Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2009, 11:12:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cor, strana, cantarile preotilor

Sunt putin nelamurita si am mai multe intrebari:
Am vazut in unele biserici si cor si strana. Ce canta fiecare din ele?
In alte biserici am vazut la strana numai cativa oameni.
Cum este mai corect de fapt? Cor sau strana?
Este stabilit undeva rolul stranei, cate persoane trebuie sa fie ce au de facut?
Exista stabilit un conducator al stranei?

Pe urma preotii (si unii au voci f.frumoase) canta si ei anumite lucruri in altar.
Exista stabilite cantari numai ale preotilor, sau ce canta preotul si ce canta strana?
Cum colaboreaza preotul cu strana? Exista ceva fix, stabilit, sau de fiecare data hotaraste preotul cine si ce canta?

Am observat ca in general numai preotii canta "Iubite-voi Doamne" si mi se pare frumos asa. In carte scrie ca si strana/corul poate canta asta.
De fapt cui apartine aceasta cantare frumoasa, cine se "vorbeste" in ea, preotul, credinciosii?

Este bine sa cante si credinciosii cantarile stranei? Mie mi-ar place sa participe toti.

Exista undeva materiale unde se pot afla astfel de probleme?
E greu ca in multe biserici nu sunt oameni scoliti la strana, sau in cor, adica in afara de calitati muzicale, nu stiu multe lucruri tipic bisericesti (rostul cantarilor, ce anume se canta la fiecare ocazie etc.)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cantarile Ortodoxiei cristiboss56 Rugaciuni 79 12.09.2013 23:02:06
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29
Are cineva nevoie de o voce buna in strana in buc? frezia Muzica Bisericeasca 2 21.11.2007 21:43:00