Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2010, 21:08:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Ce este viata?dar moartea?

Cum puteti caracteriza viata si moartea ,cum puteti explica,descrie viata si moartea in cateva propozitii?Pentru multi viata si moartea nu e ceea ce intr-adevar este.Astept vorbele voastre cu mare placere.Multumesc

Last edited by tigerAvalo9; 01.04.2010 at 21:11:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2010, 21:19:17
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

hmmm, eu pot sa spun ca am si gandul asta-n minte: noi credem ca stim ce-i viata si moartea, dar de fapt, nu stim decat un pic din tot, daca as putea spune asta. bine, nu vreau sa se inteleaga gresit.

de exemplu, eu (pentru ca nu stiu ce crede fiecare-n parte) cred ca m-am nascut cu un scop; am ceva de facut, de realizat, de indeplinit si ca sa pot duce pana la bun sfarsit misiunea asta, trebuie sa aflu inainte de toate ce am de facut :] pentru ca daca nu stiu ce am de facut, nu pot sa merg mai departe. corect?
apoi, se spune ca omul a mai avut vieti anterioare. nu stiu cat de adevarat este, pentru ca nu am intalnit niciun om care sa-mi spuna sau sa spuna celor din jur ca isi aduce aminte ce-a facut sau vazut inainte sa se nasca. nu stie nimeni nimic, dar cum e omul obisnuit sa infloreze fiecare afirmatie ca sa-i dea un aspect mai placut si sa atraga cat mai multi curiosi/adepti de partea lui, mnoh.... dar, in fond, nu stie nimeni nimic.
pentru niciun om, viata nu este perfecta. vor sa arate ca este, dar nici macar nu au atins perfectiunea, pentru ca niciun om de pe Pamant nu poate. orice om intampina de-a lungul vietii (pana moare) greutati, necazuri pe care trebuie sa le depaseasca, adica sa nu se opreasca din misiunea pe care o are doar pentru ca a intampinat necazul si repede sa dea vina pe Dumnezeu.
eu nu cred ca Dumnezeu ne lasa sa infruntam greutatile sau necazurile doar de dragul de-a suferi. exista un rol si pentru asta.
asta cred eu. nu stiu cat de bine/prost spun, dar asta cred!

cat despre moarte... hmmmm.... nici aici nu stim exact; numai dupa ce murim, aflam.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2010, 00:29:29
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum puteti caracteriza viata si moartea ,cum puteti explica,descrie viata si moartea in cateva propozitii?Pentru multi viata si moartea nu e ceea ce intr-adevar este.Astept vorbele voastre cu mare placere.Multumesc
Dupa mine,Viata este Lumina,moartea este lipsa Luminii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2010, 00:36:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Viața este Cristos. Acest lucru îl cunoaștem de la El, care a spus: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața".
Pe cale de consecință, moartea este starea în care suntem rupți de Cristos, așa cum spunem despre o frunză că este moartă atunci când legătura ei cu rădăcina fiind întreruptă, nu mai are acces la izvorul vieții și la apa cea vie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2010, 02:41:04
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Stiu sa-ti spun doar ca moartea e singurul lucru sigur de pe acest pamant, toti vom muri la un moment dat. Viata, viata e nesigura, se pot intampla multe, si tocmai asta e farmecul si frumusetea ei. Nu e chiar o concluzie ortodoxa, insa este adevarata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2010, 20:47:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Oare viata nu e un test?Oare moartea nu e momentul in care,,te semnezi si inchei testul''?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2010, 21:11:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Oare viata nu e un test?Oare moartea nu e momentul in care,,te semnezi si inchei testul''?
Într-adevăr, viața omului în trup e un test. Padre Pio spunea că este "angajare de probă".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2010, 00:32:03
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Eu zic,
Viata este "testul nostru" intru "Viata fara de sfarsit", iar moartea, hm...,esecul nostru
intru Nemurire...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum iti este viata asa iti este fata! STEPHAN Morala Crestina 18 06.12.2012 09:50:42
Cum iti este viata asa iti este fata ! STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 3 27.11.2012 08:15:53
Moartea este negativa sau positiva? Bast-et Generalitati 6 09.07.2010 15:11:51
ce este moartea? johny Moaste 26 27.09.2009 10:43:47
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19