Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 29.06.2015, 21:42:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Botoș Remus Emilian, tu ești creștin cum sunt eu cavaler Jedi.
Ai grija ca avem un Sith printre noi :))
  #1002  
Vechi 29.06.2015, 22:02:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Iartă-mă dacă te-am tulburat, am scris cu iubire, frăției tale. Nădăjduiesc să mă crezi, fiindcă ți-am mărturisit Adevărul.
Nu m-ai tulburat, omule, crede-ma. Dar... m-ai intristat. Nadajduiesc din suflet, sa aiba bunul Dumnezeu mila de viitorul tau ca si preot. Eu am spus-o: nu contez! Dar cand un popa (cam asta-i calificativul pe care-l vei primi de la cei din jur, dupa parerea mea) are astfel de principii, doar oitele proaste dintre cele pe care le pastoreste, mai au sanse la mantuire, pentru ca nu-si pun intrebari. Tu insa vei raspunde pentru cele care se ratacesc din cauza ta.

Am cautat cu rabdare sa te urmaresc, dar marturisesc ca pe la jumatatea celui de-al doilea mesaj, m-am lasat pagubas. Nici nu pot spune mai mult, fiindca nu se cade... Totusi, se pare ca esti o calamitate. Nu ai nici sens, nici directie (nu e pleonasm, desi asa pare!!!), o adevarata contradictie in tot ce spui, pentru ca, asa cum spuneam, vorbesti din carti ca un... autodidact, nu fiindca ai fi dobandit harul, sau faci ascultare evidenta si clara fata de un mare duhovnic recunoscut in smerenie si in har. As vrea sa cred ca esti naiv, dar naivii nu sunt indaradnici si incapatanati. Naivii sunt visatori. Tu faci multa larma, mult zgomot, dar nu intelegi ca Dumnezeu e de fapt Liniste. Iar daca-ti spun ca veninul tau continua sa-L rastigneasca pe Hristos, tu te prefaci ca e o metafora. Asa o intelegi tu, dar nu esti cu nimic diferit de cei care strigau "Rastigniti-L! Rastigniti-L!" Si eu sunt rob pacatos, prost si inselat si ce n-as da sa am macar un sfant care sa se roage pentru mine. Origen a avut ca discipoli multi sfinti. Pe multi i-a convertit... Iar cei ce s-au smintit de pe urma lui sunt cei ce erau smintiti gata inainte sa descopere anumite scapari ale lui Origen: "caldiceii". Si astazi e la fel: datorita greselilor unor preoti sau invatati, ingaduite de Dumnezeu, slabi fiind in credinta, ratacesc cararea ajungand la diferite secte, pe la buddisti sau nu mai stim pe unde. Ispitele vin, fiindca TREBUIE sa vina, chiar si prin cele ca ale Mariei egipteanca, de dinainte de pustie. Maria s-a mantuit, dar cei slabi au cazut. Cine vegheaza, nu condamna Omul, oricare ar fi el, ci pacatul. Tu esti atat de mititel in credinta incat nici nu realizezi ca starnesti de multe ori amuzamentul celorlalti. Dar la un moment dat... nu mai rade nimeni, fiindca tu chiar vorbesti serios cand strigi "Rastigniti-L!" Sa NU vorbesti de Iubire. Opreste-te, te rog si mediteaza indelung, daca ceea ce simti este iubire curata sau doar vanitatea care razbate de dincolo din strafundul fiintei tale. Totul te tradeaza si n-o spun sa te denigrez, crede-ma, ci fiindca asta am simtit din prima clipa cand am descoperit mesajele tale, si pana in prezent, nu-i nicio schimbare. O falsa smerenie si o trista intelegere a sfintei Scripturi. Nadajduiesc sa-ti oranduiasca Dumnezeu zile mai bune, dar mai ales un duhovnic bun care sa te trezeasca si fata de care sa faci ascultare oarba, nicidecum sa citesti dupa ureche si sa interpretezi dupa propria parere.
Acum o intrebare personala si sper sa nu te supere prea tare, fiindca daca te supara ne vei da de gandit... Tu obisnuiesti vreodata sa citesti Psaltirea? Din cate imi dau seama, nu cred, fiindca ori ti-ar fi zadarnicita zdravan aceasta incercare, ori n-ai mai putea sa vorbesti astfel... Iarta-ma, te rog... Acum sa nu ne spui baliverne, ca Dumnezeu oricum te vede. Si-apoi sunt destui care sa-si dea seama dupa modul in care vei raspunde la intrebare, daca esti initiat sau neofit!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #1003  
Vechi 29.06.2015, 22:09:42
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Asa e. Remus botosul emilian practica ce eu as numi "crestinim lautaresc" (scuze oricarui lautar autentic ce citeste acestea; e doar o metafora).
Mihai, ca sa glumim: tu nu esti Jedi, dar eu sunt Sith, deci de asta avem, vorba lui Catalin, "conceptii asemanatoare".
May the Force serve you well!

P. S. stai sa vezi cum ma face Botosul "ratacit" pe chestia asta... Cum scrie Mosh-Neagu, cu adancime sincera si cu durere, igoroidul pashlushnic nu poate intelege.
Intai il porcaie pe Sf. Augustin, apoi pe dascalul Origen...emiliene, cine urmeaza? Sf. Ioan Damaschin, cumva? Sf. Andrei Nebun pentru Hristos? Sf. Grigorie Palama? Sf. Nicodim Aghioritul? Pai cine e ca tine, "preote"? Sinaxar, sfinti, martiri...ce stiau ei! Stii care e raportul dintre tine si a fi preot adevarat? Raportul cauzal dintre scrijeliturile lasate de rindea pe jos si scaunul de lemn proaspat lustruit. Din primele nu poti face vreodata scaun.

Last edited by Vitiate; 29.06.2015 at 22:24:51.
  #1004  
Vechi 29.06.2015, 23:08:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Neagu,
În vorbe arătăm ce e în inima noastră. "Gura vorbește din prisosul inimii" - Matei 12, 34.
Am cam spus ce era de spus. Mai departe, spui, înțelegi și trăiești, cât te duce mintea și inima.
Origen nu a avut ca discipoli mulți sfinți, și nu a convertit sfinți. Ai citit puțin din Origen; eu am citit mult și mă căiesc.
Dar tu numești pe Sfinții Părinți, care au anatematizat nebuniile nebunului Origen la Sfântul Sinod al V-lea Ecumenic, căldicei? Sfinții Părinți căldicei? Biserica căldicică? Nu, Biserica nu-i căldicică, ci tu ești în nebunie spunând asta, la fel ca Origen. Trebuie spus asta, am vrut să evit, dar pentru cei cărora le pasă de Biserica lui Hristos, e bine să știe, de care parte a slujirii suntem, fiecare din noi doi, eu sunt de partea lui Hristos și tu a lui mamona.
Ești bine intenționat, însă nu stai pe temelia Hristos. Ești un aspru judecător, nu ai iubire, gândul tău e foarte lumesc, și nu te silești spre virtute, doar înoți în imaginația ta iluzorie care imită contamplarea, dar e înșelare demonică și dezvolți o morală proprie și o etică stearpă a binelui lumesc. Împrăștii foarte repede harul primit, de fiecare dată când te Împărtășești sau te rogi. Mai ai suficienți ani de viață, să te pui pe temelia Hristos. Dacă rămâi în visările demonice, în care ești acum, vei moșteni iadul "liniștii" în care ești legat acum.
Cine veghează, nu condamnă omul, ci păcatul, bine spui. Însă lupu-și schimbă părul, dar năravul ba. Cum există slujitorii lui Dumnezeu, așa există și slujitorii satanei, care răpesc turma lui Hristos. Mulțumesc că îmi porți de grijă, ce popă am să fiu. Poate mâine mor, adorm, mă ia Domnul acasă. Tu dacă tot vrei să-mi faci un bine, pomenește-mă, adormit sau neadormit.
Nu urmăresc niciodată să impresionez pe nimeni, să mă arăt inițiat sau neofit, ci doar să slujesc, să fiu învățat sau să învăț pe alții, să-mi consum timpul cu folos spre mântuirea mea și aproapelui meu, nu urmăresc să smintesc, deși se sminteau mulți și de Apostoli, de Martiri, de Sfinții Părinți, de Hristos Însuși, că spune: "fericit cel ce nu se smintește întru Mine." Cu cât vrei să urmezi mai îndeaproape lui Hristos, cu atât vei fi mai "nepotrivit" pentru societate, văzut mai nebun, mai așa și pe dincolo. Spre slava lui Dumnezeu, eu mă bucur. Întristarea îmi vine când văd nebunie și luptă împotriva Bisericii. Dar ce-ți pasă ție, elogiator de eretici? Care numai ale tale, colorate, le vezi. Dar ai tu grijă să îndrepți și să smerești, așa-i? Domnul să ne miluiască. Apropo, când demonii imită pentru om, lumina necreată a lui Dumnezeu, o fac colorată. Așa vei ști că-s draci sau nu, spun pentru când va fi să o vezi.
Da, citesc din Psaltire. Atât spun.
Dumnezeu să-ți dea adevărata liniște, frate Neagu, de care vorbești, dar n-ai cunoscut-o până acum niciodată, pe care nici eu n-o am, dar despre care am citit și am o sete nestinsă după ea.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.06.2015 at 23:30:59.
  #1005  
Vechi 29.06.2015, 23:23:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
După cum vezi, nu poate. În mod evident, nu l-a citit pe Origen.
Stiam asta, e doar un semidoct infatuat, vroiam sa o si demonstreze si a reusit cu succes :)

Omul si-a ratat cariera de actor si acum incearca sa recupereze ceva-ceva pe Internet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1006  
Vechi 30.06.2015, 00:54:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca sunt altii care ii citesc si mai putin postarile decat le citesc eu :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1007  
Vechi 30.06.2015, 00:56:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doar se pare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1008  
Vechi 30.06.2015, 00:59:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oh scuze, atunci se pare ca e o alta problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1009  
Vechi 30.06.2015, 01:02:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se pare ca sunt altii care ii citesc si mai putin postarile decat le citesc eu :)
Eu stiu ce spui,dar nu citesc ceva ce nu pot sa urmaresc ,ca amalgam de idei :)

Si la capitolul asta intra si alti useri,despre care stim sigur ca au probleme dar sa spui sigur pe tine,clar ca unul este bolnav doar pt ca i-ai vazut privirea goala si s.a.m.d. este cam mult.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #1010  
Vechi 30.06.2015, 01:22:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Categoric nu doar pentru asta.

Dar sa ne gandim oleaca, un om asa documentat si studios cum se pretinde (escivandu-se insa a o demonstra), n-ar gasi o alta cale, mai eficienta de a "lumina" pe altii?
Ar scrie o carte de exemplu.
Sau ar tine predici de la amvon, mai ales ca se declara si absolvent de teologie, nu de alta dar intr-o singura duminica ar avea mai multi audienti decat in 5 ani de forum.

Daca n-ar fi toate postarile si minciunile, si identitatile multiple, afirmate si pe urma renegate, ideile aiuristice in conflict cu invatatura Bisericii, vandute pe post de "ortodoxie autentica" nu poti afirma asta doar dupa o privire.
Poate omul era obosit, suparat, etc.

Insa de multe ori, ceea ce comunica non-verbal un om poate fi mai puternic decat ceea ce spune.

Daca pe Internet iti permiti luxul de a te contrazice indelung cu cineva, in realitate de multe ori e suficienta o privire (pe langa modul in care abordeaza problema) si o lasi balta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.06.2015 at 01:26:59.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25