Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2012, 11:12:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omeneste este imposibil sa te rogi neincetat, dar atunci cand primesti acest dar de la Dumnezeu, rugaciunea neincetata devine posibila. Daca nu ma insel, in Cantarea Cantarilor se spune "Eu dorm, dar inima mea vegheaza". Deci nu exista pauza in rugaciune.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.04.2012, 19:03:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ce inseamna sa ne rugam neincetat?
Nu am intalnit pana acum la Sfintii Parinti o asemanarea mai graitoare a rugaciunii, decat aceea cu actul respiratiei. Poate si de aici a rezultat legatura dintre cele doua in practica isihasta.

Rugaciunea este respiratia sufletului. Nu poti sa nu te rogi si sa fi viu duhovniceste. De aceea, cu fiecare moment de nerugaciune, ne afundam in moartea lenta a fiintei noastre.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.04.2012, 14:53:38
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://carteromaneasca.wordpress.com...le-rugaciunii/


"Dar o să mă întrebați: Rugăciunea inimii este cea mai înaltă? Nu! Sunt rugăciuni și mai înalte decât a inimii. Dar la rugăciunea inimii, zice Sfântul Isaac Sirianul, de-abia ajunge unul din zece mii. Iar la rugăciunea care-i mai sus decât a inimii, de-abia ajunge unul din neam în neam; așa de înaltă este rugăciunea care trece peste cea a inimi. Și care sunt treptele mai sus de rugăciunea inimii?
Prima este rugăciunea de sine mișcătoare.



De ce se cheamă așa? Când s-a întărit rugăciunea în inima, adică „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul!”, de la o vreme inima se roagă fără să zica limba cuvinte. Este ceea ce spune la „Cântarea Cântărilor”, în Biblie: Eu dorm și inima mea veghează. Știi cum este atunci rugăciunea noastră? Așa cum ai întoarce un ceas și apoi el merge singur.


În această treaptă ajungi la ceea ce spune marele Apostol Pavel: Neîncetat vă rugați (I Tes. 5, 17). Ni s-ar părea că Apostolul Pavel zice aici ceva mai presus de puterea noastră. „Cum să mă rog neîncetat? Dar eu dorm. Mă pot ruga când dorm? Dar eu mănânc. Mă pot ruga când mănânc? Dar eu vorbesc cu oamenii. Mă pot ruga?” Te poți, dacă vrei!Omul care a ajuns la rugăciunea de sine mișcătoare, oriunde ar fi, inima lui se roagă permanent. Dacă-i în avion, dacă-i în tren, dacă-i în fabrică, dacă-i la gară, dacă-i pe drum, dacă doarme, inima lui se roagă neîncetat. Această rugăciune, când ajunge să fie „de sine mișcătoare”, toată viața omului este o rugăciune. Orice lucrează pe pământ, el tot timpul se roagă.


Apostolii nimic n-au învățat mai presus de puterea noastră. Când a zis Sfântul Apostol Pavel: Neîncetat vă rugați, cel ce ajunge la „rugăciunea de sine mișcătoare” împlinește cuvântul lui.
El dacă mănâncă, inima lui se roagă, când vorbește cu oamenii, are în taină altă gură: gura cea de foc a Duhului Sfânt din inima lui. Cu aceea vorbește cu Dumnezeu. Este „gura Duhului”, cum o numește Vasile cel Mare. Un asemenea om, care a câștigat „rugăciunea de sine mișcătoare”, orice ar face el, inima lui se roagă. Aceasta este a patra treaptă a rugăciunii."




la rugaciunea de sine miscatoare (neincetata) ajunge unul din neam in neam ,deci nu e chiar asa de usor...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.04.2012, 17:46:45
danabt's Avatar
danabt danabt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: Rm.Sarat, Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile Hristos a inviat!

Indraznesc sa recomand tuturor cartea "PELERINUL RUS". Este o carte ziditoare pentru suflet in care este vorba exact despre rugaciunea neincetata. Trebuie multa osteneala si multa smerenie pentru ca bunul Dumnezeu sa ne invredniceasca cu caldura, bucuria si dulceata rugaciunii neincetate. Doamne ajuta!

Last edited by danabt; 29.04.2012 at 17:50:31.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.04.2012, 22:38:58
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

M-ar interesa mult o carte despre Rugaciunea inimii destinata in mod special persoanelor care au avut acest dar, dar l-au pierdut.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2012, 22:46:14
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
M-ar interesa mult o carte despre Rugaciunea inimii destinata in mod special persoanelor care au avut acest dar, dar l-au pierdut.
Cele mai bune explicatii, personal le-am gasit in "Sbornicul":

http://www.scribd.com/doc/23581/Sbor...unea-lui-Iisus
__________________

Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2012, 23:30:47
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Multumesc! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2012, 00:00:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Multumesc! Doamne-ajuta!
Doamne ajuta toata faptura, fara deosebire,
Sa ajunga sa Te cunoasca pe Tine: Unul!
__________________

Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2012, 00:16:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cele mai bune explicatii, personal le-am gasit in "Sbornicul":

http://www.scribd.com/doc/23581/Sbor...unea-lui-Iisus
Subscriu.

Dar ce inseamna ca o persoana a pierdut darul rugaciunii? Oare nu se poate ruga iarasi, nu poate sa faca, macar cateva clipe pe zi (pentru inceput), ceea ce face tot rugatorul? Cum oare a inceput lucrarea rugaciunii, candva?... Nu rugindu-se pur si simplu? Sa o ia de la capat, cu multa incredere. Sunt sigur ca acesta e cel mai bun lucru, mai ales ca in memoria rugatorului este vie experienta anilor cand practica din plin rugaciunea. Sunt convins ca harul va veni negresit, in masura in care Domnul hotaraste.
Sfantul Teofan Zavoratul, ale carui carti pe tema rugaciunii (majoritatea sunt colectii de scrisori catre rugatori, cu sfaturi practice) sunt traduse si la noi, poate si cred ca merita sa fie consultat cu toata increderea.

Eu am trecut (si tocmai trec) prin astfel de crize, de retragere a harului cum zic rugatorii adevarati. Solutia a fost mereu: pocainta (ochii pe barna proprie si multe lacrimi, care vin singure daca nu le oprim prin varii obstacole interioare, prin atitudini si ganduri nepotrivite), Sfintele Taine (Marturisirea), reluarea lucrarii rugaciunii dupa puteri. Si silinta de a nu pacatui prea mult, ca sa zic asa... Un strop de post in toate, un strop daca altfel nu se poate, deocamdata. Si miluinta...
Domnul fie cu noi!

Last edited by ioan cezar; 30.04.2012 at 00:25:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 13:13:33
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 22:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 17.11.2008 00:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 21:34:39