Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.03.2013, 19:28:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In acest caz ghimbirul fiind o radacinoasa :)
Daca este cultivat bio fructul intr-adevar nu se cojeste,dar pt radacinoase este mai bine pt a impiedica infestarea cu tot felul de bacterii,paraziti sau chiar virusuri ce s-ar gasi la nivelul solului(E.Coli,Salmonella ,oua de ascarizi ,giardia si alte minunatii .
DA, sigur ca este radacinoasa; facusem doar o comparatie. Trebuie sa iti spun ca eu nici cartofii nu ii mai curat, atunci cand vreau sa ii prajesc. Ii spal bine si am grija sa nu aiba ceva pete. Am vazut-o pe o englezoaica facand cipsuri din coji de cartofi si asa mi-a venit ideea. Coaja le da un gust special, ca la cartofii copti. Nu trebuie sa iti mai spun cat timp economisesc in acest fel...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.03.2013, 19:32:23
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Am nevoie de ajutorul vostru!
Vecinii mei au un nuc batran cca 70 ani si care-mi acopera cu coroana sa o suprafata de 5/7m.Am incercat sa pun salata,spanac,pastarnac...toate cresc frumos pana cand inverzeste nucul,cam prin iunie,dupa care incep sa se ingalbeneasca si chiar sa se usuce.Voi ce puneti intr-un asemenea loc?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.03.2013, 19:38:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Recomandati va rog niste cantitati, gramaje, proportii si exemple de preparate cu ghimbir .
Asemenea, cum se pune : taiat felii, cubulete, pus intreg in supe de zarzavat si apoi pasat, sau cum ?
Este intr-adevar f. iute daca depasesti o doza.
Eu l-am descoperit de vreo2-3 luni si pina acum nu am pus decit in cafea naturala (da un parfum deosebit , eu fiind mare amator de cafea naturala), in peste la tava si intr-o supa de legume . Dar uneori am mai gresit cantitatile si ghustul a devenit dominat si a virat savoarea supei ,la care ma asteptam, doar catre aroma lui.
Deci, imi este teama cu el si nu stiu cantitatile pt. a nimeri bine in aroma cea mai placuta.

La tara am un vecin care cultiva napi. Imi da si mie de citeva ori pe an cam cite 5 Kg odata, dar ii maninc cruzi si sunt f. buni.
Ii mai dau si prin razatoare si ii incorporez in maioneze alaturi de alte zarzavaturi crude, cu sau fara adaus de brinza dulce.
Sunt f. buni , merg .

Eu , de felul meu sunt un gurmand dar si un gurme. Aromele, parfumurile, esentele, savoarea deosebita a mincarii totdeauna m-a atras atit de mult incit daca nu este bine lucrata gastronomic ma intristeaza efectiv, ma indispune .
Nu mai spun ca imi cultiv numerose plante si zarzavaturi aromate , pt. condimentare.
Exagerind putin , spun ca ori de cite ori intru in magazine Plafar, parfumerii,camari (de tara , nu de apartament)in care sunt atirnate la pastrare plante medicinale sau aromatice ,in laboratoare farmaceutice unde se prepara medicamente naturiste , mi se schimba starea de spirit devenind mult mai bine dispus .
Ba de multe ori tinde sa se manifeste clar ca si o slabiciune, dar asta este .


Deci , va rog deosebit, citeva recomandari despre doze si cantitati , poate si combinatii , sau in general, despre cum folositi ghimbirul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.03.2013 at 19:41:25.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.03.2013, 19:48:53
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ceaiul de ghimbir cu gheata este o minunatie!In rest nu am reusit sa gasesc cantitatea potrivita de ghimbir pentru a nu schimba gustul mancarii.Deci...eu inca mai experimentez...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.03.2013, 20:15:22
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Imi place sa ratacesc cu folos pe carari de deal si munte.Imi place sa-mi culeg singura plantele medicinale,atatea cate le cunosc,sa le usuc la intuneric si sa le pastrez in pugi de hartie.Am pus poze in album...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.03.2013, 20:25:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Am nevoie de ajutorul vostru!
Vecinii mei au un nuc batran cca 70 ani si care-mi acopera cu coroana sa o suprafata de 5/7m.Am incercat sa pun salata,spanac,pastarnac...toate cresc frumos pana cand inverzeste nucul,cam prin iunie,dupa care incep sa se ingalbeneasca si chiar sa se usuce.Voi ce puneti intr-un asemenea loc?
E știut că sub nuc nu crește nimic. Ar trebui tăiate crengile care-ți fac umbră.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.03.2013, 20:45:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Recomandati va rog niste cantitati, gramaje, proportii si exemple de preparate cu ghimbir .
Asemenea, cum se pune : taiat felii, cubulete, pus intreg in supe de zarzavat si apoi pasat, sau cum ?
Este intr-adevar f. iute daca depasesti o doza.
Eu l-am descoperit de vreo2-3 luni si pina acum nu am pus decit in cafea naturala (da un parfum deosebit , eu fiind mare amator de cafea naturala), in peste la tava si intr-o supa de legume . Dar uneori am mai gresit cantitatile si ghustul a devenit dominat si a virat savoarea supei ,la care ma asteptam, doar catre aroma lui.
Deci, imi este teama cu el si nu stiu cantitatile pt. a nimeri bine in aroma cea mai placuta.

La tara am un vecin care cultiva napi. Imi da si mie de citeva ori pe an cam cite 5 Kg odata, dar ii maninc cruzi si sunt f. buni.
Ii mai dau si prin razatoare si ii incorporez in maioneze alaturi de alte zarzavaturi crude, cu sau fara adaus de brinza dulce.
Sunt f. buni , merg .

Eu , de felul meu sunt un gurmand dar si un gurme. Aromele, parfumurile, esentele, savoarea deosebita a mincarii totdeauna m-a atras atit de mult incit daca nu este bine lucrata gastronomic ma intristeaza efectiv, ma indispune .
Nu mai spun ca imi cultiv numerose plante si zarzavaturi aromate , pt. condimentare.
Exagerind putin , spun ca ori de cite ori intru in magazine Plafar, parfumerii,camari (de tara , nu de apartament)in care sunt atirnate la pastrare plante medicinale sau aromatice ,in laboratoare farmaceutice unde se prepara medicamente naturiste , mi se schimba starea de spirit devenind mult mai bine dispus .
Ba de multe ori tinde sa se manifeste clar ca si o slabiciune, dar asta este .


Deci , va rog deosebit, citeva recomandari despre doze si cantitati , poate si combinatii , sau in general, despre cum folositi ghimbirul !
Eu fiind o persoana care mananca iute,pun bucati destul de mari si nu am fost niciodata dezamagita de efectul dozajului.
Cunoasteti vb aia ca bucatarul se satura din gustat?Condimentele se adauga cate putin,apoi se gusta,gustul dvs decide daca este nevoie de mai mult.Daca se pune mult dintr-o data nu se poate lua inapoi :)

In salate nu trebuie sa-l feliati ci il puneti in blender impreuna cu un strop de miere,zeama de la 1/2 lamaie,sare si o lingura ulei de masline si pregatiti sosul pt salata.
Cantitate:incepeti cu o felie subtire,gustati si in functie de iutime realizati daca mai trebuie sa adaugati sau nu.

Acum in post puteti sa gatiti morcovi cu ghimbir.
4 morcovi fragezi,3 catei usturoi,putin zahar brun sau miere pt gust,sare,3-4 linguri de otet de mere ,un strop de ulei si o felie de ghimbir lunga de 1 cm,pe care o razuiti.
Morcovii curatati se taie oblic,cam de 2 cm lungime si se pun in ulei,puna incepe sa sfaraie(nu se lasa la calit).Se pun toate condimentele deodata ,apoi se adauga putina apa,cat sa acopere morcovii pe jumatate.
Se lasa la foc mic,sa fiarba la aburi,dar nu foarte mult caci morcovii se pot manca si semi-cruzi.

Sunt si alte retete cu carne,insa eu fiind vegetariana nu le-am incercat dar as putea sa le postez(mai spre seara,ca acum vremea frumoasa nu mai imi permite sa stau in casa :)

Ps=m-ati facut sa zambesc...eu am un dulap cu vreo 60 de condimente din plante aromatice.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 29.03.2013 at 20:53:31.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.03.2013, 21:01:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
DA, sigur ca este radacinoasa; facusem doar o comparatie. Trebuie sa iti spun ca eu nici cartofii nu ii mai curat, atunci cand vreau sa ii prajesc. Ii spal bine si am grija sa nu aiba ceva pete. Am vazut-o pe o englezoaica facand cipsuri din coji de cartofi si asa mi-a venit ideea. Coaja le da un gust special, ca la cartofii copti. Nu trebuie sa iti mai spun cat timp economisesc in acest fel...
http://www.sfaturimedicale.ro/perico...de-cartof.html

Eu cred ca este un mit ,asta cu cojile...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.03.2013, 22:11:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
http://www.sfaturimedicale.ro/perico...de-cartof.html

Eu cred ca este un mit ,asta cu cojile...
DA, asa se pare. Multumim, Yasmina.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.04.2013, 13:40:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Melci

Am primit acest mesaj si ma grabesc sa vi-l impartasesc si voua:

Melcii dau târcoale grădinii tale și fac ravagii printre răsadurile tale? Atunci pune într-o farfurie de tablă (aluminiu) câteva felii de castravete și grădina ta va scăpa întreg sezonul de dăunătorii nepoftiți.
Chimicalele din castravete reacționează cu aluminiul farfuriei și emană un miros imperceptibil pentru oameni, dar care este neplăcut pentru dăunătorii care vor elibera zona.

Sa speram ca le vom veni de hac!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43