Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.02.2018, 23:12:07
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

Despre uciderea lui Nicolae Iorga ce ziceti?
legionarii nu au comis crime religioase.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.02.2018, 03:09:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Despre uciderea lui Nicolae Iorga ce ziceti? Dar a lui Giordano Bruno? Dar a albigenzilor? Dar a episcopului Flavian omorat in bataie la sinodul al doilea de la Efes?
Zic ca Isus a spus: sa nu ucizi!
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Inteleg prin crime cu latura crestina crime comise din credinta.
Eu inteleg ca va plac contradictiile de termeni.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.02.2018, 14:47:14
iulius_ iulius_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2017
Mesaje: 8
Implicit

[quote=Krautrock;65872
Iata deci o credinta bazata pe o eroare de necunoastere a istoriei numerelor.
[/QUOTE]

Faptul că sistemul actual de numerație a fost preluat de la arabi nu înseamnă că aceștia l-au și inventat. De fapt sistemul modern de numerație a fost inventat de către hinduși și preluat de către arabi.
Notația numerelor în sistemul hindus se face după prima literă a cuvântului pe care le denumește.Vă rog să observați cum este notată cifra *6 în devanagari - alfabetul hindus.
Această observație am făcut-o doar cu privire la sistemul de numerație, nu și cu privire la ceea ce faceți referire în contextul din postul dvs.
Nu trebuie să mă credeți, trebuie doar să cercetați!
.................................................. .......

Nimeni nu a putut demonstra vreodată că lumea există în afara minții noastre!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.03.2018, 13:14:22
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
legionarii nu au comis crime religioase.
Dar asta ce este?

Adica cine i-a ucis pe cei 90 de evrei in padurea Jilava?

Mai vreti? Iata:

“În imensa sală a abatorului unde boii sunt agățați cu cârlige pentru a fi spintecați, erau suspendate acum cadavre de oameni goi. Era un spectacol oribil care întrecea în cruzime orice imaginație. Pe unele cadavre era însemnat cuvântul “CUȘER”. Erau cadavre de evrei... Sufletul mi-e murdărit. Mi-e rușine de mine însumi. Rușine, pentru că sunt român ca acei criminali din Garda de Fier.” Gheorghiu, Virgil: “Memorii” pp. 523-524, Ed. Gramar 1999.

Nota: asta n-o spune vreun evreu, ci un om care a fost chiar preot ortodox. Oameni buni, prea usor uitati relele trecutului! Dar asa e de obicei omul: are minte scurta.

Stiu care e problema dumneavoastra. Biserica ortodoxa i-a sustinut pe legionari. Chiar si la ora actuala exista prin manastiri unii care au nostalgii legionare si pentru ca mariajul dintre biserica si legionari e prea strans, iar caile celor doua organizatii sunt mult prea impletite, biserica nu are deloc intentia sa se dezica de legionari. Situatia ramane deocamdata asemanatoare cu cea din fotografia de mai jos:



Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Zic ca Isus a spus: sa nu ucizi!
Ei si ce e cu asta? Intre vorba si fapta e o distanta destul de mare. In teorie crestinismul e frumos. Chiar si comunismul a fost frumos in teorie. Despre fascism (sau daca vreti ideologia legionara) nu mai zic! Numai ca in practica a iesit altfel. Daca nu credeti, uitati-va la prima poza din aceasta postare.

Citat:
În prealabil postat de iulius_ Vezi mesajul
Faptul că sistemul actual de numerație a fost preluat de la arabi nu înseamnă că aceștia l-au și inventat. De fapt sistemul modern de numerație a fost inventat de către hinduși și preluat de către arabi.
Stiam asta! Dar pana la urma sistemul acesta de numerotatie bazat pe pozitia cifrelor va patrunde in Europa prin intermediul arabilor.

Citat:
În prealabil postat de iulius_ Vezi mesajul
Vă rog să observați cum este notată cifra *6 în devanagari - alfabetul hindus.
Ok, iata cifrele:



Suciti cifrele 6 si 9 cum vreti ca tot nu iese nimic. Chiar nu inteleg care e ideea.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.03.2018, 13:59:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ei si ce e cu asta? Intre vorba si fapta e o distanta destul de mare. In teorie crestinismul e frumos. Chiar si comunismul a fost frumos in teorie. Despre fascism (sau daca vreti ideologia legionara) nu mai zic! Numai ca in practica a iesit altfel. Daca nu credeti, uitati-va la prima poza din aceasta postare.
Nu uita asa usor: ateistii comuniști au comis MULT mai multe crime oribile decat legionarii.
Inseamna asta ca ateimul este o religie a crimei? Nu.

Isus a spus "sa nu ucizi!".
Cine comite crime nu este un crestin, adica un urmas al lui Isus.
Nu-i frumos sa incurcam, intentionat, borcanele.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.03.2018, 22:02:48
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Dar asta ce este?
crimele din padurea jilava sunt o parte dintre atrocitatile puse in seama legionarilor. nu sunt in masura sa dau un verdict, dar te lasi manipulat ca atatia altii, din cate stiu institutul wiesel a spus ca in asasinate a fost implicat si antonescu si comunistii. oricum ar fi fost nemernicia asta si oricine or fi fost criminalii eu nu vad nimic religios aici. seamana cu asasinatele naziste.

la abator a fost o facatura, vezi ca a fost un proces in anii 50, sunt sigur ca gasesti pe net. am citit pagini din proces, directorul abatorului, care era evreu, a spus ca el nu stie de nicio crima acolo.

eu am avut si am multa consideratie pentru legionarii romani, pentru cei apropiati lor, din perioada interbelica. dar a fost o miscare slaba! criminalul stat asa zis democratic, monarhia carlista, prin asasinarea abjecta a celor 13 capetenii legionare a reusit sa faca sa dispara din viata politica a tarii o miscare care ar fi putut sa se opuna in anii 40
Hitler ii considera niste mistici si nu-i placea, comunistii nici atat, Codreanu a demonstrat ca era o minte impede, in 40 cand a venit urgia peste noi nu vad un stat legionar capabil sa accepte nici asa zisul arbitraj si nici altceva.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.03.2018, 10:20:29
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu uita asa usor: ateistii comuniști au comis MULT mai multe crime oribile decat legionarii.
Eu sunt ateu. Vreti sa spuneti ca sunt comunist? Probabil ca nu. Atunci ce vreti sa spuneti cu asta?

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cine comite crime nu este un crestin, adica un urmas al lui Isus.
Nu-i frumos sa incurcam, intentionat, borcanele.
Dumneavoastra incurcati borcanele. Eu spuneam doar ca Biserica Ortodoxa a colaborat cu legionarii, adica cu criminalii. Si nici in ziua de azi nu s-a dezis de ei. Nu m-am referit la faptul ca legionarii erau credinciosi. N-aveau decat sa fie. Asta n-ar fi facut biserica vinovata cu nimic. Problema e ca biserica s-a aliat cu ei. Iar asta o face vinovata.

Iar despre faptul ca un crestin nu face crime, s-o lasam mai moale. Constantin cel Mare care e considerat un sfant al crestinatatii si-a ucis si nevasta (Fausta) si fiul cel mare (Crispus) si totusi nimanui nu i-a trecut vreodata prin minte sa nu-l considere crestin.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
crimele din padurea jilava sunt o parte dintre atrocitatile puse in seama legionarilor. nu sunt in masura sa dau un verdict, dar te lasi manipulat ca atatia altii, din cate stiu institutul wiesel a spus ca in asasinate a fost implicat si antonescu si comunistii. oricum ar fi fost nemernicia asta si oricine or fi fost criminalii eu nu vad nimic religios aici. seamana cu asasinatele naziste.
Ca omorurile acestea au avut o motivatie religioasa sau nu, e prea putin important. Important e ca au fost omoruri. Ce e deranjant insa e faptul ca institutia bisericii a suportat aceasta organizatie. Oricum, lucrurile sunt destul de tulburi, insa asta nu inseamna ca trebuie sa le ascundem sub pres si sa ne facem ca nu s-au petrecut. Faptul ca unora dintre noi nu le plac evreii, nu inseamna ca trebuie sa negam ca unii au primit niste gloante in cap. Pana la urma, daca vom ajunge la concluzia ca in timpul rebeliunii legionare evreii nu s-au ales decat cu niste amarate de pravalii devastate si cu niste simple zgarieturi, e problema noastra. Asta se intampla deoarece istoria noastra a fost mereu ideologizata. Vedeti de ce nu-mi plac ideologiile de niciun fel?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.03.2018, 13:15:19
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ca omorurile acestea au avut o motivatie religioasa sau nu, e prea putin important. Important e ca au fost omoruri. Ce e deranjant insa e faptul ca institutia bisericii a suportat aceasta organizatie. Oricum, lucrurile sunt destul de tulburi, insa asta nu inseamna ca trebuie sa le ascundem sub pres si sa ne facem ca nu s-au petrecut. Faptul ca unora dintre noi nu le plac evreii, nu inseamna ca trebuie sa negam ca unii au primit niste gloante in cap. Pana la urma, daca vom ajunge la concluzia ca in timpul rebeliunii legionare evreii nu s-au ales decat cu niste amarate de pravalii devastate si cu niste simple zgarieturi, e problema noastra. Asta se intampla deoarece istoria noastra a fost mereu ideologizata. Vedeti de ce nu-mi plac ideologiile de niciun fel?
as zice ca totul este cuprins in ideologie, la modul abstract. in ceea ce priveste legionarismul ar fi/este important de stabilit adevarul tocmai datorita ideologiei mistice, ortodox/nationaliste. urmele acestei ideologii se vad si astazi, peste tot, nu dau exemple pentru ca-mi sar unii in cap. istoriceste vorbind interesanta este pozitia bor fata de legionarism, nu a pactizat ca institutie, dar a permis cu larghete clerului sau sa faca parte si chiar sa stea in fruntea miscarii. dar, asa cum am scris si mai sus, miscarea legionara a fost slaba, odata cu asasinarea lui codreanu si a celorlati 12 sefi, plus miile de arestati si schingiuiti, la propriu, nu a reusit sa-si pastreze unitatea de actiune, chestiune sine qua non a ideologiei legionare.

in ceea ce priveste suferintele evreilor, iti propun citirea unui evreu rus/francez leon poliakov, istoria antisemitismului se numeste. antisemitismul romanesc are o istorie lunga, de fapt intelectualii romani de pana in 44 care nu au fost antisemiti se numara pe cateva degete.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.03.2018, 16:09:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
totusi nimanui nu i-a trecut vreodata prin minte sa nu-l considere crestin.
Aberezi cu grație. Scoți din context, faci afirmații parțial adevărate, arunci sentințe...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.03.2018, 18:12:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aberezi cu grație. Scoți din context, faci afirmații parțial adevărate, arunci sentințe...
Este îndeobște cunoscut că împăratul Constantin și-a executat fiul și nevasta.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare