Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.06.2010, 21:05:46
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Plus ca nu gasesc logica aceasta teorie a evolutiei. Daca primele organisme "evoluate" (nu ma refer la protozoare sau bacterii) erau algele, o data ce au trecut prin acest proces al evolutiei, nu trebuiau sa dispara cu totul?
Nicaieri in teoria evolutiei nu scrie ca trebui toti indivizii dintr-o specie sa evolueze intr-un anumit sens. Pana la urma Pamantul e destul de mare si algele din America nu prea au legatura cu cele din Europa.
Eu ti-am zis ca cineva te-a mintit cu nerusinare legat de evolutionism. Ce ti se pare tie logic nu are legatura cu stiinta. E doar o manevra creationista dar intra in categoria erorilor logice.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.06.2010, 21:10:07
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nicaieri in teoria evolutiei nu scrie ca trebui toti indivizii dintr-o specie sa evolueze intr-un anumit sens. Pana la urma Pamantul e destul de mare si algele din America nu prea au legatura cu cele din Europa.
Eu ti-am zis ca cineva te-a mintit cu nerusinare legat de evolutionism. Ce ti se pare tie logic nu are legatura cu stiinta. E doar o manevra creationista dar intra in categoria erorilor logice.
E fantastic cum astazi nu se mai transforma algele in pesti. Si e culmea cum de-a lungul a mii de ani, dintre zeci de miliarde de oameni nu s-a nascut unul mai bun, ci numai invalizi, acolo unde a fost vorba despre o mutatie.

Daca ni s-a micsorat/marit craniul si suntem mai putin parosi, nu presupune evolutie, ci adaptare. Nu a mai fost nevoie sa ne luam la tranta cu animalele si intre timp insectele nu ne-au mai facut atat de multe probleme ca in trecut.

Last edited by Laur28; 24.06.2010 at 21:12:37.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.06.2010, 21:18:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Simt nevoia sa detaliez putin.

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Plus ca nu gasesc logica aceasta teorie a evolutiei.
Asta e grav dar nu-i timpul pierdut. Inca te mai poti informa despre ce inseamna evolutionism.
Citat:
Daca primele organisme "evoluate" (nu ma refer la protozoare sau bacterii) erau algele, o data ce au trecut prin acest proces al evolutiei, nu trebuiau sa dispara cu totul?
Evolutionismul nu spune asta.
Citat:
Adica, daca vorbim despre evolutia care e superioara adaptarii (nu capeti insusiri noi, ci te transformi in cu totul altceva), algele nu ar fi disparut de la inceput?
Unele da, altele ba. Oricum termenul disparut nu-si are locul. Un grup de alge a evoluat in alta specie. Indivizii or fi murit dar nu au disparut pur si simplu.
Citat:
Cele care ar fi evoluat, foarte bine; cele care nu, dupa legile lui Darwin, ar fi murit ca ar fi fost prea slabe ca sa mai poata supravietui.
Daca e cuvantul cheie.
Citat:
Ca trebuie sa se intample ceva groaznic ca dintr-o planta amarata sa te preschimbi intr-o balena, nu?
Preschimbi? Tu ai luam de bun tot ce ai citit in basme?
Citat:
Cine nu reusea , ciao! Dar eu vad ca astazi alge inca mai exista si o duc foarte bine.
Daca ^
Citat:
Chiar mai bine ca acum cateva milenii, cand apa era curata.
Cum le stii tu pe toate. A documentat cineva starea algelor acu cateva mii de ani?
Citat:
Chiar si-asa, cum de mai exista alge? Si nu-mi spuneti ca doar la unele s-a intamplat, nu la toate, ca deh... cum se mai joaca cromozomii astia..fac si ei pe nebunii cand ii apuca.
Promit sa revin cu detalii despre cromozomi ca nici aici nu stai prea bine. Pe scurt, cromozomii nu sunt la toti indivizii dintr-o specie deci daca unul devine verde ceilalti nu sunt afectati. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca in evolutie genele sunt cele care conteaza si cromozomii mai putin. Ca tot spusese cineva ca avem cu 2 gene mai putin ca verii nostri.
Citat:
Ca si la om se mai intampla mutatii, dar nu apar copii cu 3 perechi de ochi si sase de aripi. Dupa cum vedem sunt numai cazuri tragice.
Schimbari atat de dramatice sunt putin probabile, iar aripile imposibile ca nu le avem in trecutul evolutiv. Malformatii genetice se produc berechet si nu stiu de ce nu ai aflat de ele pana acum.

Asadar, daca vrei sa ataci evolutionismul invata macar ce-i ala evolutionism. Si poate n-ai sa mai fii atat de usor de fraierit altadata.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.06.2010, 21:22:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
E fantastic cum astazi nu se mai transforma algele in pesti.
Daca mai repeti mult aberatia cu "astazi" o sa-mi pun mari semne de intrebare legate de capacitatea ta de intelegere. Ti s-a explicat ca "astazi" e o perioada mult prea scurta pentru astfel de revolutii cum pretinzi tu. Documentare stiintifica exista de cel mult cateva sute de ani. Ia fa tu un calcul cate generatii s-au scurs in 200 de ani. Dupa care trecem la probleme mai dificile.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.06.2010, 21:26:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Evolutia presupune sa ajungi din alga om.
Asta s-a intamplat in 4 MILIARDE de ani! Nu "astazi"! 4miliarde=4,000,000,000.
In plus, noi nu suntem scopul suprem al evolutiei. In traducere, evolutionismul nu presupune ca musai din alge dupa un timp suficient de lung vor evolua oameni.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 24.06.2010, 21:35:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai nu voi va laudati cu frica de D-zeu?
Frica de Dumnezeu inseamna sa fii constient ca pacatul are consecinte groaznice si sa te feresti de el ca de foc. Inseamna sa fii responsabil.
Frica de la cel rau inseamna teroare, inhibare, lipsa libertatii si a increderii. E frica de a te apropia de Dumnezeu. E ceva destul de aiurea.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #107  
Vechi 24.06.2010, 21:35:55
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca mai repeti mult aberatia cu "astazi" o sa-mi pun mari semne de intrebare legate de capacitatea ta de intelegere.
Eu deja mi le pun cu referire la tine. Astazi...da astazi, maine, alaltaieri. In astia 4 miliarde de ani trebuie sa fi existat o specie, dintre atatea cate exista, ca in ultimii 50 de ani sa fi suferit schimbari care sa confirme evolutia (nu adaptarea). Nu stiu ce te face sa crezi ca atunci cand spun astazi, ma refer ca azi la pranz pe malul marii sa fi aparut un om dintr-o alga. Ma refeream ca in ultimii ani, chiar si 200 de cand stiinta incepe sa ia avant, sa se fi inregistrat o specie noua care a luat nastere dintr-una deja existenta. Aceleasi animale de secole. Sau imi vei spune ca toate evolueaza in acelasi timp, simultan? Uneia, dintre cate exista, trebuie sa i se fi apropiat timpul in zilele noastre sa se transforme. Da'-ti place sa faci pe desteptul si sa te tot legi de un cuvant caruia nici nu esti in stare sa-i deduci intelesul.

PS Si stiu si eu ca, daca privim din perspectiva evolutionismului, omul nu a aparut peste noapte dintr-o alga. Pasi intermediari i-am eliminat ca pur si simplu mi se pare absurd ca dintr-o planta sa ajungi la o creatura atat de complexa. Ca si cum un creion, daca l-as ingropa azi in pamant si peste zece mii de ani l-ar gasi cineva, ar da peste diamant.

Last edited by Laur28; 24.06.2010 at 21:39:43.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 24.06.2010, 21:51:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Aceleasi animale de secole.
Poate reusesti totusi sa calculezi pentru orice specie vrei tu care este numarul de generatii care s-au succedat in 200 de ani.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.06.2010, 21:54:16
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
PS Si stiu si eu ca, daca privim din perspectiva evolutionismului, omul nu a aparut peste noapte dintr-o alga. Pasi intermediari i-am eliminat ca pur si simplu mi se pare absurd ca dintr-o planta sa ajungi la o creatura atat de complexa. Ca si cum un creion, daca l-as ingropa azi in pamant si peste zece mii de ani l-ar gasi cineva, ar da peste diamant.
Tu ti-ai propus sa bifezi toate erorile de logica?

Pai daca elimini toate etapele intermediare evident ca pare absurd ca omul sa fi aparut din alge.
Intrebare semi-retorica: cati cromozomi are un creion?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 24.06.2010, 21:58:23
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Poate reusesti totusi sa calculezi pentru orice specie vrei tu care este numarul de generatii care s-au succedat in 200 de ani.
Cred ca nu vrei sa intelegi intentionat ce vreau sa spun. Nu conteaza cate generatii s-au succedat in ultimii 200 de ani. S-au succedat destule in ultimele zeci de mii. In ultimele sute de mii de ani o specie, numai una singura, trebuie sa fi fost aceeasi pana in zilele noastre, de cand cercetarile au devenit serioase, ca sa se observe o transformare a ei. Sa luam crocodilul. E de pe vremea dinozaurilor (asa se zice). Nu conteaza acesti 200 de ani. El e acelasi. Maine (si nu maine propriu-zis) in viitorul apropiat ar putea sa apara ceva nou din el. Tot asa, o alta specie, aceeasi de zeci de mii de ani, in ultimii 200 de ani sa se fi preschimbat in altceva. Nu trebuie neaparat sa exista poze cu ea din epoca de piatra. Pur si simplu sa se intample. Dar nu se intampla.

Last edited by Laur28; 24.06.2010 at 23:17:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40