Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 11.04.2012, 19:27:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu este nici o problema faptul ca un ziar distribuie o editie a Bibliei. Totul este sa fie onest.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
pe coperta nu e scris cui apartine traducerea, ci la interior

Oameni buni, dar ce-ați fi vrut să scrie pe copertă? "Aceasta este o Biblie falsă, a ereticilor sectari. Nu o cumpărați!" Haideți să nu fim absurzi! Trustul de presă și-a făcut vânzarea (după câteva ore s-a epuizat la chioșcuri) și a făcut neintenționat o lucrare misionară remarcabilă. Bravo lor!

P.S. Nu vă faceți probleme, cine e să treacă la neoprotestanți, o face citind chiar Biblia Ortodoxă. E aceeași Biblie, că e cruce/fără cruce, cu binecuvântare/fără binecuvântare - adevărata binecuvântare o dă Duhul Sfânt al lui Dumnezeu celor ce o citesc cu sinceritate și cu gândul de a o pune în aplicare.
  #642  
Vechi 11.04.2012, 19:35:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oameni buni, dar ce-ați fi vrut să scrie pe copertă? "Aceasta este o Biblie falsă, a ereticilor sectari. Nu o cumpărați!" Haideți să nu fim absurzi! Trustul de presă și-a făcut vânzarea (după câteva ore s-a epuizat la chioșcuri) și a făcut neintenționat o lucrare misionară remarcabilă. Bravo lor!
Ar fi indicat sa recititi ce am scris........inclusiv la utilizarea dlui Radu Preda ca promotor al initiativei ziarului, fara ca acesta sa stie ce urmeaza de fapt sa se distribuie.

Cei care au cumparat-o si care au constatat mai apoi ca au dat banii pe altceva decat doreau sa cumpere, cum sa procedeze? Sa restituie marfa si sa ceara contravaloarea? Sa reclame la Protectia Consumatorului ca au fost indusi in eroare? Sau sa o arunce la gunoi? Vi s-ar parea normal un astfel de gest? Mie nu.

Last edited by Adriana Cluj; 11.04.2012 at 19:38:42.
  #643  
Vechi 11.04.2012, 19:59:51
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Smile si de atunci...

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu vă faceți probleme, cine e să treacă la neoprotestanți, o face citind chiar Biblia Ortodoxă.
Hmmm... imi aduc aminte de vremea cercetarii mele de catre Dumnezeu... Eu am renuntat la ortodoxie cu Biblia ortodoxa in mana. Nu versiunea traducerii m-a convins ci insasi Biblia. Dumnezeu mi-a vorbit prin Cuvantul Sau. Si de atunci L-am crezut pe Cuvant.
  #644  
Vechi 11.04.2012, 20:06:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
P.S. Nu vă faceți probleme, cine e să treacă la neoprotestanți, o face citind chiar Biblia Ortodoxă. E aceeași Biblie, că e cruce/fără cruce, cu binecuvântare/fără binecuvântare - adevărata binecuvântare o dă Duhul Sfânt al lui Dumnezeu celor ce o citesc cu sinceritate și cu gândul de a o pune în aplicare.
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Hmmm... imi aduc aminte de vremea cercetarii mele de catre Dumnezeu... Eu am renuntat la ortodoxie cu Biblia ortodoxa in mana. Nu versiunea traducerii m-a convins ci insasi Biblia. Dumnezeu mi-a vorbit prin Cuvantul Sau. Si de atunci L-am crezut pe Cuvant.

Nu este aceeasi Biblie.
Insist sa nu deviati discutia, noi nu am pomenit despre convertirea celor ce o vor citi, ci despre altceva. Recititi, va rog.
  #645  
Vechi 11.04.2012, 20:14:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Hmmm... imi aduc aminte de vremea cercetarii mele de catre Dumnezeu... Eu am renuntat la ortodoxie cu Biblia ortodoxa in mana. Nu versiunea traducerii m-a convins ci insasi Biblia. Dumnezeu mi-a vorbit prin Cuvantul Sau. Si de atunci L-am crezut pe Cuvant.
Exact la asta m-am gândit știind că majoritatea neoprotestanților de pe forum (ortodocși fiind) au început prin a studia Biblia Ortodoxă.

Să nu se supere doamna Adriana Cluj, dar nu am deviat discuția, ci am readus-o ontopic (comunicatul de presă era pe alt topic). Acum că noi n-am rămas "ortodocși până la capăt", asta e altă poveste...
  #646  
Vechi 11.04.2012, 20:19:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
(comunicatul de presă era pe alt topic). ...
comunicatele de presa:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=632
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=634
cu o pagina in urma...
  #647  
Vechi 11.04.2012, 20:21:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Nu vreau sa se supere nimeni, mai ales doamnele, surorile noastre in Hristos. Dar drept vorbind si rezumandu-ma la etimologia cuvantului "ortodox" eu ma consider ortodox sadea. Chiar ultraortodox ;-)

(sorry, no offense! chiar daca seamana a glumita, nu este decat un adevar spus cu zambetul pe buze)
  #648  
Vechi 11.04.2012, 20:21:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oameni buni, dar ce-ați fi vrut să scrie pe copertă? "Aceasta este o Biblie falsă, a ereticilor sectari. Nu o cumpărați!" Haideți să nu fim absurzi! Trustul de presă și-a făcut vânzarea (după câteva ore s-a epuizat la chioșcuri) și a făcut neintenționat o lucrare misionară remarcabilă. Bravo lor!
In nicio campanie de publicitate nu au spus ce versiunea au tradus (cu toate ca stiau ca exista mai multe traduceri in limba romana), au omis in mod deliberat sa o faca; de asemenea n-au furnizat informatia nici distribuitorilor, care ti-o vindeau spunand ca e ortodoxa. Cum s-a vandut in tipla, normal ca nu o puteai desface sa te uiti la interior si sa vezi ce scrie, fara sa o cumperi inainte. O strategie de marketing foarte buna, au profitat de oameni de buna credinta. Probabil le-a fost teama ca daca spun ADEVARUL, vanzarile nu vor fi mari, doar targetul s-ar fi redus considerabil. Frumos "cadou" ne-au facut de Paste!

Last edited by ioanna; 11.04.2012 at 20:25:03.
  #649  
Vechi 11.04.2012, 20:27:14
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
O strategie de marketing foarte buna, au profitat de oameni de buna credinta.
Chiar stau si ma intreb unde le-o fi fost mintea aceea merchandizera... Caci la acel pret mic de 20 RON puteau vinde linistit o versiune ortodoxa. Si aveau parte nu numai de laude si felicitari ci si de reeditari...
  #650  
Vechi 11.04.2012, 20:29:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Chiar stau si ma intreb unde le-o fi fost mintea aceea merchandizera... Caci la acel pret mic de 20 RON puteau vinde linistit o versiune ortodoxa. Si aveau parte nu numai de laude si felicitari ci si de reeditari...
Domnule, nu e o problema ca au publicat-o pe a lui Cornilescu, dar de ce tacerea asta, de ce n-au vrut sa spuna? Asta nu inteleg. Au umblat cu "mismasuri".

Last edited by ioanna; 11.04.2012 at 20:33:31.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11