Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.08.2010, 18:44:59
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
In legatura cu botezul, Mantuitorul a spus: " Mergeti în toatã lumea si propovãduiti Evanghelia la toatã fãptura. Cel ce va crede si se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."(Marcu 16:15,16).

Mantuitorul ne vorbeste despre propovaduirea Evangheliei, credinta in cele propovaduite si apoi botezul.

Spuneati pe un alt topic (inchis, de curand) ca biserica ortodoxa pastreaza toate invataturile Mantuitorului. Aratati-ne, unde a spus Mantuitorul ca se poate boteza cinva care nu crede, si apoi, peste ceva timp (chiar peste ani) poate urma credinta. Sau, poate ne aratati unde vorbeste Mantuitorul despre marturisirea unora (nasii) si botezul altora.

P.S. Daca nu va convine subiectul botezului, puteti alege orice alt subiect la care puteti spune ca respectati intocmai invataturile Mantuitorului (asa cum va laudati). Dar, pentru asta, va trebui sa cunoasteti bine invataturile Domnului Iisus Hristos.
Mesagere, acele cuvinte le-a spus Hristos apostolilor Lui și celor care au primit harul Duhului Sfânt prin succesiune apostolică, prin taina hirotoniei. Și atunci cum își permit să boteze cei care nu au acest har primit direct de la Dumnezeu, ci și l-au luat singuri prin răzvrătirea lor și autoexcluderea lor din Biserică și implicit din posibilitatea de a primi puterea sacramentală pe care o aveau apostolii ?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.08.2010, 18:47:06
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Și mă rog frumos, cum ar putea pruncușorul să primească Taina căsătoriei și Taina spovedaniei? Că celelalte "taine" am înțeles că le poate primi cu forța ca și botezul.
Sa stii ca esti nesimtit cum poti sa spui ca BO ii forteaza pe lume?!de parca voi nu e asa...mai omule tiam spus ca ortodoxia nu forteaza pe nimeni.Imi pare rau ca tiam spus asta,dar te rog frumos data viitoare mai cu respect la BO.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.08.2010, 18:53:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Sa stii ca esti nesimtit cum poti sa spui ca BO ii forteaza pe lume?!de parca voi nu e asa...mai omule tiam spus ca ortodoxia nu forteaza pe nimeni.Imi pare rau ca tiam spus asta,dar te rog frumos data viitoare mai cu respect la BO.
Acesta-i adevărul. Dacă nu se face cu acceptul celui în cauză, înseamnă că este forțat. Chiar dacă este cu bună intenție, tot forțat este. Ca-n bancul acela cu Ionel ce-o trecea strada cu forța pe bătrânică.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.08.2010, 19:03:06
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acesta-i adevărul. Dacă nu se face cu acceptul celui în cauză, înseamnă că este forțat. Chiar dacă este cu bună intenție, tot forțat este. Ca-n bancul acela cu Ionel ce-o trecea strada cu forța pe bătrânică.
Domnule, dumneata care ești mare învățat în limba greacă și în scripturi etc, poți să ne spui dacă altcineva în afară de apostolii rânduiți de Hristos avea puterea și dreptul de a boteza pe cineva în numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt ?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.08.2010, 19:40:22
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

hai, sa lasam formalismele goale de continut,si sa apreciem cateva elemente care tin de cultul neoprotestant !
in primul rand, din nume deriva o anumita nemultumire fata de cultul bisericilor clasice si de ceea ce ofera ele omului care le frecventeaza !

1). cultul si oficierea lui sunt invechite, si neadaptate societatii moderne,si omului care e produsul acestei societati !
astfel ca ajungi sa te plictisesti de moarte tot ascultand vaierele bizantinofone vechi de sute de ani !

popa preddica prost si greoi 15 minute,de parca vrea sa scape cat mai repede de acest travaliu, parca nu a facut teolgie ci politehnica, asa de greu se descurca la capitolul retorica !
asa ca te plictisesti a doua oara de moarte, cand popa nu-ti tansmite nimica ,nici prin predica,decat un formalism plictisitor !
2) merg sa ma spovedesc, si ce castig ?
un popa ma intampina plictisit si obosit, care a mai spovedit pe banda rulanta, alti cateva zeci sau sute inaintea mea,si nu stie cum sa scape de mine, nu sa-mi asculte problemele, asa ca is cateva minhute im ida sa zic o rugaciune, si ma absolva de pacate generos, si gandindu-se cati a spovedit pe ziua de azi, si ca e vrema sa mai si termine !

3) comunitatile bisericilor clasice sunt mari si anonime, acolo nimeni, nu se cunoaste cu nimeni incat ai impresia ca esti strain si asisti la un spectacol !

dusu-m-am intro duminica de curiozitate, la neoprotestanti,ce am vazut acolo ?
va zic sincer :
1). muzica moderna, adaptata omului modern, si foarte bine cantata,din suflet si pentru suflet !
2) predicile la ei nu tin 10 minute, ci tin zeci de minute, si sunt facute de oameni inteligenti care stapanesc perfect arta retoricii ,asa ca stiu sa trasmita dincolo de amvon, inspre sala !
3). toate invataturile lor, erau de bun simt, si nimica exagerat sau desantat !
4) oamenii imbracati cuviincios, toate femeile in fusta si batic !
5) oamenii aia parea foarte sinceri n credinta lor,si nu fatarnici !
(acuma eu nu stiu cum se comporta in viatal or particulara ,si ce fapte fac, dar acolo pareau sinceri si angajati pe calea credintei !)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.08.2010, 20:08:21
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai, sa lasam formalismele goale de continut,si sa apreciem cateva elemente care tin de cultul neoprotestant !
in primul rand, din nume deriva o anumita nemultumire fata de cultul bisericilor clasice si de ceea ce ofera ele omului care le frecventeaza !

1). cultul si oficierea lui sunt invechite, si neadaptate societatii moderne,si omului care e produsul acestei societati !
astfel ca ajungi sa te plictisesti de moarte tot ascultand vaierele bizantinofone vechi de sute de ani !

popa preddica prost si greoi 15 minute,de parca vrea sa scape cat mai repede de acest travaliu, parca nu a facut teolgie ci politehnica, asa de greu se descurca la capitolul retorica !
asa ca te plictisesti a doua oara de moarte, cand popa nu-ti tansmite nimica ,nici prin predica,decat un formalism plictisitor !
2) merg sa ma spovedesc, si ce castig ?
un popa ma intampina plictisit si obosit, care a mai spovedit pe banda rulanta, alti cateva zeci sau sute inaintea mea,si nu stie cum sa scape de mine, nu sa-mi asculte problemele, asa ca is cateva minhute im ida sa zic o rugaciune, si ma absolva de pacate generos, si gandindu-se cati a spovedit pe ziua de azi, si ca e vrema sa mai si termine !

3) comunitatile bisericilor clasice sunt mari si anonime, acolo nimeni, nu se cunoaste cu nimeni incat ai impresia ca esti strain si asisti la un spectacol !

dusu-m-am intro duminica de curiozitate, la neoprotestanti,ce am vazut acolo ?
va zic sincer :
1). muzica moderna, adaptata omului modern, si foarte bine cantata,din suflet si pentru suflet !
2) predicile la ei nu tin 10 minute, ci tin zeci de minute, si sunt facute de oameni inteligenti care stapanesc perfect arta retoricii ,asa ca stiu sa trasmita dincolo de amvon, inspre sala !
3). toate invataturile lor, erau de bun simt, si nimica exagerat sau desantat !
4) oamenii imbracati cuviincios, toate femeile in fusta si batic !
5) oamenii aia parea foarte sinceri n credinta lor,si nu fatarnici !
(acuma eu nu stiu cum se comporta in viatal or particulara ,si ce fapte fac, dar acolo pareau sinceri si angajati pe calea credintei !)
Domnule, dumneata ai impresia că apa și Duhul Sfânt de la Botez s-au învechit ? Și ai cumva impresia că Biserica, deși trebuie să înțeleagă lumea, trebuie să i se adapteze ? Țin să îți reamintesc că Biserica nu este făcută să se adapteze lumii, ci să o biruiască ! Cât privește muzica modernă prea puțin ne pasă, pentru că muzica modernă nu este o muzică să te înalțe la Dumnezeu, ci este făcută să te țină cu dumnezeul lumii acesteia. Muzica bisericească ortodoxă nu este făcută să satisfacă sufletul lumesc al omului, ci este pentru duhul lui ca să îl înalțe spre Dumnezeu și spre comuniunea cu sfinții. Sensibilitatea ortodoxă este una ascetică, mistică, liturgică nu conformă cu părerile celor care sunt în duhul lumii acesteia. Biserica îi convertește pe oameni ca să îi apropie de Dumnezeu, însă Dumnezeu este atotsfânt și nu primește orice căntare ci cântări sfinte; Biserica nu este ca să îi satisfacă omului nevoi lumești, ci nevoi duhovnicești.

Iar dacă ți se pare că unii ar fi străini unii de alții, ce ar fi ca tocmai dumneata să începi să creezi legături între oameni ? Ce ar fi să nu mai judecăm atâta lipsurile ortodocșilor și să împlinim, noi care vedem neajunsurile, aceste lipsuri ? Soluția nu este ruperea de Biserică ci este convertirea cât mai profundă a noastră la Hristos și să începem noi să rezolvăm anumite neajunsuri pe care le vedem, dar în Biserică nu în afara ei ! Nu te oprește nimeni să studiezi Sfânta Scriptură, mai ales sub călăuzirea unui duhovnic, nu te oprește nimeni, dacă predica ți s-a părut prea scurtă, să cauți predici la evangheliile duminicale și nu numai pe internet (mai lungI) cum sunt cele ale părinților Constantin Galeriu, Teofil Părăian etc, nu te oprește nimeni să mergi să îți cumperi cărți de predici și de spiritualitate ortodoxă de la vreo librărie.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.08.2010, 20:32:07
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În Scriptură nu găsim o atare erezie cu "o faptă bună cât de mică" care să te scoată din iad. Dimpotrivă, iată ce zice Hristos despre apostaziați ce au făcut fapte mari (chiar minuni), nu mici:

22. "Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7)

Botezul lor a fost făcut egal cu zero din cauza fărădelegilor de la urmă. Și dacă Hristos îi trimite în focul veșnic, nu-i va scoate de acolo nici un sobor de 1.000.000 de preoți!


Și mă rog frumos, cum ar putea pruncușorul să primească Taina căsătoriei și Taina spovedaniei? Că celelalte "taine" am înțeles că le poate primi cu forța ca și botezul.
Eu spun ca au posibilitatea de a fi scosi prin slijbele Bisericii, nu ca vor fi scosi auotmat. Si ce am spus eu este din Sfanta Traditia, nu din Scriptura, de aceea nu ai gasit.
Iar citatul pe care l-ai pus, se refera la cei care au cazut in pacatul mandriei si au ajuns sa-si iubeasca sufletul lor datorita acelor minuni, uitand ca ele sunt de la Dumnezeu.
Iar ceea ce ai scris tu ca nu poate fi scos de niciun sobor de preoti nu are un temei scripturistic, si nici in Sfanta Traditie nu este gasit. Dar de asemenea, Sfanta Traditie nu difera de Sfanta Scriptura, ci o explica pe aceasta.

Iar cand am spus "pruncul" m-am referit la fostul prunc ce a primit Botezul (de accea am scris in ghilimele), pentru ca Spovedania Si Cununia de exeplu nu le poate primi decat ca om cu o anumita varsta (spovedania in general de la sapte ani). Deci nu am vrut sa spun ca pruncul are nevoie de ele, pentru ca pruncul nu are pacate cum au oamenii mari, dar pe masura ce creste, cu atat mai mult are nevoie de Taina Sfintei Spovedanii.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)

Last edited by georgiana.gabriela; 17.08.2010 at 20:34:48.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.08.2010, 21:16:40
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
frumușică minciunica, nimic de zis! Dom' părinte, minte-ne frumos!
Apa botezului nu ne ferește de focul iadului, precum serul vaccinului de boală. Din nefericire, prea mulți bebeluși "vaccinați" de preot au ajuns să sfârșească nepocăiți printr-o viață de păcate și departe de dumnezeu. La ce le-a folosit?
esti ratacit rau de tot dar nu ma mir
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.08.2010, 21:28:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Eu spun ca au posibilitatea de a fi scosi prin slijbele Bisericii, nu ca vor fi scosi auotmat. Si ce am spus eu este din Sfanta Traditia, nu din Scriptura, de aceea nu ai gasit.
În momentul când Dumnezeu dă un verdict: la dreapta sau la stânga, nu mai există instanță în Universul acesta care să facă "recurs", ba mai mult să "conteste" și chiar să schimbe "încadrarea". Dacă omul a murit, nu se mai poate face nimic în dreptul mântuirii lui, cât trăiește omul are datoria să asculte de Dumnezeu și să se îngrijească de sufletul său. Dacă Sfânta Tradiție contrazice Scriptura, am mari dubii că mai poate fi numită "sfântă". Ce-ai zice de Scriptură dacă ar conține 99% Cuvântul lui Dumnezeu și 1% minciună?

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Iar citatul pe care l-ai pus, se refera la cei care au cazut in pacatul mandriei si au ajuns sa-si iubeasca sufletul lor datorita acelor minuni, uitand ca ele sunt de la Dumnezeu.
Nu se referă la păcatul mândriei, ci textual la păcatul "fărădelegii". Și chiar de ar fi păcatul mândriei, cu ce ar schimba situația? Hristos se exprimă clar în dreptul lor: "Depărtați-vă de la Mine!". În ciuda faptului că au fost creștini (și încă din cei buni), botezați, botezul lor nu le va ajuta să fie feriți de focul veșnic. Păcatul lor (fie mândrie, fie o fărădelege) îi va trimite în Iad!

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Iar ceea ce ai scris tu ca nu poate fi scos de niciun sobor de preoti nu are un temei scripturistic, si nici in Sfanta Traditie nu este gasit.
Era doar o figură de stil. Cred că ești convinsă de faptul că Dumnezeu are o putere [de decizie] mai mare decât 1.000.000 de preoți... Sau nu?

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Dar de asemenea, Sfanta Traditie nu difera de Sfanta Scriptura, ci o explica pe aceasta.
Dacă aceasta contrazice Sfânta Scriptură, ce încredere mai poți avea în ea?

Iar cand am spus "pruncul" m-am referit la fostul prunc ce a primit Botezul (de accea am scris in ghilimele), pentru ca Spovedania Si Cununia de exeplu nu le poate primi decat ca om cu o anumita varsta (spovedania in general de la sapte ani). Deci nu am vrut sa spun ca pruncul are nevoie de ele, pentru ca pruncul nu are pacate cum au oamenii mari, dar pe masura ce creste, cu atat mai mult are nevoie de Taina Sfintei Spovedanii.[/quote] Aici te-am înțeles. Ceea ce pare absurd, e faptul că [botezul] nu mai poate aștepta acea vârstă a înțelegerii de care vorbești, când să aibe acceptul deplin al credinciosului și să nu pară un act făcut forțat fără consimțământul lui. Dumnezeu Însuși nu forțează o decizie bună, de ce ar proceda altfel omul/preotul/nașul ?

Mi se pare penibilă justificarea preotului de la știri în legătură cu tragedia din Maternitatea Giulești: "să nu moară nebotezat". Uite că sărmanii prunci au murit în chiar ziua nașterii lor. Ce ar trebui să facă Biserica Ortodoxă în asemenea cazuri? să boteze pruncii în ziua 1-a? Dar dacă mor la naștere? Să-i boteze în ziua -1? Dar dacă va avea loc o pierdere de sarcină... Absurd!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.08.2010, 21:30:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
esti ratacit rau de tot dar nu ma mir
Dragul meu, rătăciți sunt miile de ortodocși ce mor nepocăiți (cărora botezul infantil nu le-a slujit la nimic). Rătăciți chiar față de Biserica Ortodoxă. De asta nu te mai miri?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34