Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2012, 18:30:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Gelozia intre frati

Ai grija cand arati - poate nici nu-ti dai seama - o dragoste deosebita pentru unul dintre copiii tai, ocupandu-te mereu de el pentru ca, sa zicem, este neputincios. Prin aceasta atitudine il vei traumatiza serios pe celalalt copil al tau, si acela va fi gelos - si atunci iata ca ai deja mari probleme psihologice in relatiile cu copiii, si daca nu vei da atentie acestui lucru te vei vatama mult si tu, ii vei vatama mult si pe ei. Iar vinovatul vei fi tu. Asadar, fii atent!

Acest cuvant al Parintelui Paisie Aghioritul este binevenit pentru toti parintii care au mai multi copii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2012, 20:21:52
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ai grija cand arati - poate nici nu-ti dai seama - o dragoste deosebita pentru unul dintre copiii tai, ocupandu-te mereu de el pentru ca, sa zicem, este neputincios. Prin aceasta atitudine il vei traumatiza serios pe celalalt copil al tau, si acela va fi gelos - si atunci iata ca ai deja mari probleme psihologice in relatiile cu copiii, si daca nu vei da atentie acestui lucru te vei vatama mult si tu, ii vei vatama mult si pe ei. Iar vinovatul vei fi tu. Asadar, fii atent!

Acest cuvant al Parintelui Paisie Aghioritul este binevenit pentru toti parintii care au mai multi copii.
Asa este, atentie multa, eu am 2 copii si trebuie sa fiu f atenta.
Multumesc Ekaterina pt acest topic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2012, 21:59:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si totusi,lucrul acesta se intampla de cand lumea si se mai intampla si mult timp de acum incolo.
Parintii,in majoritatea cazurilor actioneaza animalic concentrandu-se pe puii mai puternici si lasandu-i de izbeliste pe cei slabi,un fel de legea junglei.

Numai ca cel ce se numeste crestin nu are de-a face cu nimic cu aceasta lege si culmea,va da sprijin mai mult celui slab,nevolnic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2012, 11:54:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si totusi,lucrul acesta se intampla de cand lumea si se mai intampla si mult timp de acum incolo.
Parintii,in majoritatea cazurilor actioneaza animalic concentrandu-se pe puii mai puternici si lasandu-i de izbeliste pe cei slabi,un fel de legea junglei.

Numai ca cel ce se numeste crestin nu are de-a face cu nimic cu aceasta lege si culmea,va da sprijin mai mult celui slab,nevolnic.
da?
eu as zice ca e invers.
Adica vad la mine.Mezinul e mai firav,mai delicat, mai bolnavicios. A fost bolnavicios o lunga perioada. Mereu raceste primul, face otita, face alergie din te miri ce etc.
Mi se parea firesc sa ii acord o atentie sporita comparativ cu a mijlociului, care e un robust, un sanatos, care chiar daca cade si se loveste nu plange. E un barbat "adevarat", asa cum imi place sa il alint.
Cred ce e imposbil sa nu faci diferente. Eu incerc sa acord o atentie sporita bolnavului(uneori se imbonavesc si ceilalti), sa il menajez in perioada de boala.
In rest, ma stradui sa am o atitudine echidistanta: sarcini ptr fiecare,cine nu o indeplineste este pedepsit. Primul care cere apa sau un aliment acela o/il primeste primul, indiferent de varsta. Hainele le calc prima oara celui care s-a trezit primul.

Treaba cu mersul la manastiri e mai complicata.Uneori merg cu trenul,pe distante mai lungi imi este imposbil sa merg cu toti trei(mai ales ca merg singura). Si atunci iau unul si las doi.De obicei il luam pe cel mai mare, care putea rezista drumului si sa stea smirna in timpul slujbei.Acum am inceput sa il mai iau si pe mijlociul. Cu cel mic inca nu ma incumet.

E o lectie tare grea, cea cu impartialitatea. cred ca trebuie sa fi mereu in garda si sa inveti continuu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2012, 14:25:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Primul care cere apa sau un aliment acela o/il primeste primul, indiferent de varsta. Hainele le calc prima oara celui care s-a trezit primul.
Frumos, sa-ti dea Dumnezeu putere sa raspunzi tot timpul asa copiilor tai.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2012, 16:29:43
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Cunosc si eu un caz dureros intre frati

Este vorba de trei frati care au ramas fara parinti iar in urma lor datorita dragostei fata de ei din partea parintilor cel mic nu sa opus niciodata ca si-ar dori parte la bunurile ramase iar acum i-si plange de mila si traieste de pe o zi pe alta, insa ceilalti doi au luat partea si celui mic si traiesc bine in casele lor chiar unul dintre ei a vandut tot ce a luat ,casa ,teren sa nu fie nevoit sa-l ajute pe mezin .Este dureros si culmea stiti care este tot cel mic le poarta slujbele fata de cei mari care sunt departe de a oferi de pomana de sufletul lor .Aveti mare dreptate in ceea ce priveste parintii si copii ,dragostea trebuie sa fie egala si am invatat din strabuni ca copilul trebuie alintat si iubit cand doarme m-ai mult .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2012, 16:34:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Este vorba de trei frati care au ramas fara parinti iar in urma lor datorita dragostei fata de ei din partea parintilor cel mic nu sa opus niciodata ca si-ar dori parte la bunurile ramase iar acum i-si plange de mila si traieste de pe o zi pe alta, insa ceilalti doi au luat partea si celui mic si traiesc bine in casele lor chiar unul dintre ei a vandut tot ce a luat ,casa ,teren sa nu fie nevoit sa-l ajute pe mezin .Este dureros si culmea stiti care este tot cel mic le poarta slujbele fata de cei mari care sunt departe de a oferi de pomana de sufletul lor .Aveti mare dreptate in ceea ce priveste parintii si copii ,dragostea trebuie sa fie egala si am invatat din strabuni ca copilul trebuie alintat si iubit cand doarme m-ai mult .
Eu nu sunt de aceeași părere... Nu pledez pentru un copil răsfățat în sensul de a deveni obraznic sau neascultător, dar cum să nu-i iubim și nu-i alintăm? Nu de-asta îi aducem pe lume?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2012, 16:59:54
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu nu sunt de aceeași părere... Nu pledez pentru un copil răsfățat în sensul de a deveni obraznic sau neascultător, dar cum să nu-i iubim și nu-i alintăm? Nu de-asta îi aducem pe lume?
Binenteles ca trebuie sa-i iubim dar egal .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2012, 17:01:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Este vorba de trei frati care au ramas fara parinti iar in urma lor datorita dragostei fata de ei din partea parintilor cel mic nu sa opus niciodata ca si-ar dori parte la bunurile ramase iar acum i-si plange de mila si traieste de pe o zi pe alta, insa ceilalti doi au luat partea si celui mic si traiesc bine in casele lor chiar unul dintre ei a vandut tot ce a luat ,casa ,teren sa nu fie nevoit sa-l ajute pe mezin .Este dureros si culmea stiti care este tot cel mic le poarta slujbele fata de cei mari care sunt departe de a oferi de pomana de sufletul lor .Aveti mare dreptate in ceea ce priveste parintii si copii ,dragostea trebuie sa fie egala si am invatat din strabuni ca copilul trebuie alintat si iubit cand doarme m-ai mult .
eu nu inteleg...
Parintii i-au rasfatat pe cei doi mai mari si acestia s-au purtat fara mila fata de fratele lor?
Sau cel mic a fost rasfatat si astfel cei mari s-au razbunat pe el sau...cum?
impartirea averii cine a facut-o? parintii sau fratii si-au luat partea dupa moartea parintilor?

Acum referitor la iubitul in somn....E drept, asa se practica inainte. Dar am cunoscut cazul uni baiat care suferea cumplit ca mamica nu arata nici o dovada de dragoste fizica(adica sa-l sarute, sa-l mangaie, sa-l imbratiseze cand se loveste ) . Si cu durerea asta in suflet a crescut,incat refuza oricare alta iubire straina, din cauza ca nu avuse parte de a mamei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2012, 17:10:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Binenteles ca trebuie sa-i iubim dar egal .
asa ceva e imposibil. Nu poti iubi doi copii la fel. Cine spune acesta ori minte, ori se inseala singur.

Dar putem incerca sa nu le aratam acest lucru. Sa incercam sa ne purtam asemantor fata de toti. ZIc asemanator,ptr ca mereu va exista o mica diferenta. Fie pe unul il tragi mai tare de urechi, fie asupra unui iti scapa un anumit zambet sau o anumita vorba de tandrete.Fie unia ii zici dragule si altuia iubitule si ei imediat resimt. Orice urma, orice vb, orice schimbare a tonalitatii vocii.

Nu-i poti iubi la fel ptr ca ei nu sunt la fel.Unul asculta mai mult, altul e mai rebel. Unul e mai afectuos, te pupa imbratiseaza, altul e mai rece. Unul se preocupa in mod special de tine,te sustine in boala,iti aduce apa, medicamente, iti aranjeaza perina, te acopera in timp ce altul se joaca sau deseneaza nestingherit.
Si atunci diferenta se face singura. Cred ca aici incepe lupta cea mare: sa te porti la fel cu toti, cand ei insisi nu se poarta la fel cu tine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 00:15:21
gelozia Anna Nunta 70 13.09.2009 09:33:54