Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 04.12.2012, 22:06:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fructe de soc??Nu am mai auzit pana acum.
Am mancat gem de macese si coarne,care erau preferatele mele in copilarie dar de fructe de soc nu am auzit.Cred ca este aromat :)
Se folosesc mai mult in siropuri si tincturi, sunt f. bune pt imunitate. Nici eu n-am auzit de gem pana acum.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 05.12.2012, 19:44:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Se folosesc mai mult in siropuri si tincturi, sunt f. bune pt imunitate. Nici eu n-am auzit de gem pana acum.
Cat traim invatam , si tot nu le stim pe toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #193  
Vechi 09.12.2012, 13:49:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,Laura!
Este acelasi lucru,asa cum zicea si Dumitru73,uleiul propriu zis se solidifica dand impresia de unt.
Scuze ca am uitat sa-ti raspund :)
Spre disperarea mea si uleiul de masline se solidifica in frigider... am pus (de fapt mamele noastre au comis-o, amandoua) peste masline si acum trebuie sa le scoatem afara de seara ca sa putem manca...

A, si apropos : am vazut pe niste biscuiti scris la compozitie ulei de palmier. Noi am avut odata un bidon dar l-am pus in friteuza si am prajit cartofi in el (f bun dealtfel) dar sunt curioasa daca a mai folosit cineva la aluaturi.

Am mai vazut odata la tv o reteta de margarina de casa pe baza de ulei de palmier si ulei de masline (in fine, si ou...). Ma intreb daca a incercat cineva sa o reproduca.

Eu in acest weekend m-am facut varza calita cu taietei, si separat taietei (spirale din alea colorate) cu surimi. Pt maine vreau sa-mi fac salata de sfecla cu paste si cu tofu.

Am o problema insa cu lintea. Am luat linte rosie vrac de la un hypermarket, am pus-o la inmuiat vreo 20 min, apoi am fiert-o la presiune (big mistake) si s-a lichefiat complet. A doua oara n-am mai fiert-o la presiune dar tot s-a faramat.
In schimb am mai luat o pungulita de linte verde de la plafar si aia in schimb a ramas tare, si la fel cum pateam cu fasolea cand n-aveam oala cu presiune, unele boabe se faramau (ieseau din coaje) in timp ce altele ramaneau tari. Cred ca pe viitor am sa merg mai la sigur pe varianta conservata.

Last edited by fallen; 09.12.2012 at 14:18:31.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 09.12.2012, 14:22:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fructe de soc??Nu am mai auzit pana acum.
Am mancat gem de macese si coarne,care erau preferatele mele in copilarie dar de fructe de soc nu am auzit.Cred ca este aromat :)
http://www.culinar.ro/retete/conserv.../156/20/20424/
Fructele de soc au parfumul florilor de soc. Putina lume foloseste aceste fructe atat de bune.
In Gem se pune si lamaie, de pe care s-a ras coaja galbena, caci da un gust putin amarui. Apoi se taie in feliute subtiri si mici. Lamaia si florile de soc se potrivesc de minune.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 09.12.2012, 14:28:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am mai pus niste poze in albumul meu "creatii".
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...hp?albumid=830
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=13813

Last edited by fallen; 09.12.2012 at 14:45:30.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 09.12.2012, 15:40:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit nelamurire despre post in general:

daca se intampla sa ne "spurcam" : la ziua cuiva, suntem serviti, uitam, nu ne dam seama sau pur si simplu nu putem rezista sa nu gustam, multa lume spune "te-ai spurcat, acum mananca tot", dar eu nu sunt de acord. Cred ca e mai bine sa ne infranam atat cat se poate. Sa mancam ce ni se ofera atunci, dar cand e doar pofta noastra...
Dvs cum credeti?
Reply With Quote
  #197  
Vechi 09.12.2012, 16:31:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimic din cele lăsate de Dumnezeu să le mâncăm nu sunt spurcate; nici nu devin așa în post. E o renunțare de bună-voie la cele care ne îngreuiază trupul și sufletul, pentru a înlesni pocăința și rugăciunea, pentru a ne ajuta să ne liniștim și să fim mai receptivi la revărsarea de har care însoțește marile sărbători.
Iar a zice: „tot te-ai spurcat, acum mănâncă tot”, e ca și cum ai zice: dacă tot ai început păcatul, atunci fă-l până la capăt. Care-i rostul?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 09.12.2012, 20:50:06
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
"te-ai spurcat, acum mananca tot"
Cunosc un om, un barbat cam de varsta mea, care a pierdut tot ce iubea, inclusiv inocenta credintei...
Pierde in fiecare zi cate ceva, "se spurca" zilnic cu inca ceva, in ciuda dorintei si voii lui... Dorinta si vrere care nu sunt dintre cele mai rele, din cate il cunosc.
Uneori il gasesc obosit de razboaiele pierdute, fara numar...; schimbam cateva vorbe, desi de obicei e tacut.
Zilele trecute vorbeam despre adolescenti si modul in care ei isi risipesc energia, timpul, puterile cu nimicuri tot mai daunatoare. Eu eram deznadajduit, mahnit, obosit... El mi-a zis: nu-i nimic, cata vreme ei mai nadajduiesc ceva folositor, au toata sansa de a fi oameni, candva...
Acest om traieste in miezul pierderilor de tot felul de ani buni. Altii, poate, s-ar fi smintit cu totul, s-ar fi sinucis ori, poate, l-ar fi infruntat pe Dumnezeu intr-unul din multele moduri nebunesti pe care le practica oamenii, de mii de ani.
El are, dupa intelegerea mea, o neputinta aparte. Nu poate indrepta nimic, toate se naruie, incetisor, in viata lui precum se scurge nisipul in clepsidra...
Dar el rabda si spera. Uneori lacrimeaza tacut, cand il doare tare...
Alteori zambeste si ochii au o lumina brusca, vapaie vie cum rar am vazut, ca si cand ar fi venit, parca, vestea buna... Dar nu e decat o clipa de speranta, si atat.

Din cate il cunosc, nu va manca niciodata tot rahatul pana la capat. Va fi silit, da, sa ia inca o imbucatura, dar din voia lui nu va deschide niciodata gura. Pacat ca e slab si ca nu rezista unor forte mai mari decat mica lui putere, tot mai firava, pe fiece zi...
Insa, imi pare, acest om e unul dintre putinii care nu tradeaza. Nu doar ca se ridica, de cate ori are ocazia, dar chiar si cand cade suride si accepta, nadajduind ca va fi izbavit...

Ciudat, acum imi dau seama, nu l-am auzit niciodata perorind pe tema sfnteniei, cu atat mai putin spunind ceva despre cuvantul sfantului Siluan. Dar imi spune inima ca omul acesta este printre putinii care nu deznadajduiesc, pregustind totusi iadul.

El se agata de infinitele griuri dintre alb si negru. Astfel, desi pare cu totul negru pe dinafara, eu ghicesc ca in inima lui canta, dincolo de gri si de nesfarsite alte tonuri, o minunata lumina...

Last edited by cezar_ioan; 09.12.2012 at 21:00:18.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 09.12.2012, 22:25:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am auzit astazi o intampa amuzanta legata de parintele Teofil si vreau sa v-o impartasesc: ucenicul parintelui, impreuna cu alti tineri, mergeau cu trenul catre Sambata, ca sa se spovedeasca la el. Era vineri si fiecare isi scoate pachetelul de acasa. Unul avea o gaina fripta. Toti cei din compartiment, la vederea gainii, se facusera nevazuti, numai ucenicul acesta, care a si relatat intamplarea, fiind el ardelean de fel, a stat. Ba chiar s-a gandit ca respectivul cu gaina a pregatit-o cu dragoste pentru toti si ar fi pacat sa il refuze, pe motiv ca tine post. Si cum se infrupta el din bucatica de gaina, gandindu-se cum ii va spune parintelui Teofil cata dragoste a facut cu acel tanar, trenul a avut o miscare mai brusca si i-au picat in cap toate bagajele de sus!
Ajuns la manastire, parintele l-a certat ca a mancat din gaina, ca ar fi trebuit sa ii explice frumos ca vinerea e zi de post...

Da, daca "te spurci", continui postul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 10.12.2012, 00:01:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dvs cum credeti?
Ne impiedicam de lucrurile marunte , uitand de cele esentiale , si avem acest dar in a filozofa pe marginea celor mici si neansemnate , uitand de esenta .
Atat vreau sa va spun referitor la aceste "grave abateri ", ca sunt fumatori crestini care sunt mult mai vrednici in a fi Impartasiti , decat cei care tin cont de orice virgula si punct in ale postirii ,precum nu orice om imbracat in costum si pus la doua ace este un veritabil intelectual , dar asta-i deja alta problema , o "mica problema a zilelor noastre ".
Sa avem discernamant si dreapta socoteala !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14