Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 12.05.2010, 15:20:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
despre intrarea ta in rolul unui ateu imoral, pragmatic, exterminator, dominat doar de instinctul de conservare, a fost o lectura savuroasa si in acelasi timp, scenariu distopic infricosator
E un scenariu absurd, fara absolut nici cea mai mica posibila legatura cu realitatea. E o poveste. Interesanta ca lectura, poate cu valoare estetica dar atit.
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
daca prin absurd ar putea falsifica ateii constiinta individuala si a maselor. Ar trebui intai de toate sa-si altereze pana la negare propria constiinta.
Pai deja au facut-o, tarile de un scrie scotianul si altii ca el sint un viu exemplu
Reply With Quote
  #662  
Vechi 12.05.2010, 15:24:05
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit delia 31&topcat

Topcate tine m-am suparat.Am vrut sa facem un show si tu m-ai trimis kla Spitalul 9.Doar traim in epoca show-ului.Imi vine in cap versurile lui Cheloo din ,,Plec pe Marte"..las ca ne vom impaca noi odata.
Deali 31:14 ani de colindat lumea doamna/domnisoara.Acum am obosit si am venit acasa.Nu am nici un merit.Am mers pe globu asta in toate directiile.M-am incarcat cu toata frumuseatea si nebunia acestei lumi.Sunt ca un fel de bec pe sistem Pasarea Pardisului.Dumnezeu exista doamna.M-a salvat pe mine de atatea ori de nu am cuvinte.Eu
l-am rasplatit pe masura:nu m-am tinut niciodata de cuvant.Asa am simtit eu:ca exista si ne iubeste mai mult decat credem noi.Daca eu as fi fost Dumnezeu pt o zi:)) radeam globul de pe harta lumii daca tineam cont de cata murdarie umana am vazut.Dar mi-as fi adus aminte de minunile lumii pe care le-am vazut:minuni din credinta,din stiinta,din arta sau pur si simplu minuni ale suifletului uman.La batrinete(am deja prea mult par alb)imi voi scrie memoriile:))
Sa stiti ca fara sprijinul lui Topcat nimic nu ar fi fost posibil(doar nu era sa vorbesc singur).\
Acestea fiind spuse va salut si va spun sa credeti in ceea ce scrie in carticia aceea cu litere mici.Puteti sa credeti si in descoperirile stiintifice.Nu trebuie ignorate.Credinta si stiinta sunt mai legate decat credeti.Eu admir stiinta dar imi pastrez Credinta.Nu spun ca asa este calea.Asa fac eu.In rest...stock market :))
Va doresc o zi buna
Reply With Quote
  #663  
Vechi 12.05.2010, 15:27:54
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

@ topcat: Pai daca ti-ai gandi gandurile pana la capat cred c-ai ajunge sa vezi ca ala e scenariul ultim, si s-au mai gandit si altii, ca de-aia au scris distopii. [ Ai citit de pilda Pianul Mecanic (K. Vonnegut) ]

Daca tu ai avea acces la o smecherie de-aia ca-n Star Trek, holospatiu parca, playgroundul ala unde se duceau si-si faceau scenarii si jocuri, ce crezi ca ai face cu el? :) Ar fi un loc unde societatea nu ar avea cunostinta de actele/scenariile tale, sotia ta n-ar afla, seful tau n-ar sti, copiii nu ar putea niciodata sa te judece, nimeni de pe forum n-ar afla. Si tu ai avea posibilitatea sa creezi acolo ABSOLUT orice fel de experienta ti-ai dori (bineinteles, personajele holo n-ar suferi nici o trauma, fiind inexistente) din curiozitate, din dor... totusi cred ca ar prima curiozitatea si ca nu ti-ai inscena o iesire la pescuit.

Eu stiu de pe-acum ca ajunsa in situatia aceea, libera de orice constrangere exterioara, nu din ceva simt moral intrinsec determinat genetic m-as controla (daca as fi in stare) ci din frica de Dumnezeu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #664  
Vechi 12.05.2010, 15:36:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Topcate tine m-am suparat.Am vrut sa facem un show si tu m-ai trimis kla Spitalul 9.Doar traim in epoca show-ului
Pai crezi ca show-urile sint pe gratis? Plata inainte! Crezi ca numai tu lucrezi pe bani? :)
Reply With Quote
  #665  
Vechi 12.05.2010, 15:42:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
@ topcat: Pai daca ti-ai gandi gandurile pana la capat cred c-ai ajunge sa vezi ca ala e scenariul ultim, si s-au mai gandit si altii, ca de-aia au scris distopii. [ Ai citit de pilda Pianul Mecanic (K. Vonnegut) ]
Poate fi scenariul ultim, nu l-am negat. Am negat doar rolul principal al ateului.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Daca tu ai avea acces la o smecherie de-aia ca-n Star Trek, holospatiu parca, playgroundul ala unde se duceau si-si faceau scenarii si jocuri, ce crezi ca ai face cu el? :) Ar fi un loc unde societatea nu ar avea cunostinta de actele/scenariile tale, sotia ta n-ar afla, seful tau n-ar sti, copiii nu ar putea niciodata sa te judece, nimeni de pe forum n-ar afla. Si tu ai avea posibilitatea sa creezi acolo ABSOLUT orice fel de experienta ti-ai dori (bineinteles, personajele holo n-ar suferi nici o trauma, fiind inexistente) din curiozitate, din dor... totusi cred ca ar prima curiozitatea si ca nu ti-ai inscena o iesire la pescuit.

Eu stiu de pe-acum ca ajunsa in situatia aceea, libera de orice constrangere exterioara, nu din ceva simt moral intrinsec determinat genetic m-as controla (daca as fi in stare) ci din frica de Dumnezeu.
Adica crezi ca sint curios sa vad o expresie de om ingrozita de moarte? Te inseli.
Pai bucatele dintr-o realitate virtuala de genul descris mai sus iti poti crea si acum. Chiar frica de Dzeu e cea care te tine in friu sa nu o faci?
Reply With Quote
  #666  
Vechi 12.05.2010, 15:49:00
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate fi scenariul ultim, nu l-am negat. Am negat doar rolul principal al ateului.


Adica crezi ca sint curios sa vad o expresie de om ingrozita de moarte? Te inseli.
Pai bucatele dintr-o realitate virtuala de genul descris mai sus iti poti crea si acum. Chiar frica de Dzeu e cea care te tine in friu sa nu o faci?
Nu neaparat o expresie de om ingrozita de moarte, dar, interesanta proiectie nonetheless :) Eu ma gandeam la altceva, la lucrurile pe care le-am face fiecare dintre noi daca am avea putere nelimitata si libertate nelimitata si intimitate nelimitata (nimeni nu ar afla niciodata, stii, ce se intampla in holospatiu, ramane in holospatiu, fara loguri :D ar putea include, sau nu, fetele unor oameni ingroziti de moarte).

Nu frica de Dumnezeu in sens legalist ma impedica sa creez lucrurile acelea - oricare ar fi. E altceva si vad acum ca nu pot pune in cuvinte :) Dar sunt oameni care se bucura din plin, fara nici o retinere, de libertatea si puterea asta (prin fictiune de exemplu, e si asta o cale).

Ma rog, eu nu imi pot exprima retinerea in asa fel incat sa o intelegi, decat daca ai avea si tu una similara.

Pe tine te-ar opri ceva si daca da, ce? Remember: putere / libertate (inclusiv fata de consecintele exterioare) / discretie depline.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #667  
Vechi 12.05.2010, 16:32:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu frica de Dumnezeu in sens legalist ma impedica sa creez lucrurile acelea - oricare ar fi. E altceva si vad acum ca nu pot pune in cuvinte :) Dar sunt oameni care se bucura din plin, fara nici o retinere, de libertatea si puterea asta (prin fictiune de exemplu, e si asta o cale).

Ma rog, eu nu imi pot exprima retinerea in asa fel incat sa o intelegi, decat daca ai avea si tu una similara.

Pe tine te-ar opri ceva si daca da, ce? Remember: putere / libertate (inclusiv fata de consecintele exterioare) / discretie depline.
Ceea ce nu ne lasa sint legaturile din creier care nu sint programate sa te lase sa faci asta. Programate genetic sau cultural. Nu inteleg de ce lipsa acestora o numesti "frica de Dzeu".
Eu personal am mai spus ca nu mi-as dori sa fiu in pielea lui Dzeu, ar fi teribil de plictisitor.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 12.05.2010, 16:39:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ceea ce nu ne lasa sint legaturile din creier care nu sint programate sa te lase sa faci asta. Programate genetic sau cultural. Nu inteleg de ce lipsa acestora o numesti "frica de Dzeu".
Eu personal am mai spus ca nu mi-as dori sa fiu in pielea lui Dzeu, ar fi teribil de plictisitor.
Eviti raspunsul :)
N-ar afla nimeni. Toate lucrurile de care ne rusinam si de care ne stanjenim in prezenta altora, ar avea frau liber acolo, fara nici o consecinta (de-aia am si zis ca sunt holograme). Intrebarea este, in mediul acesta, mai exista vreo retinere in a-ti indeplini cele mai profunde fantezii sau a-ti astampara cele mai bizare curiozitati?
Si-ti spun sigur ca nu e treaba genetica nici culturala, ca pana acum cateva luni raspunsul meu la aceasta intrebare ar fi fost: nu, niciuna si chiar am calcat pe terenul ala nu virtual ce-i drept, ci prin fictiune scrisa. Nu cred ca am suferit ceva mutatii intre timp :)
Sau oare mi se putea lega ceva in creier de la o zi la alta?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #669  
Vechi 12.05.2010, 18:43:08
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate fi scenariul ultim, nu l-am negat. Am negat doar rolul principal al ateului.


Adica crezi ca sint curios sa vad o expresie de om ingrozita de moarte? Te inseli.
Pai bucatele dintr-o realitate virtuala de genul descris mai sus iti poti crea si acum. Chiar frica de Dzeu e cea care te tine in friu sa nu o faci?
Eu cred ca frica de Dumnezeu este un foarte bun motiv pentru ca omul sa nu faca tot ce-i trece prin cap. Cred ca acolo unde nu mai este frica de Dumnezeu se fac si multe nebunii, pentru ca oamenii aceia cred ca nu au cui sa mai dea socoteala pentru faptele lor. :)

(o mai fi si exceptii, care nu o fac pentru ca e contrar constiintei lor, chiar daca neaga existenta lui Dumnezeu. Oricum cred ca acea constiinta care e dreapta deja este cu Dumnezeu, desi nu inteleg din ce motive nu vrea sa recunoasca)...
Reply With Quote
  #670  
Vechi 12.05.2010, 22:36:29
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Viata nu e evidenta, simturile ne inseala. Chiar si ratiunea ne joaca feste.
Sotia mea e judecator. Vrei sa iti spun cu cite marturii contradictorii are de a face?

Rezumatul argumentelor naturale este deja in maxima lui Hume.
In mod normal nu ar trebui sa detaliez pentru ca n-am de unde sa stiu daca povestea e reala sau inventata de respectivul, exista nenumarate "pilde" care s-au dovedit neadevarate (chiar si in Biblie), desi prezentate ca reale. Ele sint facute pentru un scop mai inalt, deci minciuna e justificata. Poate sa nu fie o minciuna si sa avem un caz de ASC. Poate sa nu fie un caz de ASC la cunoscutul tau ci poate fi un caz de frauda sau ASC in cazul orbului. Poate ca prietenul tau a discutat cu un alt prieten, caruia la rindul lui i s-a parut buna ideea de a merge sa se spovedeasca in acelasi loc si i-a povestit orbului despre cel care i-a dat ideea. Poate ca orbii, pentru ca simtul vederii le lipseste, compenseaza in celalalte simturi, iar un om se da de gol foarte usor pentru un observator antrenat (nu numai vizuale). Intrebarile ajutatoare conteaza mult in acest tip de "citire", si nu pot fi sigur ca prietenul tau a relatat intocmai si fidel intilnirea sa, de obicei oamenii infloresc si denatureaza.
Sint absolut sigur ca pentru tine nu conteaza ceea ce am scris eu mai sus, poate unii vor insa sa afle detalii (pentru ca nu ma pricep prea bine la psihologie, prefer sa vorbesc despre bigbangi) in cartea lui Shermer, de ce cred oamenii in bazaconii. Ca o compensare, iti propun sa testam un asemenea clarvazator impreuna. Pentru ca (desi poate ca nu pare ) sint un tip ocupat, daca gasesti unul in preajma Brasovului sint gata oricind sa merg cu tine. Nu ma pune sa merg in pelerinaje in care sa lipsesc prea mult de-acasa, si asa nevasta-mea ma suspecteaza ca corespondez cu amanta toata ziua :)
Hristos a Inviat!

Oricat ne-am incurca in cuvinte, viata este mama tuturor evidentelor. In absenta ei, nu ar mai fi nici macar un cuvant de spus.

Aspectul relativ decurge din necunoasterea de sine, fapt care aduce logic dubii serioase in incercarile noastre milenare de a raporta propria fiinta la viata. De aici erupe acea multime de "poate" pe care i-ai enumerat mai sus. Ratiunea si simturile sunt doar o parte incomplet decriptata din acest fabulos mecanism de interactiune dintre fiinta umana si viata. Aici intervine cu o coerenta pana acum neegalata, teologia si mai ales invatatura Hristica.

De 2000 de ani ne autoratacim (noi oamenii) in propriile dileme datorita referentialelor diferite de pe care abordam integratorul suprem, Viata. Unii cred in Dumnezeu, altii isi cauta sensul prin Buda, altii cred doar in ei, unii vor sa faca bine, altii vor sa faca bani, unora le pasa, altii plutesc in indiferenta s.a.m.d. In acest ghiveci administrat dintotdeauna (cu mici si relevante exceptii) cat se poate de prost de unii care nu se pot conduce pe ei insisi, dar au pretentia de a ne conduce pe toti, ne punem cateva intrebari habarniste si inainte de a afla raspunsurile primim un bilet "numai dus".

Relatarea pe care am postat-o cateva pagini in urma sustine alaturi de multe, foarte multe alte relatari asemanatoare, un cod de eliminare a majoritatii dubiilor pe care fratia ta le-a enumerat mai sus. O cheie care cere doar putina dragoste, ceva curiozitate si multa sinceritate. De restul se ocupa Dumnezeu.

Din pacate ceea ce putea sa fie o mare bucurie (propunerea fratiei tale din final) are si foarte putine sanse de izbanda. Nu poti testa un parinte harismatic. El este cel care te poate testa. Nu ai cum sa te duci sa testezi pe cineva care stie dinainte cu ce ganduri vei veni la el. Fratia ta trebuie doar sa fii curat la gand si la fapta, sa ii iesi inainte cu sinceritate totala si sa ii ceri sa te ajute sa intelegi. Te voi cauta negresit daca imi trimiti datele de contact pe privat sau la laurschepsis@gmail.com .

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07