Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2019, 17:29:10
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Pune scriptura argumentată de tine si o sa iti raspund cand o sa am timp.
Știm iarăși că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaștem pe Dumnezeul cel adevărat; și noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu și viața de veci.

Argument:
1. Scriptura zice ca exista un singur Dumnezeu.
2. Scriptura zice ca Tatal e Dumnezeu
3. Scriptura zice ca Fiul este Dumnezeu
4. Scriptura zice ca Duhul este Dumnezeu
5. Nu exista decat doua alegeri de credinta. Fie crezi ca Scriptura minte, fie crezi ca Acel Singur Dumnezeu, despre care zice Scriptura, este Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Tu crezi cumva ca Scriptura minte cand afirma ca "Fiul Sau, Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu"?
Fiul meu, dă astăzi slavă Domnului Dumnezeului lui Israel și fă mărturisire înaintea Lui și arată-mi ce-ai crezut. Să nu ascunzi de mine!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.02.2019, 17:56:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Știm iarăși că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaștem pe Dumnezeul cel adevărat; și noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu și viața de veci.

Argument:
1. Scriptura zice ca exista un singur Dumnezeu.
2. Scriptura zice ca Tatal e Dumnezeu
3. Scriptura zice ca Fiul este Dumnezeu
4. Scriptura zice ca Duhul este Dumnezeu
5. Nu exista decat doua alegeri de credinta. Fie crezi ca Scriptura minte, fie crezi ca Acel Singur Dumnezeu, despre care zice Scriptura, este Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Tu crezi cumva ca Scriptura minte cand afirma ca "Fiul Sau, Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu"?
Fiul meu, dă astăzi slavă Domnului Dumnezeului lui Israel și fă mărturisire înaintea Lui și arată-mi ce-ai crezut. Să nu ascunzi de mine!
Referitor la primul paragraf....De unde știți?...Si care sunteti voi acei ce știți?

Contraargument:
1.E irelevant ce spune scriptura
2.e de acord cu 1
3.ăia care nu au citit prin scriptură ar trebui sa te creadă pe cuvânt....da si tu niște citate dacă esti martorul lu scriptură

Eu cred cumva că tu ai devenit prea prea....Ei,lăsăm asa...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.02.2019, 18:59:22
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Știm iarăși că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaștem pe Dumnezeul cel adevărat; și noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu și viața de veci.

Argument:
1. Scriptura zice ca exista un singur Dumnezeu.
2. Scriptura zice ca Tatal e Dumnezeu
3. Scriptura zice ca Fiul este Dumnezeu
4. Scriptura zice ca Duhul este Dumnezeu
5. Nu exista decat doua alegeri de credinta. Fie crezi ca Scriptura minte, fie crezi ca Acel Singur Dumnezeu, despre care zice Scriptura, este Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Tu crezi cumva ca Scriptura minte cand afirma ca "Fiul Sau, Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu"?
Fiul meu, dă astăzi slavă Domnului Dumnezeului lui Israel și fă mărturisire înaintea Lui și arată-mi ce-ai crezut. Să nu ascunzi de mine!
Cat ma bucur ca ai ales acest pasaj. Tocmai acest pasaj arata ca Dumnezeu este Unul.

Da! Dumnezeu Fiul este Cel adevărat. Dumnezeu Fiul este "Cel Vechi de zile" nu Tatăl.* Tatăl este "Cel Prea Înalt".

Adică Fiul a plecat din sânul Tatălui și s a întrupat ca iubire pură ( sacrificiu suprem) si este asemanat cu Melchizedek pentru că nu a avut niciodată Tată și Mamă și S a făcut pe Sine Tată pentru noi. Iar Tatăl este forța ce protejeaza "Iubirea ~Fiul) din care izvorăște Focul( Duhul Sfânt), de aceea si spune : dacă Eu nu mă duc la Tatăl,* Duhul Sfânt nu va veni... Biblia. Ioan 16:7
[7]Totuși vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc, căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi, dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite. - adică(pentru neghiobi) cand voi fi în Sânul Tatălui, Duhul Sfant vine pentru că ține de Mine să L trimit. ~ un proces natural dumnezeiesc...

Din această cauză și spune :" Biblia. Ioan 17:5
[5]Și acum, Tată, proslăvește-Mă la Tine Însuți cu slava pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea." Adică,* Tată am plecat din sânul Tau primeste mă înapoi în sânul Tau.

Si continua cu urmatorul pasaj : " Biblia. Marcu 8:38
[38Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri." -Adică cand va veni ca Tatăl ceresc în slava si glorie- Dumnezeu Desăvârsit precum profeteste Pavel în Coloseni 2:9-10 ...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.02.2019, 19:47:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Hai ca nu mai am timp sa stau. Pune scriptura argumentată de tine si o sa iti raspund cand o sa am timp.

PS. Timpul pe toate le rezolvă. Vii cu vii morții cu morții. Amin
Ai spus ca nu mai ai timp sa stai . Dar s-a dovedit ca ai timp. Ai mintit.
"Cel ce este credincios în foarte puțin și în mult este credincios; și cel ce e nedrept în foarte puțin și în mult este nedrept." (Luca 16:10)

Nu esti de incredere sa ne inveti pe noi despre Sf. Scriptura. Am zis!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.02.2019, 20:48:51
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Dumnezeu Fiul este Cel adevărat.
OK.
Deci Dumnezeu Fiul este Dumnezeu Adevarat.

O intrebare: Dumnezeu Tatal este Dumnezeu Adevarat?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.02.2019, 20:50:36
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu cred cumva că tu ai devenit prea prea....Ei,lăsăm asa...
N-am vorbit si nu vorbesc cu tine

I-am scris lui MGTOW4life.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.02.2019, 22:09:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
N-am vorbit si nu vorbesc cu tine

I-am scris lui MGTOW4life.
Te cam contrazici....Dar uite ca eu am vorbit si vorbesc cu tine...Fiindcă văd că o dai in teologumene fără suport sau citare scripturistica spre deosebire de amicul tau 4life.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 16.02.2019 at 22:11:54.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.02.2019, 22:32:47
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
OK.
Deci Dumnezeu Fiul este Dumnezeu Adevarat.

O intrebare: Dumnezeu Tatal este Dumnezeu Adevarat?
Ok. Nu ai înțeles nimic din ce am explicat.
O iau altfel. Te intreb asa. Daca Fiul nu se află în Tatăl, atunci mai purcede Duhul? Nu! Deci condiția e ca Fiul să se afle in Tatăl. Deci Tatăl este slava Fiului, adică Fiul e baza, înțelegi?** precum spune : Biblia. Ioan 15:1
[1]Eu sunt Vița și Tatăl Meu este Lucratorul.
E ca si cum ai spune, Eu sunt viața și totul iar atributul meu ca Tată al vostru e să lucrez după cum Eu ca Fiu(iubire) am rânduit.

Dacă o dai in persoane si conștiințe diferite, voințe diferite atunci o dai in trinitate si problema ta nu e a mea ...

De aceea am spus că Fiul e " Cel vechi de zile" ...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.02.2019, 13:07:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Dacă o dai in persoane si conștiințe diferite, voințe diferite atunci
N-am scris nimic despre asa ceva.
Nu mai inventa gogosi iehoviste!

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Nu ai înteles nimic din ce am explicat.
O iau altfel. Te intreb asa.
Nu ma poti intreba nimic inainte sa raspunzi la intrebarea mea.
Dupa ce raspunzi, ai voie sa ma intrebi orice vrei.

Deci, intrebarea era asa:
Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Știm iarăși că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaștem pe Dumnezeul cel adevărat; și noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu și viața de veci.

Tu crezi cumva ca Scriptura minte cand afirma ca "Fiul Sau, Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu"?
Crezi ce zice Scriptura, ca Iisus Hristos este adevaratul Dumnezeu?
Sau crezi ca Scriptura minte la 1 Ioan 5:20?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.02.2019, 14:51:33
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Suferi de ADHD. Chiar tu ai subliniat răspunsul meu în msg#95 de mai sus.Ce nu e clar? Daca nu esti capabil să porți o discuție logică, si eu trebuie sa iti explic fiecare chichița, să ști că nu sunt aici pentru persoane cu dizabilitati.
Dar hai ca fac acum o excepție. Răspunsul este DA. Si iti fac si un desen.

Tu vezi un pom. Acest pom face mere. Ar mai putea un pom să facă mere dacă nu are rădăcină si tulpina este goală?* Răspunsul:Nu.

Asa e si cu: Dacă Eu(Fiul) nu mă duc la Tatăl Duhul Sfânt nu poate să vină. Fiul condiționează prin faptul că El este cel ce este.
*La fel si cu Eu sunt Vița si Tatăl lucratorul. Poate Tatăl să fie fierar? Nu este condiționat de vița să fie viticultor.

Poate lucratorul să nască vița? Nu cred.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare