Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2009, 11:59:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Inmormantarea la crestin-ortodocsi

[COLOR=green]Cred ca am mai spus pe aici ca sunt oraseanca get-beget, fara rude la tara si, in consecinta, fara sa cunosc obiceiurile.[/COLOR]
[COLOR=green]Fratele meu s-a maritat cu o singura la parinti si locuieste undeva pe la 11, 12 km de oras... [/COLOR]
[COLOR=green]A murit socrul lui pentru care eu am avut un respect deosebit. Dumnezeu sa-l ierte și să-l odihnească.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Tocmai pentru ca nu cunosc multe obiceiuri legate de acest trist eveniment, am fost foarte atenta la ce se intampla in jurul meu și credeti-ma că nu sunt deloc încântaă.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]I S-o iau cu începutul, obicei de oriunde al crestin-ortodocsilor. Nu inteleg de ce mortul trebuie ținut trei zile... De ce trebuie sa se vada cum ceea ce a fost candva viu, se degradeaza fizic, de la ora la ora? [/COLOR]
[COLOR=green]Îmi amintesc din Biblie, din Noul Testament, cum a fost îngropat Domnul nostru Iisus Christos. Simplu, decent, fără zorzoane... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]II Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,, Puse în pungi, ambalate etc... De ce? Apoi, discuții din jur: "la cutare a fost așa, noi mai punem, mai adăugăm..." Ca la concurs... De fapt, în acest fel, neștiutorul asistă la o paradă a bogăției, a opulenței... care sună cam așa: "noi avem mai mult ca voi, ia priviți aici..." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]III În timpul slujbei de la cimitir, preotul a căscat vârtos... Ca și cum ar fi spus că puțin îi pasă lui de durerea familiei și celelalte... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]IV Masa a fost făcută la un restaurant închiriat special. Din ușă am privit cum o parte din cei veniți la praznic s-au îmbulzit să stea la masă cu preotul, nelăsând scaune libere nici pentru familie... A trebuit să se roage preotul de loc măcar pentru soția mortului... [/COLOR]
[COLOR=green]Oare ce-o fi în capul acestor oameni? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Deocamdată, atât![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2009, 13:03:18
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Cateodata mai invie mortul si de aceea il tin macar trei zile. Ar fi frumos sa invie unul si sa-si ia rudele la puricat din cauza superstitiilor si felului in care a fost impachetat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2009, 13:11:35
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile RE...

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cred ca am mai spus pe aici ca sunt oraseanca get-beget, fara rude la tara si, in consecinta, fara sa cunosc obiceiurile.[/COLOR]
[COLOR=green]Fratele meu s-a maritat cu o singura la parinti si locuieste undeva pe la 11, 12 km de oras... [/COLOR]
[COLOR=green]A murit socrul lui pentru care eu am avut un respect deosebit. Dumnezeu sa-l ierte și să-l odihnească.[/COLOR]

[COLOR=green]Tocmai pentru ca nu cunosc multe obiceiuri legate de acest trist eveniment, am fost foarte atenta la ce se intampla in jurul meu și credeti-ma că nu sunt deloc încântaă.[/COLOR]

[COLOR=green]I S-o iau cu începutul, obicei de oriunde al crestin-ortodocsilor. Nu inteleg de ce mortul trebuie ținut trei zile... De ce trebuie sa se vada cum ceea ce a fost candva viu, se degradeaza fizic, de la ora la ora? [/COLOR]
[COLOR=green]Îmi amintesc din Biblie, din Noul Testament, cum a fost îngropat Domnul nostru Iisus Christos. Simplu, decent, fără zorzoane... [/COLOR]

[COLOR=green]II Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,, Puse în pungi, ambalate etc... De ce? Apoi, discuții din jur: "la cutare a fost așa, noi mai punem, mai adăugăm..." Ca la concurs... De fapt, în acest fel, neștiutorul asistă la o paradă a bogăției, a opulenței... care sună cam așa: "noi avem mai mult ca voi, ia priviți aici..." [/COLOR]

[COLOR=green]III În timpul slujbei de la cimitir, preotul a căscat vârtos... Ca și cum ar fi spus că puțin îi pasă lui de durerea familiei și celelalte... [/COLOR]

[COLOR=green]IV Masa a fost făcută la un restaurant închiriat special. Din ușă am privit cum o parte din cei veniți la praznic s-au îmbulzit să stea la masă cu preotul, nelăsând scaune libere nici pentru familie... A trebuit să se roage preotul de loc măcar pentru soția mortului... [/COLOR]
[COLOR=green]Oare ce-o fi în capul acestor oameni? [/COLOR]

[COLOR=green]Deocamdată, atât![/COLOR]
[COLOR=red]Toate chestiile pe care le-ai scris mai sus sunt reminiscente din vremea paganismului si care au intrat vrand ,nevrand in traditie! [/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2009, 13:19:22
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Re...

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Cateodata mai invie mortul si de aceea il tin macar trei zile. Ar fi frumos sa invie unul si sa-si ia rudele la puricat din cauza superstitiilor si felului in care a fost impachetat.
[COLOR=red]Invie daca nu a fost autopsiat inainte sau i s-au prelevat organele sau numai daca face Dumneze o minune sau Maica Domnului,cum a fost minunea recenta cu invierea arabului casapit![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2009, 13:48:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul
[COLOR=red]Toate chestiile pe care le-ai scris mai sus sunt reminiscente din vremea paganismului si care au intrat vrand ,nevrand in traditie! [/COLOR]
[COLOR=green]Păi, înseamnă că nu au nimic cu credința. [/COLOR]
[COLOR=green]Și eu acum ce să mai cred: că suntem singurii păstrători ai credinței propovăduită de Domnul nostru Iisus Christos - pentru că așa am citit pe aici - ori că suntem cei mai înverșunați păstrători ai păgânismului și obiceiurilor sado-masochiste? [/COLOR]
[COLOR=green]Cum se împacă una cu alta?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2009, 14:24:53
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Păi, înseamnă că nu au nimic cu credința. [/COLOR]
[COLOR=green]Și eu acum ce să mai cred: că suntem singurii păstrători ai credinței propovăduită de Domnul nostru Iisus Christos - pentru că așa am citit pe aici - ori că suntem cei mai înverșunați păstrători ai păgânismului și obiceiurilor sado-masochiste? [/COLOR]
[COLOR=green]Cum se împacă una cu alta?[/COLOR]
S-a mai discutat pe tema asta la traditii inutile de la slujba inmormantarii, tot ce ai insirat tine doar de traditia babeasca de ulita pe care multi chiar o respecta cu sfintenie din pacate in detrimentul credintei
Mortu se tine 3 zile banuiesc pentru ca sa fie timp pentru toate pregatirile, pe altii i tin si mai mult
Cred ca e si uitil, pasa aude toata lumea ca un om a trecut la Domnul, pana ajung rudele de prin tara, dureaza , actele pe la starea civila, daca mai trebuie scos si din spital, alta birocratie... nu poti cum a murit sa-l azvarli in groapa
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2009, 14:32:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca tot ce se da spre pomenirea mortului are un rost. Cel care a primit astfel de obiecte are datoria sa se roage pentru raposat. Ca mai degenereaza lucrurile - e adevarat. Dar nu trebuie sa deznadajduim. De aceea e bine ca astfel de lucruri date de pomana sa ajunga la cineva care chiar are nevoie de ele. Acela va putea sa inalte o scurta rugaciune din inima atunci cand va folosi obiectul respectiv. Cunosc persoane care cu prilejul unor praznice pentru cei adormiti au mers la azile sau la orfelinate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2009, 17:16:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

silverstar nu cred ca avea ceva impotriva datului de pomana celor saraci ci atragea atentia asupra unor practici inutile si de-a dreptul penibile pentru cineva care se considera urmator a lui Hristos, purtator de Hristos, practici gen
[COLOR=black]Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,colaci agatati de cruce, prapori, prosoape puse peste sicriu, (in ardeal li se spune sterguri) prosoape legate de bratele celor ce duc sicriu sau de masina care-l duce, purtatu a tot felu de obiecte si alimente in diferite cosuri etc .-are rost sa mai lungim lista deoarece cate sate atatea obiceiuri care il pun pe un crestin in rolul de implinitor al "ritualurilor" de pe ulita mai degraba decat implinitor al credintei curate[/COLOR]
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2009, 17:40:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca tot ce se da spre pomenirea mortului are un rost. Cel care a primit astfel de obiecte are datoria sa se roage pentru raposat. Ca mai degenereaza lucrurile - e adevarat. Dar nu trebuie sa deznadajduim. De aceea e bine ca astfel de lucruri date de pomana sa ajunga la cineva care chiar are nevoie de ele. Acela va putea sa inalte o scurta rugaciune din inima atunci cand va folosi obiectul respectiv. Cunosc persoane care cu prilejul unor praznice pentru cei adormiti au mers la azile sau la orfelinate.
[COLOR=teal]Cam așa ar trebui să fie, dar nu e...[/COLOR]
[COLOR=teal]Se împarte după principii subiective și selective: dăm pentru că și ei ne-au dat; lor pentru că au venit de departe; aceștia și ceilalți ne sunt rude și vecini și nu se poate... Și săracilor, la masă, le vine rândul mai târziu, după, după ce servesc domnii... Și... numai dacă rămâne... [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]În fine, nimic din ceea ce se dă aici, pe pământ, de sufletul celui care nu mai este, nu ajunge dincolo. Cunosc cel puțin două întâmplări - le-am postat mai jos - care m-au lămurit că tot ce se face aici e pentru oameni, pentru cei rămași, nu pentru cei ce nu mai sunt. [/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]De sufletele noastre trebuie să ne îngrijim cât trăim că pe urmă, ce fac ceilalți, e inutil...[/COLOR]

[COLOR=#008000]Astăzi am găsit citatul acesta, [SIZE=3]"Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim". [/SIZE]Exact în forma în care îl vedeți. Mi-am amintit de o discuție, de acum câțiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, și care a murit la 17 ani. L-a visat după ani și ani, îmbrăcat într-o hăinuță de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce așa, când ea știa că mama lui îi dăduse de pomană brațe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Și, acum contradicție la ceea ce am povestit mai sus. În același vis, băiatul i-a cerut niște sarmale de varză, dar printre sarmale să fie și bucățele de costiță afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis...

[/COLOR]
[COLOR=#008000][SIZE=3]O poveste din pateric
[/SIZE]

A fost de mult, tare de mult, un imparat foarte zgarcit.
Odata, la o vanatoare, i-a venit chef de cartofi copti in camp. Slugile au facut foc acolo si i-au copt cartofi. A venit la foc si un oarecare ins flamand si imparatul i-a aruncat si lui niste cartofi copti.
Cu timpul, imparatul a imbatranit si i-a venit randul sa moara. Inainte de a muri si-a adus aminte ca nu a facut milostenie toata viata si i-a lasat cu limba de moarte fiului sau sa-i faca 40 de praznice cu mese pentru cei saraci. Fiul de imparat, fiind foarte credincios, a facut cum i s-a spus.
Dupa aceea, a cazut intr-o stare asemanatoare cu somnul si a venit un inger si l-a dus la un palat unde erau 40 de sali luminate si frumos impodobite si in fiecare sala cate o masa lunga plina de tot felul de bucate, dar nu statea nimenil la mese. Ingerul i-a zis ca acele mese erau praznicele facute de el si ca il astepta pe el! Tanarul a zis ca el le-a facut pt tatal lui. Atunci, ingerul l-a dus pe un maidan si tanarul l-a vazut pe imparat mancand niste cartofi copti, serviti de un tanar frumos![/COLOR]

__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2009, 19:26:45
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Din pacate, foarte multi dintre noi suntem crestini doar cu numele. Atat la nunta cat si la moarte s-au impamantenit niste obiceiuri pagane de care nu prea cred ca vom scapa repede de ele, deoarece daca vine cineva care sa spuna nu se face asa, nu se poate sa nu se gaseasca o "mamaie" care este foarte mult dusa la biserica si care le stie pe toate. Dureros este ca de multe ori le spune preotul in fata ca nu fac bine ce fac si tot pe a lor o tin. Tot ce putem sa facem este ca noi, la randul nostru sa nu dam voie la astfel de obiceiuri si in acelasi timp sa nu plecam urechea la barfa lor. Cand a murit bunicul meu noi nu am dat gaina peste mormant (pt. care ne-am auzit vb.), dar in schimb i-am facut pomenile, il pomenim mereu la Sf. Liturghii, ii impartim si asta e tot ce conteaza deoarece numai in acest fel il putem ajuta. Cat despre pomana si statul la masa cu preotul, la tara se poarta asta deoarece pr. este o pers. importanta pt. comunitate si sti cum este cu mandria asta...."am stat cu popa la masa". Noi nu trebuie sa ne cramponam de aceste obiceiuri care de multe ori ne supara, ci daca avem vreo nelamurire sa intrebam preotul si sa punem in practica ce spune el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 01:07:15
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 19:26:31
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 19:44:18
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 01:08:07