Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 20.05.2011, 23:03:04
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Si aici ca sa vezi cat de apropiata sunt draga Dorine de parintele Gherasim
http://www.trilulilu.ro/alinutza109/94f2e6074175a8
Reply With Quote
  #422  
Vechi 20.05.2011, 23:27:00
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu cred ca ma cunoaste. pe vremea acea era un personaj foarte discert. daca ai vorbi cu fratele lui ... poate ...
L-am sunat pe parinte si voi vb si cu Stelica.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 20.05.2011, 23:46:01
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Crede-ma ca stiu foarte bine despre ce vorbesc. Poate nu cunosti tu tot ...

Acum depinde de cum ne definim termenii. Eu stiam ca "ratacit" nu este acelasi lucru cu "eretic".

Din cate discutii am avut pe forum cu diversi visarionisti, am constatat ca majoritatea sunt un fel membri simpatizanti.
Adica cei care vad doar formele externe de manifestare.
Vai ce mormant frumos, ce de lume e in fiecare zi, ce predici frumoase, ce icoane, IPS Galaction i-a binecuvantat publicarea predicilor, etc ... cam atat.
Despre interzicerea casatoriei, despre legitimatii (care asigurau evitarea vamilor vazduhului), despre epitropi si implicarea lor in viata personala si faliliara a membrilor, despre propovaduirea unei apocalipse iminente, despre profetiile facute, despre credinta mare in vise, despre zeciuiala luata de unii dintre epitropi, despre slugarirea unor membri de catre epitropi in scopuri personale, despre faptul ca intr-o biserica epitropul era mult mai tare decat preotul, despre cultul pentru pr Visarion ridicat aproape la nivel de idolatrie, despre ascultarea "la milimetru" ceruta de pr Visarion si de epitropi ... ma opresc aici.
Daca ma mai gandesc, poate revin cu o continuare.

In ultimii ani "Lucrarea" s-a cosmetizat mult.
Conducatorii ei stiu ca nu mai au autoritatea parintelui, pentru a tine lumea adunata.
Si atunci se adapteaza din mers. Se prea poate ca acum, unele lucruri sa nu se mai intample.
Dar ce spun eu este adevarat 100%. Sunt multi oameni ce au facut parte din aceasta "Lucrare" si care pot confirma spusele mele.
Pr.Visarion nu a dat nicio denumire ucenicilor sai! Ceea ce se aude sunt numai scorneli dela satana in mintile bolnave ale unor oameni slabi in credinta! Nu a interzis niciodata casatoria! Acela ce a atribuit asta pr.Visarion, este bolnav sufleteste! Trebuia sa caute sa se vindece! “Calugaria alba” nu a existat in gura parintelui!!! Dansul a spus ca si Sf,Pavel: “bine este fecioarei sa se casatoreasca, bine este sa ramana necasatorita fecioara”! Aveti grija crestinilor ca pt orice cuvant desert vom da seama! Nu dam seama de faptele aproapelui ci de ale noastre!
Reply With Quote
  #424  
Vechi 20.05.2011, 23:46:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
L-am sunat pe parinte si voi vb si cu Stelica.
observ ca nu te intereseaza chiar deloc daca ce spun este adevarat.
important este sa-l demasti pe acest parinte de care am vorbit. urat din partea ta.
ce i-ai spus pr Gherasim? sunt curios.
iar cu Stelica de ce vrei sa vorbesti?
din acelasi motiv. doar, doar vei reusi sa afli de cine vorbesc.
din punctul meu de vedere poti sa faci ce vrei. dar daca ii faci rau parintelui ...
Reply With Quote
  #425  
Vechi 20.05.2011, 23:59:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

uite "legitimatia"
Attached Images
File Type: jpg legitimatie.jpg (25,9 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #426  
Vechi 21.05.2011, 00:03:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

ai le ai pe ambele.
a treia nu era chiar o "legitimatie".
Attached Images
File Type: jpg legitimatii.jpg (36,5 KB, 22 views)
Reply With Quote
  #427  
Vechi 21.05.2011, 10:56:05
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ai le ai pe ambele.
a treia nu era chiar o "legitimatie".
Dupa cum ti-am mai spus si fc o constatare.la tine nu Taica Parinte e problema,problema este LEPADAREA TA DE HRISTOS.Ptr ca tu singur spui,
Am fost candva credincios. Acum nu mai sunt. Nu spun ca sunt ateu, spun doar ca nu mai cred.
"Caci de cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in neamul acesta desfranat si pacatos, si Fiul Omului Se va rusina de el, cand va veni intru slava Tatalui sau cu sfintii ingeri" (Marcu 8, 38).
Păcat de moarte este necredința: ea leapădă singurul mijloc de mantuire, credința în Hristos. Păcat de moarte este lepădarea de Hristos: ea Îl lipsește pe cel care se leapădă de credința vie în Hristos, ce se arată și se păstrează prin mărturisirea cu gura. Păcat de moarte este erezia: ea cuprinde în sine hulirea lui Dumnezeu și îl face pe cel molipsit de ea străin de adevărata credință în Hristos. Păcat de moarte este deznădăjduirea: ea este lepădare a credinței lucrătoare, vii în Hristos.
Se cade sa bagam de seama ca aceeasi faradelege pe care Iisus Hristos o numeste rusinare de numele si invatatura Lui, tot El o mai numeste si lepadare de El: "Cel care se va lepada de Mine inaintea oamenilor, si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri" (Matei 10, 33). A te rusina de Hristos este inceputul, iar a te lepada de El este savarsirea uneia si aceleiasi faradelegi.Vindecarea de toate aceste păcate de moarte este credința adevărată, sfîntă, vie în Hristos.
Sper ca acel preot sa se roage ptr tine sa te intorci inapoi la DREAPTA CREDINTA
Reply With Quote
  #428  
Vechi 21.05.2011, 11:45:54
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Numele preotului?
Suntem la Inchizitie?
Doamne iart-o zi lumineaza-i mintea.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 21.05.2011, 12:34:21
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu vreau sa critic pe nimeni.Este ultimul lucru pe care as vrea sa-l fac in lumea asta. Dealtfel mi se pare ca am un dialog cat se poate de pasnic cu Dumitru. Deranjeaza tare?
Ati hartuit cat se poate de mult.A se vedea intrebarile referitoare la nume ale membrilor(preotul-pictor) cererea asa-zisei legitimatii, etc.Prin acest mod de a hartui, agresivitate, cereri mai mult decat autoritare, apararea cu atata fervoare a mentorului vostru, nu faceti decat sa provocati, mie cel putin, o mare..lehamite, sa nu zic sila.

CITAT "Frate George,las-o mai moale cu diversiunea teologica si cu sfaturile duhovnicesti.In ceea ce priveste ierodiaconul Visarion Iugulescu am destule cunostinte ca sa-mi fac o parere despre ortodoxia lui.Cum ti se pare ca statea langa preotul duhovnic(ucenic de-al lui) si asculta spovedania penitentului,desi ca diacon nu avea voie sa savarseasca sfintele taine?
Cum ti se pare,ca la unele sarbatori impartea biletele cu texte din Biblie ucenicilor si apoi le ghicea viitorul?"Negroponte pag 8.

Sa inteleg ca acest ierodiacon, sau ce rang in diaconie avea, incalca poruncile lui Dumnezeu(ghicea viitorul, asculta spovedania cu toate ca nu avea voie)?Daca facea astfel de lucruri, rusine lui.Imi aminteste de Arie cel orbit cu eresurile.
Daca nu este asa, atunci cum un om cu un mare dar duhovnicesc, s-a inconjurat de oameni care numai iubire fata de aproape nu au?cum de invatatura lui a facut adepti care jignesc preoti pe acest forum(a se vedea geo.nektarios vs. Negroponte tot in acest topic)?
Cum de invatatura lui cea dreapta a facut adepti in randul unor persoane gen userul goldfinger17-user interzis cu i.d. de messenger :mafiotu_killer07 pe Y.M ? Se poate sa fie acelasi goldfinger17 care poateaza pe youtube? http://www.220.ro/faze-tari/Parintel...cu/7Wpr77RkY4/ acelasi user care posteaza printre predici ale lui Visarion Iugulescu bataie intre femei( a se vedea filmele postate)?

Si inca un lucru, ca incheiere, acea cruce de la capataiul lui numai umilinta nu denota.
Dumnezeu sa-i ierte pe cei care gresesc.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 21.05.2011, 12:45:14
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit P.S.

Eu as incerca sa il ascult mai mult pe Dumnezeu decat pe acest Visarion Iugulescu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59