Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.06.2011, 08:44:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
nu inteleg de ce mi-am pierdut eu timpul cand stiam ce va urma.
Nu e timp pierdut, frate protestant ! Eu am citit cu interes cele scrise de dumneata. Din ele, se despreinde imaginea faptului că învățătura asupra morții și vieții de după ea nu a fost ceva încremenit în perioada vetero-testamentară, ci a cunoscut un anumit parcurs.

Că nu ai reușit să îl convingi pe saducheu, era de așteptat, doar nu credeai altfel. Crezi că Faraon era cretin sau incult, de nu a realizat puterea și voința lui Dumnezeu nici după Cele Zece Plăgi ? Ceea ce până și prostul Egiptului a înțeles, Faraon nu a înțeles și nu s-a pliat evidenței, de unde nu putem desprinde decât ideea că Dumnezeu i-a întunecat mintea și i-a învârtoșat inima. De aceea spun: nu căuta să demonstrezi lui Faraon că greșește, cum crezi că vei reuși acolo unde Moise a eșuat ? Ceea ce poți face este să te rogi la Domnul să-i sufle solzii de pe ochi și să-i înmoaie inima, ca să nu mai fie mort de pe acum, ci să fie viu și să trăiască veșnic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.06.2011 at 08:50:42.
  #52  
Vechi 03.06.2011, 09:00:07
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e timp pierdut, frate protestant ! Eu am citit cu interes cele scrise de dumneata. Din ele, se despreinde imaginea faptului că învățătura asupra morții și vieții de după ea nu a fost ceva încremenit în perioada vetero-testamentară, ci a cunoscut un anumit parcurs.

Că nu ai reușit să îl convingi pe saducheu, era de așteptat, doar nu credeai altfel. Crezi că Faraon era cretin sau incult, de nu a realizat puterea și voința lui Dumnezeu nici după Cele Zece Plăgi ? Ceea ce până și prostul Egiptului a înțeles, Faraon nu a înțeles, de unde nu putem desprinde decât ideea că Dumnezeu i-a întunecat mintea și i-a învârtoșat inima. De aceea spun: nu căuta să demonstrezi lui Faraon că greșește, cum crezi că vei reuși acolo unde Moise a eșuat ? Ceea ce poți face este să te rogi la Domnul să-i sufle solzii de pe ochi și să-i înmoaie inima, ca să nu mai fie mort de pe acum, ci să fie viu și să trăiască veșnic.
Stim pilda cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv (Luca 16:91-31)de cine este spusa.De Hristos nu?Intrebare:m-ar fi introdus Hristos in eroare,in mod intentionat,cu privire la ce urmeaza,o stare inconstienta,prin folosirea unei parabole complet inventate?Sau mereu,prin parabole,a aratat starea reala?Ca si cum ar fi spus:,,Eu va spun o parabola da nu este chiar asa pt ca cei doi,de fapt, dorm inconstient si eu am inventat totul".

Inseamna,in alta ordine de idei, ca pe Tabor(Marcu 9:1-7),Moise si Ilie(Legea si Prooroci) erau proaspat treziti din somnul fara vise,inconstienti si se pune intrebarea ce puteau discuta cu Hristos(Cuvantul) daca tot veneau din locul fara cunostiinta?Iar Petru,saracul iudeu,care nu stia el cum sta treaba,vroia sa le faca colibe,eventual cei doi sa se intoarca la somnul fara vise.Este inutil un asemenea dialog..

Dau si ei cu piciorul in tepusa unde pot,cu durerea aferenta la final.Prin sec XVI socienii ii insoteau in genul acesta de rationament da nu mai insist.Toate cele bune frate,Dumnezeu sa ne apere.
  #53  
Vechi 03.06.2011, 09:52:25
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata pasaj tot din Iezechel mai mult decat elocvent pentru invierea si restaurarea trupului omenesc:

Fost-a mâna Domnului peste mine și m-a dus Domnul cu Duhul și m-a așezat în mijlocul unui câmp plin de oase omenești,
2. Și m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe fața pământului și uscate de tot.
3. Și mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu știi aceasta".
4. Domnul însă mi-a zis: "Proorocește asupra oaselor acestora și le spune: Oase uscate, ascultați cuvântul Domnului!
5. Așa grăiește Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh și veți învia.
6. Voi pune pe voi vine și carne va crește pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh și veți învia și veți ști că Eu sunt Domnul".
7. Proorocit-am deci cum mi se poruncise. și când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet și o mișcare și oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.
8. Și am privit și eu și iată erau pe ele vine și crescuse carne și pielea le acoperea pe deasupra, iar duh nu era în ele.
9. Atunci mi-a zis Domnul: "Fiul omului, proorocește duhului, proorocește și spune duhului: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Duhule, vino din cele patru vânturi și suflă peste morții aceștia și vor învia!"
10. Deci am proorocit eu, cum mi se poruncise, și a intrat în ei duhul și au, înviat și mulțime multă foarte de oameni s-au ridicat pe picioarele lor.
11. Și mi-a zis iarăși Domnul: "Fiul omului, oasele acestea sunt toată casa lui Israel. Iată ei zic: "S-au uscat oasele noastre și nădejdea noastră a pierit; suntem smulși din rădăcină".
12. De aceea proorocește și le spune: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre și vă voi duce în țara lui Israel.
13. Astfel veți ști că Eu sunt Domnul, când voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre.

Mai, de ce i-ati dat bann? Incercati sa aveti mai multa rabdare unii cu altii. De ce va pierdeti cumpatul? Haideti sa nu mai aruncam cu noroi in nimeni ci sa-i iubim asa cum sunt, Dumnezeu sa ii intoarca la Adevar si sa le deschida ochii!

Zic si eu, acum daca v-am suparat, sa ma iertati. :)
  #54  
Vechi 03.06.2011, 09:53:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Inseamna,in alta ordine de idei, ca pe Tabor(Marcu 9:1-7),Moise si Ilie(Legea si Prooroci) erau proaspat treziti din somnul fara vise,inconstienti si se pune intrebarea ce puteau discuta cu Hristos(Cuvantul) daca tot veneau din locul fara cunostiinta?
Contraargumentul apologeticii adventiste la aceasta este că Ilie a fost răpit în trup (ceea ce a adăvărat, conform Bibliei) și că Moise, de fapt, a fost cumva înviat cu trupul (ceea ce e fals, contrar Bibliei).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #55  
Vechi 03.06.2011, 10:07:03
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Domnule Scoțian, de data aceasta sunteți nedrept, topicul despre făgăduințele Mântuitorului a fost deturnat spre starea omului în moarte de către altcineva, nu de către Așteptător. Iar faptul că unicul protestant (cu umilință îi includ aici și pe neo~)de pe forum cu un înalt grad de eleganță și discreție în ce privește conflictele teologice a coborât standardul, indică implicarea diavolului în chestiune. Și e normal: nu dorește ca prețioasele făgăduințe ale Mântuitorului să fie discutate, crezute și însușite de către creștini.
Cât privește subiectul nemuririi sufletului și concepția adventistă cu privire la subiect s-a discutat amplu pe un topic dedicat și bineînțeles închis. C-așa-i în tenis (vorba dvoastă)... mai ales când joci în deplasare...

În rest, toate cele bune și fiți Brav și Tare în Scripturi!
  #56  
Vechi 03.06.2011, 11:38:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Nu mai vorbiti in numele tuturor ortodocsilor.
Doar unii ortodocsi cred ca cei din alte confesiuni nu se pot mantui.
Foarte putini ortodocsi, ca sa fiu mai exact.

Har si Sfinte Taine au si catolici si (neo)protestantii.
Harul il da Dumnezeu in marea lui indurare. Nu puteti verifica dumneavoastra. Nu aveti nici un "harometru" in dotare.

Iar Sfinte Taine exista si in celelalte biserici. Denumirea slujbelor respective difera de la biserica la biserica:
1. Sfanta Taina a Botezului - Botezul Nou-Testamental
2. Taina Mirungerii - Botezul cu Duhul Sfant
3. Taina Pocaintei - Sfanta Pocainta
4. Sfanta Impartasanie - Cina Domnului
5. Taina Preotiei (Hirotonia) - Ordinarea Slujitorilor Bisericii
6. Taina Cununiei - Cununia religioasa
7. Sfantul Maslu - Ungerea cu Untdelemn
P.S. Hai, incepeti acum sa spuneti ca eu dau sfaturi ortodocsilor si nu am dreptul fiindca nu sunt ortodox............
Ca de obicei, acelasi tip de mesaj, trebuie sa multumesc ca de data asta nu am mai primit niste caracterizari "pertinente".
Imi atrageti atentia ca sa nu vorbesc in numele ortodocsilor, ca sa puteti vorbi dvs., desi sunteti penticostal. Ati si facut un sondaj se pare, cati ortodocsi cred ca eterodocsii se pot mantui si spuneti ca e si exact.
Poate nu ati inteles bine discutia de la alt topic, acolo era vorba de mantuirea paganilor. Daca ati observat partenerii de dialog sustineau ca ereticii nu au vreo sansa, iar eu am spus ca totusi, sunt mai apropiati decat paganii.
Oricum, de neoprotestanti puteti fi linisitit, v-am spus cum sunt numiti de aproape toti preotii ortodocsi. Chiar si putini ortodocsi au o parere cat de cat favorabila. Mai multi au o parere favorabila in legatura cu catolicii sau monofizitii, uneori chiar si protestantii.

Asa cum ati citit, cultul dvs. a fost fondat de cineva care a apoi a fost arestat pentru homosexualitate si renegat chiar si de cultul penticostal. BO a fost fondata de Iisus. Asa cum remarcau chiar si ceilalti neoprotestanti in epoca, miscarea penticostala era caracterizata ca o manifestare a posesiunii demonice, prezenta in religiile pagane.
Pe langa aceasta, dovada concreta a inexistentei harului este absenta minunilor divine. Exista si unele minuni in afara ortodoxiei, acestea sunt asemanantoare minunilor din religiile pagane, care sunt date de vrajmasul. Nu mai dezvolt, puteti citi daca doriti chiar pe net despre aceasta (daca nu aveti timp pentru materiale mai ample).

Legat de "tainele" penticostale sau neoprotestante, putem continua asa cu toate cele din ortodoxie sa le gasim un corespondent. Nu au nicio importanta chiar si daca erau exact la fel cu cele ortodoxe. Daca vecinul dvs. se face singur preot si tine slujba acasa nu are nicio importanta, decat din punct de vedere al problemelor de sanatate.
  #57  
Vechi 03.06.2011, 12:17:28
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Domnule Scoțian, de data aceasta sunteți nedrept, topicul despre făgăduințele Mântuitorului a fost deturnat spre starea omului în moarte de către altcineva, nu de către Așteptător. Iar faptul că unicul protestant (cu umilință îi includ aici și pe neo~)de pe forum cu un înalt grad de eleganță și discreție în ce privește conflictele teologice a coborât standardul, indică implicarea diavolului în chestiune. Și e normal: nu dorește ca prețioasele făgăduințe ale Mântuitorului să fie discutate, crezute și însușite de către creștini.
Cât privește subiectul nemuririi sufletului și concepția adventistă cu privire la subiect s-a discutat amplu pe un topic dedicat și bineînțeles închis. C-așa-i în tenis (vorba dvoastă)... mai ales când joci în deplasare...

În rest, toate cele bune și fiți Brav și Tare în Scripturi!
Nu exista acasa si deplasare.Sunt satul de conflicte teologice pana-n gat.Toate se termina prost.Sincer sa fiu nici macar nu ma intereseaza in mod particular conceptia adventista.Pot sa creada ce vor dansii,sa doarma,sa topaie sau sa cante la alauta.Cand insa apare unul,trimis de aghiuta,si incepe sa faca consideratii cu privire la cine are si cine nu are nadejde-n mantuire,din perspectiva unor subiecte discutate si para-discutate(probabil inchise pe motiv de saturatie in conflict)atunci incepi sa te intrebi cine e trimis si de ce.Oricum,vaya con Dios si spor la mantuire,indiferent de cum considera fiecare ca ajunge acolo sau prin ce trece pina sa ajunga acolo.

Si stati linistit ca daca vreau sa aflu fagaduintele Mantuitorului am unde sa intreb,nu simt nevoia de o predica adventista si daca totusi doreste sa o faca atunci sa intrebe cine este interesat sa o asculte,mai ales in situatia in care s-a mai incercat si s-a terminat prost cu banari,topice inchise si multi,multi nervi.Pe mine personal abordarea dansilor nu ma intereseaza dar daca sunt oameni interesati le doresc,cum ati spus,ca sa va citez:,,toate cele bune și fiți Bravi și Tari în Scripturi!".Vor avea nevoie.

Toate cele bune,eu am incheiat dialogul pe acesta tema.
  #58  
Vechi 07.06.2011, 12:19:32
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Contraargumentul apologeticii adventiste la aceasta este că Ilie a fost răpit în trup (ceea ce a adăvărat, conform Bibliei) și că Moise, de fapt, a fost cumva înviat cu trupul (ceea ce e fals, contrar Bibliei).
Nu înțeleg de ce ar fi fals "conform Bibliei". Conform Bibliei (Iuda 1,9) este vorba chiar de trupul lui Moise (τού Μωϋσέως σώματος).
  #59  
Vechi 07.06.2011, 13:10:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Conform Bibliei (Iuda 1,9) este vorba chiar de trupul lui Moise.
Da. Despre trupul mort al lui Moise. Că Moise a murit și câte ceva din circumstanțele morții, citim în Deut cap 34:
Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului;
Și a fost îngropat în vale, în pământul Moabului, în fața Bet-Peorului, dar nimeni nu știe mormântul lui nici până în ziua de astăzi.

Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=34

Deci, Biblia spune, și anume cu multă claritate, că Moise 1) a murit 2) a fost îngropat 3) mormântul lui nu este cunoscut.

A susține exact contrariul a ce e scris în Sf Scriptură e o inginerie tipică (neo)protestanților de toate obediențele, mai puțin obediența față de Cristos. Ceva din tehnica asta au copiat și ortodocșii, când susțin că Isus a spus că Biserica este întemeiată pe Petru, dar a vrut să spună contrariul: că Biserica nu e întemeiată pe Petru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #60  
Vechi 07.06.2011, 13:22:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Stim pilda cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv (Luca 16:91-31)de cine este spusa.De Hristos nu?Intrebare:m-ar fi introdus Hristos in eroare,in mod intentionat,cu privire la ce urmeaza,o stare inconstienta,prin folosirea unei parabole complet inventate?Sau mereu,prin parabole,a aratat starea reala?Ca si cum ar fi spus:,,Eu va spun o parabola da nu este chiar asa pt ca cei doi,de fapt, dorm inconstient si eu am inventat totul".

Inseamna,in alta ordine de idei, ca pe Tabor(Marcu 9:1-7),Moise si Ilie(Legea si Prooroci) erau proaspat treziti din somnul fara vise,inconstienti si se pune intrebarea ce puteau discuta cu Hristos(Cuvantul) daca tot veneau din locul fara cunostiinta?Iar Petru,saracul iudeu,care nu stia el cum sta treaba,vroia sa le faca colibe,eventual cei doi sa se intoarca la somnul fara vise.Este inutil un asemenea dialog..

Dau si ei cu piciorul in tepusa unde pot,cu durerea aferenta la final.Prin sec XVI socienii ii insoteau in genul acesta de rationament da nu mai insist.Toate cele bune frate,Dumnezeu sa ne apere.

Subscriu la ce a spus dl. MD mai sus, cel putin pilda cu saracul Lazar, trebuie sa ai o sucita minte adventista sa crezi ca Dumnezeu foloseste o minciuna pentru a da o pilda buna, mizand chipurile pe cine stie ce ironie subtila intr-o chestiune suficient de incerta ca sa creeze deja doua partide in cadrul iudaismului.

Si nu e singurul exemplu in care, in fata evidentei se apeleaza la interpretari evident jignitoare pentru o minte in care mai e macar o farama de "raison".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborarea la iad a Mantuitorului zoridezi Din Noul Testament 37 08.04.2010 11:26:59
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30