Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 19.01.2017, 11:46:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ar fi fain sa pui si titlul articolului + niste citate care ti se par mai relevante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 19.01.2017, 12:43:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi se par limpezi citatele, dar și Biserica apelează la litigii pentru terenuri cu greco-catolici, sau clericii în cazul moștenirilor și poate sunt și în drept să primească niște lucruri pentru care altfel le este obstrucționat dreptul de alții fără temei și nu ar avea nicio altă cale să utilizeze efectiv de drept.
Și B.O.R. execută silit terenuri pentru care are titlu executoriu.
Citatul se refera la procesele "lumesti" dintre crestini.
Biserica ca si institutie are datoria de a-si proteja pamantestile instrumente ale mantuirii care nici nu-i apartin in mod direct ci credinciosilor.

Citat:
Oricum în cazul lui el se plânge de drepturi procedurale încălcate, instanța nu se pronunță dacă decizia e oportună sau nu, asta e treaba B.O.R. ci doar dacă judecata a avut loc cu îndeplinirea tuturor criteriilor asumate prin statut și în respect față de legile naționale.
Situația asta a fost stârnită și de felul cum au procedat în cazul său în acel proces.
Lumesti sau bisericesti?
Din ce scrie omul pare a fi confuz vizavi de cele doua.

Pentru cele bisericesti nu se poate plange Statului.

In ceea ce priveste cele lumesti, banuiesc ca s-au facut toate formalitatile, putin probabil sa fie un viciu de procedura.

Citat:
Nu e problemă, am văzut cazul acesta și nu cred că e singular.

http://www.mediafax.ro/social/un-fos...silit-14388542

Mi se pare destul de clar că mecanismul consistoriului poate fi utilizat la discreția ierarhului, deși nu în toate cazurile de Consistoriu persoanele ajunse acolo sunt parfum de sfințenie sau niște victime.

Iarăși nu cred că toți care-și cer salariul apelează din prima la instanță, ci lucrurile se petrec ca ultimă măsură, probabil după luni în care nu s-a primit, că nu cred că vrea nimeni să-și piardă locul de muncă, mai ales că diploma la teologie nu te prea ajută la nimic în afară de mediul bisericesc.
Eu cred ca ar trebui sa te informezi mai bine inainte de a incerca sa trasezi similitudini.

Citat:
Astfel, la Tribunalul Vaslui, s-a hotărât returnarea către acesta doar a fondului CAR, la care el a cotizat în această perioadă și i-au fost respinse în totalitate celelalte solicitări, iar la Curtea de Apel Iași s-a hotărât plata drepturilor salariale aferente perioadei aprilie 2011 - 02 noiembrie 2011, de către Protopopiatul Huși și Episcopia Hușilor în calitate de angajatori, cu toate că Botez Lucian a fost angajatul Parohiei Bozia, de unde a încasat contravaloarea serviciilor religioase oficiate în această perioadă, a primit contribuții benevole ale credincioșilor, a vândut lumânări și colportaj bisericesc, venituri pe care le-a direcționat în folosul său personal, neînregistrându-le în actele oficiale ale parohiei, stare perpetuată până în luna noiembrie 2014.
Foștii preoți Lucian Botez și Dumitru Țurcanu au încălcat disciplina financiar-contabilă
http://www.episcopiahusilor.ro/comun...t-botez-lucian

Citat:
Fostul preot Lucian Botez, încadrat în postul de preot paroh la Parohia Bozia din anul 2003, a avut un salariu de bază de 1.526 de lei la 1 ianuarie 2010, corespunzător unui preot cu studii superioare, grad definitiv, treapta profesională 6-10 ani, cu o contribuție la salarizare de la bugetul de stat de 680 de lei. Lucian Botez a refuzat să plătească impozitul pe salariu și CAS-urile aferente din fondurile proprii ale parohiei. Întrucât Lucian Botez nu a mai dorit să semneze statele de plată aferente lunilor mai și iunie 2011, fără a motiva legal refuzul său, contribuția de la bugetul de stat la salariu i-a fost retrasă și redistribuită către altă parohie din Episcopia Hușilor, deoarece există foarte multe parohii care nu beneficiază de acest sprijin la salarizare de la bugetul de stat.
Comunicat de presă privind litigiile de muncă cu fostul preot Botez Lucian
http://ziarullumina.ro/fostii-preoti...bila-2374.html

Si nu era atat de greu, era de ajuns sa dai o cautare pe google "Bozia Lucian Botez" inainte sa incepi sa invarti bata deasupra capului mai marilor Bisericilor in baza fanteziilor personale.

P.S. Sa nu uiti sa mergi si cu asta la spovedanie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.01.2017 at 13:12:36.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.01.2017, 10:58:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrisoare mărturisire către ierarhii BOR



Scrisoarea a fost trimisă (cu semnătura olografă) către:
  • Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul BOR
  • Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei
  • Înaltpreasfințitul Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului

http://aparam-ortodoxia.ro/2017/01/1...-ierarhii-bor/
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.01.2017, 11:01:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
[b]
Scrisoarea a fost trimisă (cu semnătura olografă) către:
Semnatura:

"Un mirean, Vasile"

Si uite si motivatia:

"Când voi fi judecat, în fața Tronului Prea Sfintei Treimi, vor veni acuzatorii
diavoli cu listele infinite ale păcatelor ce am săvârșit iar Îngerul Păzitor v-a
prezenta Dreptului Judecător doar această scrisoare. Fapte bune nu am."

Deci, n-am facut fapte bune, da' cu scrisorica asta, trasa din condei, m-am scos: inapoi la barfa, betie, curvie, minciuna si etc.

Nu s-ar zice ca la pacalicii astia, 'aparatorii ortodoxiei' le lipseste simtul umorului

Ce duhovnici, ce spovedanie, ce fapte bune, ne facem toti asa zisi anti-ecumenisti si ne-am scos.
Mai ales ca treaba cu anti-cipisti nu prea a prins la public..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.01.2017 at 11:07:24.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 20.01.2017, 21:15:37
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Semnatura:

"Un mirean, Vasile"

Si uite si motivatia:

"Când voi fi judecat, în fața Tronului Prea Sfintei Treimi, vor veni acuzatorii
diavoli cu listele infinite ale păcatelor ce am săvârșit iar Îngerul Păzitor v-a
prezenta Dreptului Judecător doar această scrisoare. Fapte bune nu am."

Deci, n-am facut fapte bune, da' cu scrisorica asta, trasa din condei, m-am scos: inapoi la barfa, betie, curvie, minciuna si etc.

Nu s-ar zice ca la pacalicii astia, 'aparatorii ortodoxiei' le lipseste simtul umorului

Ce duhovnici, ce spovedanie, ce fapte bune, ne facem toti asa zisi anti-ecumenisti si ne-am scos.
Mai ales ca treaba cu anti-cipisti nu prea a prins la public..
Vasile asta n-o fi tocmai saccsiv?
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.01.2017, 22:28:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:28:57.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 21.01.2017, 10:22:00
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Semnatura:

"Un mirean, Vasile"

Si uite si motivatia:

"Când voi fi judecat, în fața Tronului Prea Sfintei Treimi, vor veni acuzatorii
diavoli cu listele infinite ale păcatelor ce am săvârșit iar Îngerul Păzitor v-a
prezenta Dreptului Judecător doar această scrisoare. Fapte bune nu am."

Deci, n-am facut fapte bune, da' cu scrisorica asta, trasa din condei, m-am scos: inapoi la barfa, betie, curvie, minciuna si etc.

Nu s-ar zice ca la pacalicii astia, 'aparatorii ortodoxiei' le lipseste simtul umorului

Ce duhovnici, ce spovedanie, ce fapte bune, ne facem toti asa zisi anti-ecumenisti si ne-am scos.
Mai ales ca treaba cu anti-cipisti nu prea a prins la public..
Nu m-am putut abtine sa nu las pe acel site un comentariu asemanator cu ceea ce ai scris tu. Bineinteles, mesajul mi-a fost cenzurat pt ca nu-i adresam laude lui Vasile si nici n-am plans cu lacrimi citind recipisa anonima. Iata raspunsul lor la dilemele mele: "Comentariul (pe care ați încercat să îl postați) l-am șters pentru că nu
își are sensul.

În primul rând v-ați întrebat poate eu nu i-am lăsat numele complet
pentru că nu numele respectivului este important, ci scrisoarea.
În al doilea rând de unde știți dumneavoastră ce păcate are respectivul
? De unde știți dumneavoastră cu ce păcate se luptă el și cel mai
important ce ne interesează pe noi lucrul acesta ?

Dacă ne luăm după ce ați scris în mesaj ar însemna ca numai cei care nu
au nici o patimă și care nu păcătuiesc deloc să ducă lupta aceasta
(împotriva sinodului). Deci dacă eu pic din când în când în unele
păcate, ar trebui să închid site-ul ? să nu mai duc această luptă din
cauză că sunt un .... (depinde de ce patimă am) ? Păi dacă doar cei fără
de păcat au voie să ducă luptele acestea, putem să ne ducem toți
liniștiți acasă. Nu toți avem păcate ??

Dacă respectivul ar fi un bețiv, dar a putut să scrie așa ceva, de ce să
nu îl ascultăm ? Din cauză că suferă de o patimă (sau poate de mai
multe), nu mai are dreptul să zică nimic ??
Serios acum, nu îmi pot imagina ce câștig poți avea aruncând cu noroi în
cineva pe care nu îl cunoști, care a scris o scrisoare foarte bună, pe
subiectul care ne interesează pe site-ul acesta și în care a punctat
unele lucruri foarte bine.

Oare nu ar fi fost mai bine și mai înțelept din parte dumneavoastră să
faceți completări la scrisoarea respectivă sau eventual să scrieți și
dumneavoastră una, să încercați să apărați Ortodoxia cum puteți și
dumneavoastră, în locul comentariului respectiv ?

Vă rog pe viitor să postați comentarii constructive sau care conduc la
un dialog frumos cu ceilalți care le vor citi și care v-ar răspunde, nu
comentarii care iscă certuri. Mai bine nu postați comentarii decât să
postați comentarii răutăcioase. Tulburați degeaba pe cei ce le vor citi
.

Doamne ajută!"


Deci, saracul detinator de site nu a inteles nimic din ironiile la adresa inexistentului Vasile; cum tot la fel nu intelege cum ar putea apara cu adevarat Ortodoxia.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 21.01.2017, 11:45:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Ortodoxa, cam greu, nu cred ca ortodocsii angajeaza asa usor preoti caterisiti de alta biserica ortodoxa.


caterisirile de la cei cazuti in erezie nu sunt valabile ,ne spun cei de la ATHOS.Tot asa l-au caterisit pe parintele Ghe.CALCIU care acuma are moate intregi.A fost caterisit pt.ca a aparat ortodoxia si a cuvintat tinerilor in vremea comunismului.
__________________
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.01.2017, 11:47:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit un ierarh roman spune adevarul despre sinodul din CRETA

https://www.youtube.com/watch?v=0GTn...&feature=share
__________________
Reply With Quote
  #300  
Vechi 21.01.2017, 11:54:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Ce este ecumenismul

Am fost intrebata de cineva pe acest topic ,care m-a acuzat ca dau doar copy paste,desi nu e adevarat,dar eu imi intaresc spusele cu ceea ce spun oameni induhovniciti cum sunt marii nostri duhovnici ai neamului ,incepind cu pr.prof.DUMITRU STANILOAIE,parintii GHE.CALCIU ,IUSTIN PIRVU ,ARSENIE BOCA,ARSENIE PAPACIOC .
Eumnenismul este o miscare care cauta sa uneasca toate religiile ,la inceput sectele ,papismul cu ortodoxia,prin aceasta incercind sa dilueze ortodoxia si sa o faca sa coboare la nivelul acelor erezii cu care s-a unit la CRETA.Apoi sa se uneasca cu budistii ,brahmanii,iehovistii , cu mozaismul in scopul de a fi o religie unica caci numai asa antihristul poate sa fie intronat pe linga imparat si ca dumnezeu al omenirii ,caci el asta isi doreste sa ia locul lui Dumnezeu ,de aceea a si fost alungat sin rai .Vedeti si ce zic marii nostrii duhovnici despre ecumenism
https://www.youtube.com/watch?v=iqGA...PvZjHR19C4kybw
__________________
Reply With Quote
Răspunde