Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2010, 18:38:37
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Dragul meu, multumim frumos pentru versetul biblic, numai ca uiti sa ne dai intregul context in care Domnul spune aceste infricosatoare cuvinte. Dumnezeu sa ne ajute sa nu fim vrednici vreunul dintre noi de o soarta ca aceasta.

Dar daca tu si altii considerati ca a primi un musafir care nu gandeste ca noi e un act atat de cumplit, nu pot decat sa spun sa ne calmam si sa stam fiecare linistiti in credinta pe care Domnul ne-a dat-o si nu ne-o poate rapi nimeni pe acest pamant, poate sa se numeasca in fel si chip acela care ar vrea, ca nu poate. Iubirea de Adevar, Cristos, Dreapta Credinta, care pana la urma sunt unul si acelasi lucru, toate sunt intruchipate de Mantuitorul nostru si nu de vreo organizatie pamanteana, iubirea aceasta nu se poate manifesta inchizand granitele sau mai stiu eu cum. Cine nu poate sta la masa cu cineva care gandeste diferit ori nu e crestin de fapt, pentru ca Domnul statea si nu a fugit de astfel de persoane, ori este in copilaria credintei lui si nu poate inca intelege unele aspecte.
Depinde ce intelegi tu prin ecumenism si "dialog"! Daca intelegi "eu las de la mine", "mai lasi si tu oleaca", (ca la piata) "si ne unim", atunci sa stii ca asta este erezie!

Si asta fac ecumenistii la aceste intalniri eretice; ei nu prezinta Ortodoxia ca unicul Adevar, ci ca o alternativa, buna si ea! Citeste acordul de la Balamand si vei intelege mai bine!

Ortodoxia reprezinta Adevarul! Romano-catolicismul, protestantismul, s.a.m.d. sunt toate erezii!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2010, 18:58:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Capul Bisericii

Am impresia ca se uita undeva "pe drum" faptul ca conducatorul real al Bisericii este Hristos. Si atunci in momentul in care zicem "e buna Ortodoxia, dar nici catolicismul nu e departe", suntem foarte aproape de lepadarea de credinta. Oare S-a impartit Hristos?

Aici este o mare ispita. Chiar daca dogmatic diferentele ar fi mici (si nu sunt!), tot ne-ar desparti o prapastie. Cata vreme nu ma impartasesc impreuna cu catolicul, inseamna ca e ceva in neregula cu credinta lui. La fel sta situatia si cu arienii, si cu monofizitii, cu monotelitii si toti ereticii de-a lungul veacurilor.

E mult mai sanatos pentru eretic sa-i atragi atentia ca e eretic. Si e si de datoria noastra de crestini. Ma tem de momentul in care Hristos ma va intreba: dar pe fratele tau in Adam, Papa Bartolomeu, cum ai lucrat sa-l aduci pe calea cea buna? Eu nu voi putea raspunde: pai stii Doamne, credeam ca si el e dreptcredincios...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2010, 19:44:14
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Am impresia ca se uita undeva "pe drum" faptul ca conducatorul real al Bisericii este Hristos. Si atunci in momentul in care zicem "e buna Ortodoxia, dar nici catolicismul nu e departe", suntem foarte aproape de lepadarea de credinta. Oare S-a impartit Hristos?

Aici este o mare ispita. Chiar daca dogmatic diferentele ar fi mici (si nu sunt!), tot ne-ar desparti o prapastie. Cata vreme nu ma impartasesc impreuna cu catolicul, inseamna ca e ceva in neregula cu credinta lui. La fel sta situatia si cu arienii, si cu monofizitii, cu monotelitii si toti ereticii de-a lungul veacurilor.

E mult mai sanatos pentru eretic sa-i atragi atentia ca e eretic. Si e si de datoria noastra de crestini. Ma tem de momentul in care Hristos ma va intreba: dar pe fratele tau in Adam, Papa Bartolomeu, cum ai lucrat sa-l aduci pe calea cea buna? Eu nu voi putea raspunde: pai stii Doamne, credeam ca si el e dreptcredincios...
Iti inteleg punctul de vedere, intr-adevar, Cristos este nu numai conducatorul, ci si cel care a pus bazele bisericii. Versetul spune:"Tu ești Petru(petros) și pe această Piatra(petra) voi zidi Biserica Mea". Observati ca biserica se zideste pe Petra(piatra din capul unghiului sau piatra cea vie asa cum apare in Scriptura), adica pe Cristos, si nu pe petros(Petru).

In ceea ce ma priveste, consider ca intoleranta religioasa este mai rea decat rasismul. In viziune, Domnul ii spune lui Petru "Ce a curatit Dumnezeu, sa nu numesti necurat", referindu-se la neamurile care trebuiau sa afle despre Evanghelie. La ce imi foloseste daca am primit Cuvantul curat si intorc spatele unui semen de al meu care a inteles altfel prin modul in care a fost crescut, educat etc. Eu nu vorbesc de unire a bisericilor, asa ceva nu se va realiza niciodata cu organizatiile pe care noi le stim, ci de felul cum relationam in viata noastra cu oamenii. Credeti ca rugaciunea Domnului in care spune "Eu vreau ca toti sa fie una" va ramane fara rezultate? Eu nu cred. Biserica lui Cristos este deja una, este formata din toti cei care si-au pus increderea in El, indiferent de felul cum au inteles si care slujesc pe Dumnezeu dupa puterea lor. Aceasta Biserica se numeste Biserica si atat, nu tine cont de rasa, natiune, aici se intra prin harul lui Dumnezeu, de aici incolo se ocupa El de fiecare. "Cine are pe Fiul, are viata"

Datoria unui crestin nu e sa atraga atentia cu nimic, doar Dumnezeu deschide ochii, dar poti incerca si va iesi cearta, scandal, discutii care nu duc nicaieri. "Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii, spune Domnul"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2010, 19:50:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Papa a mai venit odata in Romania(cel polonez Ioan al II-lea). A fost primit cred eu pentru ca la conducerea tarii erau greco-catolici(Corneliu Coposu stiu sigur), precum si Emil Constantinescu. Alianta CDR era fanatica pro occident pana la punctul de a fi pro-catolica.
A venit mineriada care desi reprimata, a constituit un scut pentru mentinerea ortodoxiei in Romania. Asa cum si castigarea razboiului de Uniunea Sovietica(cu toate efectele negative colaterale) a stopat expansiunea spre est a catolicismului.
Cred ca Papa nu trebuie sa vina in Romania.
Ce sa zic, mineriada a pazit de ortodoxie. Un grup de oameni manipulati, cu ciomege. Ce fel de idealist esti tu, frate?? :-(
Cand a venit papa Ioan Paul al doilea era Iliescu la putere, nu Coposu. Coposu nici nu a apucat sa fie la putere, ca a murit inainte.
Ce inseamna fanatic prooccident, pai in politica este vorba de ecomnomie si ce economie sa construiti in Romania, daca nu cea de tip occidental, care exista si in Romania inainte sa vina comunistii?
Dar in fine, hai sa nu intram in politica.
Cred ca venirea papei ar fi un lucru bun. De ce sa fie rau? Poate s-ar mai inblanzi spiritele si nui ne-am mai inversuna atata impotriva catolicilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2010, 20:08:46
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Depinde ce intelegi tu prin ecumenism si "dialog"! Daca intelegi "eu las de la mine", "mai lasi si tu oleaca", (ca la piata) "si ne unim", atunci sa stii ca asta este erezie!

Si asta fac ecumenistii la aceste intalniri eretice; ei nu prezinta Ortodoxia ca unicul Adevar, ci ca o alternativa, buna si ea! Citeste acordul de la Balamand si vei intelege mai bine!

Ortodoxia reprezinta Adevarul! Romano-catolicismul, protestantismul, s.a.m.d. sunt toate erezii!
Erezia este o falsa invatatura, da? Te intreb, stii cumva daca Mantuitorul a stat de vorba cu vreunul care avea asa ceva? Sau altfel, sunt eu si cu tine sigur ca nu s-a strecurat vreo invatatura neconforma cu Scriptura din care a predicat Cristos in vietile noastre de credinta? Daca suntem sinceri vom raspunde amandoi NU, pentru ca acum cunoastem in parte, proorocim in parte. Ortodoxia sau dreapta credinta este Adevarul, este reflectia Mantuitorului insusi, dar care nu se gaseste deplin in nici unul dintre noi si ca urmare nu are cum sa se regaseasca nici in biserica pe care o formam. El este singurul care ne-a aratat ce inseamna si cum se traieste dreapta credinta, in rest noi ca oameni putem avea pareri foarte bune despre noi insine, asa zicea si Petru care se considera cu tot neamul sau deasupra altora, numai ca atunci cand a venit ceasul incercarii credintei stim cu totii ce s-a intamplat, ba inca Mantuitorul a dat ca exemplu de credinta pe unii dintre pagani.

Pe scurt, pot sa stea la masa tratativelor reprezentantii bisericilor pana nu or mai putea, mai bine ar mai deschide Scriptura, ar fi de mai mare folos, tuturor, fara nicio exceptie.
"Cine crede ca sta in picioare sa ia seama sa nu cada"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2010, 20:29:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Catolicismul este o minciuna periculoasa pentru ca are masca Sfintei Traditii dar vinde minciuni cum e primatul papal si credinta în aratarile asa-zisei fecioare.

Catolicismul este la originea compromiterii crestinismului si aparitiei ateismului.

Dar cel mai grav e faptul ca el, catolicismul înbolnaveste sufletele. Religiile false (inclusiv ateismul) au un puternic efect psihotic asupra oamenilor si duc la pierderi ireparabile, amputari ale personalitatii, puterilor sufletesti.

Religia ortodoxa e singura care nu alieneaza fiinta umana fiindca îi lasa libertatea de a alege ce sa creada. Putin nocive sunt de asemeni si credintele de tip protestant prin faptul ca nu impun ce sa creada adeptii lor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2010, 21:10:28
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

si sa nu uitam cate "rele" s-au intamplat de-a lungul istoriei din cauza catolicilor, sau cel putin ai "capilor" catolicismului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2010, 21:20:20
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca privim in urma , in istorie de la schisma incoace vom trage o singura concluzie: primatul papal! Nu vine sa ne faca vizite de curtoazie ci cu interese mai usor sau mai greu de indeplinit...depinde!
Oameni buni, nu ne viziteaza pe noi, ii viziteaza pe ai lui. Deocamdata asta e planul. Daca va vrea sa ne viziteze si pe noi, vom vedea atunci...

Bogdan.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.02.2010, 00:34:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Religia ortodoxa e singura care nu alieneaza fiinta umana fiindca îi lasa libertatea de a alege ce sa creada. Putin nocive sunt de asemeni si credintele de tip protestant prin faptul ca nu impun ce sa creada adeptii lor.
Dupa cate am citit pe acest forum, frati crestini, eu zic ca si religia ortodoxa poate aliena fiinta umana si inca binisor.
Orice poate aliena de altfel fiinta umana, pana si cele mai inalte virtuti, daca sunt traite fara smerenie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.02.2010, 07:56:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ortodoxia traita corect nu alieneaza. Catolicismul trait corect alieneaza.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacat, proteste la vizita Papei ignatiu Biserica Romano-Catolica 36 18.10.2011 14:28:29
Primul tweet al Papei Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 0 29.06.2011 20:49:28
'Ortodoxul' de ocazie Marius22 Generalitati 111 10.03.2011 14:59:38
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Renasterea credintei in Romania luchian Generalitati 6 16.06.2009 13:58:05