Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2008, 17:30:54
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citand omulet
Citat:
Tot Vechiul Testament e plin de metafore
Poi atunci, daca "Dumnezeu este iubire" si daca toata Scriptura e plina de metafore, de unde putem sti daca si termenul de "Dumnezeu" nu este o metafora?Oamenii mereu viseaza la perfectiune, si chiar la iubire desavarsita.Dar cum nu exista asa ceva pe pamant(bine, Iisus a fost un astfel de model dupa parerea mea-cel putin asa reiese din Biblie-totusi El a fost om...un om foarte iubitor si desavarsit) oare nu au inventat ei un astfel de Dumnezeu?Din nevoia de ideal si de dragoste neconditionata?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2008, 18:01:36
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Oni, in primul rand cred ca treci si printr-o incercare/ispita de moment!
In rest, am vizionat si eu filmuletzul care te-a speriat asa tare.
Sufletelul acela mascat... saracul!
Dumnezeu nu are deloc mánie! Nu e manios!
Toata rautatea care i se atribuie lui Dumnezeu, ca fiind mánia Lui, este de fapt rautatea omeneasca pe care Dumnezeu refuza sa o mai stearga cu iubirea Sa, s-o mai suporte doar ca noi sa pacatuim bine merci in continuare! Si daca El n-o mai "sterge", atunci ele se intorc inapoi si fac ravagii si-n suflet si-n natura! Deaceea sunt asa catastrofe si boli...
Cum "sterge" Dumnezeu rautatile lumii? Cu lacrimile Sfintilor! Cu jertfele lor, uneori pana la moarte!
Stai linistita Oni , ca pe cei buni Dumnezeu ii iubeste si n-o sa-i bage in oala cu ceilalti!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2008, 18:28:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de ancah
Am auzit intr-o predica, ascultata mai demult, ca in clipa in care cel aflat in iad spune CRED!, este scos de acolo.
Problema este daca mai poate sa spuna CRED ca in iad este numai deznadejde.
Ceea ce e cel mai greu de suportat este lipsa Luminii. Lumina vine din cand in cand, caci Fecioara Maria se coboara in iad, pentru a-i mangaia pe cei aflati in plasuri si suspinuri. Sufletul stie ce are de facut, si face, daca mandria nu-i sta in cale.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2008, 19:09:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce e cel mai greu de suportat este lipsa Luminii. Lumina vine din cand in cand, caci Fecioara Maria se coboara in iad, pentru a-i mangaia pe cei aflati in plasuri si suspinuri. Sufletul stie ce are de facut, si face, daca mandria nu-i sta in cale.
Cum adica Fecioara Maria se coboara la iad din cand in cand? Ai vorbit in figuri de stil sau la propriu? Intreb pentru ca e noutate pentru mine, acum aflu...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.02.2008, 19:28:08
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa va cer cumva ajutorul...mi-e frica ca nu o sa mai pot ajunge niciodata sa Il iubesc pe Dumnezeu, pentru ca nu inteleg cum un Dumnezeu drept si iubitor poate pedepsi pe cineva vesnic in iad, adica nu pot sa accept asa ceva...ma inchipui pe mine daca as fi parinte, cum m-as simti sa imi chinui copilul LA INFINIT pentru ceva ce a facut, stiu in acelasi timp ca eu nu mi-as da singurul fiu pentru ispasirea pacatelor unei lumi intregi, dar totusi nu pot intelege faza cu chinul vesnic...As vrea sa accesati link-ul pe care o sa-l las mai jos...acest link m-a facut sa-L privesc cu totul altfel pe Dumnezeu, adica sa realizez presiunea care planeaza asupra mea daca nu Il iubesc pe Dumnezeu si acum nu mai pot face asta pentru ca ma simt SANTAJATA....adica, ceva de genu "esti libera sa nu Ma accepti, sa nu Ma iubesti, daca daca nu faci asta o sa te chinui VESNIC".Nu stiu daca ma puteti intelege, pana acum aveam problema ca nu puteam sa cred ca exista, acum cam cred ca exista, dar nu-L mai pot iubi, nu vreau sa plictisesc pe nimeni, dar pur si simplu mi-e frica si nu stiu cum as mai putea sa-L iubesc vreodata si sa-L accept pe Dumnezeu fara sa fiu ipocrita, as putea sa ma rog in continuare, dar Dumnezeu ne cunoaste toate gandurile si va sti ca sunt ipocrita si ca fac asta numai de frica si ca de fapt nu pot sa Il accept pt ca imi inchipui cum chinuie oamenii pacatosi pentru totdeauna si mi se pare sadic sa faci asa ceva...si....nu stiu, daca ati putea sa ma ajutati cumva sa Il inteleg sau sa-mi schimb parerea m-as bucura...Nu uitati de link:
http://www.youtube.com/watch?v=yV0lVWtyduo&feature=user
Buna toti ne punem aceste intrebari,pt ca suntem pacatosi si in orice secunda gresim.dar ca o mangaiere, preotul meu duhovnic, la predica a spus o povestioara f interesanta despre Marea Mila a lui DUMNEZEU:
O femeie ajunge dupa ce moare la DREAPTA JUDECATA,unde i se cantaresc faptele bune si cele rele,si in final diavolii vad ca nu avea nici o fapta buna in toata viata ei i-au dus sufletul in iad,in timp ce ingerul ei pazitor plangea amarnic. Domnul IIsus spune :-cum aceasta femeie chiar nu are nici o fapta buna,si atunci ingerul gaseste singura ei fapta buna,care constase in faptul ca un biet cersetor venise la poarta ei si cersea de mancare,iar ea de rea ce era nu i-a dat, dar plivea ceapa din gradina, si mai mult in batjocura a aruncat cu una dupa el,mai mult sa-l alunge... si atunci ingerul ei ii duce acea ceapa cu foile in jos si-i zice sa se prinda de ea s-o scoata din iad...dar cum se tinea ea acolo,un suflet s-a agatat de picioarele ei, inca unul ,si inca unul, pana se facusera cativa...si minune frunzele de ceapa rezistau...dar femeia vazand atatea suflete prinse de ea...gandind ca se vor rupe foile, de rautate a inceput a scutura picioarele cu intentia de a-i da jos in iad, dar vai, foile de ceapa au cedat, din cauza ei, si toti au cazut iremediabil, din nou in iad,,,
deci ce poate fi mai concludent decat aceasta povestioara,care are in ea firava speranta chiar si in cea mai neagra deznadejde.MILA LUI DUMNEZEU E PESTE TOT CHIAR SI IN IAD.NU DISPERA, DUMNEZEU NE IUBESTE PE TOTI,SUNTEM COPIII LUI. MULTA SPERANTA SI CREDINTA.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.02.2008, 20:40:05
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
daca "Dumnezeu este iubire" si daca toata Scriptura e plina de metafore, de unde putem sti daca si termenul de "Dumnezeu" nu este o metafora?Oamenii mereu viseaza la perfectiune, si chiar la iubire desavarsita.Dar cum nu exista asa ceva pe pamant(bine, Iisus a fost un astfel de model dupa parerea mea-cel putin asa reiese din Biblie-totusi El a fost om...un om foarte iubitor si desavarsit) oare nu au inventat ei un astfel de Dumnezeu?Din nevoia de ideal si de dragoste neconditionata?
Mai, eu am spus ca Vechiul Testament e plin de metafore, caci asa sunt scrierile profetice. De unde stim ca Dumnezeu nu e o metafora? De la Hristos! Hristos este Dumnezeu, a marturisit-o si au marturisit-o si Duhul prin alti oameni. Vezi mai ales Evanghelia dupa Ioan.

Apoi ai experienta persoanala, in rugaciune. Cu greu ai putea sa simti sufletul arzand in tine atunci cand comunici cu o metafora.

Daca stii franceza, incearca sa frunzaresti "Dieu est vivant", e un catehism ortodox. Acolo vedem ce inseamna ca Dumnezeu e viu si cat de real este El sau cat de reala e Prezenta sa. Poti sa mai incerci si talcuirea lui Olivier Clement la rugaciunea "Tatal nostru". Asta este si in romana, pe www.nistea.com, mai precis la:

http://www.nistea.com/clement_tatalnostru.htm
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2008, 21:03:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce e cel mai greu de suportat este lipsa Luminii. Lumina vine din cand in cand, caci Fecioara Maria se coboara in iad, pentru a-i mangaia pe cei aflati in plasuri si suspinuri. Sufletul stie ce are de facut, si face, daca mandria nu-i sta in cale.
Cum adica Fecioara Maria se coboara la iad din cand in cand? Ai vorbit in figuri de stil sau la propriu? Intreb pentru ca e noutate pentru mine, acum aflu...
Am auzit acest lucru intr-o predica...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2008, 21:49:24
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Iata ce spune Sf Episcop Nifon al Constantianei ca a vazut cum va fi Judecata pentru pagani:
'Dupa acestia au intrat marea multime de pagani, inchinatori la idoli, care nu au cunoscut legea lui Hristos, dar din fire au tinut-o, ascultand de constiinta lor. Multi straluceu ca soarele de nevinovatia si curatia lor si Domnul le-a dat Paradisul si cununi luminoase si impletite cu trandafiri si crini. Dar pentru ca au fost lipsiti de Dumnezeiescul Botez erau orbi si nu vedeau deloc slava lui Dumnezeu, pentru ca Sfantul Botez este lumina si ochiul sufletului. De aceea cine nu este botezat, desi mosteneste bucuria Raiului si simte ceva din dulceata si mireasma lui, nu vede nimic.'
Iar in ce priveste chinurile iadului sunt in multime nenumarata de trepte dupa felul si multimea pacatelor cel mai rau fiind ghena sau tartarul care este ca o mare de lava a unui vulcanin care pacatosii cei mari se ard vesnic. In toti Sfintii Parinti pa care i-am citit, toti vorbesc la unison despre aceasta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2008, 22:17:26
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Iar in ce priveste chinurile iadului sunt in multime nenumarata de trepte dupa felul si multimea pacatelor cel mai rau fiind ghena sau tartarul care este ca o mare de lava a unui vulcanin care pacatosii cei mari se ard vesnic. In toti Sfintii Parinti pa care i-am citit, toti vorbesc la unison despre aceasta.
Toti Sfintii Parinti (pe care i-ai citit) sunt la unison de acord despre aceasta? Care din ei si in ce lucrari? Chiar ma intereseaza, as vrea sa citesc si eu.

Si Sfantul Isaac Sirul, de exemplu, ce zice?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2008, 22:54:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://saraca.orthodoxphotos.com/biblioteca/hierotheos_viata_dupa_moarte.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A iubi inseamna a ierta OvidiuO Pocainta 76 13.02.2011 20:07:03
Două feluri de a iubi. Mihnea Dragomir Nunta 8 30.10.2010 22:05:20
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40
a iubi inseamana a ierta jeny Generalitati 21 31.07.2008 21:26:17