Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.08.2010, 12:06:03
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Cine a pomenit de Ellen White (în afară de dvs.)?
Mi se pare că există o sectă înființată oficial în 1863 în SUA, intitulată tot oficial Biserica Adventistă de Ziua A Șaptea, care a făcut din învățăturile epilepticei profetese și din pseudo-argumentele ei, literă de lege, deși numele "strălucitei" "restauratoare", a adevărului nu e neaparat folosit întotdeauna. Propaganda e fățișă și voalată.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.08.2010, 13:49:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Mi se pare că există o sectă înființată oficial în 1863 în SUA, intitulată tot oficial Biserica Adventistă de Ziua A Șaptea, care a făcut din învățăturile epilepticei profetese și din pseudo-argumentele ei, literă de lege, deși numele "strălucitei" "restauratoare", a adevărului nu e neaparat folosit întotdeauna. Propaganda e fățișă și voalată.
A, da, mă scuzați domnu' ovidiu-s, pe dvs. v-am uitat. Și dvs. faceți serviciu de veșnica pomenire, dar o faceți gratuit să știți. Toate cele bune!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 19.08.2010, 15:26:27
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Sfantul Ciprian face referire la Cartea lui Ieremia falsul botez :"Sunt deosebiri enorme in credinta lui Marcion,si inca si mai mari credintele celorlalti eretici;nu,nimic alta nu aflam la ei,decat numai viclesug,cuvinte de hula,samanta de discordie-tot ce este mai potrivnic sfinteniei si adevarul.Prin urmare,cum ar putea cineva care a fost botezat intre unii ca acestia sa dobandeasca iertarea pacatelor,harul si sa se bucure de milostivire,daca el nu are si nu marturiseste credinta cea adevarata?[...]Profetul Ieremia respinge fatis ideea aceasta,a botezului in necunostinta de adevar si strain de credinta:[Ieremia 15:18]Duhul Sfant ne arata,prin mijlocirea profetului,apa cea inselatoare si izvorul cel amagitor.Ce sunt,asadar,izvorul amagitor si apa inselatoare?De buna seama,ceea ce in chip mincinos ia infatisarea botezului si opreste harul credintei printr-o intunecata prefacatorie.Daca cineva s-ar putea boteza fara toate acestea,doar marturisind o credinta pervertita,iar prin aceasta ar dobandi iertarea pacatelor,potrivit aceleiasi credinte,unul ca acesta ar putea dobandi si Sfantul Duh,fie unul ca aceasta s-ar bucura de toate darurile,fara marturisirea adevarului,fie cel care marturiseste adevarul nu dobandeste nimic."
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.08.2010, 15:27:58
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
A, da, mă scuzați domnu' ovidiu-s, pe dvs. v-am uitat. Și dvs. faceți serviciu de veșnica pomenire, dar o faceți gratuit să știți. Toate cele bune!
am o intrebare copii vostri inteleg Sfanta Scriptura?Inteleg ce spune?Cum ii invatati pe copii mici?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 19.08.2010 at 15:33:31.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 19.08.2010, 16:17:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
am o intrebare copii vostri inteleg Sfanta Scriptura?Inteleg ce spune?Cum ii invatati pe copii mici?
Depinde de vârsta lor. Când sunt mici nu înțeleg nimic, apoi puțin câte puțin până se maturizează spiritual și în final solicită botezul.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 19.08.2010, 16:29:21
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Depinde de vârsta lor. Când sunt mici nu înțeleg nimic, apoi puțin câte puțin până se maturizează spiritual și în final solicită botezul.
cum sa inteleaga copilul daca nui explici.Invatati copilul pe cai bune.Mai bine prima botez apoi invatal caile cele bune.

de exemplu:Copilul o sa te intrebe cine este acel om care tu iai citit sau o sa te intrebe ce inseamna.


Stii ce ar trebui sa citesti si ceva de la Sfintii Parinti mai ales a Sfantului Iona Gura de Aur ca el are o tema mai ales pentru parinti si copii,si sa nu spui ca este o pacaleala fiindca el vorbeste cu sfaturi.

Nu stiu prietene drag cum o sa fie in viitor cu noi,iti doresc ani buni in viata.Sincer nu stiu cum o sa fie intre noi ca tare nu ne cam intelegem.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 19.08.2010 at 17:01:15.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.08.2010, 18:13:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
cum sa inteleaga copilul daca nui explici.Invatati copilul pe cai bune.Mai bine prima botez apoi invatal caile cele bune.

de exemplu:Copilul o sa te intrebe cine este acel om care tu iai citit sau o sa te intrebe ce inseamna.


Stii ce ar trebui sa citesti si ceva de la Sfintii Parinti mai ales a Sfantului Iona Gura de Aur ca el are o tema mai ales pentru parinti si copii,si sa nu spui ca este o pacaleala fiindca el vorbeste cu sfaturi.

Nu stiu prietene drag cum o sa fie in viitor cu noi,iti doresc ani buni in viata.Sincer nu stiu cum o sa fie intre noi ca tare nu ne cam intelegem.
Dacă ne-am apropia mai mult de Hristos ne-am apropia și unul de altul, "căci dragostea lui Hristos ne strânge laolaltă" (2 Cor 5,14). Nu un ecumenism dogmatic, ci o apropiere prin iubire frățească.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.08.2010, 21:31:34
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Observ ca aveti experiente din cele mai diverse. Ati incercat de toate, felicitari.
Totusi aici este un forum crestin. V-as sugera sa va prezentati marfa pe unul gastronomic.

Si acum, un pic mai serios: nu ar fi rau sa va mai filtrati putin expresiile
da! rahatul se serveste cu apa rece. pe bune......... si numai daca la acest thread ne uitam , la comentariile si puterea lor de patrundere cred ca suferiti de "diabet".
Reply With Quote
  #189  
Vechi 20.08.2010, 11:41:09
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Observ ca aveti experiente din cele mai diverse. Ati incercat de toate, felicitari.
Totusi aici este un forum crestin. V-as sugera sa va prezentati marfa pe unul gastronomic.

Si acum, un pic mai serios: nu ar fi rau sa va mai filtrati putin expresiile
te inseli amarnic nu este un forum crstino-sectant daca va puteti numii crestini ci este un forum CRESTIN ORTODOX O R T O D O X

Last edited by ionut stefan; 20.08.2010 at 13:02:05.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 20.08.2010, 14:16:08
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Draga Ionut, discutia asta s-a mai purtat de 50 de ori. Te rog, nu o reincepe si dumneata.

Forumul este unul deschis ortodocsilor, catolicilor, protestantilor si celor de alta confesiune. Poti verifica la optiunea: religia utilizatorului. Daca nu iti convine te rog adreseaza-te administratiei nu mie.

Binecuvantari...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34