Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 29.05.2012, 22:15:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
detii cumva o statistica in directia aceasta sau vorghesti gratuitati?.
Cati episcopi ortodocsi au murit in inchisoare ?
  #752  
Vechi 29.05.2012, 22:16:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta spuneam și eu că BO a fost prigonită de comuniști.



Conducătorii închisorii spueau: ”Trebuie să-l mutăm pe popa ăsta, că ne-a transformat închisoarea în mănăstire și ne iau aștia serviciul”
Aici am vorbit de aspectul acesta.
uite caci flavius zice altceva,lipsindu-i informatia vorgheste gratuit.
  #753  
Vechi 29.05.2012, 22:17:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar de ce ?

Cărțile în limba română sunt primite cu rezervă atât de credincioși cât și de preoți, temători ca ele să nu cuprindă erezii. Se știa că numai cărțile luterane și calvine se tipăreau românește, pentru propagandă și, conform tradiției împământenite, cărțile dreptei credințe ortodoxe nu puteau fi tipărite decât în limba slavă.


Ghiciti din ce sursa provine informatia de mai sus, catolica sau ortodoxa ?
Asta era la 1570 si ceva. Coresi.
Suntem dupa 1700.
Dar sa afirmi ca ortodocsii erau dusmanii românității si a slujbelor in limba română!!!!! Cand in Ardeal romanii/ortodocsii erau majoritari! Chiar asa? Proprii lor dusmani?
Bine ca au venit austro-ungarii sa ne salveze de noi insine!!!!!

Last edited by Adriana Cluj; 29.05.2012 at 22:19:16.
  #754  
Vechi 29.05.2012, 22:17:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Comparativ cu greco-catolicii, da.
Dacă erai ortodox nu mai susțineai acest punct de vedere. Tocami pentru că suntem subiectivi nu aș vrea să fac o comparație. Nu are sens să intrăm în dispute interminabile, noi oricum nu schimbăm cu nimic adevărul. Dumnezeu a văzut și știe mai bine.
  #755  
Vechi 29.05.2012, 22:18:47
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
detii cumva o statistica in directia aceasta sau vorghesti gratuitati?.
De ce statistici ai nevoie cata vreme bisericii greco-catolice i-a fost interzisa existenta? Tie ti-ar conveni ca de maine sa fii obligat sa devii adventist, de exemplu?
  #756  
Vechi 29.05.2012, 22:19:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ortodocsii= dusmanii romanitatii dintotdeauna??? (ati vrut sa spuneti romanitatii sau românitații?)
Românității. Cu â din a. Că au fost și adversarii romAnității, adică a elementului latin, sunt absolut de acord.

Citat:
ortodocsii= alarmati de slujbele in romana???
Nu înțeleg ce anume vă miră ? Slujbele ortodoxe au fost ținute în slavonă sau în greacă încă mult timp după 1700. Preoții de țară, care trecuseră prin seminarele patronate de vlădicii greci ai Fanarului precum gâsca prin apă, nu pricepeau o iotă din ce citeau. De aici, termenul, păstrat până azi, de "boscorodire", adică mimau slujba scoțând cuvinte neînțelese nici de ei, nici de alții.

Citat:
prea de tot domnule!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Poate ungurii si austriecii, care au instalat greco-catolicuismul, erau prietenii românitatii!!!
Elementele ungurești, dedate schismei calvine, ca și elementele sârbo-grecești, dedate schismei cerulariene, nu prea au fost prietenii românității. Doar la "drăguțul de împărat", care își lua rolul de mediator în serios, a fost speranța românilor: mai întâi cei din Școala Ardeleană, pe urmă Memorandiștii. Din păcate, până la Împăratul, era Dieta, unde maghiarii calvini aveau cuvânt greu.

Deci, inițial românii catolici au fost persecutați de calvini. Persecuția ortodoxă a venit pe urmă.


Citat:
Pe care pozitii? Pe acea de a nu renunta la ortodoxie!
La ortodoxia credinței, da. La data la care IPS Atanasie a fost la Viena, Unirea avusese loc.

[/quote]În mod semnificativ mitropolitul Atanasie Anghel nu semnează acest prim act de unire.
Desigur că l-a semnat, fiindcă altfel nu era valabil. Pentru Biserica Catolică, un act episcopal are pondere dacă e semnat de episcopul rânduit. Altfel, degeaba e semnat de zeci de protopi și călugări, nu este valid.

[quote]Mai mult, traducerea iezuiților nu conținea rezerva protopopilor ortodocși.

Îmi face impresia că vorbiți de pagina a doua a aceluiași act. De unde "traducerea iezuiților" ? Scrie undeva "traducere" ? Scrie undeva "Concordat cum originale" ? Este vreun iezuit care semnează, sau ați citit prea mult din Dan Brown ?

Citat:
Iata si pretul tradarii:

(...)Însă această diplomă leopoldină nu a fost făcută publică, iar Dieta transilvană controlată de sași și de maghiari a refuzat să o pună în aplicare.""
Hehe, deci, "prețul trădării" iată că nu a fost ridicat.

Citat:
Cine-i oprimau pe romani ca sa renunte la unire
Dar am tot spus: calvinii și ortodocșii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #757  
Vechi 29.05.2012, 22:19:18
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cati episcopi ortodocsi au murit in inchisoare ?
dupa cit ai fost de cianurat pe alt topic, cu tine nu mai fac corespondenta.punct,virgula,liniuta,a mare de tipar.
  #758  
Vechi 29.05.2012, 22:21:34
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De ce statistici ai nevoie cata vreme bisericii greco-catolice i-a fost interzisa existenta? Tie ti-ar conveni ca de maine sa fii obligat sa devii adventist, de exemplu?
mie credinta nu mi-o poate schimba nimeni nici chear eu.
eu stiu ce sa intimplat si 'nainte si dupa :generalul bucow de i-am scris numele bine nu stiu, ca nu era neam cu mine, a tras cu tunurile in bisericile de piatra respectiv caramida si manastiri,incendiind bisericile din lemn[si americanii au ceva exemplare de lemn construite de ardeleni]
preotii ortodocsi fiind obligati sa ii duca in spate prin sat pe cei de tip papistas.plus multe crime ce s-au facut,pe care ardelenii de si poate le iarta, nu le uita[sa nu uiti darie]sti tu vorba ceia.

Last edited by mihaila_alin; 29.05.2012 at 22:39:58.
  #759  
Vechi 29.05.2012, 22:22:46
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă erai ortodox nu mai susțineai acest punct de vedere. Tocami pentru că suntem subiectivi nu aș vrea să fac o comparație. Nu are sens să intrăm în dispute interminabile, noi oricum nu schimbăm cu nimic adevărul. Dumnezeu a văzut și știe mai bine.
Deci recunosti sincer ca punctul tau de vedere nu depinde de dovezi, statistici sau documente, ci de religia pe care o practici. In acest caz, ceea ce sustii tu nu mai are decat statutul de propaganda, cu nimic superioara din punctul de vedere al obiectivitatii unor documente emise de propaganda PCR.
  #760  
Vechi 29.05.2012, 22:23:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mie credinta nu mi-o poate schimba nimeni nici chear eu.
Asa este Alin !Ai spus asta la mesajul 777 , si iata ca nimic nu este intamplator . . .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11