Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.07.2010, 15:03:22
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de oana23 Vezi mesajul
sau sa imi vad mai departe de drum.adica cu cine intalnesc acum
io zic sa inchizi ochii larg
Reply With Quote
  #182  
Vechi 08.07.2010, 16:51:28
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

E mai bine sa traiesti singura decat sa fi casatorita si sa stai la comanda unui barbat care sa iti cerseasca iubirea.Eu una nu vreau sa ma casatoresc si sa fiu comandata de cineva.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 15.07.2010, 18:39:44
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
E mai bine sa traiesti singura decat sa fi casatorita si sa stai la comanda unui barbat care sa iti cerseasca iubirea.Eu una nu vreau sa ma casatoresc si sa fiu comandata de cineva.
corect. barbatii e porci.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 15.07.2010, 18:49:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
E mai bine sa traiesti singura decat sa fi casatorita si sa stai la comanda unui barbat care sa iti cerseasca iubirea.Eu una nu vreau sa ma casatoresc si sa fiu comandata de cineva.
Mai, mai, se te vaz cand te'o "lovi" iubeala de un "barbat care-ti cerseste dragostea", si sa te vaz cand ai sa "cersesti dragostea" tu...ce ai sa mai stai "la comanda"...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.07.2010, 20:18:34
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
1. "a aparut un el dar nu corespunde deloc"
2. "ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?"
3. "Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el"
4. "am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,"
5. "bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?"

Ați oferit cinci premise. Eu văd o singură concluzie: nu-l iubiți. Nu-i dați speranțe.
Și încă "una": 33 de ani nu e o vârstă. E o vârstă "faină". Orice vârstă cu ale ei.
Singura permanență de-a lungul vieții: dragostea. Și în dragoste ești copil, chiar și la 33 ori 3 de ani. Dacă nu simțiți asta, cu "ceva sentimente" nu faceți "casă de piatră", o faceți să fie, oricum ar fi ea.
Să vă ajute Domnul!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.07.2010, 21:19:59
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
1. "a aparut un el dar nu corespunde deloc"
2. "ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?"
3. "Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el"
4. "am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,"
5. "bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?"

Ați oferit cinci premise. Eu văd o singură concluzie: nu-l iubiți. Nu-i dați speranțe.
Și încă "una": 33 de ani nu e o vârstă. E o vârstă "faină". Orice vârstă cu ale ei.
Singura permanență de-a lungul vieții: dragostea. Și în dragoste ești copil, chiar și la 33 ori 3 de ani. Dacă nu simțiți asta, cu "ceva sentimente" nu faceți "casă de piatră", o faceți să fie, oricum ar fi ea.
Să vă ajute Domnul!
multumesc tuturor pt raspunsuri,
calm down-dupa cum am mai spus am terminat relatia cu acel baiat am considerat ca e mai bine sa nu-i dau sperante desarte
asta nu inseamna ca am rezolvat problema,nu,insa nu ma mai gandesc incerc sa traiesc ce-mi ofera domnul chiar daca nu imi place neaparat insa ce pot sa fac eu,nimic
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.07.2010, 21:51:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana23 Vezi mesajul
si mai este ceva.acum ceva vreme m-am rugat sa imi intalnesc alesul asta insemnand:sa ii placa cum gandesc,temperamentul meu,fizic si mie sa imi plca la el aceleasi lucruri si sa ne potrivim din toate punctele de vedere....
Si tu? Tu ce oferi? Ceri extrem de mult, desi poate ti se pare ca doresti ceva normal si nu spui ce esti pregatita sa oferi in schimb. In ortodoxie nu exista suflete pereche, jumatati sau sferturi, casnicia e cruce si jertfa, e mantuire in doi.
Uite, eu am 22 de ani si iti spun ca in cazul in care vei gasi ceea ce scrii aici (sau ti se va parea ca vei gasi asta), acea relatie va dura foarte, foarte putin, pentru ca orice raport intre oameni, daca se doreste a fi durabil, fireste, trebuie sa se sprijine pe dragoste crestineasca. Toate relatiile care se intemeiază numai si numai pe o consonanta de pareri, idei si comportamente (consonanta care, iti spun, oricum se realizează foarte, foarte rar), mai devreme sau mai tarziu se vor destrama, pentru ca acestea nu sunt criterii stabile in viata, ci relative si trecatoare. Altfel vei simti, crede si actiona la 20, altfel la 30, al 40 si asa mai departe, mai vin, inevitabil, si necazuri multe si tot felul de lucruri, iar daca legatura dintre voi sta numai in afinitate si nu in dragostea de Dumnezeu, relatia e periclitata de la inceput.
Eu sunt convinsa ca vei gasi un barbat bun atunci cand vei fi pregatita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.07.2010, 22:41:18
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
multumesc tuturor pt raspunsuri,
calm down-dupa cum am mai spus am terminat relatia cu acel baiat am considerat ca e mai bine sa nu-i dau sperante desarte
asta nu inseamna ca am rezolvat problema,nu,insa nu ma mai gandesc incerc sa traiesc ce-mi ofera domnul chiar daca nu imi place neaparat insa ce pot sa fac eu,nimic


Doar un gând bun: gândiți-vă întotdeauna la ceea ce puteți oferi înainte să vi se ofere ceva! Atunci bucuriile și împlinirile vor fi pe măsura așteptărilor. E probat.
Dacă ați ști câte mi-am dorit eu și câte "zvârcoliri" am avut până am acceptat odată ceva: "mândru, gras și frumos" (o vorbă din Ardeal), de "deștept" ce să-ți mai spun, studii înalte, că de' nu's eu orișicine (adică, un nimeni cu patalama), nu merit eu Făt Frumos mai mult? NU, am simțit răspunsul în Biserica lui Dumnezeu. Am avut ceea ce am meritat: să-mi adaptez propria voință (propriile mofturi) la dorința celorlalți și să-mi pară rău când creez câte o neînțelegere din nesimțire și neatenție, așa ca un ticălos patologic ce sunt.

Dumnezeu să vă îndrume pașii!

Doamne ajută!

P.S. Întru Hristos puteți face orice. Rugăciune, rugăciune, rugăciune...
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 16.07.2010 at 22:44:35.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 18.07.2010, 12:50:09
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Doar un gând bun: gândiți-vă întotdeauna la ceea ce puteți oferi înainte să vi se ofere ceva! Atunci bucuriile și împlinirile vor fi pe măsura așteptărilor. E probat.
Dacă ați ști câte mi-am dorit eu și câte "zvârcoliri" am avut până am acceptat odată ceva: "mândru, gras și frumos" (o vorbă din Ardeal), de "deștept" ce să-ți mai spun, studii înalte, că de' nu's eu orișicine (adică, un nimeni cu patalama), nu merit eu Făt Frumos mai mult? NU, am simțit răspunsul în Biserica lui Dumnezeu. Am avut ceea ce am meritat: să-mi adaptez propria voință (propriile mofturi) la dorința celorlalți și să-mi pară rău când creez câte o neînțelegere din nesimțire și neatenție, așa ca un ticălos patologic ce sunt.

Dumnezeu să vă îndrume pașii!

Doamne ajută!

P.S. Întru Hristos puteți face orice. Rugăciune, rugăciune, rugăciune...
Multumesc pt sfaturi!

Nu am inteles la ce te referi cand spui "am acceptat odată ceva: "mândru, gras și frumos" ,adica ce sa intelegem ca te-ai resemnat si ai acceptat ceva care nu corespundea dar te-ai smerit si ai renuntat la" mofturi"?
In ceea ce ma priveste pe mine eu am asteptari care nu tin de aspectul fizic sau material,(n-am cum sa cer ceva ce nu am nici eu,frumusete si bani) insa am asteptari legate de o oarecare pregatire,afinitati,caracter,credinta,etc
Sunt multe de spus......
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.07.2010, 13:10:06
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Multumesc pt sfaturi!

Nu am inteles la ce te referi cand spui "am acceptat odată ceva: "mândru, gras și frumos" ,adica ce sa intelegem ca te-ai resemnat si ai acceptat ceva care nu corespundea dar te-ai smerit si ai renuntat la" mofturi"?
In ceea ce ma priveste pe mine eu am asteptari care nu tin de aspectul fizic sau material,(n-am cum sa cer ceva ce nu am nici eu,frumusete si bani) insa am asteptari legate de o oarecare pregatire,afinitati,caracter,credinta,etc
Sunt multe de spus......
Doamne Ajuta!
Îmi cer scuze dacă am fost înțeles greșit. Mă refeream la mai multe situații trăite de mine în care a trebuit să mă adaptez la ceilalți. În nici un caz, nu era vorba despre vreo poveste de-a mea de "dragoste", ci doar de mândria mea nemăsurată care nu mai cunoștea limite. Nu mă pot felicita, din păcate, nici astăzi, că aș fi scăpat de ea. Și am îndrăznit să "judec" că dvs. ați fi fost în aceeași situație, adică în situația de-a cere (poate îndreptățită) ceva de la cei din jur. Însă, în credința întru Hristos, nu ești îndreptățit să ceri nimic dacă nu ai dat tu însuți ceva (și nici măcar atunci). Asta am încercat să vă spun. Cu alte cuvinte, m-am lăudat cât de "bun" am fost eu și cum "am știut" să mă adaptez, smeresc.
Cât despre smerenie, pot să o spun doar că e o mare încercare, "o piatră de hotar", pe care, cel puțin eu, o duc cu greu.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28