Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2009, 11:51:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit depinde..

Unora le este de folos sanatatea, altora le este de folos boala. Doar de Sus, unde nu exista inceput si sfarsit, departe sau aproape, toate se vad in adevarata lor valoare. Domnul stie cum sa le randuiasca, intotdeauna spre folos.

Fiind sanatos, sanatatea te poate impiedica in a-i iubi pe oameni, iar in cele din urma te poate umple de multe "puteri egoiste" si mandrie.

Fiind bolnav, ajungi sa intelegi durerile oamenilor si neputintele, iar in cele din urma ajungi sa crezi cu adevarat, ca de la Domnul sunt toate. Ajungi sa iubesti pe oameni si pe Dumnezeu.

Este trist insa ca, asemeni tuturor celorlalte lucruri, si boala lucreaza in doua sensuri: sau te sfinteste sau te face diavol, sau te imbuneaza din ce in ce mai mult sau te inraieste din ce in ce mai tare.

Dea Domnul sa primim cu multumire toate, oricat de foarte grele ar fi acestea !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2009, 12:57:02
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit sanatate sau boala ?

Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu conduce pe oameni catre desavarsire pe doua cai,si anume:
* o cale pozitiva-pe care Parintii o numesc si providenta-calea ratiunii,a intelepciunii,a starii de bine,a lucrurilor frumoase,a glasului constiintei de care ascultam;
* o cale negativa-numita si judecata-care cuprinde diverse pedepse,boli,privatiuni-cu scopul de a ne apropia si de a-L cauta mai mult pe Dumnezeu;este o cale pe care suntem practic impinsi inainte,fortati sa il cautam pe Dumnezeu.

Dar ele nu sunt cai diferite,separate,ci se impletesc,se completeaza una pe alta.
In timp ce providenta ne arata lucrurile bune,starea de bine,judecata ne obliga sa cautam sa vedem greselile noastre,sa ne indreptam.

"Primeste impletirea celor bune si celor rele cu gand egal,si Dumnezeu va netezi inegalitatile dintre lucruri".
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2009, 15:06:47
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Un om trebuie sa se bucure si de boala, si de sanatate. Tot ce se intampla, are o cauza, exista un motiv. Nu trebuie sa ne intrebam noi de ce, pentru ca riscam sa cadem in pacat. Tot ce trebuie sa se intampla, ce e dat de sus, se va intampla.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2009, 16:06:48
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rostul bolii si al necazurilor

La drept vorbind,nu poti sa te bucuri de boala;poti insa sa te intrebi unde ai gresit si sa-ti revizuiesti atitudinea.Poti sa o accepti,negresind,ca pe o proba de intarire privind viitorul apropiat.
Insa in toate functioneaza legea compensatiei.Cu cat le primim mai bine,cu sufletul deschis,fara a purta pica persoanei prin care vin necazurile -caci nu ea,persoana,este cea care le hotaraste-cu atat ne intarim sufleteste.
In viata fiecaruia dintre noi alterneaza starea de bine cu cea de tristete,sanatate si boala,necazuri si bucurii.
Daca stam si ne gandim bine,nu exista o stare permanenta de bucurie sau de necaz;toate sunt randuite de asa natura ca sa putem depasi momentul respectiv si sa nu cadem in deznadejde.
Din punctul meu de vedere,toate "intamplarile" sunt lectii de viata la care trebuie sa sustinem un examen;am picat examenul,lectia se repeta.

Mi-au placut cuvintele Sf.Maxim Marturisitorul:
"Aripile Soarelui Dreptatii sunt Pronia si Judecata.Cuvantul,zburand prin acestea,Se salasluieste in chip nevazut in fapturi,tamaduind prin ratiunile intelepciunii pe cei ce vor sa se tamaduiasca,si vindecand prin modurile certarii pe cei greu de urnit spre virtute".
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2009, 16:26:04
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Intreaba elevul pe maestrul sau:
-Maestre,de ce unii oameni sunt pedepsiti fara a sa fi gresit inainte?
-Sa luam de exemplu,fierul,raspunde maestrul.Cu ce putea sa greseasca fierul,ca omul sa il supuna atator tratamente termice pentru a obtine din el otelul ? Scopul unor asemenea tratamente este cresterea duritatii si rezistentei,in final un produs de calitate net superioara. Asa se intampla si cu oamenii.Nu totdeauna necazurile care vin peste ei sunt un raspuns la faptele lor.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2009, 16:47:05
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Un om trebuie sa se bucure si de boala, si de sanatate. Tot ce se intampla, are o cauza, exista un motiv. Nu trebuie sa ne intrebam noi de ce, pentru ca riscam sa cadem in pacat. Tot ce trebuie sa se intampla, ce e dat de sus, se va intampla.

Adevarat!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2009, 17:00:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
In cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie", acest cuvios, poate cel mai mare ieromonah facator de minuni al secolului trecut, ne marturiseste:

"Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat multe boli. De multe ori Ii spun:<Hristoase al meu, iubirea Ta nu are hotar!> E o minune cum de mai traiesc. Ma doare mult, sufar, dar este foarte frumoasa boala mea. O simt ca iubire a lui Hristos. Ma strapung la inima si multumesc lui Dumnezeu. Este ptr pacatele mele. Sunt pacatos si Dumnezeu Se straduieste sa ma curateasca"
Cuvintele parintelui Porfirie reprezinta cheia intelegerii bolii, suferintei si a mortii, inerente starii actuale cazute, din perspectiva crestina. Sunt cuvintele aceluia care il iubeste pe Dumnezeu cu tot sufletul sau, cu toata inima sa si cu tot cugetul sau. Sunt marturia unui om care apartine mai mult lui Hristos decat siesi, chiar daca dupa "inteleptii acestei lumi", aceste cuvinte sunt de neinteles, ba chiar absurde.

In general cine se teme de moarte, se teme si de boala pentru ca ea il "invecineaza" cu moartea. Ori din atitudinea parintelui nu reiese nicidecum asta. Aseman foarte mult atitudinea parintelui cu cea a martirilor din primele veacuri.

Boala fiind "inrudita" cu pacatul este nefireasca si nu este in niciun caz de dorit. Tocmai de aceea Biserica inalta rugaciuni pentru toti ce aflati in boli si suferinte si, mai mult decat atat, in Biserica primim Sfanta Euharistie spre tamaduirea sufletului si a trupului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2014, 16:59:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Parintele Paisie Aghioritul ne povesteste...

O femeie ce sufera de rinichi si de ani de zile face tratament pentru purificarea sangelui mi-a spus:
– Parinte, faceti, va rog, semnul Crucii pe mana mea. Venele imi sunt numai rana si nu mai pot suporta sa fac acest tratament.
– Aceste rani, i-am spus, in cealalta viata vor fi niste diamante mai pretioase decat diamantele din aceasta lume. (...)
Dupa aceea, imi arata o rana la cealalta mana si imi spune:
– Parinte, rana aceasta nu se inchide si se vede osul.
– Da, dar de acolo din rana se vede cerul, ii spun. Ma rog ca Hristos sa-ti dea rabdare si sa-ti mareasca dragostea pentru El, ca sa uiti de durere. Desigur, exista si alta rugaciune – pentru a alina durerile, dar atunci se micsoreaza si rasplata cea mare. Prin urmare, rugaciunea de mai inainte este mai buna.
Si astfel s-a mangaiat mult, sarmana.

Un alt caz. Parintele Paisie Aghioritul a intrebat pe cineva:
Ce face mama ta?
– Nu se simte bine, parinte. Din cand in cand ii creste foarte mult temperatura si atunci isi pierde cunostinta. Pielea i se umple de rani si in timpul noptilor o dor.
– Iata, astfel de oameni sunt mucenici. Si chiar daca nu sunt mucenici desavarsiti, sunt pe jumatate.
– Toata viata ei a fost o suferinta, parinte.
– Pentru aceasta, rasplata ei va fi indoita. De cate bunatati are a se desfata! Raiul il are deja asigurat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2014, 17:06:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar trebui totusi precizat ca nu oricine sufera trupeste neaparat se mantuieste.

Si foarte probabil, in exemplele de mai sus e vorba de oameni cu boli incurabile iar intamplarile nu trebuie rupte dintr-un anumit context personal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2014, 18:37:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Scrisoare a Sfantului Antonie de la Optina catre o bolnava

Fii tare in Domnul! Suferinta ta si subrezenia sanatatii tale imi mahneste adanc inima. Pentru porunca iubirii si a compatimirii, m-am rugat pentru tine in fiecare zi si am cerut Domnului Dumnezeu ca sa-ti daruiasca rabdare crestineasca in boala si usurare. Dar, daca boala ta a tinut pana astazi, nu e pentru ca Dumnezeu nu ar fi auzit rugaciunile aduse Lui, ci pentru ca ii lasa pe unii fara vindecare, ca sa-i foloseasca mai mult. Prin suferinta trecatoare, omul pacatos nu numai ca se izbaveste de chinurile vesnice, pentru pacatele sale, ci i se daruieste si mantuirea si este facut mostenitor al imparatiei ceresti.

Cu adanca Sa intelepciune, Domnul Dumnezeu randuieste toate din dragostea Sa pentru omenire, daruind tuturor ceea ce le este de folos. Nu este de datoria noastra sa intrebam de ce se intampla asa si nu altfel, ci sa ne supunem, ascultatori ca si copiii, vointei cele sfinte a Parintelui nostru Ceresc si sa spunem dintru adancul sufletului: «Parinte Sfinte, faca-se voia Ta!». Stiind aceasta, cel care priveste la un om sanatos si la un om care a suferit indelung, si ia in seama starea sufleteasca a unuia si a celuilalt, isi da seama care dintre ei poate fi numit binecuvantat si care blestemat: cel sanatos sau cel suferind!

De pilda, de cate ori in boala ta te-ai cait pentru pacatele tale in fata lui Dumnezeu si in fata parintelui tau duhovnic si ai primit impartasirea cu Sfintele Taine? In acest timp, omul sanatos rareori se gandeste la pacatele sale: iar daca se intampla sa se pregateasca de impartasanie, o data in an, aceasta nu se datoreaza atat evlaviei cat snobismului, ca sa poata spune si el: «si eu m-am spovedit si m-am impartasit».

Numai ca spovedania lui este ca a unui biet nerod, ca si cum nimic nu i-ar impovara sufletul. De cate ori in boala ta nu ai suspinat adanc, din suflet, catre Dumnezeu, suspine pe care Domnul le-a vazut si le-a auzit? In schimb, cu cei sanatosi nu se intampla deloc asa. Daca ofteaza, o fac de regula fiindca n-au vazut pe careva de multa vreme sau pentru ca n-au mai primit de mult vesti despre cine stie ce. In boala ta adesea ti-ai udat fata de lacrimi, dar oamenii sanatosi folosesc zilnic sapun in loc de lacrimi pentru a-si spala chipul, nefiind nici macar o clipa vorba de suflet.

In boala ta, adesea ti-ai indreptat ochii, in rugaciune, spre icoana Mantuitorului Hristos si a Preacuratei Sale Maici; dar doamnele si domnisoarele sanatoase, in loc de a privi spre icoane, se uita de 100 de ori in oglinda, la ele insele, si rareori se roaga staruitor sau se inchina asa cum ar trebui. Iata de ce, in suferinta ta, esti mult mai fericita decat toti cei sanatosi din jurul tau. Ba, mai mult, Domnul Dumnezeu a pregatit pentru tine, in ceruri, fericirea cea vesnica, pentru care, in durerile tale, ar trebui sa te bucuri, sa te veselesti si sa multumesti din tot sufletul milostivirii Sale. Caci multimi nenumarate de daruri si mangaieri s-au pregatit pentru cei ce sufera, daruri pe care si tu le vei primi cu timpul, prin rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce pret are chilipirul NECTARIE Generalitati 0 18.01.2011 17:18:58
Sanatatea cu cardul cu cip Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 1 20.07.2010 13:15:17
sanatatea taisiamaria Intamplari adevarate 2 27.05.2008 12:35:17
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 22:24:49