciunea[/COLOR] [COLOR=purple]mea[/COLOR], din buze fără [COLOR=black]de [/COLOR]viclenie.[/COLOR]
2.De la fața Ta judecata mea să iasă, ochii mei să vadă cele drepte. 3.Cercetat-ai inima mea, noaptea ai cercetat-o; cu foc m-ai lămurit, dar nu s-a aflat întru mine nedreptate.
4.Ca să nu grăiască gura mea lucruri omenești, pentru cuvintele buzelor Tale eu am păzit căi aspre.
5.Îndreaptă picioarele mele în cărările Tale, ca să nu șovăie pașii mei.
6.Eu am strigat, că m-ai auzit Dumnezeule; pleacă urechea Ta către mine și auzi cuvintele mele.
7.Minunate fă milele Tale, Cel ce mântuiești pe cei ce nădăjduiesc în Tine de cei ce stau împotriva dreptei Tale.
8.Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă
9.De fața necredincioșilor care mă necăjesc pe mine. Vrăjmașii mei sufletul meu l-au cuprins;
10.Cu grăsime inima lor și-au încuiat, gura lor a grăit mândrie. 11.Izgonindu-mă acum m-au înconjurat, ochii lor și-au ațintit ca să mă plece la pământ.
12.Apucatu-m-au ca un leu gata de pradă, ca un pui de leu ce locuiește în ascunzișuri.
13.Scoală-Te, Doamne, întâmpină-i pe ei și împiedică-i! Izbăvește sufletul meu de cel necredincios, cu sabia Ta.
14.Doamne, desparte-mă de oamenii acestei lumi, ce-și iau partea în viață, căci s-a umplut pântecele lor de bunătățile Tale; săturatu-s-au fiii lor și au lăsat rămășițele pruncilor.
15.Iar eu întru dreptate mă voi arăta feței Tale, sătura-mă-voi când se va arăta slava Ta.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.04.2009, 22:52:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, Sia draga, uite ca nimeni nu stie prea mult...din pacate.
Doar indurarea Domnului sa fie cu el si peste el!

Condoleante pentru tatal tau, imi pare rau cind cineva e suparat...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.05.2009, 06:34:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Astazi, Eugenio a avut permisia de a chema pentru prima data acasa, familiarii sai.
Dar este inca in captivitate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.05.2009, 10:36:44
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Bine ca-i viu ! Doamne ajuta !
Sa-nteleg ca a avut permisiunea sa dea telefon acasa ? Asta ar fi apa vie ptr el ,ca asa va avea nadejde si putere mai multa .
Doamne ajuta-l si da-i putere lui Eugenio ,ca mult n-o mai fi pana-l vei scapa !

Psalmul 141

1. Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
2. Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.
3. Când lipsea dintru mine duhul meu, Tu ai cunoscut cărările mele. În calea aceasta în care am umblat, ascuns-au cursă mie.
4. Luat-am seama de-a dreapta și am privit și nu era cine să mă cunoască. Pierit-a fuga de la mine și nu este cel ce caută sufletul meu.
5. [COLOR=purple]Strigat-am către Tine, Doamne, zis-am: "Tu ești nădejdea mea, partea mea ești în pământul celor vii". [/COLOR]
6. Ia aminte la rugăciunea mea, că m-am smerit foarte. Izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc, că s-au întărit mai mult decât mine.
7. Scoate din temniță sufletul meu, ca să laude numele Tău, Doamne. Pe mine mă așteaptă drepții, până ce-mi vei răsplăti mie.
Amin.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.05.2009, 10:39:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Bine ca-i viu ! Doamne ajuta !
Sa-nteleg ca a avut permisiunea sa dea telefon acasa ? Asta ar fi apa vie ptr el ,ca asa va avea nadejde si putere mai multa .
Doamne ajuta-l si da-i putere lui Eugenio ,ca mult n-o mai fi pana-l vei scapa !

Psalmul 141

1. Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
2. Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.
3. Când lipsea dintru mine duhul meu, Tu ai cunoscut cărările mele. În calea aceasta în care am umblat, ascuns-au cursă mie.
4. Luat-am seama de-a dreapta și am privit și nu era cine să mă cunoască. Pierit-a fuga de la mine și nu este cel ce caută sufletul meu.
5. [COLOR=purple]Strigat-am către Tine, Doamne, zis-am: "Tu ești nădejdea mea, partea mea ești în pământul celor vii". [/COLOR]
6. Ia aminte la rugăciunea mea, că m-am smerit foarte. Izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc, că s-au întărit mai mult decât mine.
7. Scoate din temniță sufletul meu, ca să laude numele Tău, Doamne. Pe mine mă așteaptă drepții, până ce-mi vei răsplăti mie.
Amin.

Nu am inteles exact cum s-a petrecut totul, insa treaba este ca i-au permis sa sune acasa.
Da, rugaciunea nu se opreste pentru Eugenio.
Multumesc Sia.
Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru bunatatea ta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.05.2009, 23:09:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu am inteles exact cum s-a petrecut totul, insa treaba este ca i-au permis sa sune acasa.
Da, rugaciunea nu se opreste pentru Eugenio.
Multumesc Sia.
Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru bunatatea ta.

Doamne Ajuta

Saracii, cred ca daca scapa cu bine din aceasta situatie, cit or trai nu o sa le mai trebuiasca asemenea aventuri.
Occidentalii din educatie sunt foarte aventurieri si deschizatori de drumuri, se avinta pina la marginile pamintului pentru tot felul de proiecte dar o si incurca in genul celor din filmul nou Rambo
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.05.2009, 07:36:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Chiar asa Andrei, ei sint saritori sa stii la ajutor, insa uite ce se poate intimpla...din pacate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.05.2009, 16:57:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Da, exact, e ca si cum de buna voie si nesilit de nimeni intri in cusca leului..este un fel de auto flagelare, autopedepsire poate..nu?.. asa mi se pare.

Ca doar stii foarte bine ca intrind intre musulmani care si-ai pierdut copiii si parintii in bombardamente ale americanilor cum sunt foarte multe cazuri( citeam de nunti bombardate cu sute de nuntasi ARSI DE VII, la care pilotii americanasi fac....: OUPS!!! Sorry MAN! MY BAD!!!...si iti dai seama ce simt victimele care mai traiesc.... orice, numai iubire nu(noi oare am putea?)viz-a viz de noi cei care i-am bombardat... si ne baga pe toti in aceeasi oala...indiferent de cite cruci si biblii caram dupa noi prin Asia sa-i impresionam
Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.05.2009, 07:00:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, exact, e ca si cum de buna voie si nesilit de nimeni intri in cusca leului..este un fel de auto flagelare, autopedepsire poate..nu?.. asa mi se pare.

Ca doar stii foarte bine ca intrind intre musulmani care si-ai pierdut copiii si parintii in bombardamente ale americanilor cum sunt foarte multe cazuri( citeam de nunti bombardate cu sute de nuntasi ARSI DE VII, la care pilotii americanasi fac....: OUPS!!! Sorry MAN! MY BAD!!!...si iti dai seama ce simt victimele care mai traiesc.... orice, numai iubire nu(noi oare am putea?)viz-a viz de noi cei care i-am bombardat... si ne baga pe toti in aceeasi oala...indiferent de cite cruci si biblii caram dupa noi prin Asia sa-i impresionam
Fereasca Dumnezeu!
Vezi tu Andrei, el nu stia ca pe insula aia sint musulmani, ci doar filipinezi.
De aici pleaca totul.
Nu ti se spune adevarul de multe ori...

Uite originalul din news:

"Eugenio went to the Philippines to work in the spirit of Henry Dunant, the founder of the International Red Cross and Red Crescent Movement. It hurts to see people who respond to crisis with purely humanitarian intentions become the victims," Aeschlimann added.

Sursa:
Vagni alive, calls family, says ICRC


By Kristine L. Alave
Philippine Daily Inquirer
First Posted 2000 05/09/2009

Adica, in citeva cuvinte: el a raspuns pentru un ajutor umanitar, pentru Henry Dunant, fondatorul Crucii Rosii Internationale, din pur umanitarism nu cu intentia de a deveni o victima.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.05.2009, 09:40:00
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Dumnezeu sa-i dea putere, sa-l ocroteasca si sa-l aduca curand acasa.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am scapat de PDL, si am dat de...mafia rosie !!! guardian knight Generalitati 331 13.03.2013 15:32:05
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Rugaciunea sotului pentru sotia sa Intrebari utilizatori 0 07.07.2010 16:07:09
Botezul sotului meu elenavioletacocos Botezul 11 26.10.2009 08:43:14