Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2010, 13:34:46
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cauza mortii lui Toni Tecuceanu...

...mai aproape (posibil) de elucidare.

Tecuceanu a murit avand gripa porcina, dar s-a descoperit, conform a ceea ce am auzit din presa (nu stiu cat este sursa de incredere) ca fusese suprainfectat cu Acinetobacter.
Daca este asa, cazul devine unul tipic despre cum "pretentia ca stiinta explica orice in orice moment este o aberatie" dar si "felul cum este folosita mediatizarea unui caz pentru a <<ajuta>> stiinta este o crima".

Stiinta poate explica multe, dar nu pe toate odata. Ar trebui sa fie de bun simt. Din pacate nu este. Conform "stiintei de dinainte de ultima constatare" Tecuceanu a murit "de" (= moartea cauzata de) AH1N1. Conform "stiintei de dupa", Acinetobacter este spaima spitalelor, un germen simplu dar "inovator", extrem de rezistent la antibiotice, oportunist (nu e foarte agresiv pe cont propriu si de aceea il putem propaga fiind perfect sanatosi, dar devine ucigas deindata ce se intrunesc unele conditii). Acinetobacter in forma agresiva apare acolo unde organismul a fost slabit de alta infectie dar si unde antibioticele administrate pentru a preveni sau trata o infectie "curata" terenul si ii lasa loc de dezvoltare. Daca se confirma, este mai mult ca probabil ca nu AH1N1 a fost cauza mortii lui Tecuceanu, ci fie infectia de spital, fie ca Acinetobacter preexista internarii si a devenit virulent consecutiv antibioticelor. AH1N1 ucide prin fenomenul numit "furtuna de citokine". Legatura cu Acinetobacter nu e clara. Ar fi putut fi favorizat de infectia virala dar Acinetobacter dobandit prin AH1N1 e mai degraba un caz rarissim decat o regula.
Nu stim, ce-i drept, daca Tecuceanu nu avea deja o infectie grava virala si Acinetobacter a fost numai "picatura care a varsat paharul". Mi se pare insa simptomatic ca in loc de "nu stim" s-a facut un tambalau imens in jurul cazului ca si cand stia toata lumea sigur. Stiinta a devenit moda si media. Ambele adrese sunt profund gresite si nu e daca ci cand devin si ucigase cel putin prin neglijenta. Exista o posibilitate diferita de zero ca Acinetobacter sa fi fost luat din aparatura de respiratie asistata, o nenorocire care se intampla si in unele din cele mai civilizate tari prin contaminare accidentala.

Last edited by inorog; 09.02.2010 at 13:37:28.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2010, 13:50:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am citit si eu de curand exact acest anunt...si totusi nu se mai specifica nimic despre acest virus in cazul mortii lui...ci doar faptul ca a decedat din cauza acelei bacterii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2010, 13:52:40
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Si ce treaba are asta cu ortodoxia? Daca nedumeririle despre vaccinari pot avea si unele aspecte de natura religioasa, stirile de senzatie sunt tare departe de aceasta. Am impresia ca topicul asta nu-si are locul in acest forum....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2010, 13:55:48
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am impresia ca are unul, date fiind ragaielile (scuze...) de superioritate desfasurate de unii frati credinciosi ai Minervei, care umbla pe forumuri aratand credinciosii crestini cu deshtu' ca opresc lumea de la binefacerile "stiintei" si alte blaaa-blaaa-uri. :) Carora mi-am permis sa le iau "stiinta" de ceafa si sa procedez cu ea cam cum se dezvatza cateii mici sa faca cele errrm "necuvioase" pe covor, si anume sunt bagati in ele cu nasucul. :) Sa ma iertati, eu sunt un nene mai trufas de fel, mai ales cand imi explica statistica medicala persoane care nu-s doctori (si o explica si prost). :) Si ca urmare am dorit sa le fac asa un aide-memoire, data viitoare cand ii urneste trufia la "corectat obscurantism" sa astepte macar (in pana mea, doamne iarta-ma) sa existe o concluzie clara exact a acelei stiinte. Altfel, demonstreaza ceva stiut de cand e lumea: dulce ca mierea e nestiinta altuia cand o pictam cu a noastra proprie.

Last edited by inorog; 09.02.2010 at 13:58:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2010, 14:50:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si ce treaba are asta cu ortodoxia? Daca nedumeririle despre vaccinari pot avea si unele aspecte de natura religioasa, stirile de senzatie sunt tare departe de aceasta. Am impresia ca topicul asta nu-si are locul in acest forum....
E bună întrebarea din prima parte a postarii tale dar ar trebui să o aplici la cel puțin 100 de topicuri de pe forum. Așa că îți susțin demersul dacă o să-l duci până la capăt!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2010, 15:09:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
E bună întrebarea din prima parte a postarii tale dar ar trebui să o aplici la cel puțin 100 de topicuri de pe forum. Așa că îți susțin demersul dacă o să-l duci până la capăt!
Bine, asa vi se pare voua....altora li se par cam proaste intrebarile de genul, iar daca cineva a gasit legatura...inseamna ca ea exista!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2010, 15:30:02
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

De ce a murit acel om doar Dumnezeu stie.
Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2010, 17:18:40
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

Ideea este ca a facut o publicitate imensa vaccinarii..lucru care a facut ca vaccinul sa se vanda..iar rezerva cumparata cu multe milioane de euro..sa nu expire..cred ca a fost prima "vedeta"care a murit..aproape de momentul in care cuiva i-a venit ideea de a face astfel de publicitate vaccinului..Dumnezeu sa-l ierte..poate ca asa actioneaza acel ceva din umbra..si poate ca aceasta este legatura cu forumul..:)..unde-si baga aghiutza coada..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 16:10:59
Interventia si terapia medicilor reprezinta a 3-a cauza a mortii in SUA cocacoc Generalitati 4 20.08.2011 21:09:14
Despre unele cutremure -cauza lor sunsray Secte si culte 4 22.04.2011 13:07:17
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28
sa fie din cauza unor vraji arifa Vrajitoria 5 16.09.2008 22:55:29