Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2010, 18:02:02
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit Va multumesc!

Va multumesc!
Da, problema mea e in legatura cu o plecare dar nu in "gLume" ci din Bucuresti. Pot sa vorbesc deschis si public dar mi se pare de bun simt sa nu obosesc pe nimeni cu dilemele mele.Nu stiu cum sa fac sa-mi cresc si fetita si sa ma si pregatesc intr-o meserie grea si cu raspundere uriasa. Oricum, n-am ajuns la masura la care sa-mi raspunda Maica Domnului sau sfintii prin viu grai si nici nu stiu sa ma rog.
Pe de alta parte daca rugaciunea noastra ar fi suficienta pentru rezolvarea problemelor, atunci la ce ne-ar mai trebui preotii, calugarii si marii rugatori.
Da, mi se pare normal sa ma indrume un om, ca Dumnezeu lucreaza prin oameni
SI INCERC SA FIU CUMPATATA SI NU FANATICA!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2010, 20:18:18
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit "Calea"

Doamne Ajuta'. Dintr-o experienta' a vietii mele, unice,am aflat ca' atunci cand am fost f. nehotarat in luarea deciziei mele in leg.cu o altfel de "mutare" dar care avea ca punct de plecare tot cuvantul Viata,rugaciunea launtrica' catre Dumnezeu ca Sf.Treime este "Calea". este ceea ce ai nevoie,binenteles sustinerea unui Bun Pr.Duhovnic este "lumina" sfatului catre acea Cale.Dar,abisul inimii tale launtrice trebuie "luminat" (numai de vointa ta)de tot ce inseamna' : dorinta',placere,satisfactie,mandrie,incredere de sine. adica':"fara' Mine nu puteti face nimic",asa cum insasi Mantuitorul ne-a lasat sa' cunoastem.Poti merge Tu, la orice Duhovnic,el poate fi doar mierea,dar daca' abisul inimii tale este acoperit de "amar",greu patrunde "gustul mierii" in inima Ta.Deci, fara' "EL", tu nu vei putea lua decizia corecta, iar pt. a ajunge la EL, ai nevoie sa-ti cercetezi adancul inimii,fanatism sau nu!!!?, tu esti Unica care poate lua decizia. De fapt, stimata' sora' Annna, ce-a mai importanta' si unica' decizie a vietii noastre(calatoare) este, citez (din memorie): "Eu sunt Calea, de v-a dori cineva sa' Ma' urmeze,sa'-si ia crucea sa si sa' se lepede de sine". restul deciziilor sunt "simple",adica' Bunul Dumnezeu(din cate am "gustat"),nu are nevoie de un om bine pregatit profesional,sau eu stiu unul "calit" in ale glumelor sau sfaturilor....."Dumnezeu are nevoie, ca tu sa' ai nevoie de EL".eu am folosit urmatoarea reteta'(pe care si acum dupa' 2 ani o urmez, si o voi urma toata' viata) : dupa' spovedanie,am mers la cateva slujbe de Sf.Maslu, apoi acasa' ma' rugam de cel putin 3 ori pe zi,dar cand te rogi aseaza'-te cu mintea in Hristos si in bratele Maicii Domnului.citeste pt."incalzire" eu stiu,o rugaciune,sau din psalmi(poate psalmul 102)apoi "urcate" cu curaj inaintea Domnului Iisus Hristos, si spune-i toate greutatile sufletului tau,nu-i cere nimic,decat roaga-l sa'-ti arate "Calea",poate vei crede ca vorbesti singura' la pereti...nu este adevarat, EL este pretudindeni(chiar si in abisul inimii tale,acoperite cu.......),uite cum se zice in Noul Testament : " Iata' stau la usa' si bat, de Ma' v-a auzi cineva si i-mi v-a deschide,atunci Voi intra si Voi cina cu el si el cu Mine".si chiar daca' nu s-au rezolvat problemele noastre,trebuie sa' cautam cu mintea urmatoarele : " nu tot ceea ce cerem de la Dumnezeu,este neaparat folositor sufletului nostru". Bunul Dumnezeu si dragostea Maicii Sale,sa' lumineze "viata" ta si a fam. tale.Doamne Ajuta'.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2010, 22:01:03
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit teoretic stiu;mai greu cu practica

[COLOR=black]„Omul este ceea ce rămâne după judecata
>
> lui Hristos…, nu după judecățile oamenilor.”
>
>
>
> „Nu-Mi spune nimic… Îți cunosc mizeria, necazurile, luptele și ispitele sufletului tău, așa cum ești tu; dă-Mi inima ta! Dacă o să aștepți să devii un înger ca să Mi te dăruiești întru iubire, atunci n-ai să mă iubești niciodată.
>
> Chiar dacă ești laș, fricos, neîncrezător în împlinirea dragostei și în săvârșirea dragostei și a sfințeniei, chiar dacă ai să recazi în acele păcate pe care nu ai vrea să le mai faci, Eu nu-ți dau voie să nu Mă iubești. Iubește-Mă așa cum ești tu! În orice moment și în orice situație te-ai afla, în credincioșie sau în trădare, în râvnă sau uscăciune, tu iubește-Mă așa cum ești. Eu vreau ca să Mă poți iubi din puțina și săraca ta inimă. Dacă vei aștepta până când ai să fii desăvârșit, atunci n-ai să Mă iubești niciodată. N-aș putea Eu, oare, să fac din fiecare fir de nisip un serafim, un înger care să strălucească de curăție și dragoste?! Nu sunt Eu, Domnul Dumnezeu, care am creat toate și pot totul?! Omule, ți-ai dat tu viața pentru lume, din dragoste pentru oameni, sau ai murit din iubire pentru Mine? Atunci, de ce nu mă lași să te iubesc? Fiul Meu, lasă-Mă să te iubesc, Eu îți vreau inima, care este locașul Meu.
>
> Desigur, cu timpul am să te schimb, însă chiar până atunci, iubește-Mă așa cum ești tu, fiindcă Eu te iubesc cu toate că ești așa. Eu vreau ca dragostea ta pentru Mine să se nască din puțina și sărmana ta inimă, din adâncul neputinței și mizeriei tale. Eu te iubesc și când ești slab și necurat.
>
> Nu vreau o dragoste izvorâtă și hrănită din mândria „virtuților” tale, ci dintr-o inimă smerită pe care o pot curăța oricând. N-am nevoie de „virtuțile” tale, de talentele tale, de înțelepciunea ta. Eu vreau doar să mă iubești și să lucrezi cu dragoste pentru Mine. Nu „virtuțile” tale le doresc; dacă ți le-aș da, tu ești așa de slab și mândru încât ai hrăni amorul tău propriu și nu m-ai cinsti pe Mine. Deci ele să nu fie un motiv pentru care tu nu Mă cauți și stai departe de Mine. Apropie-te cu dragoste…
>
> Unui fier ruginit, flăcările unui foc nu numai i-ar curăța rugina, dar l-ar face incandescent. Iubește-Mă deci nu numai ca să fii curat, asta ar fi din nou o mândrie pentru tine, ci pentru că Eu vreau să odihnesc în inima ta. Deci nu te mai îngrijora de asta. Aș putea să fac prin tine lucruri mari pentru mintea omenească, dar nu! Tu ai să fii sluga cea rea și nefolositoare și neputincioasă. Am să-ți iau și puținul pe care crezi că-l ai. Eu te-am făcut din iubire și pentru ca să-ți dau iubirea… fără ca tu să-mi poți da ceva. Nu încerca să-Mi plătești iubirea prin nimic, asta Mă doare atât de mult la tine…
>
> Iubește-Mă în dragostea Duhului Meu și fără motive. Nu mai sta departe de Mine, îți lipsește nu sfințenia (pe care numai Eu ți-o pot da), ci o inimă gata să Mă iubească oricând și până la capăt. Astăzi, Eu stau la ușa inimii tale ca un cerșetor, Eu singurul și adevăratul Împărat și Domn. Eu bat și aștept… Grăbește-te să-Mi deschizi prin smerenie: nu mai aduce motiv întinăciunea și sărăcia ta. Dacă ți-ai cunoaște-o până în adânc și deplin, ai muri de durere. Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu să te îndoiești de dragostea ce-o am eu pentru tine. Crede că Eu pot totul, iar tu nu poți nimic fără Mine; doar păcatul ești în stare să-l faci fără ajutorul Meu! Să nu te încrezi în tine fără Mine, căci altfel voi fi nevoit să te las în cădere în măsura cu care tu te apreciezi. Nu te frământa că n-ai „virtuți”. Am să-ți dau Eu sfințenia Mea. Deschide-ți inima prin pocăință și Mă primește în potirul sufletului tău prin Trupul și Sângele Meu pe care în dar ți-L dau la Sfânta Liturghie. Atunci o să te fac să înțelegi totul și să Mă iubești mai mult decât îți poți închipui. Lasă să curgă Sângele Meu în sângele tău și să bată inima Mea în inima ta.
>
> Eu ți-am dat-o pe Sfânta și Preacurata Mea Măicuță. Lasă să treacă totul prin inima ei curată încât să poată mijloci pentru tine.
>
> Orice s-ar întâmpla, nu aștepta nicidecum să devii sfânt, ca pe urmă să Mă iubești… în acest fel tu nu M-ai iubi niciodată.
>
> Și acum, du-te!
>
> Eu sunt cu tine!
>
> de sfantul SILUAN ATONITUL
[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2010, 10:52:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annna Vezi mesajul
Va multumesc!
Da, problema mea e in legatura cu o plecare dar nu in "gLume" ci din Bucuresti. Pot sa vorbesc deschis si public dar mi se pare de bun simt sa nu obosesc pe nimeni cu dilemele mele.Nu stiu cum sa fac sa-mi cresc si fetita si sa ma si pregatesc intr-o meserie grea si cu raspundere uriasa. Oricum, n-am ajuns la masura la care sa-mi raspunda Maica Domnului sau sfintii prin viu grai si nici nu stiu sa ma rog.
Pe de alta parte daca rugaciunea noastra ar fi suficienta pentru rezolvarea problemelor, atunci la ce ne-ar mai trebui preotii, calugarii si marii rugatori.
Da, mi se pare normal sa ma indrume un om, ca Dumnezeu lucreaza prin oameni
SI INCERC SA FIU CUMPATATA SI NU FANATICA!!!!!!!!!
Păi atunci poate îți amintești ce spuneau Apostolii:

„nu vă faceți planuri și vise pe termen lung zicându-vă ce mare neguțătorie și vrednicie veți face în cetatea aceea sau cealaltă, ci spuneți că dacă dă Domnul voi face aia sau aialaltă pentru slava Lui Dumnezeu”

și să vezi cum te scapă Domnul de toată grija deșartă...

Păi ca să fi cumpătată trebuie să ai Tată... și dacă ai Tată și Mamă atunci poate îți amintești ce ne-a sfătuit prin apostoli, preoți și prooroci, păi a zis : „El este, de El să ascultați! Faceți tot ceea ce vă va spune El”

Ce înclină înima ta astăzi... că mâine nu se știe dacă mai primim o zi de viață din pricina păcatelor noastre de astăzi...

Uite te-a sfâtuit un bătrân de 92 de ani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.08.2010, 15:49:04
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi [...]
Uite te-a sfâtuit un bătrân de 92 de ani.
Păi ce valoare au sfaturile unui mincinos? Și cine este oare tatăl minciunii?
Spune-mi cu cine te însoțești, ca să-ți spun cine ești!
Vsovi spunea deunăzi că are 42 de ani, iar acum ne minte peste tot prin Forum că ar avea 92, ca să dea mai multă greutate sfaturilor lui "bătrânești".
Până și poza de pe buletin îi trădează vârsta: 42 de ani împliniți, merge ebrios pe 43.
La mai mare și la mai mulți!

Last edited by mariamargareta; 15.08.2010 at 15:56:10.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2010, 09:40:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Păi ce valoare au sfaturile unui mincinos? Și cine este oare tatăl minciunii?
Spune-mi cu cine te însoțești, ca să-ți spun cine ești!
Vsovi spunea deunăzi că are 42 de ani, iar acum ne minte peste tot prin Forum că ar avea 92, ca să dea mai multă greutate sfaturilor lui "bătrânești".
Până și poza de pe buletin îi trădează vârsta: 42 de ani împliniți, merge ebrios pe 43.
La mai mare și la mai mulți!

„Draga” mea, eu știu că vrei să mă scoți mincinos cu oricechip, și asta pentru că ești necredincioasă, dar te întreb cine poate să spună vârsta mea altcineva decât Dumnezeu și cu mine?

Sau nu este vârsta mea ci poate o fi a ta... sau a altcuiva...

Am cu siguranță 92 de ani și 7 luni, atât cât mă va ține Dumneazeu...

Deci astăzi am 92 de ani și 7 luni, și mâine nu știu ce va fi... cu mine. Căci așa am socotit și la concluzia asta am ajuns.

Și pentru ce mă faci mereu mincinos și mă urmărești peste tot pe forum? De ce ispitești pe un boșorog ce stă să moară? De ce nu lași în pace pe un sărman hoit putergăit? Nu ți-e rușine să te iei de bolnavi ce suferă de ... am uitat cum îi zice... ceva boală ce înecepe cu s... , dar nu mai știu cum îi zice.

Nu aveți cu ce să vă jucați... Aruncați vorbe grele... Și de ce nu crezi că am astăzi 92 de ani și 7 luni chiar dacă nu demult poate aveam 42 de ani și 6 luni? Ce ști dumneata despre cum trece timpul? Ei bine nu ști nimic dar iată te afli mereu în treabă ca să bârfești și să susții sus și tare că ce? Ce urmărești tu de fapt? Să te creadă alții pe tine? Păi e vârsta mea și nu e vârsta ta... sau vrei să ți-o dau ție? Eu ți-o dau, dar n-ai să te superi pe mine dacă o să ai 92 de ani și 7 luni? Așa că ai grijă ce-ți dorești că s-ar putea să se împlinească... și nu mai fura ce au alții și nu mai trage cu ochiul pe gaura cheii ca să știi tu... că ți-am mai zis... atunci când vei afla, nu știu dacă vei putea suporta... Deci lasă așa cum am declarat eu despre vârsta mea:

Am 92 de ani și 7 luni... și mulțumesc Domnului că mai trăiesc și astăzi, din moment ce iată am scris câte ceva, pentru curioși.

Last edited by vsovivi; 16.08.2010 at 09:44:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2010, 15:30:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mereu am sustinut ca Gradina Lui Dumnezeu e mare, dar unii au tendinta sa-i darame gardul si s-o uneasca cu gradina Spitalului 9. Pana la urma nu-i gardul de vina, ci noi cei ce strigam "Hei-rup!"

Annna, orice decizie vei lua, intr-o zi o vei regreta. Asa e-n viata!
Nu cauta sa faci compromis cu propriul destin ca oricum nu imparatim lumea si nu vom fi intrebati despre cat de sus am ajuns in plan social, ci ce-am inteles noi din inmultirea talantului. Cu tristete am constatat ca foarte multi aplica direct pilda cu talantul: am o mie, trebuie cu orice pret sa fac cinci mii, fie ca dau cu camata, vand tigari sau droguri. Si totusi, talantul este, pe langa sf. botez, inclinatia cu care ne-am nascut fiecare dintre noi. Daca ai talent la desen, poti alege sa faci nuduri, sau icoane; daca iti place sa scrii, poti scrie literatura gen Harry Potter sa devii celebru si bogat, sau sa gasesti o cale sa ajungi la sufletele oamenilor, prin Cuvantul Lui Dumnezeu; daca stii sa canti, poti alege intre manele si psalmi; daca... daca... daca!... Celebritatea pe timpul vietii este de obicei biletul rezervat in Iad, singura exceptie facand cei ce si-au castigat celebritatea datorita suferintelor, iar postura de VIP ii lasa indiferenti, ba chiar ii deranjeaza.
Decizia pe care-o ai de luat, va trebui sa ti-o asumi singura. Duhovnicul? Care duhovnic? Ce-i poti tu cere unui preot care NU te cunoaste? Un duhovnic bun este acela care stie sa-ti spuna ce trebuie sa faci, fara sa te sperie. Ori tu... nu prea stii cum stau lucrurile si el trebuie sa te menajeze mai intai de toate. Ce tie ti se pare fanatism, nu-i decat firescul vietii pe care ar trebui sa-l traiasca fiecare dintre noi, fiindca la Dumnezeu nu merge cu jumatati de masura.
Sunt multe de spus. Oricum, cred ca rugaciunea staruitoare este cel mai elementar si mai prioritar lucru pe care-l ai tu de facut.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2010, 13:12:55
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Vsovi(vi) cel mincinos

Nu vreau să te scot mincinos cu orice chip, ci cu chipul tău. Iată chipul tău cel mincinos, care acum trei ani pretindea că are 42 de ani, iar acum 92 (și 7 luni!!):

About vsovi
Biography
http://www.crestinortodox.ro/pagini/profile.php?user=vsovi
Location
Beiuș+Cluj'N+hEar†>>>s'C'e'r
Interests
n-am
Occupation
sa stau in post
Religie
Ortodox
Semnătură
1)CHEFd'șefi jegxy jig obScen cu balCoane jig copAneDbalene escronăscorcit-bagtoberiană Π muzcă supîrată cul râvnă frustantă
2)lacomîndrUviol,linșșaj,IDfEntă, născociBARă,îngânfanpârămeci, ||=||=||jMEGALmitOManBIceveRsaT, mânjaCuzibutOareMinciunire
3)ÎnvederaREAzmutmaiKcevaKslaOaMen? FurâciunILIojOqqqlhul-bvîrfnsn?ti-afurdiMÂNCspusdspretOI,jerif?gloNțUcu
4)plsDD,p-Ăl RăU,ZuICIgașK bucgUReA d'MesiEUjj...j,dupĂ prSfanta(voia3Ta+)
5)!NU!coolraJu-slaOaseBiți?PREtenȚi6pISPăferItRĂdare
Statistics
Total Posts
Total Posts: 3.636
Posts Per Day: 2,85
Caută toate mesajele de vsovi
Find all threads started by vsovi
Mini Statistics
Vârsta
42
Data înregistrării
16.02.2007
Total Posts
3.636
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.08.2010, 13:40:31
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Nu vreau să te scot mincinos cu orice chip, ci cu chipul tău. Iată chipul tău cel mincinos, care acum trei ani pretindea că are 42 de ani, iar acum 92 (și 7 luni!!):

About vsovi
.......
Caută toate mesajele de vsovi
Find all threads started by vsovi
Mini Statistics
Vârsta
42
Data înregistrării
16.02.2007
Total Posts
3.636

Și care-i minciuna? Că am vârsta de 92 de ani și 7 luni? Păi dacă atâta am... ce te doare pe tine? Nu ți-am zis că e vârsta mea și numai eu și Dumnezeu știm cât am? Mie atât mi-a iești la socoteală, nu-i exclus să fi greșit... și ție iată că îți iese mereu 42 de ani și 6 luni... Păi cine te pune pe tine să știi tu vârsta mea? Așteaptă să crești și să mergi apoi la școală ca mămica ta, că altfel o să cazi mereu din leagăn.

(PS: „Iată chipul tău cel mincinos, care acum trei ani pretindea că are 42 de ani, iar acum 92 (și 7 luni!!)”. Păi dumneata nu știi că se actualizează funcție de data selectată? Deci nu pretindeam acum trei ani nimic ci netul pretinde că atâta am cât scrie el, căci se pare că el cică... știe el socoti mai bine ca mine... așa ca tine.)

Last edited by vsovivi; 17.08.2010 at 13:59:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un duhovnic iRoDiOn Generalitati 1 14.04.2012 12:57:49
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Caut duhovnic in Iasi sau in imprejurimi Nikos Mari Duhovnici si predicile lor 15 14.01.2009 10:19:48
Caut un duhovnic pe forum Florin-Ionut Generalitati 0 01.08.2008 10:16:47