Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2009, 18:12:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Petitie

Va rog sa ne ajutati semnind aceasta petitie: http://www.petitieonline.ro/petitie-p37293052.html

Hepatitele virale tind sa devina o pandemie. Tot al 12-lea om este bolnav de hepatita virala pe glob. Procentul bolnavilor in Romania este unul dintre cele mai ridicate in lume. Statul roman se pare ca a uitat de acesti bolnavi. Unii dintre ei asteapta ani de zile tratamentul, altii nu-l primesc pentru ca nu au inca ciroza. In tot acest timp ei sint un pericol de infestare pentru copii, sotiile, parintii, prietenii dumneavoatra, pentru dumneavoastra insasi! Spun pericol pentru ca acesti oameni veniti in contact cu medici, manichiuristi, cu cei care fac tatuaje, cu stomatologi NEPROFESIONISTI (si credeti-ma sint destui) transmit boala la urmatorul pacient/client. Daca fiecare si-ar face meseria cum trebuie boala ar disparea pentru ca cei mai multi dintre bolnavi incep o consultatie/sedinta prin a spune " Am hepatita virala!" iar lucru asta atrage o avalanse de neplaceri mergind pina la a nu fi tratat!
Nu sintem nici desfrinati (hCv se transmite doar prin singe) nici drogati iar vina celor mai multi dintre noi este ca am avut incredere in sistemul sanitar. Acelasi sistem care acum ne-a uitat! De aceea va rog in numele bolnavilor de hepatici din Romania sa ne ajutati macar cu o semnatura!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2009, 18:35:36
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am semnat si am trimis mai departe linkul la colegii mei. Dar au vreo valoare petitiile astea on line?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2009, 11:16:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Am semnat si am trimis mai departe linkul la colegii mei. Dar au vreo valoare petitiile astea on line?
Poate au Monica ! E o chestie și psihologică până la urmă, de sensibilizare. Am semnat și eu , nu e un efort, dar să fim cu inima împăcată.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2009, 11:40:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Va rog sa ne ajutati semnind aceasta petitie: http://www.petitieonline.ro/petitie-p37293052.html

Hepatitele virale tind sa devina o pandemie. Tot al 12-lea om este bolnav de hepatita virala pe glob. Procentul bolnavilor in Romania este unul dintre cele mai ridicate in lume. Statul roman se pare ca a uitat de acesti bolnavi. Unii dintre ei asteapta ani de zile tratamentul, altii nu-l primesc pentru ca nu au inca ciroza. In tot acest timp ei sint un pericol de infestare pentru copii, sotiile, parintii, prietenii dumneavoatra, pentru dumneavoastra insasi! Spun pericol pentru ca acesti oameni veniti in contact cu medici, manichiuristi, cu cei care fac tatuaje, cu stomatologi NEPROFESIONISTI (si credeti-ma sint destui) transmit boala la urmatorul pacient/client. Daca fiecare si-ar face meseria cum trebuie boala ar disparea pentru ca cei mai multi dintre bolnavi incep o consultatie/sedinta prin a spune " Am hepatita virala!" iar lucru asta atrage o avalanse de neplaceri mergind pina la a nu fi tratat!
Nu sintem nici desfrinati (hCv se transmite doar prin singe) nici drogati iar vina celor mai multi dintre noi este ca am avut incredere in sistemul sanitar. Acelasi sistem care acum ne-a uitat! De aceea va rog in numele bolnavilor de hepatici din Romania sa ne ajutati macar cu o semnatura!
Sotia mea a lucrat intr-un cabinet stomatologic.(impropriu spus a lucrat...s-a dus doar doua zile). A intrebat doctorul de solutiile de sterilizare, cand sa faca sterilizarea instrumentarului. El i-a zis sa faca sterilizarea numai daca pacientul ii spune ca are vre-un virus hepatic, HIV etc. Problema este ca multi oameni nici nu stiu ca sunt purtatori ai acestor virusi. Solutiile de sterilizare sunt scumpe dar totusi e vorba de sanatatea oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Petitie europeana pentru crestinism Iosifg Stiri, actualitati, anunturi 9 30.01.2011 14:05:53
petitie Ioana-Andreea Generalitati 2 23.01.2010 21:30:38
Apel - petitie contra cip ! irinarl Generalitati 2 30.01.2009 16:23:52
Petitie pentru Catedrala Sfanta Sofia fllorina Stiri, actualitati, anunturi 1 09.11.2008 16:12:35