Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2012, 13:51:18
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit OZN-urile-pareri

Ce credeti ca sunt acestea?Nave extraterestre, inselari ale demonilor, inchipuiri ale unor bolnavi psihici sau experimente secrete ale guvernului american? Eu nu am vazut dar am intalnit oameni care sustin ca au experimentat intalniri de acest gen. Ce parere aveti? Biserica cum vede aceste lucruri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2012, 14:14:12
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit ACCELERATUL de George Toparceanu

Consider relevant ca noi crestinii ortodocsi sa avem toata viata noastra centrata pe Hristos Iisus, pe Sfanta Sa Biserica pe Sfintele Taine.

Credinta noastra se bazeaza pe ceea ce stim, pe ceea ce cunoastem, pe calea cea drapta... si nu pe caile gresite, care sunt multe... pe inselarile diavolesti sau ale patimilor care sunt multe.

Astfel in Biserica stim sigur ca sutem impreuna cu Dumnezeu, cu Iisus Hristos, cu Maica Domnului cu Sfintii lui Dumnezeu, cu Sfintii ingeri buni... stim ca numarul ingerilor omul nu il poate numara, stim ca numarul creaturilor lui Dumnezeu omul nu le poate numara...

Stim sigur ca in Biserca nu sunt OZN-uri :) Stim sigur ca oamenii ce doresc mantuirea si ingerii buni nu au nevoie de OZN-uri ci doar de harul lui Dumnezeu, de Hristos Iisus, de Sfintele Taine, de Sfanta Biserica, de Maica Domnului, de Sfanta Traditie, de Sfintii Parinti, de Sfintii lui Hristos Iisus, de sfintii ingeri buni.


Asadar sa luam aminte si sa nu ne smintim nici in nalucireile diavolesti, nici in nalucirile patimilor noastre, nici in alte forme de viata biologica existenta in univers (s-au descoperit bacterii care vietuiesc pe alte corpuri ceresti insa formele de viata biologica descoperite pana in prezent se limiteaza doar la acest nivel primar) sau alte forme de viata inteligenta (cu tehnologiile aferente) pe care Dumnezeu ar fi creat-o in univers.

Biblia si Sfanta Traditie nu sunt si un "manual" de "viata extraterestra" ci doar prezinta in linii mari viata terestra precum si cea cereasca ingereaca. Astfel consider pertinent de subliniat ca nu putem afirma nici ca exista nici ca nu exista ale forme de viata biologica inteligenta si intelectuala in univers, dar putem afirma cu siguranta ceea ce stim din Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, ca si daca ar exista ale forme de viata inteligenta cu tehnologie aferenta (OZN), ar fi tot creaturi ale lui Dumnezeu si aceasta nu ar afecta cu nimic nici Evanghelia nici Biserica nici Sfintele Taine si nici hristificarea OMULUI. "Hristos Iisus si ieri si astazi si in veci este acelasi" (Evrei 13,8)

Creator este singur Dumnezeu si toata creatia (universul, ingerii buni, oragnismele, oameii care doresc manutirea il slavesc pentru dragostea SA).

Va propun o fabula relevanta pentru subiectul discutat...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

ACCELERATUL

Peste fagi cu varfuri sure
A cazut amurgul rece.
Inserarea muta trece
Furisata prin padure.
Spre apus abia s-arata
Printre crengi, intunecata,
O vapaie de rubin...
Din frunzisurile grele
De-nnoptare, tot mai vin
Glasuri mici de pasarele...
Reci si palide-n senin
Se ivesc deasupra stele.
*
Si deodata, dintre dealuri
Se desprinde larg un zvon
Departat si monoton,
Ca un murmur lung de ape
Revarsate peste maluri...


Creste-n lunca, mai aproape,
Umple vaile vecine
De rasunet mare...
Vine!...
Fulger negru... trasnet lung
Dus pe aripi de furtuna,
Zguduind pamantul tuna,
Zarile de-abia-i ajung...
Parca zboara,
Parca-noata.
Scuipa foc, inghite drum,
Si-ntr-un valvartej de fum
Taie-n lung padurea toata...
A trecut...
Dinspre campie,
Vuiet greu de fierarie
Se destrama in tacere...
Scade-n departare...
Piere...
*
Iar in urma-i, din tufisuri,
De prin tainice-ascunzisuri,
Se ivesc pe jumatate
Pasarele ciufulite,
Alarmate
Si-ngrozite:
Cine-i?... Ce-i?... Ce-a fost pe-aici?...
Ciripesc cu glasuri mici
Cinteze si pitulici.

Doar un pui de pitigoi,
Intr-un varf de fag pitic,
Sta cu penele vulvoi
Si facand pe suparatul:
Ce sa fie? Nu-i nimic.
A trecut Acceleratul...



Autor: George Toparceanu
Poezia ACCELERATUL de George Toparceanu

http://www.poeziile.com/autori/Georg...eleratul71.php
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2012, 14:23:59
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce credeti ca sunt acestea?Nave extraterestre, inselari ale demonilor, inchipuiri ale unor bolnavi psihici sau experimente secrete ale guvernului american? Eu nu am vazut dar am intalnit oameni care sustin ca au experimentat intalniri de acest gen. Ce parere aveti? Biserica cum vede aceste lucruri?
E foarte probabil sa existe viata, chiar si inteligenta, in alta parte a universului. Asa cum viata a aparut pe Pamant asa ar fi putut sa apara oriunde in alta parte, mai ales ca sistemul nostru solar este unul tanar in comparatie cu altele existente in univers.

Planete care sa se afle la distanta corespunzatoare de soarele lor s-au gasit, deci este extrem de posibil sa existe viata undeva, descoperirea depinde doar de limitarile tehnologice actuale.


Daca vrei sa afli mai multe despre asta iti recomand seria de documentare ANCIENT ALIENS. Este cel mai bun documentar facut vreodata, dupa parerea mea. Are la baza cartile lui Erich Von Daniken, una din cele mai cunoscute fiind Chariots of the Gods.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2012, 17:17:14
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"[...]Omul este considerat o coroana a creatiei, fiinta care prin structura sa ontologica depaseste celelalte creaturi.In ceea ce priveste crearea omului are loc o angajare activa, directa a lui Dumnezeu, caci El il creeaza pe om cu "propriile Sale maini" (Cf. Geneza II, 7). Acesta este un prim aspect ce fixeaza legatura ontologica intre om si Creatorul sau. Exista in acest act o intimitate creaturala care depaseste cu mult relatia dintre Dumnezeu si celelalte fiinte si lucruri ale lumii create. Un alt aspect reprezinta adancirea acestei intimitati creaturale, caci Dumnezeu il creea¬za pe om "dupa chipul si asemanarea Sa" (Geneza I, 26-27), si apoi, pecetluirea acestei intimitati fiintiale prin suflarea duhului de viata si aducerea omului la starea de "fiinta vie" (Geneza I, 7).[...]" http://www.ortodoxia.md/articole-pre...iei-dumnezeeti

Poti vedea filmul Ingerul Digital(I&II) in care ai sa vezi cum nemtii, in al doilea razboi mondial, au creat ozn-uri (adica avioane cu forma de ozn-uri) si apoi le pozau ca sa insele lumea. O sa vezi acolo zeci de scheme si multe poze si filmulete cu astfel de "ozn'-uri in hangarele nemtilor.

Dar Părintele Cleopa a avut si altfel de ispite, după cum ne spunea:

''Eram într-o noapte la ora unu în bordei. Făcusem Miezonoptica si eram pe la sfârsitul Utreniei, când deodată aud: buf, buf, buf…! Se cutremura pământul. Eu am iesit să văd ce se aude, dar când am deschis usa la bordei am văzut afară o lumină mare si în lumină, o masină de alamă cu multe roti.

Din ea a coborât un om înalt, cu ochii mari, pe jumătate albi si pe jumătate negri, care numai atât a zis apăsat: ''Ce cauti aici?'' Atunci mi-am adus aminte ce zic Sfintii Părinti. Că dacă ai Sfintele Taine, Îl ai pe Hristos viu! Eu aveam Sfintele Taine într-o scorbură de brad în bordei. Si când am văzut asa, am intrat repede înăuntru, am cuprins bradul cu Sfintele Taine în brate si numai atât am zis: ''Doamne Iisuse, nu mă lăsa!''

Să vezi tu atunci rugăciune când este dracul la usă! Si când m-am uitat din nou afară, l-am văzut cum se dădea înapoi alungat de puterea lui Hristos. Lângă bordei era o râpă mare unde a căzut acel duh necurat. Dar cum a căzut? Când a ajuns la râpă, s-a dat de trei ori peste cap cu tot cu masină si pe urmă a căzut si s-a făcut un zgomot mare de mi-au tiuit urechile până a doua zi la ora unu''. ("Viata Parintelui Cleopa")
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2012, 17:20:41
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Daca nu intelegi ceva nu inseamna ca e dracul. Nu mai luati lucrurile strict din punct de vedere religios, s-ar putea sa aveti surprize la un moment dat.

Vezi documentarele alea si mai discutam.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2012, 17:34:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Va recomandam cu drag sa cititi despre inceputurile fenomenului OZN, si despre atmosfera de credulitate generala intretinuta de fabrica fanteziilor numita Hollywood, ca astfel sa intelegem mai bine de ce este atat de usor sa credem in existenta extraterestrilor, fara insa a avea vreun temei teologic asupra acestei credinte si nici macar vreo dovada stiintifica in acest sens.

Articol complet:
Ortodoxia si Religia Viitorului – Atmosfera science-fiction(Cuv. Serafim Rose)

""De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute." (In.15, 15)

Există viață doar pe pământ. Singura planetă propice vieții este Terra. Mai există apă și alte substanțe care întrețin viața (carbon, oxigen) și pe alte planete dar nu au mixul de condiții necesare (temperatură, presiune și lumină) așa cum îl are doar planeta Pământ. (Sursa: NASA)"

Articol complet:
Extratereștii în Ortodoxie

"În vremurile noastre planează un mare semn de întrebare asupra controversatului subiect O.Z.N.: "Cât de reale sunt contactele cu extraterestri? Cine sunt ei? Oare poate fi cineva atât de limitat încât să creadă că suntem singura planetă unde există viată?" - se întreabă unii. Numai galaxia noastră, una dintre nenumăratele galaxii ale universului, are peste 100 de miliarde de stele. După unele statistici, sansele să existe si alte civilizatii sunt foarte mari. Oare cu ce ne-ar fi afectată credinta dacă am tine cont si de mesajele binevoitoare ale celorlalti? Si dacă întâlnirile cu extraterestri oferă date fundamentale pentru progresul spiritual al umanitătii, oare nu este mai bine să părăsim pozitia crispată si învechită potrivit căreia tot ce este diferit de învătătura clasică a Bisericii vine de la diavol?

Mihail Gorbaciov, una dintre personalitătile cheie ale politicii mondiale, afirma cât se poate de ferm: "Fenomenul O.Z.N. există si el trebuie tratat cu atentie" [30;29]. Ce rost ar avea să ignorăm această realitate si să ne ascundem capul în nisip, precum strutul?

Unii consideră că asistăm la o adevărată invazie extraterestră; nu în sensul obisnuit al cuvântului, nu la o invazie de genul celor prezentate în filmele S.F., în care tot felul de fiinte ciudate vor să distrugă sau să cucerească Planeta albastră. Pozitia lor ar putea fi rezumată în cuvintele: "Asistăm la o invazie în viata de zi cu zi a omului modern: la televizor, filme despre extraterestri, în ziare si reviste, articole incitante de acest gen. Cine nu crede că există extraterestri riscă să fie considerat habotnic, precum sunt cei care se îndoiesc de faptul că au existat dinozauri si brontozauri".

Impactul enorm al fenomenului s-a datorat mai ales campaniei mediatice de care a avut parte, si exploziei de informatii venind din domeniul S.F.-ului. S-au realizat sute de filme, s-au scris mii de cărti, au apărut o sumedenie de reviste de specialitate. Ba, mai mult, senzationalele stiri despre ultimele "contacte" fac deliciul emisiunilor de stiri si împânzesc presa."

Articol complet:
Fenomenul O.Z.N. ( Extras din cartea : DESPRE REÎNCARNARE SI INVAZIA EXTRATERESTRA -- de Danion Vasile )
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2012, 17:35:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca vrei sa afli mai multe despre asta iti recomand seria de documentare ANCIENT ALIENS. Este cel mai bun documentar facut vreodata, dupa parerea mea. Are la baza cartile lui Erich Von Daniken, una din cele mai cunoscute fiind Chariots of the Gods.

Vorba lui vsovi...le mai nimereste si el saracu': pai sa nu ti se zbarleasca neuronul de atata superficialitate si dublustandard?

Ia de aici wikipedistule:

http://en.wikipedia.org/wiki/Erich_v..._and_omissions

Rezumat: Erich von Daniken e un scriitor pentru adulti care au inca mintea de gradinita, doar ca in loc de Zmeu si FatFrumos acum se delecteaza cu povesti cu extrateresti rai si buni, un pacalici care a fabricat "dovezi" despre presupuse civilizatii extratestre, dovezi care sa-i sustina teoriile si sa-si vanda cartile.

A, si culmea "onestitatii" o mare parte din ele le-a recunoscut personal ca falsuri, pardon "erori neintentionate si persistente" si binenteles, scopul scuza mijloacele: "sa fie cartea mai atractiva".

Last edited by AlinB; 25.07.2012 at 19:03:51.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2012, 21:06:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Consider relevant ca noi crestinii ortodocsi sa avem toata viata noastra centrata pe Hristos Iisus, pe Sfanta Sa Biserica pe Sfintele Taine.

Credinta noastra se bazeaza pe ceea ce stim, pe ceea ce cunoastem, pe calea cea drapta... si nu pe caile gresite, care sunt multe... pe inselarile diavolesti sau ale patimilor care sunt multe.

Astfel in Biserica stim sigur ca sutem impreuna cu Dumnezeu, cu Iisus Hristos, cu Maica Domnului cu Sfintii lui Dumnezeu, cu Sfintii ingeri buni... stim ca numarul ingerilor omul nu il poate numara, stim ca numarul creaturilor lui Dumnezeu omul nu le poate numara...

Stim sigur ca in Biserca nu sunt OZN-uri :) Stim sigur ca oamenii ce doresc mantuirea si ingerii buni nu au nevoie de OZN-uri ci doar de harul lui Dumnezeu, de Hristos Iisus, de Sfintele Taine, de Sfanta Biserica, de Maica Domnului, de Sfanta Traditie, de Sfintii Parinti, de Sfintii lui Hristos Iisus, de sfintii ingeri buni.


Asadar sa luam aminte si sa nu ne smintim nici in nalucireile diavolesti, nici in nalucirile patimilor noastre, nici in alte forme de viata biologica existenta in univers (s-au descoperit bacterii care vietuiesc pe alte corpuri ceresti insa formele de viata biologica descoperite pana in prezent se limiteaza doar la acest nivel primar) sau alte forme de viata inteligenta (cu tehnologiile aferente) pe care Dumnezeu ar fi creat-o in univers.

Biblia si Sfanta Traditie nu sunt si un "manual" de "viata extraterestra" ci doar prezinta in linii mari viata terestra precum si cea cereasca ingereaca. Astfel consider pertinent de subliniat ca nu putem afirma nici ca exista nici ca nu exista ale forme de viata biologica inteligenta si intelectuala in univers, dar putem afirma cu siguranta ceea ce stim din Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, ca si daca ar exista ale forme de viata inteligenta cu tehnologie aferenta (OZN), ar fi tot creaturi ale lui Dumnezeu si aceasta nu ar afecta cu nimic nici Evanghelia nici Biserica nici Sfintele Taine si nici hristificarea OMULUI. "Hristos Iisus si ieri si astazi si in veci este acelasi" (Evrei 13,8)

Creator este singur Dumnezeu si toata creatia (universul, ingerii buni, oragnismele, oameii care doresc manutirea il slavesc pentru dragostea SA).

Va propun o fabula relevanta pentru subiectul discutat...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

ACCELERATUL

Peste fagi cu varfuri sure
A cazut amurgul rece.
Inserarea muta trece
Furisata prin padure.
Spre apus abia s-arata
Printre crengi, intunecata,
O vapaie de rubin...
Din frunzisurile grele
De-nnoptare, tot mai vin
Glasuri mici de pasarele...
Reci si palide-n senin
Se ivesc deasupra stele.
*
Si deodata, dintre dealuri
Se desprinde larg un zvon
Departat si monoton,
Ca un murmur lung de ape
Revarsate peste maluri...


Creste-n lunca, mai aproape,
Umple vaile vecine
De rasunet mare...
Vine!...
Fulger negru... trasnet lung
Dus pe aripi de furtuna,
Zguduind pamantul tuna,
Zarile de-abia-i ajung...
Parca zboara,
Parca-noata.
Scuipa foc, inghite drum,
Si-ntr-un valvartej de fum
Taie-n lung padurea toata...
A trecut...
Dinspre campie,
Vuiet greu de fierarie
Se destrama in tacere...
Scade-n departare...
Piere...
*
Iar in urma-i, din tufisuri,
De prin tainice-ascunzisuri,
Se ivesc pe jumatate
Pasarele ciufulite,
Alarmate
Si-ngrozite:
Cine-i?... Ce-i?... Ce-a fost pe-aici?...
Ciripesc cu glasuri mici
Cinteze si pitulici.

Doar un pui de pitigoi,
Intr-un varf de fag pitic,
Sta cu penele vulvoi
Si facand pe suparatul:
Ce sa fie? Nu-i nimic.
A trecut Acceleratul...



Autor: George Toparceanu
Poezia ACCELERATUL de George Toparceanu

http://www.poeziile.com/autori/Georg...eleratul71.php
Foarte draguta si amuzanta fabula!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2012, 21:09:08
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorba lui vsovi...le mai nimereste si el saracu': pai sa nu ti se zbarleasca neuronul de atata superficialitate si dublustandard?

Ia de aici wikipedistule:

http://en.wikipedia.org/wiki/Erich_v..._and_omissions

Rezumat: Erich von Daniken e un scriitor pentru adulti care au inca mintea de gradinita, doar ca in loc de Zmeu si FatFrumos acum se delecteaza cu povesti cu extrateresti rai si buni, un pacalici care a fabricat "dovezi" despre presupuse civilizatii extratestre, dovezi care sa-i sustina teoriile si sa-si vanda cartile.

A, si culmea "onestitatii" o mare parte din ele le-a recunoscut personal ca falsuri, pardon "erori neintentionate si persistente" si binenteles, scopul scuza mijloacele: "sa fie cartea mai atractiva".
Pe wiki poate modifica textul oricine, chiar si unul ca tine.

Ti-am spus, vezi documentarele cu pareri pro teoria lui si pareri de la teisti, adica impotriva teoriei lui. Mai discutam dupa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2012, 21:11:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
E foarte probabil sa existe viata, chiar si inteligenta, in alta parte a universului. Asa cum viata a aparut pe Pamant asa ar fi putut sa apara oriunde in alta parte, mai ales ca sistemul nostru solar este unul tanar in comparatie cu altele existente in univers.

Planete care sa se afle la distanta corespunzatoare de soarele lor s-au gasit, deci este extrem de posibil sa existe viata undeva, descoperirea depinde doar de limitarile tehnologice actuale.


Daca vrei sa afli mai multe despre asta iti recomand seria de documentare ANCIENT ALIENS. Este cel mai bun documentar facut vreodata, dupa parerea mea. Are la baza cartile lui Erich Von Daniken, una din cele mai cunoscute fiind Chariots of the Gods.
Multumesc pentru recomandare. Totusi distanta este extrem de mare de la Pamant la acele planete. Daca noi nu putem ajunge la ei, de ce ar putea ei sa ajunga la noi, si, daca o fac, de ce nu vin intr-un mod deschis, si nu pe ascuns?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 17:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 12:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 14:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 15:55:04