Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2010, 15:55:48
drexler_justin drexler_justin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2010
Mesaje: 2
Implicit buna ziua

Buna ziua si va rog sa ma scuzati daca nu am ales bine categoria acestui articol. Am niste intrebari la care sper sa ma puteti ajuta...am avut o iubita, la care am tinut si la care tin in continuare foarte mult. Relatia noastra a fost una frumoasa, am tinut unul la celalalt, ne-am sfatuit, ne-am ajutat. Se pare insa ca, la un moment dat, prietenei mele "i s-a luat" de aceasta conexiune dintre noi si m-a parasit, se pare pentru un fost iubit.

De atunci am inceput sa sufar destul de mult, am inceput sa ma rog mai des, sa citesc din Biblie, sa incerc sa nu mai pacatuiesc....cred ca, intr-o oarecare masura, am reusit. Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez...Pot spune ca e singura fata cu care m-am simtit in largul meu si ne-am ajutat reciproc sa fim mai buni, mai pe placul lui Dumnezeu.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2010, 17:23:44
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Si eu am trecut prin asta. doar ca eu am fost parasit datorita infidelitatii mele. timp de sase luni m-am rugat neincetat. am descoperit credinta adevarata. L-am descoperit pe Dumnezeu, am trait stari intense. totul a fost incredibil dar tot nu ne-am impacat. inca o iubesc si stiu ca si ea.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2010, 17:56:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drexler_justin Vezi mesajul
Buna ziua si va rog sa ma scuzati daca nu am ales bine categoria acestui articol. Am niste intrebari la care sper sa ma puteti ajuta...am avut o iubita, la care am tinut si la care tin in continuare foarte mult. Relatia noastra a fost una frumoasa, am tinut unul la celalalt, ne-am sfatuit, ne-am ajutat. Se pare insa ca, la un moment dat, prietenei mele "i s-a luat" de aceasta conexiune dintre noi si m-a parasit, se pare pentru un fost iubit.

De atunci am inceput sa sufar destul de mult, am inceput sa ma rog mai des, sa citesc din Biblie, sa incerc sa nu mai pacatuiesc....cred ca, intr-o oarecare masura, am reusit. Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez...Pot spune ca e singura fata cu care m-am simtit in largul meu si ne-am ajutat reciproc sa fim mai buni, mai pe placul lui Dumnezeu.
Va multumesc!
Justin,
Rugaciunea este buna pentru a rechema pe cineva inapoi, insa pe linga acest gest, tu trebuie sa incerci sa intelegi ce nu i-a placut prietenei tale la tine.
Ea este credincioasa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2010, 12:40:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Iustin sa staruiesti in rugaciune si sa nu deznadajduiesti daca lucrurile nu vor fi cum doresti! Sa fii incredintat ca Dumnezeu te asculta si iti va implini rugaciunea intr-un mod sau altul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2010, 17:54:05
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drexler_justin Vezi mesajul
Buna ziua si va rog sa ma scuzati daca nu am ales bine categoria acestui articol. Am niste intrebari la care sper sa ma puteti ajuta...am avut o iubita, la care am tinut si la care tin in continuare foarte mult. Relatia noastra a fost una frumoasa, am tinut unul la celalalt, ne-am sfatuit, ne-am ajutat. Se pare insa ca, la un moment dat, prietenei mele "i s-a luat" de aceasta conexiune dintre noi si m-a parasit, se pare pentru un fost iubit.

De atunci am inceput sa sufar destul de mult, am inceput sa ma rog mai des, sa citesc din Biblie, sa incerc sa nu mai pacatuiesc....cred ca, intr-o oarecare masura, am reusit. Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez...Pot spune ca e singura fata cu care m-am simtit in largul meu si ne-am ajutat reciproc sa fim mai buni, mai pe placul lui Dumnezeu.
Va multumesc!
Nu sunt îndreptățit să dau sfaturi. Dar pot să spun doar atât: faptul că am inceput sa ma rog mai des, sa citesc din Biblie, sa incerc sa nu mai pacatuiesc....cred ca, intr-o oarecare masura, am reusit. Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez... nu știu cât e de O.K. Din Biblie citim și spre Dumnezeu ne înălțăm rugăciunile constant, zilnic, cu multă smerenie și dragoste față Dumnezeu și oameni.
Lectura din Biblie și rugăciunea nu sunt acte magice, care odată săvârșite îți redau ceva sau pe cineva pierdut.
Rugăciunea este modul în care comunicăm cu Dumnezeu, e modul în care mulțumim, cerem să ne ajute, dar să o facem cât mai bine și mai eficient.
Mi-e greu deocamdată să dau sfaturi, fiindcă o atare întâmplare e destul de dureroasă și nu doresc nimănui să treacă prin așa ceva. Dar dacă îl preferă pe "fostul", nu văd de ce te-ar mai interesa? Un om cu credință și valori îndoielnice, cu reveniri de la "fostul" la "actualul" prezintă, oare, încredere? Și odată recuperată, mai există siguranța că nu va "recidiva"?
Într-adevăr, iubirea asta omenescă (cu puternice accente fizice, ca să zic așa) este destul de greu de depășit pentru oricare dintre noi și mai ales, pentru cei care au investit încredere și tocmai această încredere a fost înșelată!

Rugăciunea este mai importantă acum și Dumnezeu ne arată calea!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2010, 18:20:35
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Nu sunt îndreptățit să dau sfaturi. Dar pot să spun doar atât: faptul că am inceput sa ma rog mai des, sa citesc din Biblie, sa incerc sa nu mai pacatuiesc....cred ca, intr-o oarecare masura, am reusit. Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez... nu știu cât e de O.K. Din Biblie citim și spre Dumnezeu ne înălțăm rugăciunile constant, zilnic, cu multă smerenie și dragoste față Dumnezeu și oameni.
Lectura din Biblie și rugăciunea nu sunt acte magice, care odată săvârșite îți redau ceva sau pe cineva pierdut.
Rugăciunea este modul în care comunicăm cu Dumnezeu, e modul în care mulțumim, cerem să ne ajute, dar să o facem cât mai bine și mai eficient.
Mi-e greu deocamdată să dau sfaturi, fiindcă o atare întâmplare e destul de dureroasă și nu doresc nimănui să treacă prin așa ceva. Dar dacă îl preferă pe "fostul", nu văd de ce te-ar mai interesa? Un om cu credință și valori îndoielnice, cu reveniri de la "fostul" la "actualul" prezintă, oare, încredere? Și odată recuperată, mai există siguranța că nu va "recidiva"?
Într-adevăr, iubirea asta omenescă (cu puternice accente fizice, ca să zic așa) este destul de greu de depășit pentru oricare dintre noi și mai ales, pentru cei care au investit încredere și tocmai această încredere a fost înșelată!

Rugăciunea este mai importantă acum și Dumnezeu ne arată calea!

Doamne ajută!

Justin,

este bine ca ai inceput sa Il cauti pe Dumnezeu, bine ar fi daca am face cu totii asa nu doar cand avem probleme si Ii cerem sa ne ajute.
Daca "fostei" i s-a nazarit dintr-odata ca "fostul" e mai bun decat "actualul".....inseamna ca ceva nu mergea, si chiar daca tie ti se parea ca sunteti pe aceeasi lungime de unda, se pare ca ei nu.
Roaga-te sa se faca voia lui Dumnezeu, El stie ce e mai bine pentru tine, si roaga-te sa iti dea intelepciunea de a intelege voia Lui si de a o accepta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.07.2010, 18:21:20
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Am dat quote din greseala la mesajul lui CAlmDown.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2010, 18:58:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drexler_justin Vezi mesajul
Credeti insa ca ma va ajuta Dumnezeu sa o recuperez...
Rugați-vă. Țineți post și dați acatist. Spovediți-vă, dacă nu ați făcut-o încă. Nu uitați nici de ajutorul pe care vi-l poate oferi Sf. Mc. Valentin și Sf. arh. Rafail, patroni ai îndrăgostiților. Făcând toate acestea, fiți sigur că Dumnezeu vă va ajuta în intenția dv, dacă ea este spre folosul dv și al iubitei dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2010, 21:41:55
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

E bine ca citesti din Biblie, te rogi, dar fa toate astea fara a te astepta sa primesti in schimb ceea ce iti doresti si eventual cand vrei. Nu prea merge. Cat despre prietena ta, ce sa zic, daca te-a lasat asa cu ochii in soare...Parerea mea ca viata e destul de scurta sa regretam cand dupa unul, cand dupa altul, insearca sa gasesti pe cineva, in mod sigur esti compatibil si cu alte persoane, nu o avea numai pe ea in minte ca doar nu v-ati luat. Cand o sa ai o sotie atunci pe iti concentrezi atentia numai asupra ei, pana atunci cauta si bineinteles, gaseste! Succes!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2010, 21:08:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Iustin, nu mai zici nimic?! Cu Dumnezeu inainte!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua corinne Nunta 18 09.07.2011 11:03:45
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16