Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2010, 15:47:47
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Purtarea Sfintei Cruci

Buna ziua,

Va propun o tema noua... sau mai veche dar destul de actuala mereu. Ce parere aveti despre oamenii care poarta Crucea la gat ? Eu unul o port dar doar uneori la vedere. Mi se pare o tema care merita discutata pe acest forum.
Va trimit toata simpatia mea indiferent de parerea dumneavoastra pro sau contra sau diversa si va multumesc daca participati cu o opinie onesta si sincera.
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Love to love you !

Florin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2010, 15:51:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Buna ziua,

Va propun o tema noua... sau mai veche dar destul de actuala mereu. Ce parere aveti despre oamenii care poarta Crucea la gat ? Eu unul o port dar doar uneori la vedere. Mi se pare o tema care merita discutata pe acest forum.
Va trimit toata simpatia mea indiferent de parerea dumneavoastra pro sau contra sau diversa si va multumesc daca participati cu o opinie onesta si sincera.
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Love to love you !

Florin
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.Dar sa nu uitam de ea,dimineata si seara sa sarutam cruciulita....
Ea nu trebuie purtata la vedere....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2010, 15:57:47
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile De ce ?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.Dar sa nu uitam de ea,dimineata si seara sa sarutam cruciulita....
Ea nu trebuie purtata la vedere....
De ce nu trebuie purtata la vedere ? Este ceva jignitor cruciulita atarnata la ureche ? Sau cand apare dintre sanii opulenti ai unei fete/femei "generoase" ? Unde dispare "rolul pozitiv" si apare opusul ? Voi purtati cruce ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 16:16:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Nu "trebuie" în sensul că ar fi vreo poruncă a lui Dumnezeu sau a Bisericii, încât cine nu poartă crucea la gât nu se mântuiește. Asemenea lucruri, dacă se fac, se fac dintr-o nevoie a noastră, așa după cum simțim nevoia să avem mereu la noi o fotografie a soțului sau soției ori a altcuiva drag. Tot așa și cu crucea. Este opțional (pentru noi, laicii) dacă o purtăm sau nu o purtăm și, în caz afirmativ, dacă o purtăm la vedere sau în ascuns.
Eu o port uneori și, în aceste cazuri, de obicei nu o port la vedere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2010, 16:45:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

E bine sa purtam Sfanta Cruce la gat pentru ca ea este arma impotriva diavolului! Cand o port, ma simt protejata! Nu o port la vedere decat vara la un lantisor insa noaptea port o cruciulita de lemn si sincer nu pot sa dorm fara ea!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2010, 16:56:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu am o cruciulita neagra, impletita, care se vede pentru ca e pozitionata destul de sus. Estetic nu e cine stie ce, si nu de-asta o port, dar nu ma despart de ea.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2010, 17:22:03
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit opinie !

Din pacatea, Sfanta Cruce,a devenit mai degraba un obiect decorativ.Oricum,si in aceasta postura eu cred ca nu-si pierde rolul sau.Insa as zice ca e mai adecvata purtarea sa de catre femei, si mai putin de barbati,singura exceptie ar fi cand sunt fete bisericesti !
Deci,eu cred ca la femei li se potriveste mai bine, iar barbatii sa o poarte numai cand sunt oamneii bisericii !!! Pentru ca e un simbol foarte greu,si nu poate fi purtat de oricine !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2010, 17:35:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Din pacatea, Sfanta Cruce,a devenit mai degraba un obiect decorativ.Oricum,si in aceasta postura eu cred ca nu-si pierde rolul sau.Insa as zice ca e mai adecvata purtarea sa de catre femei, si mai putin de barbati,singura exceptie ar fi cand sunt fete bisericesti !
Deci,eu cred ca la femei li se potriveste mai bine, iar barbatii sa o poarte numai cand sunt oamneii bisericii !!! Pentru ca e un simbol foarte greu,si nu poate fi purtat de oricine !!!
Si barbatul este creatura lui Dumnezeu, si el are nevoie de aparare impotriva celui rau, de ce numai oamenii bisericii sa poarte cruce?
Cum adica este simbol greu si nu poate fi purtat de oricine?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2010, 19:15:02
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Buna ziua,
Va propun o tema noua... sau mai veche dar destul de actuala mereu. Ce parere aveti despre oamenii care poarta Crucea la gat ? Eu unul o port dar doar uneori la vedere. Mi se pare o tema care merita discutata pe acest forum.
Va trimit toata simpatia mea indiferent de parerea dumneavoastra pro sau contra sau diversa si va multumesc daca participati cu o opinie onesta si sincera.
Trebuie sau nu sa purtam Crucea atarnata la gat ?
Love to love you !Florin
Sunt mai multe categorii de oameni care poarta cruciulite(sau cruciuloaie) la gat, unii din surstitie, altii ca sa isi etaleze "credinta" si "piosenia", mai sunt cei care o poarta ca pe un oarecare accesoriu dar si aceia care cred cu toata inima ca purtarea crucii este a datorie a celui credincios.

Personal nu vad nimic rau in a purta crucea, dar macar sa aiba pe Mantuitorul pe ea, si nu sa fie goala ca nu mai are niciun rost.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2010, 19:15:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Crucea purtata la gat ne pazeste de cel rau.
Imi pare rau, dar asta e doar o superstitie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41