Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2010, 00:01:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Draga cristian,
Foarte de acord cu tine si foarte mult imi place cum vorbesti.
O observatie totusi.Tu spui:
".. nu te bizui pe gandirea ta nimic sa nu spui si sa nu iei de bun ce e fabricat de tine"
Oare propria minte,stiind dar cat de pacatoasa e,nu o poti tine si pe ea in iad?Adica sa o lasi sa isi faca mendrele,dar zicand in sinea ta ":izbaveste-ma Doamne de desertaciunea mintii mele?" Ca pana si a crede ca poti lupta singur impotriva ei ,e tot mandrie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2010, 00:03:39
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stii ceva? Dumnezeu plange ori de cate ori tu nu primesti un necaz trimis de El ci te impotrivesti de parca viata ne-ar nedreptati.. plange cu siroaie ca nu vrem sa pricepem!este fortat sa trimita unul si mai mare pana cand il primim pana cand spunem Multumesc Doamne, asta merit .. iata gandirea corecta si nu ai idee cata usurinta aduce ca daca mergi cu umbrela deschisa in contra vantului cu batul spre tine razbesti fara probleme pe cand daca o tii invers faci o lucrare fara minte si te ia si vantul pe sus si nimic nu sporesti..asta este calea smereniei la care ne cheama Hristos si prin ea iadul nu este iad, flacara nu mai arde si nu vorbesc din ce nu eu insumi incerc sa infaptuiesc.. intoarce sora mea armele spre tine si spre nimic altceva.. noi si nimeni altcineva si prin noi dar tot prin noi si satana ,astia sunt aliatii ce ne stau impotriva.. nu sectarii de ti-ar fi ei fie si sotul, mama copii ,tu mai multa odihna ai cu cat vantul sufla mai tare.. numai sa intindem vela crucii ..iar de nu.. spunea un sfant, sa nu-si faca cruce cel ce leapada necazurile de la el..
AMIN!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2010, 00:07:55
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

p.s. asa ca avem de ales:fie spunem ca talharul cel bun " cele ce le merit le primesc" fie cartim ce ni se da si ii spunem lui Dumnezeu "mantuiste-ne o data" ca talharul cel rau.. adica.. cu Hristos, la iad sau cu satana inspre "rai" ..
sper ca ai inteles si te rog fa un efort ca nu e asa de greu de dragul Celui ce s-a rastignit.. El vrea sa te duca in rai pe calea cea a smereniei si tu nu ca stii tu mai bine ca El
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2010, 00:22:51
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianvisan Vezi mesajul
p.s. asa ca avem de ales:fie spunem ca talharul cel bun " cele ce le merit le primesc" fie cartim ce ni se da si ii spunem lui Dumnezeu "mantuiste-ne o data" ca talharul cel rau.. adica.. cu Hristos, la iad sau cu satana inspre "rai" ..
sper ca ai inteles si te rog fa un efort ca nu e asa de greu de dragul Celui ce s-a rastignit.. El vrea sa te duca in rai pe calea cea a smereniei si tu nu ca stii tu mai bine ca El


Spui vorbe mari si frumoase. Dar, personal, mi-e teama ca, incercand calea ta, ma voi arunca singura in plasa satanei. Cred ca trebuie sa fii prea desavarsit pentru a fi in stare. Prin aceasta atitudine, consider ca ii declari razboi pe fata satanei. Iar eu nu ma simt in stare sa lupt cu ea; de-abia ma simt in stare sa lupt cu mine insami si cu ispitele de zi cu zi. Personal, am nevoie de mijlocitori, printre care Maica Domnului si Sfantul Nectarie, care ma ajuta mereu... Mai mult nu pot deocamdata. Nu zic ca nu voi incerca, pentru ca oricum imi vor rasuna in minte mult timp cuvintele tale; dar, doar atunci cand ma voi simti pregatita.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.02.2010, 00:35:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu nu vad in spusele lui cristian decat smerenie.
El nu zice ceva ce ar trebui sa faci,ci ceva ce faci oricum.
Adica sa te socotesti ultimul dintre oameni,si cel dintai dintre pacatosi .
Eu chiar simt asta,nu trebuie sa mi-o impun.Daca nu as simti-o,atunci doar m-as speria intradevar.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2010, 00:46:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu vad in spusele lui cristian decat smerenie.
El nu zice ceva ce ar trebui sa faci,ci ceva ce faci oricum.
Adica sa te socotesti ultimul dintre oameni,si cel dintai dintre pacatosi .
Eu chiar simt asta,nu trebuie sa mi-o impun.Daca nu as simti-o,atunci doar m-as speria intradevar.

De acord. Dar de la smerenie pana la a lua drumul iadului, impunandu-ti ca n-ai nici o sansa la mantuire... e drumul cam lung. Ma consider printre cei mai pacatosi (si eu chiar sunt, mai ales prin ura ce-o nutresc pentru penticostali), dar nadejdea mea ca Dumnezeu ma va indrepta si voi ajunge sa ma pocaiesc de tot raul si voi deveni un om mai bun, la asta nu pot renunta. Pai mintea mea bolnava n-ar ajunge oare, sub influentele viclene ale satanei, sa creada la un moment dat ca n-are rost sa ma mai chinui, sa ma mai rog, sa mai postesc, sa ma impartasesc daca tot ajung in iad? Poate gresesc, dar mi se pare prea atitudinea lui ciprian, una martirica si in acelasi timp prea profunda pentru muritorul de rand
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2010, 00:55:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

ei,depinde daca noi intelegem ce vrea el sa zica.
Nu cred ca aceasta atitudine de smerenie adanca,presupune sa nu te mai chinui ,ca oricum ajungi in iad.Ci presupune mai degraba ca: oricat as posti,tot o fac in duh rrau,si nimic bun nu zace in mine.Aceasta ma indeamna sa o fac si mai bine,nu sa renunt.
Iar speranta trebuie sa fie,dar in mila lui Dumnezeu,si nu in capacitatea mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2010, 09:08:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cea mai mare stiinta este vederea propriilor pacate. pe acestea sa ne rugam sa le vedem. daca apare o vedenie, sa nu ne grabim sa o imbratisam, caci de cele mai multe ori sunt de la vrajmas. cel mai important este sa nu spunem NIMANUI, decat duhovnicului, ca sa ne poata indruma.

Sfintii Parinti ne spun ca atunci cand respingem o vedenie, cand spunem ca nu este de la Dumnezeu, chiar daca ar fi de la Dumnezeu, El tot ne iarta pentru ca vede smerenia noastra si stie ca nu vrem sa fim inselati.

Parintele Paisie Aghioritul se ruga odata in chilie si deodata vede cum se deschide acoperisul si apare insusi Hristos, binecuvantandu-l. Si parintele spune atunci: "Doamne, cine sunt eu, ca sa ma binecuvantezi Tu pe mine?". Si imediat, vedenia a disparut, caci era de la vrajmas. Iata cata smerenie avea parintele Paisie!

E mare mandrie sa iti doresti sa ai vedenii. pacatele sa le avem in fata ochilor, caci vederea propriilor pacate e cea mai mare forma de cunoastere! Doamne ajuta!
Subscriu intru toate acestor randuri.
Zice un sfant parinte: "Cel care isi vede pacatele este mai mare decat cel care inviaza mortii."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2010, 11:38:20
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Eu nu cred in vedenii, iar daca apar sunt la de la diavol.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2010, 11:44:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Eu nu cred in vedenii, iar daca apar sunt la de la diavol.
Ba crede, anaana71 !
Vedeniile exista si se petrec.

Trebuie insa a nu le crede pe toate ca fiind bune sau de folos.

Iar pentru ca nu suntem intariti duhovniceste, spre a le discerne, este bine sa fugim de toate !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
Despre vedenii si vrajitorii cuvant spus de Pr.Cleopa elena_c Generalitati 1 19.03.2009 01:28:32
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Despre vedenii Laurentiu Generalitati 0 05.02.2007 10:25:20