Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2019, 20:03:29
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Implicit curiozitate

Eu nu intelg de ce biserica ortodoxa cea catolica si cea protestanta nu se unesc vreau sa zic ce motive avem sa fim atatea biserici adica serios nu incearca nimeni sa uneasca bisericile intr-o singura biserica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2019, 09:38:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mandrie, diavolul care ne impiedica ai care vrea sa dezbine si sa rupa unitatea intre oameni si sa conduca el catre iad atatea suflete... Prin inselare si minciuna.

Insa este irelevanta toata lumea, singurul lucru relevant este mantuirea ta, Biserica Ortodoxa unde este harul mantuitor si sa te tii cu adevarat de faptele mantuirii.

Este o ruptura prea mare ca sa se poata reface, s-a incercat 1000 de ani, au fost atatea discutii pe tema asta...


Stii de fapt cum se judeca acum lucrurile astea?
Politic. Oamenii vorbesc de Dumnezeu dar fac mai multa politica in detrjmentul crestinilor pe care ii conduc. Sunt curios daca intereseaza in mod real pe cinevajn BC he Hristos si adevar
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2019, 14:49:10
Ahriman Ahriman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 6
Implicit

Pentru ca sunt diferente de dogma, credinte si mai ales interpretare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2019, 01:36:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Pentru ca sunt diferente de dogma, credinte si mai ales interpretare.
Interpretarea este conforma cu credinta, dar credinta(una si aceeasi credinta) este foarte subiectiva.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2019, 09:17:04
Ahriman Ahriman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interpretarea este conforma cu credinta, dar credinta(una si aceeasi credinta) este foarte subiectiva.
Si de ce permite dumnezeu sa fie subiectiva? Ai crede ca un dumnezeu atotstiutor ar sti ca oamenii vor interpreta diferit si dupa bunul lor plac. Si apoi daca mesajul e atat de important ar fi putut sa-l transmita in alt mod(nu prin text si in limbi care STIA ca vor muri in timp).
Si daca credinta este subiectiva asta inseamna ca fiecare credincios are propria varianta de dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2019, 12:36:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Si de ce permite dumnezeu sa fie subiectiva? Ai crede ca un dumnezeu atotstiutor ar sti ca oamenii vor interpreta diferit si dupa bunul lor plac. Si apoi daca mesajul e atat de important ar fi putut sa-l transmita in alt mod(nu prin text si in limbi care STIA ca vor muri in timp).
Si daca credinta este subiectiva asta inseamna ca fiecare credincios are propria varianta de dumnezeu.
Da are propria varianta care il poate duce la pierzare. Da, mesajul a fost trimis in alt mod dar ptr inimile simple, l-a trimis "codat" ca cei care vad sa nu vada, iar inimile curate sa il vada. A explicat totul in pilde, ca cei care vad sa nu vada, iar cei care nu vad sa vada ce vrea sa spuna. A mai lasat Dumnezeu si spovedania care alaturi de Impartasanie ajuta inimile ticaloase cum e si a mea sa se curete. Sopevedeste-te si in timp vei vedea efectele, bineinteles straduindu-te sa faci Canonul dat, si sa citesti cat de mult din Scrierile Sfintilor Printi. Dumnezeu sa Iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2019, 13:53:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Eu nu intelg de ce biserica ortodoxa cea catolica si cea protestanta nu se unesc vreau sa zic ce motive avem sa fim atatea biserici adica serios nu incearca nimeni sa uneasca bisericile intr-o singura biserica
Nici eu nu înțeleg.
Domnul Iisus, Trimisul și Hristosul Tatălui a făcut din om și din oameni o singură Biserică Universală (Catolică) și aceasta mărturisea Adevărul Ortodox în Duhul Sfânt și Dreapta Credință, Calea cea Dreaptă, protestând în Har înaintea tuturor stăpânitorilor vicleni și cruzi, a judecătorilor nedrepți, a păgânilor păcătoși și împotriva tuturor viciilor și vremelniciilor...

Mereu cei care au preluat puterea s-au certat între ei pentru putere și s-au dezbinat între ei rupându-se treptat de Cuvântul lui Dumnezeu și așa au ajuns pic cu pic să slujească intereselor politice ale lumii și ale minciunilor ei.

Dar unitatea nu se poate face în minciună, nedreptate și terorism, lăsând după voia celor mai lumești și mai puțin credincioși cu viața lor căci prin asta se pierde și bruma de Adevăr de Credință și de viață sfântă și liberă rămasă.

Deci e foarte greu dacă nu ești cinstit cu adevărat cu tine și cu Dumnezeu și cu cei din jur și nu ai o direcție și un sens corect spre Ușa Raiului vieții tale prin care trebuie să treci dacă vrei să-ți fie bine și să fi liber și viu.

Rămâne doar să ne rugăm să facă Domnul Dumnezeu acest ideal frumos pentru noi pentru ca toți creștinii să fie una mărturisind Adevărul bisericii creștine zidită pe Domnul Iisus Hristos și viețuind în Cuvântul lui Dumnezeu.

În cer Biserica e una! Pe pământ e mai greu căci omul de pe pământ nu vrea să asculte de Dumnezeu ci se dă el ca fiind un dumnezeu-grozav, păcălind și rătăcind credincioșii ca să se închine omului păgân-egoist și rău ca la un Dumnezeu Adevărat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.07.2019 at 14:02:02.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2019, 23:20:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Si de ce permite dumnezeu sa fie subiectiva? Ai crede ca un dumnezeu atotstiutor ar sti ca oamenii vor interpreta diferit si dupa bunul lor plac. Si apoi daca mesajul e atat de important ar fi putut sa-l transmita in alt mod(nu prin text si in limbi care STIA ca vor muri in timp).
Si daca credinta este subiectiva asta inseamna ca fiecare credincios are propria varianta de dumnezeu.
Asa cum ai si tu, care scrii cu d mic?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.08.2019, 09:29:40
Ahriman Ahriman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa cum ai si tu, care scrii cu d mic?
Aici gresesti. 1 eu nu am nici un dumnezeu(nici cu d nici cu D). Si ma amuza foarte tare cat de deranjat esti de o litera.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2019, 05:09:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Aici gresesti. 1 eu nu am nici un dumnezeu(nici cu d nici cu D). Si ma amuza foarte tare cat de deranjat esti de o litera.
tu gresesti(fara sa vrei).
tu esti "dumnezeul" tau; numele tau il scrii cu majuscula.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
curiozitate

Thread Tools
Moduri de afișare