Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 30.08.2017, 22:07:10
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul

Nu poate fi pedepsit cutare politeist, sa zicem Prosopon din Theba, pentru ca se inchina la Parintele Zeus si la ceilalti Zei, si nu la Trinitate, caci a raposat cind Iisus s-a nascut. E absurd!
Pai si mie mi se pare absurd.
Dificultatea apare pt ca nu dispunem decat de 2 posibilitati:mantuirea si iadul (eventual vesnic).Si marea majoritate a sufletelor s-ar putea sa nu se incadreze in niciuna din cele 2 variante.
Pe de o parte, eu stiu ca in rai nu prea pot ajunge decat sfintii.Probabil la asta se refera sfantul care spune:„e cu neputinta pt cineva sa se mantuiasca daca nu are paza mintii.” (Exista si exceptii rarisime, cum e cazul cu talharul cel bun de pe cruce.)Alt sfant spunea ca „dreptii abia se mantuiesc”.
Pe de alta parte, multi nu merita nici sa ajunga in focul gheenei.De aici necesitatea unei a treia posibilitati.

O a treia posibilitate ar fi inconstienta.Animalele, dupa moarte, devin inconstinete, nu merg nici in rai nici in iad.In islam, sufletele sunt inconstiente dupa moarte, pana la judecata (cu exceptia „martirilor” care merg direct la cele 70 de fecioare).

O alta posibilitate ar fi anihilationismul (de la unii teologi protestanti):asta ar fi posibil pt cei damnati, daca iadul nu ar fi vesnic, si pt toti cei care nu ar merita invierea in trupuri.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 30.08.2017, 22:08:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Nu poate fi pedepsit cutare politeist, sa zicem Prosopon din Theba, pentru ca se inchina la Parintele Zeus si la ceilalti Zei, si nu la Trinitate, caci a raposat cind Iisus s-a nascut. E absurd! Theodor de Mopsuestia si Ibas de Edessa au raposat in pacea Bisericii, inseamna ca au cazut din Rai cind au fost condamnati de Sinod?! E rizibil de-a dreptul!
Problema e ca invatatura revelata nu e dupa rationamentul personal. In mod sigur nu le intelegi pe toate ca sa spui ca rationamentul tau e corect si Iisus greseste cand spune ca nu se poate mantui cineva care nu e botezat. Ce spun cele 10 porunci, mai ales prima?
Reply With Quote
  #563  
Vechi 30.08.2017, 22:13:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Pai si mie mi se pare absurd.
Dificultatea apare pt ca nu dispunem decat de 2 posibilitati:mantuirea si iadul (eventual vesnic).Si marea majoritate a sufletelor s-ar putea sa nu se incadreze in niciuna din cele 2 variante.
Pe de o parte, eu stiu ca in rai nu prea pot ajunge decat sfintii.Probabil la asta se refera sfantul care spune:„e cu neputinta pt cineva sa se mantuiasca daca nu are paza mintii.” (Exista si exceptii rarisime, cum e cazul cu talharul cel bun de pe cruce.)Alt sfant spunea ca „dreptii abia se mantuiesc”.
Pe de alta parte, multi nu merita nici sa ajunga in focul gheenei.De aici necesitatea unei a treia posibilitati.

O a treia posibilitate ar fi inconstienta.Animalele, dupa moarte, devin inconstinete, nu merg nici in rai nici in iad.In islam, sufletele sunt inconstiente dupa moarte, pana la judecata (cu exceptia „martirilor” care merg direct la cele 70 de fecioare).

O alta posibilitate ar fi anihilationismul (de la unii teologi protestanti):asta ar fi posibil pt cei damnati, daca iadul nu ar fi vesnic, si pt toti cei care nu ar merita invierea in trupuri.
Dreptii din Vechiul Testament erau cei ce tineau cele 10 porunci, nu cei ce se inchinau la idoli. Vedem ca si dintre pagani (deci nu din neamul iudeilor) erau care se inchinau la Dumnezeu cel adevarat.
Pe de alta parte si in Iad sunt mai multe locuri, fiecare va avea parte de ceea ce a facut el, nu sunt toti la fel. Unii nu au avut parte deloc de chinuri, dreptii.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 30.08.2017, 22:14:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
BA DA.

Eu asta spun de multă vreme.

Dar alții vor să se substituie lui Dumnezeu. Ei știu cine va fi fi mântuit, și, MAI ALES, cine nu va fi.
Noi scriem doar ce spune invatatura Biserici si revelatia. Tu si altii va spuneti parerile personale, cine credeti ca trebuie sa mearga in Rai. Asta e marea diferenta.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 30.08.2017, 22:14:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca invatatura revelata nu e dupa rationamentul personal. In mod sigur nu le intelegi pe toate ca sa spui ca rationamentul tau e corect si Iisus greseste cand spune ca nu se poate mantui cineva care nu e botezat. Ce spun cele 10 porunci, mai ales prima?
Problema este că TU nu ne poți spune ce însemnă a fi botezat în accepțiunea lui Iisus.

Că eu nu am citit niciunde în Evanghelii că Iisus ar fi zis "a fi botezat înseamnă a fi botezat, adică afundat de trei ori în apă, de un episcop sau preot al formațiunilor politico-religioase care se vor fi numit Biserica Ortodoxă în următorii 2000 de ani.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #566  
Vechi 30.08.2017, 22:14:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Pai si mie mi se pare absurd.
Mi-am amintit. În urmă cu niște ani m-au abordat două martore a lui Yehova pe stradă. Așa am aflat că raiul ale număr fix de locuri și că noi, restul cu fapte bune ce n-am încăput, vom locui pe pământul renăscut. :))
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #567  
Vechi 30.08.2017, 22:18:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă crezi cu adevărat în teoria cu "timpul pierdut pe forumuri", demonstreaz-o, abținându-te să-mi răspunzi.

Dar am observat că nu suporți să nu ai ultimul cuvânt pe forum....
Eu ma refeream la a spune lucruri fara rost, doar ca sa treaca timpul.
Reply With Quote
  #568  
Vechi 30.08.2017, 22:19:16
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dreptii din Vechiul Testament erau cei ce tineau cele 10 porunci, nu cei ce se inchinau la idoli. Vedem ca si dintre pagani (deci nu din neamul iudeilor) erau care se inchinau la Dumnezeu cel adevarat.
Pe de alta parte si in Iad sunt mai multe locuri, fiecare va avea parte de ceea ce a facut el, nu sunt toti la fel. Unii nu au avut parte deloc de chinuri, dreptii.
Pai daca nu au avut parte deloc de chinuri, inseamna ca au fost in stare de inconstienta.Asa mi se pare drept.Asta s-ar putea intampla si cu copiii care mor nebotezati.Nu pot sa cred ca acei copii vor suferi in iad.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 30.08.2017, 22:21:27
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Orideciteori aud de iehovisti, imi amintesc de melodia asta tabiscoasa: https://www.youtube.com/watch?v=RNQ7mUII-FQ

Atentie la text, te strici de ris.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 30.08.2017, 22:22:04
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi scriem doar ce spune invatatura Biserici si revelatia. Tu si altii va spuneti parerile personale, cine credeti ca trebuie sa mearga in Rai. Asta e marea diferenta.
Nu. Fiecare ne scriem părerile personale, bazate pe modul în care fiecare dintre noi înțelegem învățătura Bisericii.

Că tu pretinzi că modul tău personal de a înțelege Învățătura Bisercicii e totuna cu Revelația divină.... În fine, nu mai comentez.

P.S. Și nu mai spune "NOI". Nu ești purtătorul de cuvânt al niciunei entitâți/comunități. Tot ce faci este să îți exprimi ideile/obsesiile personale.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17