Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.07.2016, 16:14:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu am inteles care ar fi legatura intre faptul ca pamantul ar fi putut fi creat inaintea soarelui ( si eu nu am nici o problema cu asta, cred ca e perfect posibil ), si pamantul plat. Unele credinte sunt rezonabile ( de exemplu sa crezi ca pamantul a fost creat inaintea soarelui ) iar altele sunt absurde ( de exemplu sa crezi ca pamantul e plat sau ca pamantul ar fi aparut dupa ce s-a format soarele dintr-un nor de praf si gaze, alaturi de celelalte planete ). Doar pentru ca majoritatea fizicienilor de astazi crede in lucruri absurde, nu inseamna ca nu exista si alte credinte absurde ( cum ar fi credinta ca pamantul ar fi plat ).
E o problemă legată de iarba cu sămînța ei care a fost lăsată pe Pamînt înainte de a fi creat Soarele. Ceea ce contrazice legile naturii așa cum le vedem noi astăzi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.07.2016, 16:22:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Trimisule, tu ești maestru în a-i pune omului mintea pe bigudiuri, vrând să-i coafezi pe toți cum ești tu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.07.2016, 16:46:47
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Trimisule, tu ești maestru în a-i pune omului mintea pe bigudiuri, vrând să-i coafezi pe toți cum ești tu.
Dacă așa vezi tu... atunci e de bine ce fac, pentru că un bigudiu care îți pune neuronii sub formă solenoidală te poate ajuta să înțelegi mai bine lucrurile și numai din pricina că se formează niște cîmpuri E-M care generază curenți ce în mișcarea lor pot spăla de minciună toate cotloanele întunecate al minții unde stau bine mersii pricoolici ''ștințifici'' care țin cu dinții de toriile lor absurde ținîndu-vă legați de ele ca să le apărați ca fraierii care nu știu ce-și fac.

Eu însă sunt abea un maistru de piulițe și șaibe, în așa ceva, eu pun piulițele la loc și strîng șurubul care lipsește, maeștrii sunt alții.

Dar nu mi-ați răspuns cum interpretați voi textul zilei 4 dacă nu prin faptul că Soarele și Luna sunt semisferice, soarele dă spre pămînt în jos lumină și căldură iar Luna dă spre jos în sens invers (față de noi spre mai sus de soare) întuneric și frig... căci altfel cum ar putea ele să stăpînească Lumina și Întunericul și să despartă Lumina de Întuneric?

Citat:
13 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14 Și a zis Dumnezeu: ''Să fie 'ntru tăria cerului luminători care să lumineze pământul , să despartă ziua de noapte și să fie ei spre semne și spre anotimpuri și spre zile și spre ani,
15 și să fie ei întru tăria cerului luminători să lumineze pământul!'' Și a fost așa:
16 Dumnezeu i-a făcut pe cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare spre stăpânirea zilei și luminătorul cel mai mic spre stăpânirea nopții, și stelele.
17 Și le-a pus Dumnezeu întru tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18 să stăpânească ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.

Last edited by Trimisul; 22.07.2016 at 16:50:15.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.07.2016, 20:55:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o problemă legată de iarba cu sămînța ei care a fost lăsată pe Pamînt înainte de a fi creat Soarele. Ceea ce contrazice legile naturii așa cum le vedem noi astăzi.
Si daca legile asa cum le vedem noi astazi sunt contrazise care-i problema ? Un creator ar fi putut face sa rasara iarba si fara soare. Oamenii nu inteleg ca ipoteza literal-creationista e mult mai consistenta decat orice alte ipoteze, pentru ca acolo trebuie sa invoci minuni fara sa ai pe cineva capabil sa produca acele minuni. De exemplu daca soarele si planetele ar fi aparut dintr-un nor de praf si gaze cum cred ateii, atunci Pamantul ar fi fost pentru mult timp o planeta inghetata asa ca aparitia vietii s-ar fi amanat pana foarte tarziu. Acest lucru se numeste "fainted Sun paradox" ( sau paradoxul soarelui slab ). Singura solutie de a depasi un asemenea paradox e sa invoci ... minuni, adica sa spui ca atunci s-a intamplat ceva care contravine legilor naturii asa cum le vedem noi astazi.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.07.2016, 21:58:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o problemă legată de iarba cu sămînța ei care a fost lăsată pe Pamînt înainte de a fi creat Soarele. Ceea ce contrazice legile naturii așa cum le vedem noi astăzi.
Cred că n-ar trebui să ne bazăm prea mult pe legile naturii așa cum le vedem noi astăzi, dacă ne gândim că Geneza s-a petrecut înainte de Cădere. Într-un fel vedea și înțelegea Adam înainte de a se despărți de Dumnezeu, altfel vedem și înțelegem noi acum. Mai bine zis, nu vedem, cu toată știința pe care ne închipuim că o deținem. Vorba unui filosof, în vremurile noastre știm tot mai mult despre tot mai puțin; tindem spre a ști totul despre nimic. Adică despre neesențial; ne pierdem foarte mult în amănunte periferice, având în vedere că știm tot mai mult despre natură, despre Creație și tot mai puțin despre Dumnezeu, singurul care cunoaște cu adevărat Creația și prin Care și noi am putea-o cunoaște. Însă noi ținem să o cunoaștem fără El.

Problema Începutului este foarte complexă și ea nu se referă doar la lumea materială, a cărei cunoaștere ne preocupă. Spre exemplu, în Biblia tradusă de Părintele Anania, primul cuvânt este: „Întru-nceput”, care îl traduce pe en arhé și care, cum tâlcuiește părintele, „sugerează că Dumnezeu transcende începutul, că El este anterior oricărei mișcări. Arhé însă înseamnă nu numai început, ci și principiu (tradus în Vulgata prin principium), adică concepție, regulă, normă, punct de vedere. Textul preconizează ideea Înțelepciunii creatoare (Pr 8, 22-31), a Logosului (Cuvântului) creator (In 1, 1-3)”.

Mai departe, referindu-se la „Să fie lumină!”, se arată că este vorba de lumina necreată, dumnezeiască; prin urmare, aceasta este lumina dintâi, cea adevărată, care o precede pe cea fizică.

Omul din Rai Îl vedea pe Dumnezeu în această lumină a Lui, în ceea ce numim astăzi har. Trăia și cunoștea duhovnicește, iar materia toată era străbătută de harul dumnezeiesc.

Despre Rai ni se spune că l-a făcut Dumnezeu în Eden, iar Moise îl și localizează geografic. Dar el era întâi de toate un loc duhovnicesc, unde Adam și Eva stăteau de vorbă cu Dumnezeu și nu o făceau, evident, prin intermediul trupului, al gurii, căci Dumnezeu este Duh. Deci prin duhurile lor Îl cunoșteau și comunicau, iar starea paradisiacă este întâi de toate una de comuniune duhovnicească.

Aceeași comuniune pe care ne-o redescoperă ulterior Hristos, care nu ne îndeamnă să ne ducem într-un loc anume de pe pământ pentru a regăsi Raiul, ci ne învață să-L regăsim pe Dumnezeu, comuniunea cu El, prin iubire jertfelnică, prin lepădare de sine, prin rugăciune, prin eliberarea de întunericul păcatului.

Și așa cum nu are relevanță dacă raiul a fost un loc pe pământ, din moment ce legătura cu Dumnezeu se reface duhovnicește, tot așa nu are relevanță cum și când a fost creat Cosmosul, din moment ce fenomenologia creației nu poate fi înțeleasă deplin fără a-L cunoaște pe Creator.

Tot ce avem de făcut, prin urmare, este să-L cunoaștem pe Hristos, așa cum ni S-a făcut El cunoscut, și prin El să cunoaștem și să înțelegem toate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.07.2016, 22:45:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Discuția despre Creație trebuie mutată sau începută cu Evanghelia, ca s-o înțelegem mai bine, pentru că în ea este revelat însuși Cel prin care S-au creat toate, încă de la începutul lumii. Știm despre El că este mai înainte de veci, știm că jertfa Lui este înainte de întemeierea lumii (el fiind Mielul jertfit de la întemeierea lumii - și pentru întemeierea lumii, avea să adauge părintele Galeriu). Și știm că el este Dumnezeu-Cuvântul, Logosul, adică Rațiunea lucrurilor și, totodată, Cel care „a zis”: Să fie (lumină, cer, pământ ș.cl.).

Din veșnicie toate se fac „cu voia Tatălui, prin lucrarea Fiului și cu desăvârșirea Sfântului Duh”. Lucrarea pe care Hristos o face întrupat este similară celei de la început; este o restaurare, de fapt. Atunci l-a creat pe om și i-a dat suflare de viață; acum îl înnoiește radical luând El însuși trup omenesc și înnoind suflarea harului. Dacă la început „a suflat Dumnezeu suflare de viață” peste Adam, acum, după Înviere, a suflat peste ucenici și le-a spus: „Luați Duh Sfânt”.

Poate să pară fără legătură cu subiectul topicului. Totuși, crearea și restaurarea omului cred că sunt cheia pentru a pricepe și crearea cosmosului, nu în amănunt, nu științific, ci mai adânc, mergând la Sursă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.07.2016, 11:13:15
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Trimisul
Dar nu mi-ați răspuns cum interpretați voi textul zilei 4
Noi nu suntem protestanti sa interpretam dupa capul nostru (sec).Frate,ia-ti un duhovnic care nu are legatura cu Pucioasa.Doamne ajuta!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #128  
Vechi 24.07.2016, 03:11:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si daca legile asa cum le vedem noi astazi sunt contrazise care-i problema ? Un creator ar fi putut face sa rasara iarba si fara soare. Oamenii nu inteleg ca ipoteza literal-creationista e mult mai consistenta decat orice alte ipoteze, pentru ca acolo trebuie sa invoci minuni fara sa ai pe cineva capabil sa produca acele minuni. De exemplu daca soarele si planetele ar fi aparut dintr-un nor de praf si gaze cum cred ateii, atunci Pamantul ar fi fost pentru mult timp o planeta inghetata asa ca aparitia vietii s-ar fi amanat pana foarte tarziu. Acest lucru se numeste "fainted Sun paradox" ( sau paradoxul soarelui slab ). Singura solutie de a depasi un asemenea paradox e sa invoci ... minuni, adica sa spui ca atunci s-a intamplat ceva care contravine legilor naturii asa cum le vedem noi astazi.
La fel de bine demersul ar putea fi: dom'le, nu aveti dreptate, nu stiti multe chestii, dar va oferim noi o alternativa, credeti in Polemonul Universal, ca el a creat lumea si cu el umpleti gaurile acolo unde lipsesc datele stiintifice.

Faptul ca in loc de "Pokemonul Universal" se invoca Biblia si Dumnezeu, nu face logica (si oferta) mai putin absurda.

Asta e reteta cu care iti faci de cacao si slabul demers stiintific cu care ai inceput, si credinta care nu era musai sa o impingi intr-o directie in care sa vada toata lumea ca stii la fel de putine lucruri ca si "ceilalti".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.07.2016, 03:33:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca Pokemonul universal a creat lumea, atunci Pokemonul universal e dumnezeu. Care e adevarul e o discutie teologica si nu are nici o legatura cu stiinta. Indiferent de zeul in care crezi, e o diferenta majora fata de ateul care crede ca lumea a aparut de la sine si care pretinde ca ar avea si dovezi pentru acest lucru. Dupa care atunci cand ii ceri sa-ti spuna povestea aparitiei lumii, constati ca povestea contine cel putin tot atatea minuni ca si orice alt mit creationist, dar de data asta minunile nu le mai face cineva care ar putea face minuni ci se intampla pentru ca ...altfel nu am fi aici.

Cu ce e mai absurda credinta ca pamantul ar fi aparut inaintea soarelui decat credinta ca soarele si planetele au aparut dintr-un nor de praf si gaze ?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.07.2016, 03:51:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ideea e simpla: din perspectiva stiintifica, a teoriei falsifiabile, nici unul nu are dreptate.

Insa ambii pretind ca stiinta e de partea lor.

Stiinta de fapt nu e de nici o parte, adevarul gol golut este ca nici unul nu are cum sa probeze modul in care a aparut efectiv lumea, doar daca nu se inventeaza cumva masina timpului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.07.2016 at 03:55:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare