Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2011, 23:52:27
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard

Categoria Top Dance Song a fost castigata de Edward Maya & Vika Jigulina, pentru piesa ,,Stereo Love". Dj-ul roman da astfel lovitura pe piata muzicala americana, publicatia Billboard fiind considerata "Biblia muzicii".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2011, 23:58:44
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Edward Maya a absolvit Liceul de Muzică George Enescu și București și este student în ultimul an al Universității Naționale de Muzică. În 2008, a produs albumul "Fără lacrimi" al trupei Akcent.

Piesa „Stero Love“, cântată alături de Vika Jugulina, i-a adus recunoașterea internațională, ocupând primul loc în topurile muzicale din mai multe țări europene. Hitul este de asemenea piesa românescă cu cea mai mare răspândire, fiind licențiată și pe continentul american.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2011, 00:11:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

aha, dar care e ideea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2011, 00:13:57
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Sunt nominalizati la Billboard Music Awards 2011, la categoria Dance Song, cu hitul "Stereo Love", alaturi de Lady GaGa si Beyonce, dar în România aproape nimeni n-a auzit de ei. Se afla în plin turneu, "The Desert Rain Tour", în India, Columbia, Mexic, Ecuador, Brazilia, SUA, Chile, dar aici cel mai recent hit, "Desert Rain", nu se difuzeaza la niciun post de radio. Când au îndraznit sa ceara rezilierea contractului cu casa de discuri din România, nemultumiti ca nu sunt promovati si ca nu li s-au platit drepturile banesti, s-au trezit dati în judecata, cerându-li-se daune de doua milioane de euro. Edward Maya si Vika Jigulina ne povestesc în cum au ajuns în aceasta situatie paradoxala.

- Când a început povestea hitului vostru numarul 1, "Stereo Love"?
Edward Maya: Acum trei ani. M-am întâlnit în studio cu Vika, ne cunosteam de ceva vreme. Ea este DJ-ita la Vibe FM, eu sunt compozitor de foarte mult timp, am stat în spatele foarte multor artisti din România. La un moment dat, am compus împreuna "Stereo Love". Am pus-o pe internet într-o noapte, sa vedem ce se întâmpla. În trei luni, era deja în Grecia, în Turcia si, cum aveam nevoie de videoclip, ne-am dat seama ca singura noastra sansa este sa semnam, pentru promovarea ei, cu un label din România. Ceea ce am si facut. Lucrurile au mers foarte bine trei luni, dar, la un moment dat, ne-am dat seama ca noi nu mai comunicam cu labelul nostru. Iar piesa era deja peste tot în topuri.
Vika Jigulina: A fost pe locul 1 în Billboard Franta, acum un an si jumatate, pentru vreo 10 saptamâni, pe locul 1 în Billboard Canada si pe 2 sau 3 în Billboard Europe. Are deja peste 120.000.000 de vizualizari pe un singur cont, pe YouTube. (n.r. - "Stereo Love", în mai multe variante, are peste 256 de milioane de vizualizari).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2011, 00:17:46
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

- Cum adica nu mai comunicati cu labelul vostru?
E.M.: Nu aveam nici un feedback de la casa de discuri, nu primeam bani, nu ni se raspundea la e-mailuri, nu eram bagati în seama. Cu alte cuvinte, "nu e treaba voastra ce facem noi". În plus, nimeni nu ne cunoaste la noi în tara. Colegii mei de clasa ziceau ca Edward Maya nu-i român. Oamenii sunt înnebuniti afara, dar în tara nu ne cunoaste nimeni. Era un mare semn de întrebare.
V.J.: Noi am vrut sustinere în primul rând pentru România, dar n-am fost invitati la nicio emisiune, nu a existat niciun articol despre noi, nu avem niciun CD cu piesa noastra.
E.M.: Asa ca, dupa ce am lansat si a doua piesa, "This is my life", tot cu Vika Jigulina, am zis ca vrem sa stim si noi despre bani, despre licenta si ne-am dus acolo cu avocatul, sa ne ia cineva în serios. Asta se întâmpla acum un an si jumatate. Am discutat ceva foarte vag, din nou nu ni s-au oferit informatii. Atunci am zis OK, nu vrem sa mai colaboram.

- Si ei ce-au zis?
E.M.: A în a doua secunda ne-am trezit ca suntem dati în judecata de casa noastra de discuri, cerându-ni-se daune de peste 2 milioane de euro, pentru ca am îndraznit sa reziliem contractul, în baza faptului ca nu suntem multumiti. Si ne-am trezit cu patru procese pe cap, nu stiu exact pentru ce, noi neprimind bani. Vika, timp de doi ani, n-a primit niciun ban. Abia prin octombrie-noiembrie anul trecut a primit ceva, dar e o mare discrepanta între cât de mare a fost succesul si câti bani a primit.

- Ce-ati facut dupa ce v-au dat în judecata?
E.M.: Normal ca trebuie sa ne aparam. Cu toate astea, am continuat sa compunem muzica si am scos "Desert Rain", al treilea single. Suntem acum într-o situatie paradoxala. În iunie plecam în al doilea turneu în SUA, în zece dintre cele mai importante orase. Suntem singurii români care au intrat în Top 100 Billboard. Pe 22 mai suntem invitati la Billboard Music Awards, cele mai importante premii all over the world. Alaturi de Lady GaGa, Beyonce, La Roux, Yolanda Be Cool, suntem nominalizati la categoria Dance Song. Nimeni nu stie asta. Am fost la Winter Music Conference, în Miami, unde "Stereo Love" a fost nominalizata la sectiunea Dance. "Desert Rain", pe care am lansat-o în decembrie prin casa mea de discuri, Mayavin Music, exista deja în Rusia, UK, Franta, Mexic, Brazilia. Tot în iunie, suntem invitati la Budapesta, la premiile VIVA, unde vom fi premiati pentru "Desert Rain", considerata cea mai buna piesa a începutului de an. Suntem peste tot în lume cu "Desert Rain", dar în România nu existam pe radio, pe TV si nu întelegem ce se întâmpla. Credem ca asta are legatura cu faptul ca suntem dati în judecata de fosta noastra casa noastra de discuri, suntem dati exemplu, pe modelul cine se ridica sa puna pretentii dispare. Dar noi nu ne lasam.

- Ai încercat sa vorbesti cu directorul acestei case de discuri?
E.M.: Deja nu mai exista comunicare de un an si jumatate decât între avocati. Stii, noi, daca am fi vrut sa plecam si nu ne interesa România, niciodata nu am fi discutat despre asta. Noi avem succes afara si am putea oricând sa plecam. Dar eu vreau sa termin Conservatorul, sa fac muzica aici. N-as pleca niciodata din România.
V.J.: Nu e vorba ca nu ne recunoaste lumea pe strada aici, problema e ca nu ni se difuzeaza muzica. În România nu existam. În Canada m-am trezit ca cineva îmi cânta piesa. Acum un an a aparut Mia Martina, o artista care cânta "Stereo Love", având si clip oficial pentru melodie. Si cânta cu voie, cu acte în regula piesa asta. Cine i-a dat voie? Labelul nostru! Noi nu i-am dat niciodata voie sa faca asta. Orice contract semnat trebuia sa fie cu acordul scris al artistilor. Am cerut explicatii. Ni s-a spus ca ei nu stiu nimic. Labelul din România a zis ca nu e vina sa, iar labelul de afara a zis: "ne scuzati, dar noi avem toate drepturile de la labelul vostru din România"...

- De ce nu vreti sa numiti acest label?
E.M.: Este singurul label mare din România si sunt trecut ca si artist pe pagina lor. (n.r. - este vorba despre Cat Music). Dar nu vrem sa spunem nume, sa dam vina pe cineva. Vrem ca lumea sa înteleaga situatia în care ne aflam si sa ne sustina, pentru ca noi suntem de partea publicului. Oricum n-avem nicio alta putere.
Spui ca e o mare fita sa fii român. Asa de bine sunt priviti artistii români afara?
E.M.: Peste tot aud numai vorbe de lauda despre români. Oamenii iubesc România datorita muzicii noastre, pentru ca suntem mai multi artisti care suntem cunoscuti afara. De câte ori intram pe scena, luam cu noi steagul tarii respective si al României. Si peste tot gasim români. Iar când venim acasa... ne bucuram, dar avem asa, un sentiment de tristete, de dezamagire.

CAT MUSIC NU COMENTEAZA! Reprezentantii casei de discuri CAT Music nu au dorit sa comenteze referitor la acest subiect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2011, 00:18:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Cine sunt ei?
Eduard Marian Ilie, cunoscut drept Edward Maya, s-a nascut în 1986, la Bucuresti. Este producator, cântaret si compozitor. A absolvit Liceul de Muzica "George Enescu" din Bucuresti si este student în ultimul an la Universitatea Nationala de Muzica. La 19 ani, Maya compune împreuna cu Eduard Cârcota piesa "Tornero", cu care Mihai Traistariu se claseaza pe locul 4 la Eurovision 2006. În 2008 produce albumul "Fara lacrimi" ("No Tears") al trupei Akcent. În vara lui 2009 compune, împreuna cu Vika Jigulina, piesa "Stereo Love", care ajunge în scurt timp un hit international. Are acum propria casa de discuri, Mayavin Records.
Vika Jigulina, pe numele ei real Victoria Corneva, s-a nascut în 1983 la Cahul, în Republica Moldova. Dupa ce a absolvit Rachmaninov School of Music, se muta la Timisoara, unde îsi continua studiile. În prezent este DJ la Vibe FM.

5 secrete
Trag un pui de somn în aeroport
"Calatorim foarte mult si dormim inclusiv în aeroport, pe banci, pentru ca uneori suntem foarte obositi"
Cea mai frumoasa vacanta au petrecut-o la bunici
"Cea mai tare vacanta a fost la tara, în România, în satul Vârfuri, din judetul Dâmbovita, la bunicii lui Edward. Am fost cu niste prieteni, am facut gratar".
Considera ca mâncarea româneasca e cea mai buna din lume
"Dupa ce am mâncat peste tot în lume, cea mai buna mâncare ramâne cea româneasca. Nu exista nimic mai bun pe lumea asta".
Amândoi iubesc România
"La noi asa e: 'cine e asta, ma? Al nostru? aaa, e de c...!' 'Cine-i ala? Akon? Mama, ce tare!' Poate la un moment dat vom învata sa ne sustinem oamenii talentati. Noi suntem mândri pentru ceilalti colegi ai nostri care au reusit afara".
Edward cânta la fagot
"Am cântat pâna de curând în orchestra Conservatorului, la fagot. Am fost si în turneu cu ei. Sunt ultimul an la Conservator, dar nu mai am timp sa cânt în orchestra".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2011, 01:00:10
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Credeti ca valul acesta nou de artisti romani cunoscuti in strainatate gen:Inna, Akcent, Edwin Maya,Morandi... aduc o imagine mai buna Romaniei sau cel putin muzicii romanesti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2011, 02:41:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Credeti ca valul acesta nou de artisti romani cunoscuti in strainatate gen:Inna, Akcent, Edwin Maya,Morandi... aduc o imagine mai buna Romaniei sau cel putin muzicii romanesti?
Nu te crede nimeni daca spui ca Edward Maya e roman.
Nu a fost promovat ca emblema pt talentul muzical romanesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2011, 08:52:22
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu te crede nimeni daca spui ca Edward Maya e roman.
Nu a fost promovat ca emblema pt talentul muzical romanesc.
Bine punctat. Cu atatea englezisme si ca nume personale si ca titluri la piese cine sa stie ca-s de fapt romani
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2011, 19:09:53
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit pe wikipedia

Eduard Marian Ilie (n. 29 iunie 1986 în București),[1] cunoscut mai bine ca Edward Maya, este un producător, cântăreț și compozitor de muzică român. A absolvit Liceul de Muzică "George Enescu" din București și este în ultimul an la Universitatea Națională de Muzică București.

La 19 ani, Maya a compus o melodie cu Eduard Cârcotă pentru Concursul Muzical Eurovision 2006, care a terminat pe locul patru în competiție (Mihai Trăistariu - Tornero).

În vara lui 2009, Maya și-a lansat prima melodie ca artist, "Stereo Love", care a ajuns pe locul doi în topurile românești. Puțin mai târziu, dar în același an , "Stereo Love", a ajuns un hit în cluburi din întreaga lume.[2]. În urma acestui succes, a avut de onorat concerte în întreaga lume, piesa a intrat în topurile de specialitate internaționale, fiind plasată în primele 5 piese în topurile muzicale din Austria, Danemarca, Finlanda, Franța, Germania, Italia, Olanda, Norvegia, Spania, Suedia, Elveția și Marea Britanie.[3][4][5] Piesa "Stereo Love" are peste 100 de milioane de vizualizări pe YouTube.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43
Ce au Martori lui Iehova de castigat? mehiel Alte Religii 298 29.12.2010 12:37:48
Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură. Eugen7 Biserica Ortodoxa Romana 10 03.08.2010 19:39:54
Concurs cu premiu special: Un pelerinaj la Athos tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 21 10.02.2009 21:24:33