Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.07.2016, 18:54:08
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ideea e simpla:faptul ca nu se poate proba cum a aparut lumea e o dovada in sine. :))
Păi se poate proba cum a apărut lumea din absolut orice... cu condiția să știi citi înțelepciunea mesajului și probele care îți sunt oferite și cu condiția să crezi căci credința ta poate fi ea însăși o dovadă în sine spre înțelegerea Adevărului despre cum a apărut lumea.

Că nu ai fost de față la Facerea ei este o scuză și o minciună ca să crezi că nu ai putea știi, dar poți să știi căci a atunci a fost de față Dumnezeu, Tatăl nostru Ceresc, care suflînd Duh din Duhul Său peste primii oameni făcuți din pămînt cu mîna Lui ca ei să prindă viață și apoi suflînd Domnul Iisus peste Apostoli ca să meargă și să mărturisească în toată lumea nu a ascuns nimic de nimeni deci ai și tu acces la a știi cum a apărut lumea... dacă chiar vrei să știi.

''Căutați și veți afla, bateți și vi se va deschide, pentru că oricine caută găsește și oricine bate i se va deschide.''

Lumea a apărut la început prin Cuvînt... iar apoi, după căderea primilor oameni, păcatul întrat în lume s-a tot înmulțit.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 18:58:09.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.07.2016, 19:15:40
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ovidiu, Igor și-a făcut propunerea, la care subscriu, să deschizi un topic unde să se dezbată chestiunea a ceea ce voi numiți Noul Ierusalim de la Pucioasa și să nu o mai abordezi pe alte topice. Poți scrie acolo tot: și fenomenele care s-au petrecut, și modul de viață pe care l-ați adoptat, particularitatea credinșei voastre etc.
I-am spus și lui că eu nu mai îndrăznesc să deschid topicuri, am deschis un singur topic de 4-5 luni de cînd sunt pe forum și pentru că ''hipopotamii'' și ''rinocerii'' în drumul lor spre baltă îngroziți de o găinușă ziaristă au sărit să mă facă nebun la fiecare postare exact așa ca ea că cică eu îmi bat joc de ortodoxie, iar adminul pe ei i-a crezut deși aberau la greu băieții trimițîndu-mă mereu la doctor... și dacă i-a crezut fără discernămînt a șters topicul complet.

N-am chef să deschid topicuri și să scriu iar în zadar în sensul că vor fi șterse și nu vor mai servi nimănui.

Deci îl rog pe Igor să deschidă un astfel de topic dacă vrea și eu o să particip cu drag, dar nu uita că pe alte topicuri nu eu am deschis subiectul despre NIP ci cei care văzînd semnătura mea și necrezînd ei decît în propagandă mă făceau pucios, sectant, zăpăcit, eretic, bolnav, nebun și în toate felurile și atunci eu avînd dreptul la replică le-am răspuns acolo despre NIP, acolo unde m-au denigrat dezinformînd.

Să nu uităm totuși faptul că eu NU locuiesc în mînăstirea NIP și nici la Pucioasa și că eu nu am fost niciodată acolo ci că eu sunt un mirean din BOR dar care, spre deosebire de alți credincioși din BOR, preoți, călugări sau mireni, eu nu îi resping și nu îi ocărăsc ci îi cred sincer, cred cu Adevărat că ei acolo sunt împreună cu Dumnezeu și cred că tot Cuvîntul scris în cărțile lor e de la Dumnezeu, de la Tatăl prin Fiul care le grăiește lor. N-am nicio îndoială majoră decît mici îndoiel firești așa cum are orice om care se sperie de bombe cînd vine prigona... dar în lipsa prigoanei serv-viciilor cred fără îndoială că acolo grăiește Dumnezeu peste pămînt vestindu-se întru venirea Sa... așa că cei din cer stau cu frică și cu luare aminte iar noi pe pămînt așteptîndu-L pe Iisus ne străduim să ne adaptăm viețuirea ca să fie asemenea cu a locuitorilor sfintei cetăți... adică ne străduim să nu mai păcătuim și să nu mai greșim și să trăim așa ca drepții și ca sfinții întru Mîngîierile proorociilor.

M-aș bucura să mai fie și alții care să poată să creadă doar citind din Cuvîntul lui Dumnezeu și pe care să-i întărească Dumnezeu dar nu pentru mine m-aș bucura ci pentru ei înșiși căci ar fi credința lor spre mîntuirea și spre fericirea lor. Dacă rămîn singurul care îi cred, nici atunci nu am de ce să mă supăr... fiecare ce își seamănă aia culege și așa cum își așterne așa va odihnii! Cine seamănă vînt va culege furtună și cine își așterne luxul păcatelor acolo va adormi fiind dus într-un somn lung și greu și adînc, somnul nepăsării.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 19:31:45.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 25.07.2016, 19:33:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Tu te simți afectat când ești trimis la doctor, în batjocură? Atât pot ei, atât îi duce căpșorul, nu sunt nici curățiți, ce-ai cu ei?

Dacă ești mai bun ca ei, dovedește. Hristos a fost pălmuit, scuipat, fizic la propriu, bătut, răstignit, împuns, omorât.

Și tu nu răbzi o adiere a minții unui om ? :) Dar un "big bang", cum ai răbda ?

Deci hai lasă prostioarele de copii răzgăiați și alintați peste măsură, și deschide un topic în care să aduci mărturisirea ta despre episcopii Bisericii, preoții noștrii dragi, cei buni și cei jertfitori, despre Sfintele Mănăstiri și poate despre un pustnic, sau citate din Sfinții Părinți.

Întrebarea mea este: ce înțelegeți voi prin ascultare de Apostoli, Episcopii lăsați de ei, Preoții, Diaconii lui Hristos, Sfinții Părinți.
Dacă sunteți în ascultare de Biserică, de ce a trebuit să vă considerați voi mai buni și mai deosebiți să înființați locul acela, Noul-Iersalim de la Pucioasa? Cu ce sunteți voi mai presus și mai buni decât un episcop? Sau un preot, sau un călugăr, monah sau monahie?
Sau cu ce greșește un episcop ? Sau un preot ?
Sau cu ce greșește Ortodoxia ? De ce credeți că e nevoie de ceva separat ? Iar dacă nu sunteți separați, de ce nu semănați cu noi? De ce trebuie să vă vedeți o elită mai presus de Sfintele Mănăstiri?
Cu ce e mai presus locul acela față de orice Mănăstire, de exemplu? Și dacă nu-i mai presus, de ce nu arată ca o Sfântă Mănăstire?

Vine Hristos și le grăiește lor personal unele lucruri? Și ție la fel? Sau ce se întâmplă acolo?

Să vorbim despre acestea întrun topic și promit c-o să-i alung eu personal pe toți care vin să te ponegrească în neputințele tale și ale lor.
Și îți voi fi alături în tot ce ai nevoie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 19:44:12.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.07.2016, 19:50:33
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
la Pucioasa locuiește Dumnezeu.
Si-a facut mutarea in C.I.?
Contești cumva că Domnul Iisus ar avea și fire omenească și că ar putea, dacă ar vrea, să aibă chiar C.I.? Nu e nimic ilogic și nici amuzant sau ridicol în faptul că eu spun că locuiește acolo ca Dumnezeu căci ca Om înălțat la ceruri se va pogorî El și așa dar pînă atunci șade acolo pogorît în Duhul ca să vorbească și să pregătească poporul pentru venirea Sa. Tot așa locuiește cu sfinții de acolo așa cum a locuit de 2000 de ani pînă acuma împreună cu sfinții și cu moaștele lor, cum locuiește în icoane și așa cum locuiește El în toate cele ale Sale. Deci nu e rău să locuiască minunat Dumnezeu împreună cu sfinții căci acolo unde sunt frați întru Dumnezeu acolo locuiește și Dumnezeu însă să știi că e ceva rău dacă îi contești firea lui omenească sau pe cea Dumnezeiască pentru că atunci ai putea susține că cică Iisus fie nici n-a existat vreodată sau că fie n-a fost și om ca să poată să aibă C.I., nici acum 2000 de ani și nici astăzi, iar o astfel de credință absurdă și greșită este una de sorginte antihristă.

Deci prin ceea ce este scris în Cărțile sfinte și prin viața curată a celor de acolo cred fără îndoială că acolo locuiește Dumnezeu și le vorbește mereu pentru a fi scris Cuvîntul în cărți, și în cer și pe pămînt. Îngerii scriu în Ceruri iar proorocii scriu pe pămînt Cuvîntul lui Dumnezeu, Cuvîntul Sfînt și Adevărat în care locuiește Dumnezeu.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.07.2016, 20:28:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Contești cumva că Domnul Iisus ar avea și fire omenească și că ar putea, dacă ar vrea, să aibă chiar C.I.? Nu e nimic ilogic și nici amuzant sau ridicol în faptul că eu spun că locuiește acolo ca Dumnezeu căci ca Om înălțat la ceruri se va pogorî El și așa dar pînă atunci
(...)
Deci prin ceea ce este scris în Cărțile sfinte și prin viața curată a celor de acolo cred fără îndoială că acolo locuiește Dumnezeu și le vorbește mereu pentru a fi scris Cuvîntul în cărți, și în cer și pe pămînt. Îngerii scriu în Ceruri iar proorocii scriu pe pămînt Cuvîntul lui Dumnezeu, Cuvîntul Sfînt și Adevărat în care locuiește Dumnezeu.
Trimisule... of, mintea ta...

Dar Dumnezeu locuiește și în iad, știai, nu? Sunt dovezi Biblice. Și demonii iau chip de îngeri de lumină, posedă oamenii, îi pot face hristoți mincinoși, știu Biblia pe de rost, cred și se cutremură... Dovezi biblice sunt belșug...

Hristos a avut Apostoli, la fel și satana și-a luat apostoli, Hristos a lăsat prin Apostoli, Episcopii, Preoții, Diaconii, Sfinții Părinți, ei bine la fel și satana și-a lăsat și are și azi oamenii lui și recrutează și el prin apostolii-demoni ai lui, oamenii, slujitori ai lui, cărora le promite toate împărățiile lumii, la fel ca și lui Hristos, pe muntele Carantaniei... la fel și întunericul adună și recrutează... cum și Duhul Sfânt abea găsește doritori ai ascultării, sfințeniei, dragostei, rugăciunii, jertfei, răstignirii, așa și satana are și adună episcopii lui, preoții, diaconii lui, "sfinții" lui, care să facă exact la fel, jertfe, lupte, biruințe, are antihriștii lui, iudele satanei sunt multe și vor fi, se vor înmulți cu cât scade credința și dragostea...

Dar știi ce nu poate avea și nu va avea niciodată nici satana, nici "apostolii" lui? Smerenie și ascultare. Astea-i ard ! La fel ca pe cei ce îi urmează.

"precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat." - I Ioan 2, 18.

Poate-i iad acolo la voi... Cum îți dai seama dacă gândul ce-l ai e de la demoni, de la conștiința ta, sau e gând din har? Știi că demonii imită perfect harul? Fiindcă de acolo au căzut, știu ce este, de aceea îl imită, de aceea pot lua chip de îngeri de lumină, fiindcă asta au fost înainte să devină demoni... Doamne ferește. Deci când îmi răspunzi la întrebări ?

Și mai ales, hai să scrii rândurile acestea colo, întrun topic, să nu împiedicăm big bang-urile de aici din mințile celor loviți de big bang-uri...

Vrei? Te rog tare mult...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 20:37:28.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 25.07.2016, 20:28:52
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu te simți afectat când ești trimis la doctor, în batjocură? Atât pot ei, atât îi duce căpșorul, nu sunt nici curățiți, ce-ai cu ei?
Păi ce să am, mă bucur că au măcar curajul unei discuții.

Citat:
Dacă ești mai bun ca ei, dovedește. Hristos a fost pălmuit, scuipat, fizic la propriu, bătut, răstignit, împuns, omorât.
Ce frumos ar fi să am și eu sufletul atît de plin de iubire curată și sfîntă așa ca El... s-ar bucura Tatăl ceresc și toți îngerii și sfinții de Credința și mîntuirea mea. Eu din păcate sunt plin de mine însumi și de iubirea cea păctoasă de sine și cu greu de tot mă scoate Iisus și Dumnezeu din ea. Mă scoate ușor dar zic greu că imediat ce mă scoate iarăși cad, iar și iar și atunci îmi dau seama cît îi e de greu să tot spele pe mister moșcolici. :)


Citat:
Și tu nu răbzi o adiere a minții unui om ? :) Dar un "big bang", cum ai răbda ?
Păi rabd și le răspund mereu cît de frumos pot eu ca să priceapă și să înțeleagă cît de bine le-ar fi și lor ca să creadă.

Citat:
Deci hai lasă prostioarele de copii răzgăiați și alintați peste măsură, și deschide un topic în care să aduci mărturisirea ta despre episcopii Bisericii, preoții noștrii dragi, cei buni și cei jertfitori, despre Sfintele Mănăstiri și poate despre un pustnic, sau citate din Sfinții Părinți.
Păi nu ți-am spus că nu deschid topicuri ca să nu înfurii adminul. Dacă vrei deschide tu și particip cu drag.

Citat:
Întrebarea mea este: ce înțelegeți voi prin ascultare de Apostoli, Episcopii lăsați de ei, Preoții, Diaconii lui Hristos, Sfinții Părinți.
Păi exact aia înțelegem ce e de înțeles, dar nu vorbi la plural ci eu înțeleg aia ce înțeleg eu și fiecare ce îi este dat să înțeleagă.

Citat:
Dacă sunteți în ascultare de Biserică, de ce a trebuit să vă considerați voi mai buni și mai deosebiți să înființați locul acela, Noul-Iersalim de la Pucioasa?
Nu eu l-am înfințat și nici măcar ei ci Domnul Iisus l-a înființat căci ei fac ascultare de Cuvînt și nu fac decît ceea ce le grăiește Dumnezeu. Dar sub legămîntul și binecuvîntarea unui arhiereu din BOR s-a făcut și poți citi dacă vrei Hrisovul pus la temelia acelei sfinte Mânăstiri: Sfînta Cetate a Noul Ierusalim.

Citat:
Cu ce sunteți voi mai presus și mai buni decât un episcop? Sau un preot, sau un călugăr, monah sau monahie?
În ce sens mai presus? Tu zici noi, dar e vorba de ei și de mine separat, doar credința ne unește, iar eu nu pot vorbi în numele lor dar ei sunt mai presus de oricine pentru că ei sunt poporul lui Dumnezeu deci ei sunt atît de presus cum erau cei din vechiul Israel față de restul lumii căci ei aveau Dreapta Credință și ei aveau Adevărul despre Dumnezeu și acolo locuia Dumnezeu și acolo era chivotul legii vieții. Deci de asta sunt mai presus pentru că ei au o cale mai îngustă și o poartă mai strîmtă și mai mică și o viață dusă mai în sărăcie și prigoană și ocăreli venite de peste tot din părți... și de asta le sfințește lor Dumnezeu răbdarea și îi ridică mai presus față de toți ceilalți, dar defapt ei nu se pretind a fi pe deasupra ci se țin a fi socotiți drept cei mai mici dintre creștini din moment ce Verginica era din BOR și mînăstirea a fost rînduită și binecuvîntată și așezată de Iisus Hristos printr-un slujitor acum arhiereu din BOR, deci nu se țin ei mai mari ca și credincioșii din BOR. Diferența este doar că majoritatea celor din BOR nu cred în Cuvîntul lui Dumnezeu și îl atribuie omului în timp ce ei cred și ascultă de El crezînd că nu e de la om ci de la Dumnezeu.

Citat:
Sau cu ce greșește un episcop ? Sau un preot ?
Sau cu ce greșește Ortodoxia ? De ce credeți că e nevoie de ceva separat ?
Nu sunt în măsură să judec eu preoții sau episcopii, pe BOR sau ortodoxia în general, însă nu ei s-au separat de BOR ci au fost rupți și separați pentru că așa le-a convenit mai marilor care serveau la acea vreme alte interese decît buna credință... și a rămas așa pînă acum cînd îi socotește în fel și chip ca să nu creadă.

Citat:
Iar dacă nu sunteți separați, de ce nu semănați cu noi? De ce trebuie să vă vedeți o elită mai presus de Sfintele Mănăstiri?
Așa spui tu că se văd ei o elită cînd Domnul în Cuvînt mărturisește mereu cît sunt unii din ei de îndărătnici, cum au părăsit lucrarea și cum s-au reîntors în lume, cum n-au crezut în proorocița Mihaela la început și cîte și mai cîte, cum nu vor să creadă sau să asculte pe mai marii lor din NIP sau cum îi mustră Dumnezeu pe cei ce au venit acolo ca să facă alte lucruri decît ar trebui. Deci tu spui că ei se cred sau că se pretind sau că se văd ca o elită dar în realitate ei se văd așa cum sunt și așa cum îi prezintă Dumnezeu în Carte, niște oameni obijnuiți din care Dumnezeu își ridică fiii prin lucrarea Lui de credință în Cuvânt.

Citat:
Cu ce e mai presus locul acela față de orice Mănăstire, de exemplu? Și dacă nu-i mai presus, de ce nu arată ca o Sfântă Mănăstire?
Păi arată așa cum a dorit Dumnezeu să arate, arată ca o Mînăstire și ca o cetate în care locuiește și se adună un popor: poporul lui Dumnezeu.

Citat:
Vine Hristos și le grăiește lor personal unele lucruri? Și ție la fel? Sau ce se întâmplă acolo?
Da, vine Domnul Hristos dis de dimineață și îi grăiește sorei Mihaela și ea scrie tot ce i se grăiește în Carte așa cum îngerii scriu tot ceea ce aud din gura Lui, în cărțile din cer. Mie nu-mi grăiește Domnul ce le grăiește lor fiindcă numai lor le este dat prin Iisus a scrie Cuvîntul. Eu însă știu de la Dumnezeu și de la sfinți și de la drepți că acolo grăiește Domnul Iisus trimis de Tatăl ca să împlinească scripturile Apocaliptice și să pregătească venirea lui Dumnezeu căci poporul cel sfînt și drept îl va Întîmpina și nu altcineva.


Citat:
Să vorbim despre acestea întrun topic și promit c-o să-i alung eu personal pe toți care vin să te ponegrească în neputințele tale și ale lor.
Și îți voi fi alături în tot ce ai nevoie.
Nu trebuie să-i alungi fiindcă nu m-am supărat pe ei ci i-am iertat și-ți mulțumesc pentru că vrei să-mi fi alături pentru a ne lămuri mai bine fiecare despre acest fenomen minunat însă te rog să deschizi tu acel topic numindu-l de exemplu simplu: despre NIP (Noul Ierusalim de la Pucioasa).

Hai îndrăznește și povestim și mărturisim ceea ce credem cu bună credință și fără supărare... sper spre folosul tuturor celor care vor citi cu bună credință căci ea ar trebui să stea la baza discuțiilor cinstite.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 20:48:50.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 25.07.2016, 21:14:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi ce să am, mă bucur că au măcar curajul unei discuții.
Ce frumos ar fi să am și eu sufletul atît de plin de iubire curată și sfîntă așa ca El... s-ar bucura Tatăl ceresc și toți îngerii și sfinții de Credința și mîntuirea mea. Eu din păcate sunt plin de mine însumi și de iubirea cea păctoasă de sine și cu greu de tot mă scoate Iisus și Dumnezeu din ea. Mă scoate ușor dar zic greu că imediat ce mă scoate iarăși cad, iar și iar și atunci îmi dau seama cît îi e de greu să tot spele pe mister moșcolici. :)
"Fi-ți Sfinți, precum Eu sunt Sfânt", spune Domnul la I Petru 1, 16. Deci și tu poți să ai iubire așa de sfântă și curată ca EL, de ce nu ai? Ești plin de tine însuți dar te consideri sfânt, sau? De ce îi numești pe cei de la pucioasa, sfinți? Pavel spune despre el că e cel dintâi păcătos, cel mai mare. Psalmistul David spune despre el că e vierme și nu om.
Și voi ce sunteți?
Curaj de discuții va fi mereu. Problema e că rămân atât discuții. Și nu se prinde de oameni nimic. Le arătăm Adevărul și fug de El. Ca și tine.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi rabd și le răspund mereu cît de frumos pot eu ca să priceapă și să înțeleagă cît de bine le-ar fi și lor ca să creadă.
Le răspunzi câte de frumos poți tu? De aceea termini toate postările tale, spunând tuturor că sunt "altruiști-egoiști" și tu nu ești fără "altruist-egoism"? Așa scrie în seamnătura ta. Poate o vei schimba, bine-ar fi.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi nu ți-am spus că nu deschid topicuri ca să nu înfurii adminul. Dacă vrei deschide tu și particip cu drag.
Cu ocazia asta, oficial:
ADMIN,
Te rog frumos, rupe dialogul ăsta de la "Trimisul" cu mine și pune-l pe un topic nou, numit "Noul Ierusalim de la Pucioasa", la secțiunea "Secte și Culte", sau unde vrei frăția ta.
MULȚUMESC FRUMOS !

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Păi exact aia înțelegem ce e de înțeles, dar nu vorbi la plural ci eu înțeleg aia ce înțeleg eu și fiecare ce îi este dat să înțeleagă.
Și crezi că e bine așa? Asta ne învață Biserica? Nu oare așa fac ereticii neo-protestanți? Înțelege fiecare ce vrea și ce poate și fiecare își face biserica lui... E bine așa? BIblia spune că ne rătăcim tâlcuind scripturile după mintea noastră.
Așa au făcut Apostolii? Înțelegea fiecare ce putea și "ce îi era dat" să înțeleagă fiecare?
Știi ce e un Sinod Ecumenic și ce e o erezie? Dacă nu știi, crezi că poți să-ți dai cu părerea, să bănuiești ce ar fi, cum ar funcționa și apoi mai crezi că poți să ajungi și în Rai, nu?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Nu eu l-am înfințat și nici măcar ei ci Domnul Iisus l-a înființat căci ei fac ascultare de Cuvînt și nu fac decît ceea ce le grăiește Dumnezeu. Dar sub legămîntul și binecuvîntarea unui arhiereu din BOR s-a făcut și poți citi dacă vrei Hrisovul acelei sfinte Mânăstiri.
Nu, Domnul Hristos, n-a înființat Noul Ierusalim, până după Înviere și după Judecată, spune la Apocalipsă, atunci, atunci și abea atunci va fi dat Cerul Nou, Pământul Nou, Ierusalimul Nou, celor ce vor moșteni pământul.
Noul Ierusalim de la Pucioasa, nu a fost dat de Domnul Hristos, ci de domnul hristos... dracul-hristos, hristoși mincinoși. Dacă nu este așa, și e dat de Domnul Hristos, faceți-vă regim de Mănăstire ortodoxă. Cu ce greșește o mănăstire ortodoxă? Sau parohie, cu Biserică de parohie, organizată ortodox. Ce e greșit întro Biserică ortodoxă? De ce a voastră arată diferit și e atât de ciudată?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
În ce sens mai presus? Tu zici noi, dar e vorba de ei și de mine separat, doar credința ne unește,
Dacă credința unește, voi de ce nu sunteți uniți cu noi? De ce ereticii nu vroiau să fie uniți cu creștinii? De ce ereticii își înființau propriul lor creștinism? De ce Pavel spune că aceia ereticii sunt anatema? Și chiar îi dă satanei, ăn mod expres și explicit. Ce este anatema, știi?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
eu nu pot vorbi în numele lor dar ei sunt mai presus de oricine pentru că ei sunt poporul lui Dumnezeu
Voi sunteți poporul lui Dumnezeu? Atunci de ce faceți lucrurile diferit față de noi? Rușii, grecii, bulgarii, sârbii, și alți ortodocși, nu sunt poporul lui Dumnezeu? Cu ce greșim noi? Voi dacă faceți diferti și credeți diferit, greșiți. Iar dacă nu credeți diferit, de ce nu sunteți ca noi?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
deci ei sunt atît de presus cum erau cei din vechiul Israel față de restul lumii
Hristos mânca la masă cu vameșii și păcătoșii, și era cârtit, bârfit, hulit, de "ăia presus, din Israel, ăia mult mai presus de restul lumii". Îi lăsa pe ucenici să culeagă grâu să mănânce sâmbăta, încălca legea veche, de-i oftica pe "ăia de sus", vindeca sămbăta, din nou, nepotrivit legii iudaice, care era foarte strictă și rigidă și El era foarte flexibil și iubitor și îi plesnea în creștetul capului cu faptele iubirii Lui...
Voi sunteți mai sus de restul lumii, mai sus de ortodocși, nu? Mai sus de cei din Mănăstiri, nu? Ăia sunt proști nu știu ce fac și nu se mântuiesc, nu? Sau cum? Voi la noul Ierusalim sunteți atât de speciali, iar restul sunt praf?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 21:18:15.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.07.2016, 21:41:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
căci ei aveau Dreapta Credință și ei aveau Adevărul despre Dumnezeu și acolo locuia Dumnezeu
Și voi aveți Dreapta Credință creștină? Atunci de ce faceți toate lucrurile atât de diferit? De ce aveți haine atât de diferite? Nu sunteți nici ca și călugării din mănăstire, nici ca mirenii... În Sfintele Mănăstiri ale noastre nu e Dreapta Credință? Nu locuiește Dumnezeu Duhul Sfântn acolo? Doar la voi, sau cum?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
și acolo era chivotul legii vieții.
Aveți și voi chivotul legii? Parcă știam că e pierdut. E o copie?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Deci de asta sunt mai presus pentru că ei au o cale mai îngustă și o poartă mai strîmtă și mai mică și o viață dusă mai în sărăcie și prigoană și ocăreli venite de peste tot din părți... și de asta le sfințește lor Dumnezeu răbdarea și îi ridică mai presus față de toți ceilalți, dar defapt ei nu se pretind a fi pe deasupra ci se țin a fi socotiți drept cei mai mici dintre creștini din moment ce Verginica era din BOR și mînăstirea a fost rînduită și binecuvîntată și așezată de Iisus Hristos printr-un slujitor acum arhiereu din BOR, deci nu se țin ei mai mari ca și credincioșii din BOR.
Da? Omule, atunci de ce arătați așa de diferit? Hainele, portul, evanghalia aceea pusă pe un postament, construcția clădirii ce o numiți biserică, cu colțurile acelea ciudate, multe, corturile unde vă adunați, nu aveți Sfânt Iconostas, catapeteasmă, nu aveți Sfinte Vase, Sfântul Potir, nu aveți ierarh în mijlocul vostru, nu aveți clădirea în sine, ca Biserică, cu Sfintele Icoane zugrăvite pe pereți, ca mărturisire a hramului, a evenimentelor biblice, unde sunt acestea? Unde sunt călugării? Monahii, monahiile? N-am văzut portul lor pe acolo. Unde-i starețul? Ștareța? Unde sunt Mineiele? Molitfelnicul? Liturghierul? Unde sunt?
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Diferența este doar că majoritatea celor din BOR nu cred în Cuvîntul lui Dumnezeu și îl atribuie omului în timp ce ei cred și ascultă de El crezînd că nu e de la om ci de la Dumnezeu.
De unde știi? Știi tu cumva ce-i în inima și mintea unui om? Doar Dumnezeu cercetează inimile și rărunchii, spune Scriptura.
Ba e chiar fix invers. Majoriotatea din Biserică, din BOR, cred în Cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc.
Atribuie cuvântul unui om? Dar Pavel ce-a fost? Un om. Și a zis să-i urmăm lui, cum și el urmează lui Hristos. Și noi credem că Pavel nu spune de la el, ci de la Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Nu sunt în măsură să judec eu preoții sau episcopii, pe BOR sau Ortodoxia în general, însă nu ei s-au separat de BOR ci au fost rupți și separați pentru că așa le-a convenit mai marilor care serveau la acea vreme alte interese decît buna credință... și a rămas așa pînă acum cînd îi socotește în fel și chip ca să nu creadă.
De cine au fost rupți și separați? Dacă au fost rupți și separați, înseamnă că ceva era împotriva Bisericii, au fost învățați, li s-a argumentat în lumina harului Duhului Sfânt, nu au vrut să asculte și au trebuit alungați. La fel au făcut și Pavel și Apostolii. De ce nu au vrtu să asculte?
Dar îți dau o veste minunată. Pot fi reprimiți înapoi ! Cum? Asta vorbiți cu ierarhul, episcopii și consilierii eparhiali și protopopiatele.
Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Așa spui tu că se văd ei o elită cînd Domnul în Cuvînt mărturisește mereu cît sunt unii din ei de îndărătnici, cum au părăsit lucrarea, și cum s-au reîntors în lume. cum n-au crezut în proorocița Mihaela la început și cîte și mai cîte...
Cine-a părăsit lucrarea? Noi nu. Voi da. Dovedit. Cine s-a reîntors în lume? Noi toți suntem în lume, ne luptăm cu lumea, rămânem în lume, ne mântuim prin lume, prin ispite, pentru lume suferim, pentru lume ne răstignim, ca lumea să creadă, suntem exemple și lumini, dar lumini ale harului, nu luciferice, suntem exemple de jertfă în ascultare, nu jertfă în răzvrătire, suntem smerenie, nu slavă deșartă...

Iubim lumea mai mult decât pe noi, vrem oițele pierdute să vină înapoi în staulul Biserici, dar nu obligăm niciodată, cum suntem învățați să nu obligăm, nu ne înfuriem, nu emitem opinii peste hotărârile Bisericii, că nu sunt mai bune, sunt mai slabe, din mândrie, vrem să le anulăm pe cele ale Bisericii, că ce? Că nu sunt bune? Dacă sunt bune de ce nu le urmăm?

Proorocița Mihaela, da, să emită păreri, se numesc teologumene, păreri teologice, dar nu le impună obligat Bisericii, și mai ales, să nu se supere atunci când nu îi sunt urmate învățăturile ei, ea trebuie să asculte de duhovnic, de episcop și de preoți, de Biblie mai ales, de scrierile Sfinților Părinți, de Sfintele Canoane.
Cu ce greșlesc acestea? Iar dacă nu greșesc, de ce nu le ascultă?

Iar dacă vrea să se sfințească să să se ducă pustnică, sau întro mănăstire să stea în ascultare de stareță, de maici, să le slujească, cu dragoste, să se smerească... nu să vrea să aibe o gloată de creduli, care să-i stea la picioare să-i asculte elucubrațiile? Poate vorbește frumos, nu mă îndoiesc de asta. Nu asta-i problema. Ci lipsa smereniei. Lipsa ascultării. Mânia, supărarea, răzvrătirea ei, neascultarea !

Înțelegi acum? Ți-am spus că nici tu nu asculți și nu urmezi ce spun? La fel nu ascultă nici demonii. Că nu vor. Au ei de dovedit "ceva mai bun"...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 21:44:33.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 25.07.2016, 22:05:01
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fi-ți Sfinți, precum Eu sunt Sfânt", spune Domnul la I Petru 1, 16. Deci și tu poți să ai iubire așa de sfântă și curată ca EL, de ce nu ai? Ești plin de tine însuți dar te consideri sfânt, sau? De ce îi numești pe cei de la pucioasa, sfinți? Pavel spune despre el că e cel dintâi păcătos, cel mai mare. Psalmistul David spune despre el că e vierme și nu om.
Și voi ce sunteți?
Curaj de discuții va fi mereu. Problema e că rămân atât discuții. Și nu se prinde de oameni nimic. Le arătăm Adevărul și fug de El. Ca și tine.
Nu eu fug ci păcatul fuge de Adevăr și de Lumină deci în măsura în care sunt mai sunt păcătos și sunt destul atunci iată că în măsura asta fug de El, dar n-aș vrea să fug, deci nu fug ci tu zici că fug, defapt eu nu fug ci tu fugi.

Citat:
Le răspunzi câte de frumos poți tu? De aceea termini toate postările tale, spunând tuturor că sunt "altruiști-egoiști" și tu nu ești fără "altruist-egoism"? Așa scrie în seamnătura ta. Poate o vei schimba, bine-ar fi.
Sigur că ,le răspund cît de frumos pot iar în semnătură e vorba că ar fi bine să eviți minteresele altruist-egoiste, adică acel tip de iubire și de credință care ascunde interese egoiste ce se arată altruiste.


Citat:
Cu ocazia asta, oficial:
ADMIN,
Te rog frumos, rupe dialogul ăsta de la "Trimisul" cu mine și pune-l pe un topic nou, numit "Noul Ierusalim de la Pucioasa", la secțiunea "Secte și Culte", sau unde vrei frăția ta.
MULȚUMESC FRUMOS !
De ce la secte și culte? Tu deja iată că ești sigur că e sectă și vrei să discutăm în ideea de a întării minciuna ca să fie luată drept adevăr că cică chiar ar fi sectă în capul cititorilor din moment ce se află acolo. Deschide tu un topic dar nu acolo. Însă dacă tu asta crezi din start atunci n-ai decît să deschizi unde vrei însă eu nu am să mă strădui să te fac să crezi altceva decît crezi adică ceea ce tu nu vrei nicicum să crezi. Și de ce să nu discutăm despre biserica în care crezi tu la topicul Secte? Ți-ar conveni? Dacă deschide cineva acolo topicul respectiv, la eretici sau la secte atunci nu voi participa!

Citat:
Și crezi că e bine așa? Asta ne învață Biserica? Nu oare așa fac ereticii neo-protestanți? Înțelege fiecare ce vrea și ce poate și fiecare își face biserica lui... E bine așa? BIblia spune că ne rătăcim tâlcuind scripturile după mintea noastră.
Păi nu e după mintea noastră ci după cum ne revelează Dumnezeu însă unii pot înțelege mai mult și alții mai puțin din ceea ce citesc sau aud dar ar fi bine întradevăr să avem toți același cuget și aceiași dreaptă credință, dar nu se poate din prima decît treptat și prin creștere ne Învață Domnul cum să tîlcuim după mintea pe care ne-o curăță și ne-o dăruiește.


Citat:
Așa au făcut Apostolii? Înțelegea fiecare ce putea și "ce îi era dat" să înțeleagă fiecare?
Păi tu poți înțelege și crede mai mult decît poți? Nu vezi că nu poți crede decît că e sectă sau că sunt eretici? Deci despre ce vorbim? Dacă tu nu poți cum ai vrea să poată alții să înțeleagă și să creadă tot ceea ce este bine? Ai răbdare și se va putea.

Citat:
Știi ce e un Sinod Ecumenic și ce e o erezie? Dacă nu știi, crezi că poți să-ți dai cu părerea, să bănuiești ce ar fi, cum ar funcționa și apoi mai crezi că poți să ajungi și în Rai, nu?
Să înțeleg că Dumnezeu îți calcă libertatea în picioare? Sigur că ești liber să faci ce vrei dar a spus că orice trece peste da-ul care e Da și peste nu-ul care e Nu și care rezultă din sfînta carte și din predaniile canonice și din evanghelia sfinților e de la cel rău... deci dacă îți permiți să-ți dai cu părerea atunci îți și asumi dacă vrei să ajungi în Rai.

Citat:
Nu, Domnul Hristos, n-a înființat Noul Ierusalim, până după Înviere și după Judecată, spune la Apocalipsă, atunci, atunci și abea atunci va fi dat Cerul Nou, Pământul Nou, Ierusalimul Nou, celor ce vor moșteni pământul.
Adică spui tu și eu musai trebuie să te cred așa cum Eva a crezut în șarpe. Nu mulțumesc, e așa cum cred eu, Noul Ierusalim Ceresc se unește cu Noul Ierusalim Pămîntesc exact în sfînta Cetate de la Pucioasa unde grăiește Dumnezeu. Iar despre înviere, ce părere ai, cum este scris, cînd învie un păcătos și cînd fiul rătăcitor și risipitor (omul) devine viu? Ce este scris în pilda fiului risipitor? Ia spune mai știi ce se înțelege de acolo?

Citat:
Noul Ierusalim de la Pucioasa, nu a fost dat de Domnul Hristos, ci de domnul hristos... dracul-hristos, hristoși mincinoși.
De ce spui asta? Care sunt argumentele, dovezile... că spui tu? Păi Eu mărturisesc că e așa cum spun eu și că tu habar nu ai ce susții și nici măcar nu pricepi ce e acela un hristos mincinos. Deci iată, dacă tu ești sigur că e dracul acolo, ce mai vrei, te ferești și gata, crezi mai departe propaganda și susții și tu ca alții diversiunile respective. Dar dă-mi voie și mie să susțin Adevărul: Acolo grăiește ADEVĂRATUL Iisus HRISTOS.

Citat:
Dacă nu este așa, și e dat de Domnul Hristos, faceți-vă regim de Mănăstire ortodoxă.
Cine sunteți voi ca să facă ei ce vreți voi? Păi acolo se face exact ce e scris în Cuvîntul lui Dumnezeu și nu ce ar vrea unii sau alții.

Citat:
Cu ce greșește o mănăstire ortodoxă? Sau parohie, cu Biserică de parohie, organizată ortodox. Ce e greșit întro Biserică ortodoxă? De ce a voastră arată diferit și e atât de ciudată?
Pe tine te încearcă grija de cum arată ceva pe afară? Păi cum arată cetatea pe afară? Nu respectă Hrisovul pus la temelia Mînăstirii? De ce ai vrea tu să arate așa cum ți-ar place ție să arate? Păi arată exact așa cum a cerut Cuvîntul lui Dumnezeu... și nu altfel. E scris pe undeva prin Cărțile lor sfinte.

Citat:
Dacă credința unește, voi de ce nu sunteți uniți cu noi? De ce ereticii nu vroiau să fie uniți cu creștinii? De ce ereticii își înființau propriul lor creștinism? De ce Pavel spune că aceia ereticii sunt anatema? Și chiar îi dă satanei, ăn mod expres și explicit. Ce este anatema, știi?
Dragul meu eu sunt unit cu voi căci sunt mirean din BOR. Tu chiar nu vezi și nu vrei să-ți dai seama că voi nu vreți să credeți și necrezînd nu realizezi că voi nu sunteți cei uniți cu noi adică cu cei ce cred în Cuvîntul lui Dumnezeu? Nu noi vă excludem ci voi ați vrera să nu mai credem nici noi așa ca voi venind cu tot felul de justificări absurde și abuzive.

Citat:
Voi sunteți poporul lui Dumnezeu? Atunci de ce faceți lucrurile diferit față de noi? Rușii, grecii, bulgarii, sârbii, și alți ortodocși, nu sunt poporul lui Dumnezeu? Cu ce greșim noi? Voi dacă faceți diferti și credeți diferit, greșiți. Iar dacă nu credeți diferit, de ce nu sunteți ca noi?
Păi nu noi ne-am amestecat cu toate ereziile și păgînismele și sectarismele și cu toate teoriile științifice ale gLumii lepădînd Dreapta Credință ci unii dintre voi și nu noi am lepădat canoanele și așezările sfinte și rînduielile puse de înaintașii creștini de pe aceste meleaguri și sfînta tradiție creștină romînească a înaintașilor care aveau predanii dăruite de sfinții Apostoli Petru și Pavel de Andrei și Filip. Dacă vei citi din Cuvînt atunci îți vei da seama că acolo se țin neștirbite toate predaniile sfinte și toată tradiția și că acolo se mărturisește tot adevărul dreptei credințe, acolo în Cuvîntul lui Dumnezeu. Deci nu eu spun că nu mai sunteți poporul lui Dumnezeu ci necredința voastră și viața păcătoasă pe care o duceți... eu nu vă judec și nu vă socotesc păcătoși dar dacă voi toți vă strîngeți împreună ca să dați în cap micuțului popor al lui Dumnezeu atunci crede-mă că nu puteți fi voi poporul lui Dumnezeu, sigur, pentru că așa ceva Domnul Hristos n-a făcut niciodată nimănui deci din faptele voastre rezultă că voi aveți un alt mesia care în loc să mîntuie vine și distruge și să abuzeze și propagă diversiuni dacă sfinții și mucenicii nu se supun răutății și gLumii.
Citat:
Hristos mânca la masă cu vameșii și păcătoșii, și era cârtit, bârfit, hulit, de "ăia presus, din Israel, ăia mult mai presus de restul lumii". Îi lăsa pe ucenici să culeagă grâu să mănânce sâmbăta, încălca legea veche, de-i oftica pe "ăia de sus", vindeca sămbăta, din nou, nepotrivit legii iudaice, care era foarte strictă și rigidă și El era foarte flexibil și iubitor și îi plesnea în creștetul capului cu faptele iubirii Lui...
Așa este deși se supunea mai bine decît oricine Legii vechi pe care nu a desfințat-o ci a întărit-o prin Lucrarea Sa și prin Viața lui supusă lui Dumnezeu... și sfinților căci din supunere a primit botezul lui Ioan deși chiar Ioan a mărturisit că el ar fi trebuit să fie botezat de Mesia și nu invers.


Citat:
Voi sunteți mai sus de restul lumii, mai sus de ortodocși, nu? Mai sus de cei din Mănăstiri, nu? Ăia sunt proști nu știu ce fac și nu se mântuiesc, nu? Sau cum? Voi la noul Ierusalim sunteți atât de speciali, iar restul sunt praf?
De ce repeți mereu ideile astea că ar susține cineva așa ceva? Păi nu ți-am răspuns în postarea anterioară că ei se socotesc așa cum îi socotește Dumnezeu și cum se poate citi despre ei în Cuvînt?.. ca fiind ei cei mai mici dintre creștini dar asta nu înseamnă că credința lor nu ar fi ea cea mai mare și cea mai întreagă și cea mai deplină dintre toate credințele ortodoxe ale tuturor bisericilor! Aia e credința cea Adevărată, aia a lor scrisă în cărțile lor, în Cuvîntul lui Dumnezeu! Tu dacă tot spui că ei s-ar crede mai presus pentru că zici tu că așa se pretind și se închipuie ei și că prin asta îi fac pe alții mai proști ți-am mai spus că nu ei ci tu îi socotești și susți astea căci ei nu se pretind a fi mai mari decît alții însă au tot dreptul să creadă în Cuvînt dacă voi nu sunteți în stare... și nu pentru că nu puteți ci pentru că vreți... și poentru că iată, voi vă credeți mai presus decît ei.

Last edited by Trimisul; 25.07.2016 at 22:26:26.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 25.07.2016, 23:41:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Hai îndrăznește și povestim și mărturisim ceea ce credem cu bună credință și fără supărare... sper spre folosul tuturor celor care vor citi cu bună credință căci ea ar trebui să stea la baza discuțiilor cinstite.
Da, Amin zic ție, îndrăznesc ! Vai de tine ! Vai de voi ! Hristos îmi spune în Scriptură să îndrăznesc, că El a biruit lumea. Și pe demonii i-a biruit și noi îi biruim la fel, mereu, în har, ascultând de Domnul și poruncile Lui dulci pentru suflet și amare și acre pentru trupul dorit de plăceri, încântări și slavă deșartă.

Amin zic ție, că am putere să calc peste șerpi, balauri, scorpii, ale mele și ai altora și peste toată puterea întunericului și cum am călcat până acum, voi călca și de acum încolo, toată viața, cât stau cu Domnul.

Dar odată ce calc balaurii tăi, te rog, tu să nu-i bagi înapoi în sân la tine și să te îndulcești din nou cu ei, că nu vei mai avea cuvânt de îndreptățire la Sfânta Judecată.

Deci oare tu vei îndrăzni să lepezi erezia și minciuna și să urmezi Domnului Hristos Iisus în Biserica Sa ?

Acum voi dovedi fățărnicia și nebunia ta și a voastră. Vei afla Adevărul, ia seama să îl urmezi, iar dacă nu Îl vei urma, te va lăsa Dumnezeu în nebunia minții tale și vei fi tu singur de sine osândit.

Crede și teme-te.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Da, vine Domnul Hristos dis de dimineață și îi grăiește sorei Mihaela și ea scrie tot ce i se grăiește în Carte așa cum îngerii scriu tot ceea ce aud din gura Lui, în cărțile din cer. Mie nu-mi grăiește Domnul ce le grăiește lor fiindcă numai lor le este dat prin Iisus a scrie Cuvîntul. Eu însă știu de la Dumnezeu și de la sfinți și de la drepți că acolo grăiește Domnul Iisus trimis de Tatăl ...
Uite, îți voi dovedi în harul dat mie de la Sfântul Botez, de când eram mic, că Mihaela asta a vostră, proorocița Mihaela, e vizitată de demoni, care o posedă gingaș, cu atenție, în fiecare dimineață și îi dau cuvânt care o întărește să stea departe de Biserică.

Deci evenimentul are loc dimineață, da? Tu spui !
Dimineața primește sora Mihaela, grăiri de taină... da?
Acum citește trezirea:
"12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!"
Isaia 14, 12-15.

Minunat. Acum citește mai departe, trezire:
"în zilele acelea, Iisus a ieșit la munte ca să Se roage și a petrecut noaptea în rugăciune către Dumnezeu. Și când s-a făcut ziuă, a chemat la Sine pe ucenicii Săi și a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit Apostoli." - Luca 6, 12-13. Deci ce fac noaptea creștinii? Se roagă. Toată noaptea o petrec în rugăciune? Toată noaptea... Așa scrie... Acuma desigur, după putere, fiecare. Dumnezeu nu se supără, primește oricât îi dai.
Apoi zice: "pe ucenicii Săi și a ales dintr ei, doisprezece, pe care i-a numit Apostoli". Deci ucenici avea mulți. Foarte mulți. Din aceia mulți, și-a ales 12, și i-a numit Apostoli. Da' restul ce sunt? Ucenici pe mai departe, sigur.
Sora aceea Mihaela, să nu se numească și ea pe sine Apostol, că-i vai de ea, dacă face așa ceva. Apostoli azi, sunt doar Episcopii și Preoții. Diaconii nu sunt Apostoli. Ține minte. Și dintre Apostolii, unii episcopi și preoți, pot și fi iude, cum și din Apostoli, unul a fost iuda. Dar ăstai alt subiect.
Să nu se numească Mihaela apostol, că uite ce zice: "Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos." - II Corinteni 11, 13. Ia uite ce ne spune Domnul: "Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?" - I Corinteni 12, 29. Nu, desigur că nu, categoric că nu toți, ci doar unii, doar episcopii și preoții (duhovnicul) iar dacă ei învață corect și mântuitor, ea de ce nu se supune, cu dragoste și ascultare ?
Mai departe:
"Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?" - Luca 18, 7.
Deci ce fac aleșii lui Dumnezeu? Strigă către El, ziua și noaptea!
"și noaptea, ieșind, o petrecea pe muntele ce se cheamă al Măslinilor." - Luca 21, 37 - deci Iisus mergea noaptea și se ruga în Muntele Măslinilor. Toată noaptea? Toată noaptea da, precum vedem viu cu ochii, aici. Știi ce fac pustnicii? Se roagă ziua și noaptea, cucăie, ațipesc 10 minute, se trezesc repede, cu pocăință, se roagă jumate de oră, iar adorm 10 minute, iar se trezesc, își plâng păcatele, iar se roagă 20-30-40 de minute... Așa fac și monahii și monahiile din mănăstiri. Și nu au pretenții de prooroci. Ba chiar n-au nicio pretenție, nici la mâncare și acoperiș.
Face și Mihaela asta a voastră așa ? Sau ea numai dimineața se roagă, nu? Și vine duhu... Și-o mângâie, nu? Măi duhu ăsta...
"Și noaptea i s-a arătat lui Pavel o vedenie: Un bărbat macedonean sta rugându-l și zicând: Treci în Macedonia și ne ajută." - Faptele Apostolilor 16, 9. Deci Pavel are o vedenie noaptea. Culmea și Pavel ăsta. De ce noaptea? Fiindcă noaptea se ruga de se sfârșea, rugăciuni puternice și cădea în extaz, cum el spune. Știi ce-i extazul? E cea mai lucidă și iubitoare stare pe care o poți trăi vreodată, spune Sfântul Simeon Noul Teolog. Ai citit frăția ta pe Sfântul Simeon? Ai citit vreodată rugăciuni toată noaptea? Sau măcar jumate de noapte? Sau un sfert de noapte? Sau o oră din noapte? Sau o jumate de oră din noapte? Noapte însemnând, începând cu 12 noaptea, până la 6. Da' Mihaela o citit pe Simeon Noul Teolog? S-o rugat noaptea?
"Și Domnul a zis lui Pavel, noaptea în vedenie: Nu te teme, ci vorbește și nu tăcea," - Faptele Apostolilor 18, 9. Măi, iară noaptea! Mămăliga ei de noapte. I-o vorbit Domnul la Pavel, noaptea. În vedenie, nu oricum. Dacă nu te-ai rugat noaptea niciodată, începe să te rogi noaptea. Dar îți spun că vei avea și vizite demonice puternice, că e rugăciunea puternică și atacurile demonice sunt puternice, să fi pregătit... Poate-o să și vezi vreo-unu... Să nu-ți dorești. Iar despre pregătire, e mai mult de vorbă, ăsta-i alt subiect.
"privegheați, aducându-vă aminte că, timp de trei ani, n-am încetat noaptea și ziua să vă îndemn, cu lacrimi, pe fiecare dintre voi" - F.A. 20, 31. Ce făcea Pavel noaptea? Vorbea cu frații. Le aducea aminte îndemnurile. În lacrimi. Plângea când vorbea. Și vorbea aceleași lucruri. Le mai spunea și fiecăruia în parte. Măi ce ți și cu Pavel ăsta... Știi ce se mai întâmplă în Sfintele Mănăstiri noaptea? Se țin cuvântări, sinaxe și predici scurte (cateheze) sau predici lungi (omilii).
"Iar în noaptea următoare, arătându-i-Se, Domnul i-a zis: Îndrăznește, Pavele! Căci precum ai mărturisit cele despre Mine la Ierusalim, așa trebuie să mărturisești și la Roma." - F.A. 23, 11. Măi lasă-mă, serios așa... iar noaptea îi vorbește Domnul la Pavel? Cu mila Domnului...
"Căci mi-a apărut în noaptea aceasta un înger al Dumnezeului, al Căruia eu sunt și Căruia mă închin" - F.A. 27, 23. Un înger. Noaptea. Și se închină Pavel la acel înger. De ce scrie "Căruia" cu C major? Era Hristos? Păi ori înger, ori Hristos? Hotărăște-te odată, nu? Sfinții Părinți spun că erau un înger în care era Duhul Sfânt. Iar Pavel se închina Duhului Sfânt din îngerul care a venit să-i vestească. Noaptea. Dar ia auzi... Dacă vine și la tine un înger? Noaptea... normal. Și te trimită întrun loc... Ce faci? Să te însemnezi cu Sfânta Cruce de urgență și să începi să te rogi fierbinte, că ăla nu-i înger, ăla-i drac. E demon. Și își bate joc de tine. Își culege roadele mândriei care le-a semănat în tine. Ai fost cerut de la Dumnezeu să fi cernut. Nu știi ce-i aia, nici de ce și pentru ce. Cât timp și unde. Și nici nu vei afla, fără smerenie, nimic. Dumnezeu lucrează prin oameni. Dacă era să fi trimis, ți-ar fi spus episcopul unde să mergi. Nu ești tu atât de vrednic, să te viziteze îngerii, să te trimită. Nu ești la măsura lui Pavel. Dacă ai fost la măsura lui Pavel, tu sau proorocița Mihaela și în circumstanțele acelea, atunci era altceva. În plus, atunci nu erau oameni creștini, plini de Duhul Sfânt și de har, prin care să lucreze Domnul, Legea Iubirii Logosului. Plus că Pavel însuși era episcop. Apostolul neamurilor. Deci cine să-l trimită pe Apostolul neamurilor? Avea nevoie de Cineva să-l trimită...

Poftim, acum ai Adevărul. Vei crede? Cât vei crede? Când? Ce vei face?

Dacă nu vei veni înapoi în Biserică, atunci vă va zice Domnul, în ziua Mâniei, Dreptății și Răsplătirii: "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." - Materi 25, 41. și "Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." - Matei 22, 13.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 23:48:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare