Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2009, 07:35:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit IPS Damaschin s-a mutat la cele vesnice

Fratilor, azi noapte am primit mesaj pe telefon ca IPS Damaschin s-a mutat la viata vesnica. In acesta perioada mi-i greu sa spun Dumnezeu sa-l ierte de aceea voi spune, Hristos a inviat si celor din morminte Viata daruindu-le..
Iata aici cateva detalii despre Sfintia sa
http://www.sf-esc.ro/index.php?optio...d=46&Itemid=69
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2009, 07:37:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor, azi noapte am primit mesaj pe telefon ca IPS Damaschin s-a mutat la viata vesnica. In acesta perioada mi-i greu sa spun Dumnezeu sa-l ierte de aceea voi spune, Hristos a inviat si celor din morminte Viata daruindu-le..
Iata aici cateva detalii despre Sfintia sa
http://www.sf-esc.ro/index.php?optio...d=46&Itemid=69

Doamne aseaza-l in loc de pace si in loc cu verdeata!

Jenica, dar tu il cunosteai pe dansul personal?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2009, 07:39:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor, azi noapte am primit mesaj pe telefon ca IPS Damaschin s-a mutat la viata vesnica. In acesta perioada mi-i greu sa spun Dumnezeu sa-l ierte de aceea voi spune, Hristos a inviat si celor din morminte Viata daruindu-le..
Iata aici cateva detalii despre Sfintia sa
http://www.sf-esc.ro/index.php?optio...d=46&Itemid=69
Dumnezeu să-l odihnească în Lumea celor Drepți ! Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2009, 09:02:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am citit un interviu luat Sfintiei sale de Formula As.
Cu adevarat s-a straduit sa pastoreasca bine turma credinciosilor din Ialomita si multe lucruri bune a facut.
Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2009, 12:07:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cu duhurile drepților, celor ce s-au săvârșit, odihnește, Mântuitorule, sufletul adormitului robului Tău unde este viața cea fericită, care este la Tine, iubitorule de oameni. Întru odihna ta, Doamne, unde toți sfinții Tăi se odihnesc, odihnește și sufletul adormitului robului Tău, că Tu singur ești fără de moarte.



Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2009, 13:00:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

Cateva ganduri ale PS Damaschin despre moarte: "In mod deosebit in civilizatia contemporana - mai pregnant decat in civilizatiile trecute - avem sentimentul ca traim prin noi insine. Aceasta este drama umanitatii, aceasta este drama fiecaruia dintre noi. De aceea si moartea ni se infatiseaza atat de hidoasa, atat de nenaturala, am putea spune atat de imposibila. Atunci cand cineva drag noua moare, cand ne aflam in fata trupului neinsufletit, acceptam rational acest lucru, dar in adancul fiintei noastre ne apare ca imposibil de primit ca cel sau cea care a existat, cel sau cea care a avut o prezenta atat de personala, unica si atat de concreta, sa nu mai existe, sa dispara. Si acest adanc al simtirii noastre este just. Dumnezeu nu a creat moartea, El a creat viata. [...] Aceasta moarte este despartirea sufletului de trup si poarta durerea si intristarea oricarei despartiri, a oricarei rupturi. Trupul moare, se descompune, sufletul insa nu dispare, nu se intoarce in neant, caci darul pe care l-a dat Dumnezeu ramane in vesnicie."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2009, 15:48:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Si PREASFINȚITUL IOACHIM MAREȘ, EPISCOPUL HUȘILOR, A TRECUT LA CELE VEȘNICE

detalii http://www.basilica.ro/ro/stiri/prea...e_vesnice.html

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu sfintii cei bineplacuti lui alesi din fiecare neam si neam
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2009, 15:58:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa-i odihneasca cu dreptii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2009, 16:07:28
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Dumnezeu sa-i odihneasca si sa-i faca partasi Imparatiei Sale!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2009, 16:23:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ahh.....si IPS Ioachim al nostru s-a mutat la viata vesnica.....Bucuria zilei de azi s-a transformat intr-o tristete adanca...cat l-am iubit..cat l-am iubit.... Doamne Dumnezeul nostru pentru rugaciunile Maicii Tale daruieste-le lor Viata vesnica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Steinhardt - 22 de ani de la trecerea la cele vesnice cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 24 15.05.2017 01:26:52
Pomenirea lui Gheorghe, trecut la cele vesnice admin Slujba inmormantarii 12 22.03.2011 18:50:43
A trecut la cele vesnice un adevarat parinte lora73 Slujba inmormantarii 7 10.03.2011 13:57:50
6 ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Galeriu costel Stiri, actualitati, anunturi 1 10.08.2009 18:05:14
PS Dorimedont a trecut la cele vesnice ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 06.01.2007 23:52:30