Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.03.2008, 15:25:37
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da...ce ecu proeuropa...asta....stiu ei pe ce lume sunt?dar si manualele...cine le- a facut?......se abereaza din ce in ce mai mult...si ne miram, ca toate merg anapoda....primim , dupa ce oferim...:|
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.03.2008, 15:50:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Philalex, cred ca atunci cand s-a hotarat ca religia sa devina disciplina de studiu, ministerul educatiei a cerut Patriarhiei si un tip de manuale, o programa... Probabil ca in aceasta graba au aparut si manualele. Nu stiu, daca manualele de acum sunt si cele de la inceput. Daca este asa, atunci e nevoie de o refacere. Sunt cativa ani buni de cand religia e in scoala si sunt si profesori buni, care ar putea da viata acestor manuale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2008, 20:55:14
vs_ioan vs_ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Treaba asta cu manualele este tare complicata. Diferenta dintre un manual de religie si unul de istorie (de exemplu) este ca de la cer la pamant. Daca in cazul celui de istorie, folosul copilului este doar imbogatirea cunostiintelor intelectuale, care in final sunt o chestiune rationala si care nu contribuie decat intr-o foarte mica masura la formarea acestuia ca si OM, pe cand un manual de religie nu se adreseaza atat intelectului cat sufletului.

Intr-adevar o parte a manualului de religie va trebui sa contina chestiuni concrete si "tangibile", gen istoria bisericii, simboluri religioase etc, pt. a introduce copilul in universul Bisericii in forma ei pamanteasca, dar in principal el trebuie sa transmita invataturile dumnezeiesti si pe cat posibil acestea sa fie integrate in fiinta copilului. De aceea acest subiect nu este nicidecum de joaca sau de neglijat si ar merita mai multa atentie din partea Bisericii (prin asta nu inteleg numai fetzele bisericesti ci si noi, inchinatorii de rand).

Solutia la acesta problema, a manualelor, eu consider ca ar fi crearea unei comisii de catre Patriahie care sa aiba ca si activitate principala studierea propunerilor de manuale precum si cu rol de monitorizare a publicarii acestora. In acest fel, ne putem asigura ca mesajul corect este transmit copilului. In plus, asociatii non-bisericesti, dar formate din credinciosi, pot face acelasi lucru, in special partea de monitorizare, si transmite acestei comisii observatiile facute local.

Tocmai discutam cu sotia mea despre aceasta chestiune aparuta in ultima vreme, aducerea in plan public a chestiunilor legate de credinta. Ea spunea ca crestinismul se transmite in taina, ca ce tot atatea discutii publice. Si am fost de acord cu ea, doar ca in aceste cazuri nu noi (crestini) am facut publice aceste chestiuni, ci ele sunt aduse in prim plan de catre detractorii crestinismului. Si este de datoria noastra de a apara crestinismul, altfel putem la fel de bine prin inactiune suntem de acord cu ei. Este lumea in care traim si pana o sa ajungem sfiinti :) va tot trebui sa ne luptam cu ea dupa regulile ei.

In plus aceste atacuri publice lasate fara raspuns, vor inclina balanta intr-un mod nefavorabil pt. cei cu credinta slaba sau cei indecisi. Veti spune poate, ca Dumnezeu lucra in sufletul fiecarui om, dar pt. asta omul trebuie sa aiba dispozita... Si daca el aude X chestiune negativa despre Biserica, s-a dus dispozitia lui. Si atunci cine e de vina pt. pierderea lui? Intr-un mod disipat, noi cu totii.

Nu spun acum ca trebuie sa iesim in strada cu furci si topoare :) Toata aceasta lucrare trebuie sa se faca in duhul lui Hristos. Si fiecare care este de acord cu mine, v-a intelege ce inseamna asta. Diferenta se face incepand de la nivel micro. Adica om cu om sa vorbeasca. Cat despre conducatori, stiti cum se spune, turma are pastorul pe care il merita, deci sa nu ne mai plangem de ei ci sa ne rugam pt. ei si atunci cand ei gresesc sa le sarim in ajutor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2008, 08:46:08
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

E aberant!Personal am cunoscut (Dumnezeu s-o ierte)o doamna care a trait o viata in sfintenie:biserica,spovedanie,milostenii,tacare,mu lta tacere.Sfarsitul dansei a fost curmat de cancer.In ultimele clipe ale vietii am inteles ca dadea lauda si marire Domnului.Oare acea boala a fost o pedeapsa?Din pacate pe multi acele manuale ii vor sminti,si banuiesc motivul:pe multi nu-i mai intereseaza vietile sfintilor,spovedania,Liturghia.Ba chiar stiu profesoara de religie care nici macar nu o intereseaza daca elevii se spovedesc.Din ăstia suntem,exact aceea vom primi.Parca am fi nascuti pentru lumea asta,nu pentru cealalta!!!:angry:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2008, 10:51:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://www.gandul.info/puterea-gandului/maimuta-lui-dumnezeu.html?4237;2437062


:dontgetit::dozingoff: Merita citit articolul!!! Scuze ca am postat link iarasi;)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2008, 18:40:17
roseliana roseliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vs_ioan
Iata ce am descoperit pe HotNews in aceasta seara.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2494574-invata-copiii-din-manualele-religie-pedeapsa-divina-calca-masina.htm

Este absolut strigator la cer minciunile si murdaria pe care o arunca ei in fata bisericii si a traditiei noastre! Nu am cuvinte pt. a imi descrie furia care ma incearca, de aceea voi incheia aici.

Trebuie sa facem ceva! Nu putem lasa ca astfel de mizerii sa fie facute publice, iar noi sa stam impasibili asteptand ca cei mai slabi in credinta sa cada in plasa atat de grosolana, de aceasta data, a acestor indivizi.

Surse suplimentare de informare asupra acestei fundatii, Liga Pro-Europa, gasiti pe site-ul lor www.humanitar.ro Este vizibil faptul ca scopul lor principal este denigrarea BOR si al Ortodoxiei in general

Doamne ajuta!
CE AM VAZUT EU SI AM CITIT E SI MAI REVOLTATOR!!!!!!!!PE WWW.ARADON PRIMA PAGINA CA UN OM DE STIINTA (SAU CAM ASA CEVA )A SPUS CA MOISE ERA DROGAT ATUNCI CAND A AUZIT CELE 10 PORUNCI. DOAMNE FERESTE-NE!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un articol frumos andrei0890 Impartasania (Taina Euharistiei) 11 05.02.2014 22:52:02
Referitor la un articol de pe site M Bratu Generalitati 20 31.12.2012 02:27:15
articol marturisire evreu E_my Iudaismul 172 26.02.2012 11:20:47
articol chengerme Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 23.06.2011 00:22:45
comentariu la articol mirelababanas Intamplari adevarate 1 08.09.2006 14:25:56