Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.12.2023, 16:09:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
dacă eram la mănăstire țineam și jumătate de săptămână post negru
Dacă și cu parcă ai fi un mare viteaz, știu.
Fratele Adita e mai pocăit ca tine, las-o așa!
El ține post negru o dată pe săptămână.
Tu, când îți aduci aminte, o dată pe an.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.12.2023, 16:23:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dacă și cu parcă ai fi un mare viteaz, știu.
Fratele Adita e mai pocăit ca tine, las-o așa!
El ține post negru o dată pe săptămână.
Tu, când îți aduci aminte, o dată pe an.
Și care-i treaba ta de pocăit ratat și rătăcit pe forumuri în afara cultului, vrei să bagi strâmbe între mine și Adiță să ne dezbini și să râzi ca o satană cum faci mereu, cu mine nu-ți merge să faci dintr-astea.

Eu am zis foarte clar că-l admir că ține odată pe săptămână, tu-l jignisești că e pufan și altele nu eu, ba ne scuipi și spurci, ba ne lauzi după, ne lași.

Nu știi tu cât țin eu și habar nu ai nimic despre mine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.12.2023, 16:34:26
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am zis foarte clar că-l admir că ține odată pe săptămână
Păi normal că-l admiri că el ține post negru o dată pe săptămână, nu ca tine care tii o dată pe an.

Dar nu-i suficient, pufane!
Trebuie și să-i calci pe urme.

Așa că măcar o zi pe săptămână lasă șaormele și cârnații la grătar!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și care-i treaba ta de pocăit
A fi pocăit nu e nicio rușine.
Decât să fiu bețiv și idolatru tot mai bine pocăit
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.12.2023, 20:33:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Păi normal că-l admiri că el ține post negru o dată pe săptămână, nu ca tine care tii o dată pe an.
Băi e bine și odată pe an, decât deloc, dar nu e vb acum despre asta că nu știi cât țin eu, sunt săptămâni când e harți de pildă și nici nu se ține post, Duminica de regulă nu se ține post aspru și nici în sărbători cu cruce roșie.

Postul fără har, e doar dietă, e bună și aia pt organism dar eu îți găsesc vegetarieni atei, sau care nu dau doi bani pe credință dar sunt strașnici cu privire la ce mănâncă.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar nu-i suficient, pufane!
Trebuie și să-i calci pe urme.
Noi trebuie să călcăm pe urmele sfinților postitori, dacă e.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Așa că măcar o zi pe săptămână lasă șaormele și cârnații la grătar!
Există șaorma vegană :)), tu chiar crezi că se pliază ce-mi zici pe situația mea, în rest e chiar amuzant cum te chinui să găsești câte ceva.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
A fi pocăit nu e nicio rușine.
Decât să fiu bețiv și idolatru tot mai bine pocăit
Tu nu ești pocăit, că dacă ai fi nu ai eșua prin afara cultului tău și ai ține lecții alor tăi, nu nouă care avem ani de practică bisericească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.12.2023, 04:08:15
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Protestantule!

Dumneata răspunde cinstit la o întrebare: ce botez sau confesiune neoprotestantă o fi avut Florentin Pușcoiu, omul de 30 de ani care în sâmbăta de 16 iunie 2012, pe fondul unui delir mistic de tip sectar, împrumutat din Italia, a ucis prin înjunghiere un preot ortodox într-o biserică din Focșani?

Pe principiul evanghelic „După roadele lor îi veți cunoaște”, dumneata pune mâna și gândește-te și la ce roade produc adunările penticostale și bolboroselile în „limbi” pe care voi pretindeți că le aveți. În caz că decideți să veniți la dreapta credință ortodoxă după practicarea ferventă a penticostalismului, luați în calcul faptul că ar trebui să fiți exorcizați (nu neapărat chiar ca la Tanacu, totuși) și eventual expertizați psihiatric după ce adunarea penticostală vă va fi spălat pe creieri.

Fiți siguri că Diavolul este cel care vă inspiră în ce limbi să vorbiți la adunare, căci NU aveți cum să reproduceți darul vorbirii în limbi pe care l-au avut Sfinții Apostoli la Cincizecime. Glosolalia a fost un dar excepțional primit de un micro-segment al omenirii la acel timp, o circumstanță specială și unică în istorie, precum crearea strămoșilor noștri Adam și Eva direct de către Domnul, sau precum imaculata concepere a Domnului nostru Iisus Hristos (și NU a Maicii Sale, precum învață erezia catolică) și răstignirea Lui urmată de Înviere. Deci glosolalia autentică a fost un eveniment unic cu un moment special ales, faza de bebelușie a Bisericii, un eveniment pe a cărui minunată repetare nimeni, și repet nimeni, nu are dreptul să conteze!

Noi în Ortodoxie, pe care voi, „limbiștii”, și alți „iști” (baptiști, metodiști...) o considerați idolatrie, avem în Postul Sfintelor Paști o slujbă lungă, pe mai multe părți, numită Canonul cel Mare sau Canonul Sfântului Andrei Criteanul (da, da, știm că în adunările protestante cinstirea sfinților este și ea disprețuită ca idolatrie), iar în timpul acestei slujbe, una dintre rugăciuni spune „Doamne și Stăpânul vieții mele”. Dumneata, pe lângă faptul că ne consideri idolatri, dat fiind faptul că practici o învățătură eretică și ataci Ortodoxia, nu cumva ar trebui să spui „Diavolul este stăpânul vieții mele”?

Credințele eretice (diferite de creștinismul ortodox) sunt închinări la diavoli, conștiente sau inconștiente. Gândește-te bine în ce ape te scalzi, căci într-o zi vei muri și vei fi judecat pentru (ne)credința pe care ai avut-o. Este mai bine pentru dumneata să ajungi la închisoare, de exemplu la Penitenciarul Jilava, dar să fii încă viu și să te poți pocăi cu adevărat, decât să mori ca eretic și să mergi în Iad, unde îți va fi cu mult mai greu! Dacă te deprinzi să ignori avertismentele și să urăști Ortodoxia, după moarte vei plânge și vei practica scrâșnirea dinților din Sfânta Evanghelie, dar cine te va mai auzi atunci?...

Deci așa, protestantule. Lasă creasta jos în fața ortodocșilor, încetează să mai consideri învățătura ortodoxă ca fiind baliverne și pune frumos mâna de te documentează în legătură cu cazul Florentin Pușcoiu. Și grijă mare să nu iasă și din adunările voastre ucigași și drogați mistici (nu neapărat drogați fizic, ci intoxicați spiritual cu minciunile ereziei). Că dacă ajungeți să faceți așa, apoi riscați ca degeaba să mai ajungeți și pe la Jilava, căci un om ajuns la un așa grad de răutate este aproape imposibil de îndreptat.

Și încă o chestie: caută dumneata potolit pe YouTube sau Google titlurile „Romania se ridica tata” sau „Tată declarăm sfințire”, unde este tot așa vorba de o adunare neoprotestantă, nu știu dacă tot de-a voastră (oricum, din perspectiva noastră cultele voastre sunt fațete ale aceleiași monede) și gândește-te dacă invocările pe care le fac tipele acelea acolo sunt cu adevărat ceva creștinesc și bineplăcut lui Dumnezeu!

Și nu te juca cu moartea, Judecata și dreapta credință în Hristos. În caz că ți s-a mai zis asta, pari să nu fi înțeles, căci tot penticostal ai rămas pe baricade. Ia seama ca la Judecata de Apoi să nu te pomenești pe partea stângă!

Cine are urechi de auzit să audă. À bon entendeur, salut!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.12.2023, 09:47:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Protestantule,

Iarta-i pe unii ortodocsii, nu dam nume, cei de fata se exlcud care te ameninta si te silnicesc si se cred mari razboinici exclusivisti dand dovada de o trufie sinistra plina de pofta chinuitorilor care cauta sa se razbune pe pacatosi, pe sectari, pe erectici, pe pagani, pe oameni...

Pentru voi a venit Hristos, pentru toti cei silniciti si antiChristi, din iubire de vrajmasi socotindu-va prieteni si mantuindu-va si indreptandu-va, nicidecum cu forta si teroarea, caci alea vin de la pacat, si nu va mantuie decat daca cereti si daca va este atat de rau incat nu mai puteti rabda si cereti ajutor de la Dumnezeu, nu va terorizeaza cu mantuirea.

Trufia terorista si amenintatoare, plina de faradelegi nu are ce cauta la Dumnezeu oricat se bate in piept cu adevarul si cunoasterea sustinand ca cica e mare ortodox uitand de crestinism, de mila, de comportamentul cuvincios pe care il cere Domnul fata de oricine.

Io desi-s crestin-ortodox sunt mult mai rau decat voi nu din pricina ortodoxiei ci pentru ca sunt mult mai lenes-mamoniac si mai impatimit ca voi, mai incapatzanat, indaratnic si tradator agresiv.

Nu uitati ca Domnul Iisus Hristos-Cuvantul va iubeste pe voi mai mult ca pe noi! Tatal L-a trimis dupa voi mai degraba, dupa oile cele pierdute ale Casei Lui Israel!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.12.2023 at 09:50:10.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.12.2023, 10:33:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Protestantule!

Dumneata răspunde cinstit la o întrebare: ce botez sau confesiune neoprotestantă o fi avut Florentin Pușcoiu, omul de 30 de ani care în sâmbăta de 16 iunie 2012, pe fondul unui delir mistic de tip sectar, împrumutat din Italia, a ucis prin înjunghiere un preot ortodox într-o biserică din Focșani?

Cine are urechi de auzit să audă. À bon entendeur, salut!
Dragul meu creștin ortodox,

În cazul tău nu pot face apel la credință sau la bunul simt dar macar un pic de logică cred că ai putea avea dacă ai face un efort susținut: nebunia nu ține cont de protestantism, ortodoxie sau catolicism. Un om nebun care scapă de la psihiatrie și ucide un semen de-al lui NU ucide pentru că e ortodox, protestant sau catolic. Ucide pentru că mintea lui este tulburată, creierul lui este afectat, este bolnav mintal. Nici măcar justiția umană nu-l condamnă.

Pacea Domnului Isus!



Florentin Puscoiu, cel care l-a injunghiat mortal pe preotul Tudor Marin, care slujea la o biserica din centrul Focsaniului, a fost scos de sub urmarire penala si transferat la Spitalul de Pshiatrie de la Grajduri, judetul Iasi. Acesta sufera de schizofrenie paranoida.

Citeste tot pe: https://www.ziarelive.ro/stiri/uciga...-grajduri.html
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.12.2023, 10:41:19
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iarta-i pe unii ortodocsii
Pentru că mi-ai cerut-o tu, Moroconcenkule, l-am iertat și i-am scris frumos infractorulului legionaro-ortodoxist MineaPeter.

Dacă nu ai fi scris acea așa de minunata postare, il haleam cu fulgi cu tot pe imberbul fariseu judecător nedrept care de Dumnezeu nu se teme și de om nu se rușinează.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.01.2024, 17:51:53
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Talking

https://tenor.com/bd0WQ.gif

Vrea careva prăjituri? :D
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.01.2024, 10:39:01
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Iubirea mea, Penticostalul "Traditional", hai sa dezbatem frumos cu limbaj diplomatic urmatorul subiect fara atacuri si judecati. :D

Eu pana la romani nu am simtit atata dezbinare intre ei, chiar daca sunt de religii diferite. Aici e vorba de natie, nu de religie.

Ia sa iti zic o poveste frumoasa prin care am trecut cu americanii neo-protestanti.

Eu am fost in America in California, am facut un voiaj atunci acum 6 ani (aveam 26 de ani), si in Long Beach, aveam un Seaman's Club cu masinile lor. Multi de la vapor spuneau sa nu mergem cu aia sa ne duca din port in oras, ca sunt pocaiti (a.k.a neo-protestanti ce o fi) si sa luam taxi normal. Mi-au spus ca nu dai bani la ei, dar in schimb te ademenesc la religia lor.

Eu nu am luat de seama, si tot am mers cu pocaitii sa ma lase cu taxiul in oras din port. Acolo plateam 20 de dolari pe cursa un taxi normal pe 7 km, ca mergeai cu aplicatia Lyft era mai bine ca era mai ieftin (un fel de Uber), dar nu prindeai semnal in port, ci din oras spre port.

Atunci eram cadet, si tineam de banii de salariu, nu aveam mii de euro pe luna, ci cateva sute.

Si am zis , de ce sa nu profit sa merg pe gratis cu pocaitii? Si am mers pana la urma. Am intalnit o doamna draguta, dar si un afro-american care era pastor penticostal care era super de treaba, prietenos.

Noi am vorbit de-a lungul drumului, ca am mai fost cu ei, mai mult cu acest pastor in alte dati. Ma intreba daca sunt crestin, si de unde sunt. Am zis ca sunt din Romania, sunt ortodox, si el era bucuros asa ca a mai dat de un alt crestin, ca multi il ocolesc si ca nu stau de vorba cu ei. Am zis no problem, si la noi la fel, "greu cu ateii" :)). Am stat cat conducea masina de cateva ori cat am mers cu el, am vorbit de biserica, Iisus, nush ce, mai si radeam, ca era caterinca omu.

Nu am intrat nici unul dintre noi in polemici sau contradictii, dar in ultima cursa, cand am trecut prin Long Beach (de 5 ori am fost in sua in acel voiaj, a fost un voiaj lung China-SUA), i-am zis ca noi suntem cu Fecioara Maria, ne inchinam la ea, dar el nu a raspuns nimic, asculta bucuros. Nu a intrat in polemica cum intra multi alti sectari din Romania cu ortodoxii. Omu era prietenos.

De cate ori ma plimba eu nu i-am dat bani. Dar la ultima cursa s-a dus in portbagaj si mi-a dat o biblie, i-am multumit. Ne-am vazut de treaba si am plecat. Oricum eu aveam Biblia acasa. Pe asta am lasat-o in cabina la vapor.

A mai fost o doamna in varsta in schimb, dar cu ea nu am vorbit asa mult cu acest pastor, am intrebat-o din politete cat costa traseul, si a zis nu dai nimic, doar daca doresti si cat doresti. Ei luau banii sub forma de "donatii".

Ceea ce vreau sa subliniez este ca, americanii in special, si neo-protestantii de acolo sunt oameni prietenosi comparativ cu romanii. Deci am observat in general de cate ori am iesit in oras (facem exceptie cativa afro-americani tineri din cartiere precum Compton, sau cersetorii de pe bulevardul Hollywood, si aia care trag cu armele in scoli deci sunt exceptii), ei sunt prietenosi, te fac sa te simti acasa.

Nu am vazut pe nimeni sa se ia de cineva, cum romanii o fac intre ei, mai ales in religie: neo-protestanti vs ortodoxi. Deci aici e vorba de natie, nu de religie. Mai bine vorbesc cu americanii protestanti, decat cu romani protestanti . Nu ca as adera la protestantism: NICIODATA, dar comportamentul te atrage sau te respinge de om.

Asa ca americanii protestanti vs romanii protestanti: 1 - 0, comportamentul a castigat.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 22.01.2024 at 10:41:46.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti