Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 01.03.2010, 17:08:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Desfranarea poate avea loc si in familie, nu numai in afara ei. Oamenii cu adevarat desavarsiti, isi doresc o relatie trupeasca doar in scopul de a avea copii.
Tu personal cum vezi relatia trupeasca intre barbat si femeie. Cum de reusesti sa o faci incet si trist?... o faci ca evreii utraortodocsi cu gaura-n cearceaf si femeia tunsa la chelie?
Oare asa ne vrea Dumnezeu,posomoriti?
Pe asta unde ai mai citit-o sau aflat, de la Teologie?

Daca Hristos ne vrea tristi si dezinteresati in relatiile de familie atunci de ce s-a mai dus la nunta din Caana unde lumea dansa de mama focului , serveau vin( de nici nu le-a mai ajuns, au cerut si supliment) si se veselea?
Ca sa devina tristi ..mai tirziu?

..vorbim doar ca sa facem discutii
Reply With Quote
  #232  
Vechi 01.03.2010, 18:25:00
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu personal cum vezi relatia trupeasca intre barbat si femeie. Cum de reusesti sa o faci incet si trist?... o faci ca evreii utraortodocsi cu gaura-n cearceaf si femeia tunsa la chelie?
Oare asa ne vrea Dumnezeu,posomoriti?
Pe asta unde ai mai citit-o sau aflat, de la Teologie?

Daca Hristos ne vrea tristi si dezinteresati in relatiile de familie atunci de ce s-a mai dus la nunta din Caana unde lumea dansa de mama focului , serveau vin( de nici nu le-a mai ajuns, au cerut si supliment) si se veselea?
Ca sa devina tristi ..mai tirziu?
..vorbim doar ca sa facem discutii
ba cozia Monument de Desertaciune!!! asta ca sa nu spun cuvantul ala grav care incepe cu P si se termina cu "rostie" dar sper din rasputeri ca se subintelege! Nu e deloc crestina atitudinea mea dar IDIOTZENIILE pe care le debitezi sunt cu MULT mai periculoase!
...bag mana in foc ca nu ai mare habar nici macar despre pacatu trupesc (caci despre Ortodoxie SIGUR nu ai) cred ca nici manual nu prea stii cum se procedeaza, de altfel din tot ce scrii reiese O MARE TRISTETZE IN VIATZA TA SENTIMENTALA ,SEXUALA!!! si asta nu din cauza ca traiesti in curatzie cu buna stiintza , nu, ci din cauza ca esti neindemanatic, apucat , badaran peste masura, ( am vazut cum vb cu fetele pe forum) esti vraishte ! daca vii cu smerenie la mine te invatz ...orice ,dar cu atitudinea asta FUDULA, si ingalata de SMECHER FARA ACOPERIRE o sa ajungi cel mai jos cu putintza...! stiu despre ce vorbesc
am fost mai zapacit ca tine , stripper 10 ani recuperator 5 ani, stiu F bine despre toate tipurile de pacat!totul a fost o zadarnicie , timp irosit, am pierdut 2 case , 2 mashini de lux 3 businessuri de succes , multe accidente... multumesc lui Dumnezeu ca sunt inca in viatza , sunt sanatos si am lut-o de la Zero!

Andrei 25-"Desfranarea poate avea loc si in familie, nu numai in afara ei. Oamenii cu adevarat desavarsiti, isi doresc o relatie trupeasca doar in scopul de a avea copii."

Mare adevar! se refera la faptul ca nu trebuie sa te feresti din calea procreerii, nu trebuie sa folosesti prezervativ, nu trebuie sa te lacomesti in placeri interzise (sex anal , oral si restul perversiunilor...) MACAR TEORETIC SA LE CONSTIENTIZAM! si cu rugaciuni o sa ajungem sa practicam convingerile astea!... eu unu recunosc sunt F departe dar macar stiu sensul in care sa ma straduiesc!
in rest fii cat vrei tu de vesel COZIO dar si rasul trebuie sa aiba o masura , si glumele trebuie sa fie cumpatate .... totul sa fie echilibrat ...AURAE MEDIOCRITAS cum bine a spus cicero

un frate care-ti vrea binele ...amaratule!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #233  
Vechi 01.03.2010, 18:38:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Remus, te rog, lasa-l..
Ai atins un punct sensibil al lui Cozia (senzualitatea) si ajungem iar la discutii care paralizeaza in shock neuronii.
Las-o asa, ca nu o scoti la capat.

Cred ca orice om normal (ortodox sau nu!) intelege ca iubirea este in primul rand sacrificiu.. nu placere. (Si acest lucru o face foarte frumoasa: faptul ca poti sa te "invingi" pe tine - cu patimi, cu tot- de dragul altuia. Altfel, suntem mai rau decat animalele).
Reply With Quote
  #234  
Vechi 01.03.2010, 18:42:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Remus, te rog, lasa-l..
Ai atins un punct sensibil al lui Cozia (senzualitatea) si ajungem iar la discutii care paralizeaza in shock neuronii.
Las-o asa, ca nu o scoti la capat.

Cred ca orice om normal (ortodox sau nu!) intelege ca iubirea este in primul rand sacrificiu.. nu placere. (Si acest lucru o face foarte frumoasa: faptul ca poti sa te "invingi" pe tine - cu patimi, cu tot- de dragul altuia. Altfel, suntem mai rau decat animalele).
Ia uite ce ne-a adus pisica! :))
Long time , no see!
Reply With Quote
  #235  
Vechi 01.03.2010, 22:35:45
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Gelozia este ceva bun, atata timp cat ramane in granitele ei firesti. Dragostea autentica nu poate fi despartita de gelozie.
Gelozia nu trebuie insa sa fie simtita de persoana iubita, ci doar de cea care iubeste.

Personal, cand am ajuns sa iubesc, am simtit urme de gelozie fata de anii in care nu am cunoscut'o.
Fata de anii pe care i'am petrecut pe munti si pe langa alti oameni, iar ea cu ale ei.
Iubirea se naste in prezent, insa ajunge sa cuprinda si trecutul. Ce minunat este acest lucru.



Sunt baiat si iti dau dreptate. :)
Ce se cere unei fete trebuie cerut si unui baiat, ba inca si mai mult... tinand cont ca baiatul este numit de Parinti "fire mai tare", iar nu "fire slaba".



Apropierea trupeasca a sotilor nu se face numai pentru nastere de prunci, ci si pentru adancirea tainei lor, pentru o tot mai mare unire si unitate. Adevarat ca nu trebuiesc folosite masuri de "ferire de nastere", insa nu nasterea este unicul scop. Un scop chiar mai esential este unitatea celor doi si ferirea de desfranare.

Domnul nu binecuvinteaza cu copilasi orice unire trupeasca. Cunosc pe cineva care a asteptat 5 luni dupa Cununie, pentru a zamisli. Nici nu vroiau, dar nici nu se "protejau". Doar se comportau curat, pazind zilele de post si sarbatorile. Toate se petrec la vreme, iar nu mecanic.



Abstinenta din'nainte de Casatorie nu trebuie facuta doar de frica iadului, si si din dragoste fata de cel/cea care va fi sa fie sotul/sotia aleasa.
Windorin, aproprierea trupeasca dintre soti e numai pt nastere de prunci. Pentru adancirea tainei lor, trebuie traire duhovniceasca. Unitatea celor doi si ferirea de desfranare nu e un scop, ci o ingaduinta, datorita neputintelor trupesti. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #236  
Vechi 01.03.2010, 23:43:56
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

De fapt Andreicozia cauta raspunsuri, se afla intr-o cautare foarte profunda, pentru ca daca nu ar fi asa nu ar mai scrie deloc, s-ar opri. Simplu fapt ca el incearca sa comunice e un semn bun, dar maniera in care o face e foarte, foarte stangace si jignitoare, aici greseste el de fapt. Andreicozia, fara suparare, sa nu iei iar foc daca iti scriu, dar vezi tu ca eu tot iti scriu chiar daca imi vei raspunde urat, pentru ca stiu ce se afla dincolo de carapacea ta aparent dura, si anume multa sensibilitate canalizata aiurea, cu influente uneori straine de ortodoxie, eu nu te condamn ca ceilalti, sincer chiar incerc sa te inteleg. Sa stii ca numai in Ortodoxia vei gasi ceea ce cauti de fapt, poate iti suna a laitmotiv dar asa este. Ai auzit de zicala ''Vorba dulce mult aduce?'' Incearca, hai fa si tu efort cat de mic, si o sa vezi cat de mult se va schimba in bine comunicarea ta cu ceilalti de pe forum. Nu e greu, doar incearca

Numai bine
Reply With Quote
  #237  
Vechi 01.03.2010, 23:54:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
De fapt Andreicozia cauta raspunsuri, se afla intr-o cautare foarte profunda, pentru ca daca nu ar fi asa nu ar mai scrie deloc, s-ar opri. Simplu fapt ca el incearca sa comunice e un semn bun, dar maniera in care o face e foarte, foarte stangace si jignitoare, aici greseste el de fapt. Andreicozia, fara suparare, sa nu iei iar foc daca iti scriu, dar vezi tu ca eu tot iti scriu chiar daca imi vei raspunde urat, pentru ca stiu ce se afla dincolo de carapacea ta aparent dura, si anume multa sensibilitate canalizata aiurea, cu influente uneori straine de ortodoxie, eu nu te condamn ca ceilalti, sincer chiar incerc sa te inteleg. Sa stii ca numai in Ortodoxia vei gasi ceea ce cauti de fapt, poate iti suna a laitmotiv dar asa este. Ai auzit de zicala ''Vorba dulce mult aduce?'' Incearca, hai fa si tu efort cat de mic, si o sa vezi cat de mult se va schimba in bine comunicarea ta cu ceilalti de pe forum. Nu e greu, doar incearca

Numai bine
Bine Anna21, asa o sa incerc sa fac:))
Reply With Quote
  #238  
Vechi 01.03.2010, 23:58:43
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Andrei25 ce o sa faci cand vei fi casatorit si sotia ta isi va dori sa va iubiti fizic ( si asta nu in zilele interzise de biserica ci in cele permise ) ? Ii vei intoarce spatele? Sa zicem ipotetic bineinteles ca isi va dori ea in momentul acela sa fie cu tine foarte, foarte mult si nu va accepta refuzul tau si sa presupunem ca aveti deja in clipa aceea copii. Ce o sa faci, o sa continui sa o refuzi? Vei veni in intampinarea ei cu o sumedenie de argumente teologice care sa o ''calmeze''? Te-ai gandit macar pentru o secunda, ca ii vei rani iubirea? Ca in relatia de casatorie nu esti numai tu, ci sunteti doi? Ca nu poti sa o obligi sa faca tot timpul ca tine? Si invers e la fel de valabil. Eu ceea ce vorbesc spun si din experienta mea si daca vrei ca bonus iti aduc ca suport si carte recomandata: ''Scrisoare catre Ecaterina'' de la Editura Bizantina, citeste acolo cu atentie, si sa-mi spui ce parere ai.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 02.03.2010, 00:00:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Felicitas

Ai vazut mostra de profunzime de gandire

Pana la profunzimi, adancimi, trairi.. etc. ai ceea ce se vede.

@ Andrei...

Ti-am zis Andrei, ca eu sunt .. altii . Este o conspiratie aici pe forum sa dam la o parte dreptii care deranjeaza prin profunzimea de intelegere a realitatii.
O sa raman logata, desi nu am ce citi.... ca sa te ajut sa rezolvi "misterele" cu userii care se ascund se prefac.. etc.. toata lumea se invarte in jurul tau, tu esti cel mai important pe-aici.. somn usor.

Last edited by anna21; 02.03.2010 at 00:05:07.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 02.03.2010, 00:07:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ia uite ce ne-a adus pisica! :))
Long time , no see!
da, dar de fapt am scris sub alte nume...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05